1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Dildeki yare: yalan

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve anne-10 tarafından 22 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  22 Ekim 2007
  Konu Sahibi : anne-10
 1. anne-10

  anne-10 eşim ve oğullarıma aşığım Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.111
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Yalan, belki sadece bir kelimedir. Fakat zararları sadece söyleyenle sınırlı kalmaz. Duyan herkesi olumsuz biçimde etkiler.

  Elbette ki, hiçbirimiz gözümüz gibi sevdiğimiz evlâdımızın yalan söylemesini hoşgörmeyiz. Çocuklarımız, küçük yaşlarda hayalle gerçeği ayıramayarak yalan söyleyebilirler. Dikkat edeceğimiz en önemli husus onları yalancı olarak adlandırmamaktır. Dediğini onaylamamalı, fakat alay da etmemeliyiz. Bunun yerine güzel bir dille konuşmalı, onu düşünmeye sevk etmeliyiz.

  Karakterin temelleri ailede atılır. Daha sonra çevre ve eğitim yoluyla çocuğun kişiliği iyice şekillenir. Örnek olacağınız davranışlar, sözlerinizden bin kat daha etkilidir. Aslında doğru söylemek çok zordur. Doğru söyleyen insanın zor durumda kalmaması için hataya da düşmemesi gerekir. Hataya düşse bile bunu itiraf edecek, kendini ifade edecek güçlü bir kişiliğinin olması gerekir. Doğru söylemeye alışmış insanın yalanlarla hayatını sürdürmesi çok zordur, kişiliğine ihanettir ve acı verir. Bu yüzden doğru konuşan insan her yönden doğru olmaya kendini mecbur hisseder. Münafıklık alâmetlerinden birisinin yalan söylemek olması boşuna değildir. Çocuğa bunun bilincini verebilirseniz, istediğiniz gibi yetişmesini sağlayabilirsiniz.

  Önce biz yalan söylemezsek çocuklar da bu konuda modeli doğru alarak bizim gibi olurlar. Yalan söylemiyor, fakat en ufak kabahatlerinde onları cezalandırıyor, sevgimizi esirgiyorsak, onlardan mükemmeliyetçilik bekliyorsak, onları başkalarıyla kıyaslıyorsak çocuklarımız yine bu davranışa yeltenebilirler.

  İlgisiz kalan çocuklar da bazen yalanı ilgi çekmek için kullanırlar. Onlar özellikle, ailelerin hassas noktalarını kullanarak yalan söylemeye meyillidirler. Meselâ, aile çocuğa arkadaşını örnek verip övüyorsa, o arkadaşının kendine vurduğu yalanını uydurabilir. Bundaki amaç “Onları değil, beni gör!” mesajıdır. Aslında mesajın kodları doğru alınabilse, aile yanlışlarının da farkına varabilir.

  Aile önem verdiği değerleri çocuğa baskı şeklinde hissettirdiği zaman çocuk bunu kullanır ve yalan söyler. Manevî değerler için çocuğun çok üstüne düşülürse öğretmeninin bu konuda ters bir söz söylediğini ifade ederek, kendisine yaramazlık yaptığı için ceza veren öğretmeninden intikam alabilir.

  Yalan; menfaat, ödül, para için de söylenebilir. Çocuklara alın teri harcanarak kazanmanın değerini öğretiyor ve halinizden şikâyet etmiyorsanız, bunlara itibar etmeyecektir.

  Evde televizyon seyrederken pasif durumda olmamalı, olaylar hakkında yorum yapmalıyız. Yalan üzerine kurulu dizileri mümkünse seyrettirmemeli, seyrettiriyorsak yanlışları çocuğa açıklamalıyız. Çocuk yalanın uzun vadede işe yaramayacağını bilmelidir. Küçükken annemin bize anlattığı yalancı çobanın hikâyesi ve kırk altınının yerini sırf annesi “Yalan söyleme!” dedi diye eşkıyalara açıklayan çocuk öyküsünü hâlâ hatırlarım. Böyle hikâyeciklerle, şarkılarla çocuklarımızın küçücük beyinlerine, iyiyi ve doğruyu yerleştirebiliriz. Ayrıca çocuk doğruyu söylerse cezalandırılmayacağını bilmelidir. Annemin söylediği “Doğruyu söylersen sana kızmayacağım!” lafı halâ kulaklarımda. Tabii bunun lafta kalmadığını da söylememe gerek yok sanırım.

  Çocuğunu anlayan, dinleyen, sevdiği ve sevmediği her şeyin farkında olan ailelerin çocukları, doğru söylemeye eğilimlidir. Çocuklarınızla, sizin ailenizle asla konuşamadığınız konuları paylaşabilirsiniz. Unutmayın ki, yeni nesil eski nesilden iletişim adına önde olmak zorundadır. İletişimi güçlü olan ailelerin çocukları yalana başvurmadan rahatça içindekileri söyleyecek, saklama ihtiyacı duymayacaktır.

  Çocuğun doğru söylemeyi seçmesinde ailesi kadar öğretmenin de rolü vardır. İyi bir öğretmen çocuklarını eşit görür ve ayırım yapmaz. Öğretmen de tıpkı ailesi gibi ona bu konuda doğru örnek olur. Aileden sonra örnek alınacak ikinci kişi öğretmendir.

  Yalanın nedeni bilinirse onunla savaşmak da kolay olur. Sebebe göre önlem alabilirsiniz. Çocuk cezalandırılmamalı, fakat bu durumdan hoşnut olunmadığı belli edilmelidir. Çocuğa yalan söylüyorsun denmemeli, sürekli şüpheyle bakılmamalı, ona güvenildiği hissettirilmelidir. İyi arkadaşlar edinmesine ortamlar hazırlanmalıdır. Arkadaşlarını doğrudan kötülemek iyi sonuç vermez. Çocuğun bunu kendinin anlaması, farkına varması gerekir. Çocuk hakkındaki beklentilerinizi yüksek tutmayın ve onu hiçbir konuda zorlamayın. Zorlama yapan bir ailenin yalandan şikâyet etmeye hakkı olmayacağını bilin. Yalanı itiraf ettirmek marifet değildir. Önemli olan onu önleyebilmektir. Bu yüzden yalana savaş ilân edin. Ufak tefek yalanları görmezlikten gelmeyin. Sizin bunları bile hoş görmediğinizi bilsin. Eğer çocuk sizin yalanınızı bulup, söylüyorsa bunu telâfi yoluna gidin, siz de özür dileyin, örnek olun. Yaptığınızın doğru olmadığını söyleyin ve hatırlattığı için teşekkür edin. Çocuğa asla yapamayacağınız sözler verip güvenilirliğinizi zedelemeyin.

  Gerçek yavaştır. Ağızdan ok gibi hızlı çıkıp herkesi kendine inandıran yalanı geçer, aydınlığı dünyayı sarar. Geriye yalanın getirdiği tahribatlar ve ona duyulan öfke kalır. Yüreğinizden huzur, dilinizden doğrular eksik olmasın.


  ALINTIDIR
   
 2. 23 Ekim 2007
  Konu Sahibi : anne-10
 3. seyran

  seyran Guru Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  852
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  308
  Çocuklar pek çok nedenle yalana başvurabilir. Uzmanlar, bu durumla karşılaşan anne ve babaların, çocuklara ceza vermek yerine onları yalandan uzaklaştıracak başka yöntemler denemesi gerektiğini ifade ediyor. Özellikle hatayı gizlemek için söylenen yalan, uzmanlara göre çocukların cezadan kaçmak için başvurduğu bir yol olarak gösteriliyor.

  Ancak çocuk psikologları, yaşamının ilk 5 yılında çocuğun söylediği yalanlardan endişe duymamak gerektiğini çünkü gerçeği algılama ve ona sadık kalma davranışının bu yaşlardan sonra geliştiğini belirtiyor. Öte yandan gerçeği ayırt edebilen çocuğun yine de yalan söylemeyi sürdürmesi durumunda uzmanlar, ebeveynleri bir problem olduğu konusunda uyarıyor.

  Uzmanlar, çocuk yalan söylüyorsa mutlaka çevre ile olan ilişkilerinde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu belirtiyor. Öte yandan hata yapmış çocuk, verilecek cezadan kaçmak için de yalana başvurabiliyor. Çocuk; özellikle ekonomik anlamda kendisini çevresindekilerden aşağı görmeye başladığı zaman da yalana başvurup, kendisini olduğundan farklı durumlarda gösterebiliyor.

  Aileye söylenen yalanlardan en çok başvurulanı ise okuldaki başarısızlıkları gizlemek için söylenenler olarak gösteriliyor. Okuldaki başarısızlık çocuğu rahatsız ediyor ve çocuk kendisini rahatsız eden bu gerçeği gizlemek için ailesine yalan söylüyor.

  Uzmanlar bu ve benzeri durumlarla karşılaşan ailelerin kesinlikle sert tutumlar içine girmemesini, çocuğun sevgisizlikten kaynaklanan sorunları olabileceği gibi çevresinden bu konuda model aldığı kişilerin olabileceğini belirtiyor.

  Çocukta yalan davranışının önlenmesi konusunda; çocuğu yalan söylemeye iten nedenlerin bir dedektif titizliği ile araştırılması, tespit edilmesi ve bu nedenlerin onunla "Böyle demek istiyor olabilir misin" diye konuşularak irdelenmesi, anne ve babaların kesinlikle yalan söylememesi, yalan karşısında çok sert ve aşağılayıcı tavır takınılmaması öneriliyor.
   
 4. 19 Kasım 2007
  Konu Sahibi : anne-10
 5. DryaSzr

  DryaSzr Edeple gelen lütufla gider Üye

  Katılım:
  24 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.827
  Beğenildi:
  1.206
  Ödül Puanları:
  363
  sevgılı arkadaslar bırılerının yardımına ya da deneyımlerıne ıhtıyacım var sanırım.oglum yalan soyluyor.ılk zamanlar bunu onemsemedım.uzerınde durmadım ama artık her konuda yalan soyluyor.mesela ellerını yıkadın mı dıye soruyorum tuvaletın kapısındayken yıkamadıgını goruyorum bana yıkadım dıyor.bazen yaptıgı seylerde de yapmadım ya da yapmadıgı seyler de de yaptım dıyor.offf napıcam nasıl yaklasmalıyım bır anne olarak soruyorum :uhm:
   
 6. 20 Kasım 2007
  Konu Sahibi : anne-10
 7. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  canım öncelikle oğlun kaç yaşında?yaşı çok önemli eğer 3-4 yaşlarındaysa bu çok normal bu yaşlarda ama daha büyükse bi uzmandan yardım al derim.
  ama yalan söylediği konularda çok fazla üstüne gitme mesela sen unuttun galiba bebeğim bak ellerin sabun kokmuyor hadi bidaha birlikte gidip yıkayalım felan de yani onu üzmeden, kırmadan benimde oğlum 3,5 yaşında bazen ellerini yıkamadığı halde yıkadım diyor bende ona gel kokayım diyorum bu sefer tamam unutmuşum diyor bu yaşlarda gerçekten herşey çok zor hayalle gerçeği bile ayırt edemiyorlar o yüzden sabır göster arkadaşım emin ol yaşıyla alakalıdır.:teselli:
   
 8. 20 Kasım 2007
  Konu Sahibi : anne-10
 9. DryaSzr

  DryaSzr Edeple gelen lütufla gider Üye

  Katılım:
  24 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.827
  Beğenildi:
  1.206
  Ödül Puanları:
  363
  tesekurederim canim oyle yapmayi deniycem bir de a.s.
   
 10. 22 Kasım 2007
  Konu Sahibi : anne-10
 11. KarKralicesi

  KarKralicesi Miniğimmmm (: Pro Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2006
  Mesajlar:
  23.965
  Beğenildi:
  17.959
  Ödül Puanları:
  488
  Bence ona yalanın kötü şey oldugunu uygun bir dille ögretki ilerlemesin yalan söyleme durumu...Her başı sıkıştıgında ona başvurmasın...Ağaç yaşken eğilir...:1closedeyes:
   
 12. 22 Kasım 2007
  Konu Sahibi : anne-10
 13. KarKralicesi

  KarKralicesi Miniğimmmm (: Pro Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2006
  Mesajlar:
  23.965
  Beğenildi:
  17.959
  Ödül Puanları:
  488
 14. 22 Kasım 2007
  Konu Sahibi : anne-10
 15. DryaSzr

  DryaSzr Edeple gelen lütufla gider Üye

  Katılım:
  24 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.827
  Beğenildi:
  1.206
  Ödül Puanları:
  363
  teşekkurler cok yardımcı oldu bu yazı
   
 16. 27 Kasım 2007
  Konu Sahibi : anne-10
 17. mondschein2

  mondschein2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  bu konu hakkinda birseyler yazdim bilmem okudunmu arkaadasim,oku ve insaallah yardimci olur,sevgilerimle