Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Denizfeneri

Konusu 'Yardım Melekleri' forumundadır ve Elif tarafından 7 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  7 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.905
  Beğeni:
  18.486
  Ödül Puanları:
  488
  Link Silinmiştir.
  Zengin Ülkeler Yardımda Sınıfta Kaldı...
  İngiliz yardım kuruluşları OXFAM ve Action-aid'in raporunda, küresel yardım faaliyetlerinin başarısız olduğu bildirildi ve zengin ülkeler eleştirildi.

  Hazırlanan raporda, zengin ülkelerin "kendi çıkarlarına hizmet eden ve ikiyüzlü" bir yardım sistemi kurduğu ifade ediliyor.


  Raporda zengin ülkelerin kendi çıkarlarına hizmet eden, ikiyüzlü bir yardım sistemi kurduğu değerlendirmesi yapılıyor. Yapılan yardımların da ancak beşte birinin yoksul ülkelere ulaştığına dikkat çekiliyor.
  Küresel dünyada sorunların çözülmesi için gelişmiş ülkelerin yoksul ülkelere yardımcı olması artık bir zorunluluk.
  BM de 2000 yılında hazırladığı milenyum kalkınma hedefleri ile bu yardım çalışmalarını koordine etmeye çalışıyor.
  Ancak İngiliz yardım kuruluşları "OXFAM ve Acton-aid'in" yaptığı araştırmaya göre, küresel yardım yoksul ülkelere etkili bir şekilde ulaştırılamıyor.
  Araştırmaya göre, küresel yardımın ancak beşte biri dünyanın yoksul ülkelerine gerçekten ulaşabiliyor. Ulaşan miktarın da ancak yarısı sağlık ve eğitim gibi temel ihtiyaçlar için kullanılabiliyor.
  Örneğin, gelişmekte olan ülkeler, yapılan yardımın yüzde 40'ıyla, bağışta bulunan ülkelerden normalden daha pahalı olan mallar satın almaya zorlanıyor.

  Agit Denetlesin Çağrısı

  Raporu hazırlayan uzmanlar Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın bu hafta Paris'te yapacağı toplantıda yardım sisteminin değişmesi için önemli adımlar atılması gerektiğini belirtiyor.
  Aksi takdirde BM'nin 2015'e kadar küresel yoksulluğu azaltma hedefinin asla gerçekleşmeyeceği uyarısı yapılıyor.
  "OXFAM ve Action-aid" yardım kuruluşları zengin ülkelerin yardım çalışmalarının Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT tarafından denetlenmesi çağrısında da bulunuyor.
  bizim zenginlerimiz nerde acabaBu görsele ulaşılamamaktadır/Silinmiştir.
  Bu görsele ulaşılamamaktadır/Silinmiştir.