Diyet Hataları

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
21 Eylül 2006
Mesajlar
1.454
Emoji Skoru
22
Şişmanlık; vücut ağırlığının istenilenden fazla olmasıdır.Vücut ağırlığını, gıdalarla alınan enerji ile harcanan enerjinin birbirine eşit olmasıyla dengede tutabiliriz. Eğer alınan enerji harcanan enerjiden fazla ise vücutta fazla miktarda yağ depolanır ve bu da şişmanlığa neden olur.

Şişmanlığa; çok yemek yeme, fiziksel aktivitenin az olması, psikolojik bozukluklar, metabolik ve hormonel bozukluklar sebep olabilir. Bunlar arasındaki en büyük etmen de çok fazla yemek yemektir. Zayıflamak için kişinin harcadığı enerjinin, aldığı enerjiden daha çok olmasına dikkat etmeli ve fiziksel aktivitesini artırmalıdır.

Bireyin zayıflamaya karar verdikten sonra bazı kurallara dikkat etmesi gerekmektedir;
· İlk etapta birey, diyette başarılı olmak istiyorsa beyin olarak diyete hazır olup olmadığını düşünmesi gerekir. Eğer kişi buna hazır değilse diyeti tam olarak uygulayamayacak, kaçamaklar yapacak ve başarısızlığa uğrayacaktır. Başarısız oldukça da umutsuzluğa düşecektir.
· Bireyin hedeflerini, yani kaç kilo vereceğini ve bu kiloyu ne kadar sürede verebileceğinin belirlenmesi gerekir. Kişi hiçbir zaman kısa sürede kilo kaybetmeyi planlamamalı, bu şekilde uygulanan diyetlerle belki hedeflere ulaşabilir. Fakat daha sonra koruma safhasına geçildiğinde başarılı olunamaz. Hatta birey diyet yapmaya başladığı kilonun da üzerine çıkabilir.
· Standart diyet yoktur, her diyet kişiye özel olmalıdır. Bir diyet uzmanı tarafından, o kişinin beslenme alışkanlıklarına, yaşına,cinsiyetine, iş koşullarına, bazal metabolizma hızına ve sağlık problemlerine (yüksek kolesterol, tansiyon, diyabet ) uygun diyet programı belirlenmelidir. Herkesin aynı diyeti yapması söz konusu olamaz. Her bireyin kişisel özellikleri farklı olacağından diyete vereceği cevap da farklı olacaktır. Kimi sağlıklı bir şekilde kilo verirken diğer bir kişi hiç kilo veremediği gibi metabolizmasına uygun olmadığı için birçok, geri dönüşü zor sağlık problemleri ile karşılaşabilir.
· Diyette öğünler, azar azar ve sık tüketilecek şekilde düzenlenmeli, öğün atlanılmamalıdır. Genelde diyet yapan bireyler tüm gün boyunca aç kalıp, metabolizmalarını zayıflatırlar ve metabolizmanın en zor çalıştığı akşam saatlerinde çok daha fazla yemek tüketirler, buna paralel olarak hızlı bir şekilde kilo alırlar. Akşam yemekleri en geç 19.00-19.30 saatleri arasında yenilmelidir.
· Diyetler genelde 3 ana ve 3 ara öğün olacak şekilde düzenlenir. Fakat ana öğünler kadar önemli olan ara öğünler her zaman ihmal edilir ve atlanılır. Kan şekeri, kişi öğününü tükettikten 2-2,5 saat sonra yavaş yavaş düşmeye başlar ve böylece açlık hissi doğar. Buradaki ara öğünlerin amacı da kan şekerinin düşmesini ve açlık duyulmasını engellemektir. Bu nedenle de ara öğünlere gereken önem verilmeli.
· Diyet içersinde, her besin grubunda bulunan besinler dengeli bir şekilde dağıtılmak koşulu ile bulunmalıdır. Tek tip besinlerle yapılan diyetlerin çoğu en başta kilo kaybetmeyi sağlamakta fakat başlangıçtaki hızlı kilo kaybından sonra eskisinden daha çok kilo alınmasına neden olmaktadır.
· Diyet sırasında en az 2 – 2,5 litre su içilmelidir. Herhangi bir sağlık problemi yok ise, bu miktarın üzerinde içilen su böbrekleri gereksiz yere çalıştıracaktır. Sular yemeklerden önce içilmeli yemek arası veya yemekten hemen sonra içilmemelidir.
· Diyet sırasında koşullar el verdiği sürece spor yapmalıyız. Ne yazık ki günümüz şartlarında spora pek vaktimiz kalmıyor. Bu nedenle günlük hayatta mümkün olduğunca hareketli olalım. Mesela yürüyen merdivenler ve asansörler yerine merdivenleri, çok yakın mesafelerde yürümeyi tercih edelim. Genelde beyaz ekmek tüketenler diyet sırasında kalorisi azalacağı düşüncesi ile ekmeği kızartırlar. Fakat bu şekilde sadece ekmekte su kaybı olurken, kalorisinde hiç bir değişiklik olmamaktadır. Aynı zamanda bu uygulamayla protein kaybı da söz konusudur.
· Yine aynı şekilde sabahları aç karnına içilen sıcak su veya limonlu su gibi içeceklerinde vücuttaki yağları erittiği düşülür. Bunların vücuttaki yağları eritmek gibi fonksiyonları yoktur ama aç karnına içilen bu içecekler bağırsakları harekete geçirir ve kabızlığı ortadan kaldırır.
· Meyve ve sebzelere diyette çok daha fazla önem verilmelidir. Bu besinler vitamin ve mineral açısından oldukça zenginlerdir. Aynı zamanda posa içeriği yüksektir. Posa içeriğinin yüksek oluşu kişide kabızlık problemi varsa onun tedavisine yardımcı olurken bir çok sağlık probleminin de tedavisine yardımcı olacaktır.
· Kepekli ekmek, meyve ve sebzeler gibi posa oranı yüksek bir besindir. Beyaz ekmek yerine tercih edilmesi birçok avantaj doğurur. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde, kan şekerinin ve kan yağlarının dengelenmesinde, midede şişerek tokluk hissinin artmasında etkilidir. Aynı zamanda kalori değeri daha düşüktür.
· Kalorisi düşük olduğu için içeriğinde tatlandırıcı bulunan ürünler diyet süresince fazlasıyla tercih edilir. Fakat bunlar zayıflama diyetlerine yönelik ürünler değillerdir. Bu ürünler (reçeller, çikolatalar, baklavalar... vb. ) diyabet (şeker) hastalığı olan insanlara yönelik geliştirilmiş ürünlerdir.
· Yapılan en büyük hatalardan biri de zayıflama dönemi bittikten sonraki dönemdir. Genelde kilonun korunması gereken bu dönemde, diyete başlamadan önceki, şişmanlamaya neden olan kötü beslenme alışkanlıklarına geri dönüş yapılır. Burada yapılması gereken, sağlıklı beslenme alışkanlığının bir yaşam tarzı haline getirilmesi ve diyet süresince belirlenen ilkelerin bu dönemde de benimsenmesidir. Bu beslenme alışkanlıklarını benimsenmesinin yanında bazı davranış değişiklikleri de yapmak gerekir. Örneğin;
Alışverişe giderken liste yapıp onun dışına çıkmamak, her zaman tok karnına alış veriş yapmak,
· Tabağı çok doldurmamak,
· Yemek yerken yiyecekleri çok çiğnemek ve gereksiz yere masa başında vakit geçirmemek,
· Fast-food türü besinlere, hamur işlerine ve tatlılara ağırlık verilmemek,
gibi örnekleri geniş tutmak mümkündür.

Beslenme ve Diyet Uzmanı
Şengül Sangu
 

dids

f & d
Kayıtlı Üye
Katılım
26 Eylül 2007
Mesajlar
6.543
Emoji Skoru
20
Yaş
38
Diyet konusunda kadınlar gün geçtikçe daha da çok bilinçlendi. Artık gazetelerde, dergilerde dünyanın çeşitli bölgelerinden değişik isimli diyet programları verilmiyor. Diyetin kişiye özel olması gerektiği sağlıklı olmayı seçen her kadın tarafından biliniyor. Ayrıca zayıflamak ve bu zayıflığı korumak için asıl önemli olanın diyet değil, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek olduğu da bir gerçek.

Ama tüm bunlara rağmen hâlâ istediğiniz kadar zayıf ya da formda olmayabilirsiniz. Tabii ki bunun nedeni küçüklükten beri gelen alışkanlıkları değiştirmenin zorluğundan kaynaklanıyor. Hâlbuki bazı ufak noktalara dikkat ederek bunları yavaş yavaş değiştirmek çok kolay. Sizin için en önemli beslenme alışkanlıklarını 10 maddede belirledik. Bu 10 maddeyi uygulayıp, yaşam şekli haline getirerek ideal bikini vücuduna ulaşmanız mümkün.


Diyet hatası 1

Elektronik posta bağımlısıysanız

İnternet kullanımının artmasıyla artık neredeyse tüm haberleşmemizi e- postalar aracılığıyla sağlıyoruz. Hem is konuşmalarımızı hem arkadaşlarımızla planlarımızı internet üzerinden yapıyoruz, iste bu da hareketsizliğe sebep oluyor. Çünkü tüm bu işlemleri yaparken neredeyse sabahlan akşama kadar yerimizden pek kalkmıyoruz. Bu hareketsizlik nedeniyle gün içinde fazla kalorileri yakmamız imkânsızlaşıyor.

Düzeltmenin Yolu: Telefon kullanma alışkanlığınız varsa arada bir konuşmanızı ayakta yapmaya çalısın, hatta telsiz telefonunuz varsa yürüyerek konuşabilirsiniz. Bu yolla günde yüz kalori yakmanız mümkün. Unutmayın hepsini toplasanız bu, ayda iki buçuk kilo yakmak anlamına geliyor!


Diyet hatası 2

Mutfağınız ağzına kadar doluysa

Bir diyet programı uygulansa bile çok çeşitli beslenmek ve ara öğünlerin sınırsız olması kilo verme sürecini yavaşlatıyor. Uzmanların beslenme alışkanlıklarıyla ilgili yaptıkları çalışmalara göre tek tip ama çok fazla beslenen kişiler bu kişilere göre daha fazla kalori yakıyorlar. Çünkü aynı şeyleri tüketen kişiler aynı tatlardan sıkılırlar ve yediklerini daha az istemeye başlarlar.

Aynı durum açık büfe, restoran gibi yerlerde limitsiz seçeneklerle karşılaştığınızda da hissedilir. Seçeneğinizin bol olduğu yerde İştahınız daha fazla açılır.

Düzeltmenin yolu: Evde her zaman için çikolata, dondurma gibi en çok sevdiğiniz şeyleri bulundurun. Her gün nefsinizi köreltmek amacıyla çok küçük miktarda tadın. Ama kesinlikle birini bitirmeden yenisini almayın. Dışarıya yemeğe çıktığınızda büyük ve özel mönüleri tercih etmeyin.


Diyet hatası 3

Açken market alışverişi

Boş bir mide ve süpermarket çok tehlikeli bir kombinasyondur. Eğer karnınız açken markete giderseniz gözünüze çarpan bütün ıvır zıvırları alırsınız.

Düzeltmenin yolu: Günümüzde birçok süpermarketin internet üzerinden alışveriş olanağı bulunuyor. Bu nedenle mümkün oldukça alışverişlerinizi internet üzerinden yapmalısınız. Diyetisyenler internetten yapılan yiyecek alışverişleri sayesinde kişilerin daha az yağlı gıdalar satın aldığını ve alışveriş listesine daha bağlı kaldıklarını tespit etmişler.

Alışverişe çıkıp seçerek almak istiyorsanız tavsiyemiz elinizde önceden hazırladığınız alışveriş listenizin olması. Liste dışında hiçbir şeyi almayın. Sizi kışkırtan reyonlardan uzak durun, hatta tamamen sağlıklı bir alışveriş yapmak istiyorsanız direkt olarak marketin diyet ürünlerinin satıldığı reyonlara odaklanabilirsiniz.


Diyet hatası 4

Antrenmanları çikolatayla kutlamak

Spor merkezindeki egzersiz programından sonra taze meyve suyu mu içersiniz, hafif bir salata mı yerseniz yoksa egzersizinizi mükemmel bir yemekle ve tatlıyla mı kutlarsınız? Eğer son şıkkı seçiyorsanız yalnız değilsiniz.

Yapılan çalışmalar kadınların yaklaşık 120 kaloriyi egzersizle harcadıklarını fakat kuvvetli bir antrenmandan sonra aynı kalorileri yemek yiyerek aldıklarını gösteriyor. Antrenman yaparken çok kalori harcadığınızı düşündüğünüz için sonrasında rahat davranmanız açıklayıcı bir neden olabilir.

Düzeltmenin yolu: Antrenman çantanıza atıştırmalık sağlıklı bir yiyecek ekleyin. Böylece spordan sonraki yemeğinizde aşırıya kaçmamış olursunuz. Mesela elma ya da muz alabilirsiniz. Eğer öğün atlamak istemiyorsanız ızgara tavuklu bir salata tercih edebilirsiniz.


Diyet hatası 5

Kalori hesabına dikkat etmezseniz

Yediğiniz porsiyonlara dikkat ettiğinizi düşünebilirsiniz fakat öğünlerin kalorisine odaklanmazsanız farkında olmadan yüzlerce kalori alabilirsiniz.

Düzeltmenin yolu: Her kadın, az ya da çok, gün içinde yediklerine dikkat eder. Fakat az sayıda kadın yediklerini kayıt altına almaya vakit ayırabiliyor. Oysa kalori hesaplaması fazla kiloları engeller. En son yediğiniz yemeği düşünmek bile aşırı yemek yeme isteğinizi kontrol altına alabilir.

Bu nedenle önerimiz en son yediğiniz yemeği bir deftere not etmeniz. Böylece geç saatlerde kek ve kurabiye siparişi verirken çok daha dikkatli davranırsınız.


Diyet hatası 6

Diyetteyken sosyalleşin

Kendinize diyetinizle ilgili bir hedef belirleyin ve bunu arkadaşlarınızla paylasın. Sosyal destek alarak diyet yapan insanlar kendi kendine diyet yapan insanlardan yüzde altı daha fazla kilo verirler.

Düzeltmenin yolu: Ailenize ve iş arkadaşlarınıza, diyete girmeye karar verdiğinizden, ne kadar sağlıklı beslendiğinizden bahsedin. Eğer insanların desteğini alıp diyet yapmaya başlarsanız diyete daha fazla konsantre olursunuz ve başarıya ulaşma şansınızı artırırsınız. Bu durum çevreniz tarafından fark edilecek ve kısa zaman içerisinde zayıfladığınız haberi yayılacaktır.


Diyet hatası 7

Stilinizi değiştirin

Eski giyinme stilinizden vazgeçerek gardırobunuzu yenileyin. Çünkü her zaman giymeye alıştığınız bol kıyafetler fazla kilolarınızı gizler. Bu durumun getirdiği rahatlık da kilo vermeyi ertelemenize sebep olabilir.

Düzeltmenin yolu: Genelde insanlar hafta sonları daha fazla yemek yemeğe eğimlidirler. Bunun sebebi, hafta sonu günlerini kendilerine verilen ödül gibi görmeleri. Ayrıca arkadaşlarla yapılan yemek programlarının da bu duruma katkıda bulunuyor.

Bu nedenle önerimiz hafta sonları genellikle dar kalıplı jean pantolon giymeniz olacak. Jean, en ufak bir fazlalığı gösterir. Bu fazlalık oluşunca siz de yemek yemekten vazgeçebilirsiniz.


Diyet hatası 8

Pişirirken yemeklerin tadına bakmayın

Yediğiniz yemeğin kalori değerlerini bilmeniz ve yemeği yavaş yavaş tüketmeniz size az kalori olarak geri döner. Yemekleri hazırlarken tadına bakarak çok fazla kalori alabilirsiniz.

Düzeltmenin yolu: Sebzeleri hazırlarken ağzınızı oyalamak için sakız çiğnemenizi tercih edin. Diyet yaparken mutfakta yalnız yemek pişirmeyin çünkü yemeği hazırlarken biriyle konuşursanız daha az atıştırmış olursunuz.

Yemek hazırlarken yakın bir arkadaşınızı mutfağınıza davet edebilirsiniz. Eğer yalnız başınıza yemek hazırlıyorsanız müzik dinleyerek başka bir şeye konsantre olabilirsiniz.


Diyet hatası 9

Geç saatlere kadar çalışırken atıştırmak

Fazla mesainin kiloyu olumsuz etkilediği bilinen bir gerçek. Çünkü geç saate kadar çalışmak atıştırma ve abur cubur tüketimini artırır. Yapılan çalışmalar, haftada 40 saat ve üzerinde çalışan kadınların daha az çalışanlara göre kilo almaya daha fazla eğilimli olduğunu gösteriyor.

Fazla stres ve yorgunluk da özelikle fast food yeme eğilimini artırıyor ve tabii ki zamansızlıktan dolayı daha az spor yapılmasına neden oluyor. Bilimsel bir araştırma sonucunda, kronik stres altındaki kadınların vücut yapılarının özellikle karın bölgelerinin yağlanmaya daha elverişli olduğu görülmüştür.

Düzeltmenin yolu: Gün içinde sizi bunalıma sokabilecek olası durumları tespit edin ve bu durumlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalısın. Kulaklıklarınızı takıp müzik dinlemek ya da arkadaşlarınızla kahve içmek için çalışmaya ara vermek çözüm olabilir.

Eğer fazla mesai nedeniyle spora gitmeye vakit bulamıyorsanız, ofiste, oturduğunuz yerde bile hafif egzersizler yapabilirsiniz. Zaman zaman gerinmek, masanın altında ufak hareketler yapmak sizi kesinlikle canlandıracaktır.


Diyet hatası 10

Egzersiz programınızı güncelleyin

Aynı antrenmanları devamlı yaparsanız vücudunuz buna alışır ve metabolizmanız daha az yağ yakmaya baslar. Sonuç? Böylece basit gelen her hareket az güç sarf etmekle kolay bir şekilde başarıldığı için olması gerekenden daha az az kalori yakmanıza sebep olur.

Düzeltmenin yolu: Spor salonunda kendinizi rahat hissettiğiniz veya yapmaya alıştığınız egzersizi terk edin. Yeni başlayanlar için hafif eğimde yapılan kardiyo antrenmanları etkilidir. Yapılan bir araştırma, değişken zamanlı bisiklet hareketinin (dört dakika yüksek tempoda, iki dakika düşük tempoda olarak) tekdüze bisiklet egzersizinden yüzde 36 daha fazla kalori yaktığını belirtiyor.

Egzersiz alışkanlığınızı en iyi sonuç alacağınız stile göre değiştirin. Bu konuda spor eğitmeninizden yardım isteyebilirsiniz. Fazla kilolara karsı kickboks yapmayı deneyebilirsiniz. Tüm bu değişimlere rağmen kilo veremediniz mi? Grup egzersizlerini deneyin. Bazı yeni hareketler değişik kas gruplarının çalışmasını sağlayarak, daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.

(alıntıdır)
 
Yukarı Alt