1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
 3. Notu Gizle

Dikiş Terimleri Sözlüğü-1

Konusu 'Makine Dikişi' forumundadır ve 1BukeT tarafından 19 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  19 Ocak 2008
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  106
  Dikiş Terimleri Sözlüğü

  Afinite (boya alabilirlik) affinity

  Ağır süprem Heavy jersey

  Akrilik (Acrylic) Dokuma veya örgü sentetik kumaş

  Alpaka (Alpaca) Yünlü kumaş

  Alt astar (Underlining) Dikiş yerleri birleştirilmeden ve tela uygulanmadan önce giysi kumaşı ile aynı şekilde kesilen ve altına yerleştirilen; genelde ısmarlama çalışılan giysilerde kullanılan yumuşak kumaş katıdır.

  Alt dikiş (Understitching) Giysinin ön yüzünden görünmeyen, pervaza ve dikiş paylarına yapılan makine dikişi sırası; kenar dikiş yerinin doğal bir şekilde kumaşın tersine kıvrılmasını ve pervazın düz uzanmasını sağlar. İnce kumaşlarda ve makine ile ulaşılması zor olan bölümlerde, pervaz veya dikiş payı elde dikilen gizli dikiş kullanılarak elde dikilebilir.

  Alt yaka (Under collar) Bir giysi yakasının iç kumaş bölümü

  Alta katlanan parça (Underlap) Bir kenarın altına uzanan bir giysi kenarı (örn. bir manşet açıklığında veya bel bandında)

  Alta konulan parça (Underlay) Sağlamlaştırma için asıl kumaşın altına yerleştirilen kumaş şerit

  Ajurlu kumaş Ajour fabric

  Amfoterik Amphoteric

  Antimigrant Boyama işlemi sırasında boyanın dağılmasını engellemek amacıyla işleme katılan kimyasal madde.

  Asetat (Acetate) İyi kıvrılan, parlak sentetik kumaş

  Asetat elyaf acetate fibre

  Astar (Lining) Bir giysi parçasına lüks, düzgün bir görüntü vermek ve yapısal destek sağlayarak bir giysinin iç dikim detaylarını gizlemek için kullanılan altta bulunan kumaştır. Bir astar aynı zamanda bir giysinin drapesine tokluk verir ve giyimini rahat hale getirir.

  Aşındırma, taşlama Abrasion

  Atkı (Weft) Bir dokuma kumaşın çözgü ipliklerini çaprazlama kesen iplikler

  Ayak (Shank): Örn. düğme ayağı

  Ayarlanabilir kam parçası Adjustable cam bit

  Back batch / Half moon Yakanın arkasında marka etiketinin dikişini gizlemek için kullanılan yarımay şeklindeki kumaş parçası.

  Bakım etiketi Care label

  Balıkçı yaka Turtle neck

  Balıksırtı dikiş (Herringbone stitch) Telaların veya pervazların kenarlarını bir giysi parçasının iç kısmı ile birleştirmek için kullanılan, elde çalışılan kenar bastırma dikişi. Bu dikiş her zaman soldan sağa doğru çalışılır.

  Balıksırtı bant Herringbone-Tape

  Bant geçirme (Banding) Biye geçirme işleminde kullanılandan daha geniş bir kumaş şerit uygulayarak işlenmemiş kenarı tamamlama yöntemi

  Baskı ayağı (Presser foot): Örn. Makine ayağı

  Baskı dikişi Skip-stitch / blind merrow

  Baskılı ilave parça Printed insert

  Battaniye dikişi (Blanket stitch) Kumaşın işlenmemiş veya tamamlanmış kenarı boyunca, süsleme veya düzeltme amaçlı çalışılan el dikişi

  Bebek önlüğü cotton bib

  Beden (Bodice) Bir giysinin üst beden bölümüdür. Askısız gece kıyafetlerinde beden, kemiksi maddeden çubukla desteklenir.

  Bel bandı (Bel bandı) Düzgün, sabit bir görüntü vermek için bir giysinin bel bandına takılan kumaş bandı (genelde esnemesinin ve bükülmesinin önlenmesi için sertleştirilmiş). Düz, dekoratif şekilli ve ensel bel bant türleri vardır.

  Bel yeri çizgisi (Waistline) Bir kurdelenin veya kurdelenin doğal olarak kalçaların üzerinde oturduğu, bel etrafındaki yatay çizgidir. Bir pervaz, lastik kılıfı veya şerit düzenlemesi ile tamamlanabilen veya bir bel bandının eklenebileceği giysinin bel kenarı; bir kalıbı değiştirirken önemli bir ölçüm.

  Binder Pigmenti başka bir şeye bağlayan akrilik bileşen türü.

  Binmeli V yaka Crossover V neck

  Birleşik veya kendinden pervaz (Integrated or self-facing) Düz bir giysi kenarında kullanılan bu pervaz türü, giysi ile bir olarak kesilir, sonra içe katlanır.

  Bisiklet yaka Crew Neck

  Bitişik dikiş yeri İki kumaş parçasını kenardan kenara birleştirmek için, bazen hafif bir alta serilen kumaş ile kullanılır; genelde, fazlalığı azaltmak için telaları ve iç astarları birleştirmede kullanılır.

  Bleeding Rengin istenmeyen yer ve bölgelere yayılması. Bu durum, özellikle boyanın kumaşın asılarak kurutulduğu ve su bazlı uygulamalarda ciddi sorun yaratır. Boya banyosuna ya da baskı mürekkebine dağılmayı engelleyici madde katılmasıyla sorun ortadan kalkar.

  Bobin pimi (Spool pin)stünde bobini tutan, makineye ve aşağı iğneye iplik vermeye hazır olan pim

  Bol teyel (Tailor’s tacks) Kalıptan kumaşa işaretleri transfer etmek için kullanılan ve kumaşa iğnelenen kalıba zıt renkte bir iplik ile çalışılan bol iplik işareti

  Boya banyosu Dye bath

  Boylamasına kumaş çizgisi (Lengthways grain) Dokuma bir kumaşta, kumaş kenarlarına paralel olan, boylamasına ipliklerin yönü. Enine çizgilere oranla, esnemesi daha az olduğundan, boyuna çizgi düz çizgi olarak gereken yerlerde kullanılır.

  Broderie Anglaise Nakışlı pamuk kumaş

  Brushed cotton Kalın pamuk kumaş

  Bukle (Bouclé) Sentetik kumaş

  Buret (Noil) İpekli kumaş

  Bükme yün (Worsted) Yünlü kumaş

  Büyük çıtçıt (Press stud fastener): Çıt çıt türü

  Büyük beden Double over sized

  Büzdürme (Ruching) Büzülmüş bir bölümü oluşturmak için çalışılan birkaç dikiş sırası

  Büzgü dağıtma dikişi (Easestitch) Tek veya çift sıra halinde, çentikler arasındaki mesafenin, bir dikiş yeri kenarında, diğerinden daha fazla olduğu yerde fazlalığı dağıtmak için kullanılan uzun makine dikişidir.

  Büzgü dikişi (Smocking) Kumaş fazlalığını büzmek ve kumaş karelerini şekillendirmek için kullanılan, giysi tamamlanmadan önce çalışılan; genelde çocuk elbiselerinin üst bedeni ve bel yerinde kullanılan paralel dikiş

  Büzgü (Gathering) İki paralel el dikişi veya gevşek makine dikişi; uzun iplikler, büzgünün her iki ucunda bırakılır ve fazla kumaş bir veya her iki uçtan çekilir, kumaşı, oturması için daraltmada veya dekoratif fırfırlı bir görüntü vermede kullanılır.

  Büzgülü self-bound dikiş (Gathered self-bound seam) Büzülmüş bir kenarı düz bir kenara dikmek için kulanılan dikiş. Self-bound dikişe de bakın.

  Calico Pamuk kumaş

  Çapraz bağlanma (Cross-linking) Akrilik tipi bileşenin kendisini hem pigmente hem de ana maddeye kalıcı bir şekilde bağlayarak renk atmanın önüne geçme özelliği. Bu işlem eskiden yüksek sıcaklık ve katalizör gerektirirdi, ancak yeni reçine bileşenleri aynı işlevi oda sıcaklığında gerçekleştirilen kuruma esnasında da yerine getiriyor.

  Cep kapağı (Pocket flap) Bu, cep açıklığını kapatmak için aşağı katlanır. Kapak, basit bir şekilde cebin ön yüzünde aşağı katlandığında, cep ile tek parça olarak yapılabilir veya cepten ayrı olarak yapılır ve üzerine dikilir.

  Cep kenar şeridi (Pocket welt) Genelde yarıklı cepte kullanılan bu kenar şeridi, cep açıklığının alt kenarına dikilir ve onu kaplamak için dik durur.

  Cep torbası (Cep torbası) Bir giysinin içinde sarkan gizlenmiş cebin iç tarafı

  Challis Yünlü kumaş

  Chambray Düz-dokuma, pamuklu kumaş

  Couching Bir giysi parçasının üzerinde, küçük el dikişleri çalışarak, bir kumaşa kordon veya başka bir parça tutturma yöntemi

  Crêpe-de-Chine Pürüzsüz, ipek kumaş

  Çapraz dikiş (Cross stitch) Pratik amaçlar )örn. Pliseleri ve katları yerinde tutma) ve dekorasyon için kullanılan el dikişi

  Çengelli iğne – Hooked needle

  Çentik (Notch) Dışa bakan, V şeklinde (veya çift V şeklinde), dikiş amacıyla diğer parça ile aynı hizada olan bir kalıp üzerine transfer edilebilen işaret

  Çıt çıt (snap fasteners) Baskı pimi adı da verilir; siyah, gümüş rengi veya şeffaf renkte mevcuttur ve ince, görünmez bir tutturmanın gerekli olduğu yerde kullanılır.

  Çift kat örgü kumaş (Double Jersey) Kumaşın her iki yüzünde farklı yönlere giden çizgileri olan yünlü kumaş.

  Çift kat paltoluk kumaş (Double coating) Tersine çevrilebilir yünlü kumaş

  Çin top düğmesi (Chinese ball button) bir kordonu veya kumaş fitili sıkı bir topa sararak yapılır; kopça ile bağlantıda kullanılır.

  Çok ölçülü kalıp (Multi-size pattern) Her kalıp parçası üzerine basılan bir dizi boyutta kesim çizgileri vardır.

  Çoklu dikiş (Multi-stitch): Üç aşamalı zikzak dikişe bakınız.

  Çorap Socks

  Çözgü (Warp) Dokuma bir kumaşın boylamasına iplikleri

  Çubuk teyel (Bar tack) Elde veya makinede çalışılan ve bir giyside zorlanan kısımları, özellikle kopmanın meydana gelebileceği yerleri (örneğin, bir cebin üst kısmı veya bir fermuar açıklığının ucu) sağlamlaştırmak için kullanılan, kısa, düz sağlamlaştırma dikişi.

  Curing time Renk atmanın maksimum düzeyde önüne geçilebilmesini sağlayan çapraz bağlanmanın tamamlanması için geçmesi gereken süre

  Çuvaldız (Awl) Kopça dişi veya düğme iliğinin yerleştirilmesi için kumaşa küçük delikler açmada kullanılan, sivri uçlu alet

  Çuvaldız (Bodkin) Küt uçlu ve geniş gözlü kalın iğne, bir lastik kılıfına veya ekstrafora lastik veya kordon geçirmek için kullanılır

  Dantel Lace

  Damask Pamuklu kumaş

  Dar alanlar için ütü tahtası (Point presser) Küçük alanlarda dikiş yerlerini ve uçları ütüleme aleti

  Dayanıklı dikiş (Heavy-duty stitch) İki kalın kumaş katını birleştirmede kullanılan çok sağlam el dikişi

  Degaje yaka Roll neck

  Deri (Leather) Hayvan derisi

  Dikey etek bastırma (Vertical hemstitch): Etek bastırma türü.

  Dikiş bandı (Stitching tape)

  Dikiş çizgisi (Seamline) Bir dikiş yerini dikmek için belirlenmiş çizgi; bu genelde dikiş yeri kenarından 1,5 cm içerdedir.

  Dikiş gerginliği (Stitch tension) Bir dikiş makinesinde, üst bobin ve masura ipliklerinin, birbirlerine bağlanırken, gerginliğini ve gevşekliğini kontrol eder. Üst ve alt gerginlikler dengelendiğinde iplikler eşit olarak kumaşın içine doğru çekilir.

  Dikiş kenarı (Seam edge) Bu, dikiş payının kesilmiş kenarıdır.

  Dikiş payı (Seam allowance) Bir giysinin bölümlerinin bir dikiş ile birbirine birleştirildiği yerde, kalıp üzerinde ayrılan kumaş miktarı; genelde bu miktar 1,5 cm.dir

  Dikiş payı (Hem allowance) Bir kıvrım yeri oluşturmak için alta kıvrılma payı verilen kumaş miktarı. Dikiş payının derinliği giysi parçasının tarzına ve işlevine bağlı olarak değişebilir.

  Dikiş sökme aleti (Seam ripper) Dikiş yerlerini ve düğme iliği dikişi gibi diğer detaylı çalışma alanlarını açmak ve sökmek için kullanılan kancalı kesme aleti

  Dikiş yeri ölçer (Seam gauge) İğne plakasına takılan ve düz dikiş yerlerini dikmede kullanılan, dikiş makinesinin ayarlanabilir ek parçası

  Dikişe şerit geçirme (Seam taping) Dikiş yerini sabitlemek ve esnemesini önlemek için, dikiş yerine dikiş şeridi, verev biye veya gabardin bant dikme

  Dikme tela (Sew-in interfacing) Genelde terzilikte bir giysiyi şekillendirmek için kullanılan, dikilerek takılan kanvas kumaştır. Giysi kumaşına bağlı olarak çeşitli kalınlıklarda mevcuttur.

  Dizaltı şort Bermuda

  Doğrudan boyama Direct dye

  Döner kumaş kesici (Rotary cutter) Birbiriyle değiştirilebilir, yuvarlak bıçakları olan, kumaş keserken düzgün, düz kenarlar elde etmek için kullanılan gereç. Bir kesim tahtası ile birlikte kullanmalıdır.

  Drape Kumaşın, ince katlar halinde aşağı doğru salınmasını sağlayan özelliğidir; her kumaşta drape olmaz bu yüzden satın almadan önce drapeyi kontrol edin. Aynı zamanda, büzgü ve pliseler tarafından kontrol edilen özel bir düzenlemedir.

  Drill pamuklu kumaş

  Dupion İpekli kumaş

  Düğme ayağı (Button shank) Düğme ve kumaş arasında, düğmenin bir parçası olabilen veya iplikle oluşturulabilen ve iliklendiğinde, düğmenin altında iliğin yan kısmına yer sağlayan kısım; genelde kalın kumaşlarda kullanılır.

  Düğme halkası (Button loop) Genelde pervazlar arasına veya bir giysinin kenarına takılan dekoratif tutturma gereçleri farklı şekillerde yapılabilir. Aynı zamanda Kopça ve Rulo halkaya bkz.

  Düğme iliği (Buttonhole) Bir tutturma gereci olarak düğmenin yerleştirildiği açıklık. Düğme ilikleri genelde yakın zikzak dikiş veya saten dikişi ile makinede dikilir ancak sağlamlaştırma veya dekorasyon için elde çalışılabilir veya farklı şekillerde (örn. parçalı veya şeritli) tamamlanabilir.

  Düğme iliği dikişi (Buttonhole stitch) Bir düğme iliğinin işlenmemiş kenarlarını düzeltmek ve sağlamlaştırmak için kullanılan elde reçme dikişi

  Düğmeli pat Button fly

  Düz dikiş (Straight stitch) Dikiş, sağlamlaştırma dikişi, alt dikiş ve üst dikiş için kullanılan düz makine dikişi

  Düz kumaş çizgisi (Straignt grain) Kalıp üzerinde düz bir yerleştirme oku ile gösterilen bu çizgi, kumaşı kumaş kenarının paralel olarak nereye konulacağını gösterir; bu kumaş çizgisi en az esnekliğe sahiptir. Boylamasına kumaş çizgisine de bakınız.

  Düz sağlamlaştırma dikişi İki dikiş ileri, bir dikiş geri çalışılan uzun düz makine dikişi, böylece her dikiş üç kez çalışılmış olur.

  Eğik kenar baskısı Kenar baskısına bakınız.

  Ek kumaş parçası (Gusset) Hareket rahatlığı sağlamak için, bir kesiğe veya dikişe yerleştirilen, kumaşa uygun küçük, şekilli bir ek parça.

  Ekose (Tartan) Yünlü kumaş

  Ekstrafor bandı (Heading tape) Halkalar içeren, kancaların takılması için perdenin üst kısmına dikilen geniş kumaş bandıdır. Yumuşakça büzülmüş pliseler yapmak için bant yukarı çekilir ve perde, banttaki dokuma cepler içine yerleştirilmiş kancalar kullanılarak bir kornişe takılır.

  Ekstrafor (Heading) Bir lastik kılıfı veya bir perdenin üst kısmındaki kumaş kıvrımıdır. Aynı zamanda, büzülmüş bir fırfırın üzerindeki dar kenarı

  El dikişi (Running stitch) Dikiş ve büzgü için kullanılır (büzgü için normalde iki paralel dikiş sırası çalışılır). El dikişinin yapımı çabuktur ama iğne ardı dikiş kadar sağlam değildir.

  Elbise kumaşından şerit (Self-stay) Giysi kumaşının şeridinden yapılan ve ayrı bir sağlamlaştırma parçası olarak veya potluğu azaltmak için kullanılan parça

  Elde dikilen gizli dikiş (Prickstitch) Elde çalışılan küçük, aralıklı iğne ardı dikiş, genelde fermuar takılırken görünmez dikiş çalışmak için kullanılır.

  Elde tutturma dikişi (Slipstitch) Katlanmış kumaş katını başka bir kata tutturmak için kullanılan, el ile çalışılan kenar bastırma dikişi. Hızlı elde tutturma dikişine de bakınız.

  Enlemesine kat (Crossways fold) Genelde geniş veya değişik şekillerdeki kalıp parçalarına uyum sağlaması için, kumaşın kesim aşamasında yapılan enlemesine kumaş katıdır.

  Enlemesine kumaş çizgisi (Crossways grain) Bir kumaş üzerinde, kumaşın bir kenarından diğer kenarına, düz çizgiyi keserek uzanan enlemesine ipliklerin yönüdür.

  Embrodery nakış Bouqle Yarn

  Etek Skirt

  Etek boyu ölçer (Skirt marker) Etek ucunda doğru bir işaretleme için, dikey cetveli ve tebeşirle doldurulmuş püskürtme pompası bulunan ayarlanabilir cetvel

  Etek düğmesi Sweep button

  Ezme tahtası (Pounding block) Tabanı, kalın kumaşlardaki kırışıklıkları, buhar verdikten sonra ezmek için kullanılan ağır gereç

  Fermuar ayağı (Zipper foot) Tek ayaklı dar makine ayağıdır. Bu ayak ayarlanabilir ve iğnenin ister sağ ister sol tarafına yerleştirilebilir. Fermuar takarken iğnenin dişlere yakın dikmesini sağlar.

  Fermuar (Zip) Çeşitli tür, en ev uzunlukta mevcut olan, yaygın kullanılan bir tutturma gerecidir. Zincir ve sargı fermuarlar bir dizi amaç için kullanılırlar; gizlenmiş fermuarlar genelde etek ve elbise açıklıklarında kullanılır; daha kalın, uzun ve açık uçlu fermuarlar ceketler için uygundur. Fermuarlar giysideki konumlarına bağlı olarak farklı şekillerde dikilir (örn. katlanmış kumaşa dikilen bir fermuar dikişin üstünde ve kapalı fermuar dikişin içinde kullanılır).

  Fermuar kapağı (Zip fly) Fermuar ve fermuar dişlerini kapatan giysinin dışındaki uzantı

  Fermuar muhafazası (Zip guard) Giysinin alt katlarını ve asıl kumaşını fermuarın dişlerinden koruyan kumaş pervazı

  Fermuarla veya düğmelerle açılıp kapanan bölüm (Fly) Fermuarı veya düğmeleri gizleyen, genelde şort ve pantolonlarda kullanılan düzgün açıklık

  Fırfır, Farbela (Ruffle, Frill) Tek veya çift kumaş katından yapılan, dekoratif büzgülü süs. Fırfırlar farklı görünümler için farklı şekillerde büzülebilir. (örn. Bir ekstraforla, çift kat kenarlar ile veya giysi yaka hattında dairesel bir fırfır olarak).

  File Mesh

  Fisto, kuş gözü Eyelet

  Fitilli kadife (Corduroy) Havlı, pamuklu kumaş

  Flanel (Flannel) Yünlü kumaş

  Flat-fell dikiş yeri (Flat fell seam) Makine dikişli, kendinden kapalı, düz, sağlam, dayanıklı ve genelde spor giysilerde kullanılan dikiş yeri

  Flok (Flock) Sentetik kumaş

  Fransız dikişi (French seam) Sağlam, düzgün, dar bir rötuş ile, kendinden kapalı makine dikişli; sadece düz kumaş kenarlarında kullanılan dikiş, bu dikiş, dikiş paylarının görüldüğü ince ve saydam kumaşlar için idealdir. Taklit Fransız dikişine de bakınız.

  Fransız eğrisi (French curve) Kenarı, bir kalıp bölümünde kavisli ayarlamalar yapmak için kullanılan (örn. Bir kol oyuğu veya yaka hattında) ölçme aleti. Kompleks Fransız eğrisine de bakınız.

  Fransız teyeli (French tack) İki kumaş katını birbiri ile gevşekçe bir arada tutmak için ve genelde serbest olarak asılı duran astarı, yerinde tutmak için, parçanın asıl eteğine tutturmada kullanılan dikiş

  Gabardin Su geçirmez, yün karışımlı kumaş

  Gabardin bant Twill-Tape

  Gingham Çizgili pamuklu kumaş

  Giysiler Clothings

  Gizli balıksırtı dikiş (Blind herringbone stitch) Balıksırtı dikişle aynı şekilde çalışılan fakat kenar bastırma dikişinin kumaşın ön yüzünden görünmemesi için dikimden önce kıvrım kenarı geriye katlanan el dikişi

  Gizli dikiş (Blindstitch) Bir giysi parçasının ön yüzünde görünmeyecek şekilde kenar bastırma ve tamamlama için kullanılan el dikişi.

  Gizli dikiş (Catchstitch): Gizli etek bastırma dikişi’ne bakınız.

  Gizli etek bastırma dikişi (Blind hemming stitch) Gizli dikiş olarak da bilinen bu küçük el dikişi genelde bir kumaş parçasını diğerine (örn. bir pervazı bir dikiş payına) tutturmak için kullanılır. Aynı zamanda, iki veya üç düz dikişi ve bir geniş zikzak dikişi içeren makine dikişi, kıvrım yerlerini görünmeyecek şekilde dikmek ve kabuk pli yapmada kullanılır

  Gizli zikzak kenar bastırma dikişi (Zigzag blind hemming stitch) Örgü kumaşlarda kullanılan üç dar zikzak dikiş ve bir geniş zikzak dikişten ibaret olan, gizli kenar bastırma dikişine benzer makine dikişi

  Gofre kumaş (Seersucker) Çizgili ve büzük pamuklu kumaş

  Göğüs tahtası (Tailor’s ham) Bir giysinin şekilli bölümlerini (örn. Ismarlama çalışılan bir giysinin yakası) ütülemek için kullanılan alet

  Göğüs yeri çizgisi (Bust line) Sırttan ve göğsün en geniş noktasından geçen, bir kalıbın ölçümü veya değiştirilmesinde önemli olan yatay çizgi

  Grogren (Grosgrain) Sert, çizgili, sentetik kumaş

  Güderi kumaş (Venetian) Yünlü kumaş

  Gündelik pantolon Canvas slack

  Habutai İpekli kumaş

  Halka dikişi (Loop stitch): Singer Dikişi’ne bakınız.

  Hav yüksekliği Hight of the loops

  Hav (Nap) Bir yöne doğru akan kısa ipliklerden yapılan yumuşak tüylü kumaş yüzeyi (örn. kadife veya fitilli kadife). Kumaşın havı bütün giysi parçasında aynı yönde uzanmalıdır.

  Havlı enlemesine kat (Crossways fold with nap) Havlı bir kumaş, ters yüzü birbirine bakacak şekilde katlanır ve kat yeri boyunca kesilir. Sonra üst katı çevrilir böylece hav, her iki kumaş katında da aynı yönde akar ve kalıp parçası kesilir.

  Havlu Towel

  Havlu kumaş (Towelling) Pamuklu kumaş

  Hırka, örgü ceket Cardigan

  Hızlı elde tutturma dikişi (Quick slipstitch) İki katlanmış, bitişik kenarı birleştirmek için kullanılan el dikişi, elde tutturma dikişi olarak da bilinir.

  Ismarlama çalışılan omuz vatkası (Tailored shoulder pad) Cekete veya paltoya şekil vermek için kullanılan keçe veya tela arasında sandviç yapılan yumuşak vatka

  Ismarlama çalışılan terzilik (Bespoke Tailoring) Vücuda tam uygun olan bir giysiyi hazırlamanın geleneksel yöntemidir. Sağlamlaştırıcı ve yapılandırıcı katlı düzenleme elde dikilir ve tamamlanmış giysinin altında, yerinde buharla ütülenir; bu şeklin kalıcı olmasını sağlar.

  İç astar (Interlining) Giysi ile astar arasına, sıcaklık ve tokluk eklemek için yerleştirilen Müslin veya tüylü kumaş; ısmarlama çalışılan etek ve paltolarda veya perdelerde tokluk eklemesi ve ışığı kesmesi için kullanılır.

  İğne ardı dikiş (Backstitch) Genelde katlamalı dikişte kullanılan, kumaşın tersinde çift kat yapılan sağlam el dikişi

  İğne çıkarma aleti (Needle grabber) Dokunmuş yüzeyi olan; el dikişi sırasında, kalın veya sert kumaştan iğne çekmek için kullanılan bir dikiş malzemesi

  İğne ve iplik – Needle and Thread

  İğneye iplik geçirme aleti (Needle threader) İğnenin gözüne ipliği çeken halkalı bir teli olan basit bir alet

  İnce keten bezi (Lawn) Pamuklu kumaş

  İnce keten bezi (Handkerchief linen) Saydam, ince keten

  İnce pamuklu kumaş (Cambric) Pamuklu kumaş

  İnce ve saydam kumaş (Sheer fabric) Şal gibi hassas parçalarda kullanılan ince, şeffaf kumaş

  İpek (Silk) İpek böceği tarafından üretilen ve serin tutan, emici ve lüks kumaşlar yapmak için çeşitli kalınlıkta dokunan iplikler

  İpek saten (Silk satin)

  İpek-keten karışımı (Silk-linen mix)

  İpekli damasko (Faille) sentetik kumaş

  İpek-pamuk karışımı (Silk-cotton mix)

  İpek-yün karışımı (Silk-wool mix)

  İşaret sabunu (Wax chalk) Siyah veya beyaz olarak mevcut olan ve ütü bezi ile ütülenerek çıkan, yünlü kumaşlar için işaretleme aracı

  İşaretleyici teker (Tracing Wheel) Kalıp işaretlerini kumaşa transfer etmek için karbon kağıdı ile birlikte kullanılan alet

  İşlenmemiş kenar (Raw edge) Aşınmaya dayanıklı kumaş hariç, kenarların sökülmesini önlemek için düz dikiş, zikzak dikiş veya başka bir yöntemle tamamlanması gereken kesilmiş kumaş kenarı

  Jakar kumaş (Jacquard fabric) Desenli sentetik kumaş

  Jorjet (Georgette) İpekli kumaş (polyester olarak da üretilir)

  Jokey pantolonu Breeches