1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Dağınık Ev Çocuğun Zekasını Etkiliyor

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve white_girl tarafından 16 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  16 Ocak 2010
  Konu Sahibi : white_girl
 1. white_girl

  white_girl Kıbrıslı gız Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.281
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  346
  Dağınık Ev Çocuğun Zekasını Etkiliyor

  Dağınık evin, çocukların zeka gelişimini olumsuz etkilediği belirtildi.
  New Scientist dergisinde yayımlanan habere göre, ıngiliz ve Amerikalı bilim adamları, 3 ve 4 yaşlarındaki 8000 çocuk üzerinde yaptıkları araştırmada, evdeki koşulların çocuklara yapılan zeka testlerinin sonuçlarına ne ölçüde etki ettiğini incelediler.
  Bilim adamları, dağınık bir evin, çocuğun zeka gelişimi üzerinde az da olsa ölçülebilir olumsuz etki yaptığını tespit ettiler. Bundan önce yapılan araştırmalarda da küçük ve dağınık evlerle gürültülü çevrenin çocuklardaki düşük zeka seviyesiyle bağlantılı olduğu ortaya çıkmış, ancak bu araştırmalarda sosyal ya da ekonomik
  statüyle genetik ve çevresel faktörlerin ayrımı tam olarak yapılamamıştı.
  Yeni araştırmada, bu faktörleri ayrı ayrı inceleyebilmek için denek olarak tek yumurtalı ve çift yumurtalı ikizler kullanıldı.
  Penn-State Üniversitesi'nde görevli araştırma Başkanı Stephen Petrill, çocukların zeka seviyesini kelime bilgisi ve gramer testlerinin de bulunduğu çeşitli testlerle ölçtüklerini, test sonuçlarını çocukların yaşadıkları evlerdeki koşullarla karşılaştırdıklarını belirtti.
  Yapılan istatistiki değerlendirme sonucunda, evdeki düzenin çocukların zeka gelişimi üzerinde etki yaptığı ortaya çıktı.


  Alıntıdır...