• Önemli uyarı ; outlook.*, hotmail.* gibi adrese sahip iseniz maalesef onay maili sizlere gelmediği için üyelik bu adresler ile üye olamaz, şifrenizi isteyemezsiniz.

    Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Diyet Soru -Cevap

Sargoz

güncel 80 => 70 e inecegim inşallah :)
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2015
12.568
7.661
Canım senin yapabileceğin diyet vs sağlık durumunu zorlayabilir. Doktor kontrolun de yapmanı öneririm. diyetiysene git demicem ama en azından yapman durumunda ne zorluklarla karşılaşırsın onu da bir kendi doktoruna sorman gerekir.
ve bebek emziriyorsun şuan için dur bence.
artık bebeğim emmiyor düzenli bir şekilde öğün lerimi yapamıyorum bide bütün gün bişey yemesem açlık aklıma gelmiyor ama yemeye başlayın ca duramıyorum yardım konya da devlet hastanesi nde diyetisyen önerisi
 

mese92

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Haziran 2014
18
1
Sağlıklıb beslenme söz konusu olduğunda en sık sorulan sorular ve cevapları hakkında pek çok farklı görüş öne sürülen sorular ve cevapları ..İşte sağlıklı beslenmede en merak edilenler:


1- Karbonhidratsız beslenmek zayıflatır mı?

Zayıflama diyetlerinde kilo aldırdığı düşüncesiyle makarna, pilav gibi karbonhidrat içeriği yüksek olan besinlerden uzak durulur. Oysa ki vücudumuzun onlara da ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Diyet yapan kişinin yaptığı en önemli hatalardan biri vücuda yeterli miktarda karbonhidrat vermemektir. Diyete başladığı zaman ekmek, pilav, makarna, patates, mısır gibi besinleri kesen kişilerin metabolizması ihtiyacı olan karbonhidratı önce kandan almaya çalışır. Glikoz oranı düştüğünde kan şekeride parelelinde düşmeye başlar.Sonrasında vücut kas içerisindeki karbonhidratları kullanmaya başlar vebu durum kas kaybı anlamına gelir. Bu sırada vücut kasla beraberinde su kaybına uğrar. Yani diyette karbonhidratı kesen kimse tartıdaki sonucu görünce kilo verdiği yanılgısına düşer ancak gerçek olan vücudun kaybettiği yağ değil kas ve sudur.


2-Sadece protein ağırlıklı diyet yaparak hızlı mı zayıflanır?

Protein vücut mekanizmasını hızlandırdığı doğrudur ancak sürekli protein almak kas dokularını eksiltir ve su kaybına neden olur. 1 gr kas dokusu ile beraber yaklaşık 2,7 gr su kaybı olur. Yağsız doku kitlesi kaybı metabolik hızı düşürür. İnsanlar tartıya çıktığı zaman kilo verdiklerini zannederler ancak metabolizma yavaşladığı için diyet sonrasında hızlı bir şekilde kilo alınır.


3- Spor zayıflatır mı?

Vücudun egzersiz ve sporla kilo vermesi için yağ yakma formuna geçmesi gereklidir, buda ancak haftada 5 gün düzenli egzersiz ile başlar. Çoğu zaman iki saat sürekli mekik hareketi yerine uygun nabızla 45-60 dk bir yürüyüş istenilen sonuçlara ulaşmakta daha faydalı olur.


4-Sabahları aç karnına içilen limonlu sıcak suyun yağ yakıcı özelliği varmıdır?

Halk arasında inanılan bir başka yanlışta sabahları veya yemek öncesinde aç karnına limonlu sıcak su içmenin vücuttaki yağları erittiğidir ancak bu inanç tamamen yanlıştır. Suyun veya içine katılacak limon soda gibi maddelerin, bitki çaylarının kesinlikle yağları eritmek, yok etmek gibi bir etkisi bulunmamaktadır.


5-Tek öğün yemek yiyerek kolayca zayıflamak mümkünmüdür?

Vücudun kilo almasına neden olan en önemli etkenlerden biri, onu bütün gün aç bırakıp sadece akşamları yemek yemektir. Çünkü yaklaşık 20 saat aç kalan vücut bu durumun devam edeceğini düşünür ve savaşa hazırlanır gibi yediklerini depolamaya başlar. Sonra 4 saat içerisinde gelen besinler yağ olarak depolanır.Bu konuda diyetisyenlerin tavsiyesi vücudu asla uzun süre aç bırakmamak ve mutlaka her 3-4 saatte birşeyler tüketilmelidir.


6- Sık sık değil, günde 3 öğün mü yemek gerekir?

Günde 3 öğün beslenme ara öğünlerde özelliklede öğle ve akşam yemeklerinin arasında çok acıkmaya dolayısıyla ana öğünlerde fazla miktarlarda yemek tüketilmesine neden olabilir. Ayrıca sık ve kontrollü miktarda yemek yemek metabolizmanın hızlanması içinde gereklidir.


7-Kilo vermek için ilaç kullanmak doğru mudur?

Tek başına ilaç kullanmak kilo kaybı ve kontrolü için yeterli ve doğru değildir. Birde bilinçsizce kullanılan ilaçların yan etkileri gözönünde bulundurulduğunda zayıflamak için ilaç kullanmak doğru değildir.. Kilo kaybı davranış değişikliği gerektirir.


8-Kilo vermeye yardımcı bitkisel ürünler güvenlimidir?

Tüm bitkisel ürünlerin güvenliği ile ilgili yeterli çalışma yoktur.


9-Fazla kilolardan kurtulmak için iyi bir diyetisyenemi gidilmelidir?

Doğru.Ancak varolan fazla kilonun arkasında bir metabolik hastalık söz konusuysa mutlaka konunun uzmanı bir doktora danışılmalı, gerekliyse kişinin kilo kaybı diyetisyen – doktor ile birlikte takip etmelidir.


10- Fazla kilolardan kalıcı olarak kurtulmak mümkünmüdür?

Kilo kaybı geçici yöntemlerle sağlanmaya çalışılırsa verilenler fazlasıyla geri alınır.Bunun yerine davranış değişikliği yapılırsa, beslenme şekli yaşam tarzımızla örtüşürse kilo kaybı kalıcı olur


11-Fazla kilonun nedeni yerken aşırıya kaçmak mıdır?

Tek neden bu olmamakla birlikte, porsiyon miktarının kontrol edilmemeside kilo artışının bir sebebidir.

12- Kısa vadede, hızla, fazla kilolardan kurtulmak mümkün müdür?

Ancak hızla kaybedilen kiloların aynı hızla hatta fazlasıyla geri dönüceği unutulmamalı,kısa sürede hızlı ama geçici kilo kaybındansa, olması gereken sürede dengeli kalıcı kilo kaybı tercih edilmeli.


13-Az beslenerek kilo probleminden kurtulabilirizmiyiz?
Kaybedilen kilonun istenildiği gibi yağ mı yoksa kas ve su kaybımı olduğu çok önemlidir.Doğru kilo kaybı sağlayabilmek için kişinin günlük alması gereken gıdaları mutlaka tüketmesi gerekir. Az beslenmek, kilo kaybı için bir çözüm yöntemi değildir.


14-Güne dengeli ve zengin bir kahvaltı ile başlamak önemlimidir?

Evet ,Ancak kalori yönününden dengeli ve kişinin gereksinimlerini karşılayacak içeriği olan bir kahvaltı ile güne başlanılmalı


15-Her tür hareket ve spor zayıflatır mı?
Her tür hareket ve spor enerji harcanması için bir yöntemdir. Ancak gün içerisinde aldığınız kalori miktarı harcağınız kalori miktarından fazlaysa kilo kaybı sağlanamaz.


16-Seks kalori yakar mı?

Evet,Ancak sanıldığı kadar fazla değil.

17-Çay,yanında tükettiğin besin değerini yok eder ve vücutta su tutulumuna mı nedenolur?

Koyu olmayan bir çay gıdaların besin değerlerinde kayıba neden olmaz

18-Sauna gibi sıcak ortamlarda terlemek zayıflatır mı?

Sauna ile sadece vucuttan su kaybı olur.

19-Natürel zeytinyağı, saf zeytinyağından daha mı az kalori içerir?

Tipleri fark etmeksizin zeytinyağında tekli doymamış yağ asitleri yüksektir ve kalorileri oranları aynıdır. Ekstra natürel zeytinyağı daha az asit içerir ve saf ya da natürelden daha aromalıdır.


20-Diyet yaparken yağ tüketilmemeli midir?

Tamamen yağsız diyetler yağda eriyen vitaminlerin (A, D, E ve K) emilimini engelleyerek bu vitaminlerin eksikliğinde oluşacak hastalıklara meydan hazırlar. Ayrıca hormon metabolizmasının düzeninin bozulmaması için de bir miktar yağ tüketilmelidir. Fakat 1 g'ının 9 kalori enerji verdiği düşünülerek aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.


21-Öğün atlamak, aç kalmak kilo verdirir mi?

Ara öğünlerle desteklenmeyen bir beslenme düzeni ile metabolizma hızı düşer,aşırı açlık dolayısıyla bir sonraki öğünde fazla besin tüketimi gerçekleşir.Bunun sonucu olarak da kilo verme güçleşir.


22-Kızarmış ekmeğin kalorisi daha mı düşüktür?

Ekmek kızartıldığında sadece yapısındaki suyu kaybeder. Dolayısıyla enerjisi aynı kalır. Yapısında az miktarda da olsa bulunan proteinin kalitesi ısı etkisiyle düşer.

23-Aşırı su içmek zararlı mıdır?

Böbreklerin dışarı atamayacağı kadar çok su, toksik etki gösterir. Sonuç olarak su aynı zamanda mineral de içermektedir. Ancak su zehirlenmesi günlük gereksinimin çok üzerinde içildiği zaman ortaya çıkabilir. Bazı hastalık durumlarında bu kadar çok su içilmeden de böbreklerin atma kapasitesi aşılabilir. Aşırı su içme belirtilerinden biri de bulanık görmektir.


24-Sıcak su içmek zayıflatır mı?

Sıcak ve soğuk suyun tek farkı mideden boşalma hızlarının faklı oluşudur. Sıcak su mideden daha geç boşaldığı için tokluk hissi oluşturabilir. Ülkemizde su tüketiminin bu kadar yetersiz olduğu göz önünde bulundurulursa "hangi ısıda olursa olsun, yeter ki bol miktarda tüketin" şeklinde önerilerde bulunmak doğru olacaktır.25-Gıdaların besin değerlerini kaybetmemek için çiğ olarak mı yemeliyiz?

Gıdaların pişirme işlemleri de dahil, herhangi bir yolla işlenmesi besin öğelerinde bir miktar azalmaya yol açar. Bu besin değeri kayıpları uygulanan sıcaklık derecesine ve süresinin uzunluğuna bağlı olarak artar. Örneğin; çiğ yumurta salmonella bakterisinin, çiğ et çeşitli bakteri ve parazitlerin, pastörize edilmemiş çiğ süt bir çok hastalık mikrobunun vücuda girmesine neden olur. Buna karşılık çiğ olarak tüketilebilen sebze ve meyvelerden besin öğelerini ve kalp,kanser gibi çeşitli hastalıklardan koruyucu maddeleri daha fazla alırız.


26-Şekersiz besin aynı zamanda kalorisiz midir?

Tam olarak değil. Şekersiz bir besin şeker içermez, ancak diğer karbonhidratlardan, yağdan ve proteinden dolayı kalori içerebilir.

27-Diyet ürünlerden istenilen miktarda yenilebilir mi?

Kalorisi ne kadar azaltılmış olursa olsun, tamamen kalorisiz olmadığı için fazla tüketimi ağırlık artışına neden olacaktır.


28-Diyette meyve sınırsız tüketilebilir mi?

Meyveler,meyve şekeri olan fruktozu içermektedir. Dolayısıyla aşırı tüketimi gereksiz kalori alımına neden olacaktır.


29-Akşam19.00' dan sonra birşey yenmemeli midir?

Saat sınırlaması bireyden bireye farklılık göstermektedir. Örneğin gece çok geçs aatlerde uyuyan bir birey için akşam yemeği saati daha geç bir zamana çekilebilir. Gece açlığı günün en uzun açlığı olduğu için ve kan şekeri düzenini sağlamak için gece ara öğünü yatmadan yaklaşık 2 saat önce tüketilmelidir.


30-Diyet yaparken tuz kesilmeli mi?

Bireyde yüksek tansiyon problemi yoksa makul ölçülerde tuz tüketebilir. Miktarı artırıldığında vücutta ödem ve su birikimi artacaktır.


31-Spor aç karna yapılmalıdır?

Spor ne aç karna ne de çok ağır yemek sonrası yapılmamalıdır. Aç karna yapılan fiziksel aktivite kişinin kan şekerini çok fazla düşürürken, hemen yemek ardından yapılan aktivite kalbe yük getirecektir.Bu nedenle hafif bir kahvaltı, bir ara öğün ya da ana öğünden yaklaşık 1 saatsonra yapılması doğru olacaktır.


32-Yemekten hemen önce su içmek iştahı keser mi ?

"Yemekten önce bir bardak su içersem iştahım kesilir ve kilo veririm." düşüncesi yanlıştır.
Yemekten hemen önce su içmek doğru değil. Çünkü su, bazikliğe yakın özelliğinden dolayı midenin asidik yapısını bir miktar nötralize ediyor. Oysa midenin sindirim aşamasında özellikle de proteinlerin sindirimi için asidik yapıda olması gerekiyor. Proteinlerin tam sindirilememesi, bağırsaklara gelen kalıntıların burada aşınmalar oluşturmasına neden olabiliyor. Aşınmaların olması ve çok fazla tekrarlanması, bağırsakta yaralar oluşmasına, hatta yırtılma ve delinmelere kadar giden sonuçlara yol açabiliyor. Ayrıca yemek öncesi su içmek mide boşalmasının hızlı olmasına ve bağırsaklara gelen yiyeceklerin hızlı emilimine sebep oluyor. Hızlı emilim kan şekerini de hızlı yükseltiyor. Bu yüzden suyu, yemeklerden hemen önce içmek yerine en az 15-20 dakika önce içmek en doğru olanı. Ayrıca suyu 15-20 dakika önce içmek iştahımızı biraz olsun baskılayabiliyor. Çünkü beyinde açlık ve susuzluk sinyalleri birbirine çok yakındır ve bu yüzden her açlık hissedildiğinde su içmek doğru bir hareket olacaktır.


33-Çay ve Kahve suyun yerini tutar mı ?

Şekersiz olduğu sürece sınırsız çay ve kahve içilebilirim anlayışı hatalı dır .. "Şekersiz çay, kahve içmek bize kalori aldırmaz. Ancak fazla çay ve kahve içerek sıvı ihtiyacımızı karşılıyor gibi düşünmemiz su içmeyi aksatmamıza neden oluyor.Oysa bu içecekler suyun yerini kesinlikle tutmazlar. Aksine çay ve kahve, kafein içerdikleri için fazla miktar tüketildiklerinde diüretik etki göstererekv ücuttan sıvı kaybına yol açıyor. Sıvı ile birlikte elektrolitlerin, özelliklede sodyum, potasyum ve klorun kandaki seviyelerinin azalması durumu da ciddis ağlık problemleri oluşturabiliyor. Ayrıca çay ve kahveyi yemeklerin hemen üzerine içmek, içerdikleri tanenler nedeniyle demir emilimini de engelliyor.Bunların hepsi göz önünde bulundurularak çay ve kahveyi yemeklerden 1,5 - 2saat sonra ve toplamı 5-8 fincanı geçmeyecek şekilde tüketmek doğru olacaktır."34-Diyet süresince hergün kilo vermek mümkünmüdür ?

Bütün gün tüketilen sıvı ve yemek miktarına,vücudun o gün içindeki ödemine, idrar ve kabızlık durumuna göre ağırlık gün içinde değişir. Sizin yemekten sonra almış gibi gördüğünüz kilo, aslında vücudunuzda depo edilecek olan yağ miktarı demek değildir. Gün içinde elde edilen tartı sonuçları yanlıştır ve kişide moral bozukluğu yaratmaktan başkabir işe yaramaz.

Ayrıca,diyet yaparken her gün düzenli kilo kaybı olmayabilir. Ya da vücut yağ yüzdesi düşüp, kas kitlesi artmış olabilir. Fakat kas kitle artışı tartıya kilo artışı gibi yansır. Oysa vücutta kas artışı çok sağlıklı bir şeydir. Ayrıca uzun süre ayakta kalmak, seyahat gibi nedenlerden dolayı vücutta ödem oluşmuş olabilir.Bu durum birkaç gün içinde geçer, lakin tartıda kilo artışı olarak görülebilir.

Ağırlık kaybı devam ederken, arada üç-dört gün kilo verilemeyebilir. Kilo verilmeyen günler ‘Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum’ bahanesiyle diyetten vazgeçmek sıkça görülen bir şeydir. Oysa diyete devam edilse, ağırlık kaybı da devam edecektir.

Özellikle kadınlarda menstürasyon döneminde ve öncesinde oluşabilecek ödemlerden dolayı 1-2 kilogram ağırlık artışı gözlemlenir.Kadınlar gerçek kilosunu, bu dönem bittikten üç gün sonra görebilir. Bu dönemde tartılıp boşu boşuna kendine kızmaya gerek yoktur. Öte yandan tartıların zaman içinde kalibrasyonu bozulabilir, doğru kilodan sapmalar olabilir. Bu yüzden ağırlık, her tartıda farklı çıkabilir, bu da yanıltıcı olabilir. Önemli olan sadece kilo vermek değil, beslenme alışkanlıklarını uzun süreli değiştirmektir.Bu yüzden amacınız önce dengeli ve yeterli beslenmek, sonra kilo kaybetmek olsun.
35-Her kalori aynıdır, o yüzden ne yediğimizin önemi yokmudur ?

Öncelikle her kalori aynı değildir. O kalorinin besin değeri ve kimyası önemlidir ve o kalorinin ne zaman alındığı da önemlidir. Örneğin; Bir meyve... Meyveyi gündüz yerseniz yararını görürsünüz,akşam yerseniz hem o meyvenin şekeri yağa dönüşme oranı daha büyüktür, hem de akşam yenilen şeker akşam uykusunda çıkacak olan büyüme ve onarım hormonunu bastırır.


36-Diyet gazlı içecekler kilo vermenize yardımcı olur mu ?

Diyet gazlı içecekler, bel çevresinde yüksek düzeyde yağlanma, yüksek kan şekeri ve yüksek kolestrol gibi bir takım belirtilerin de bulunduğu metabolik sendrom riskinizi artırabilir.

Ayrıca diyet mamüllerinde Asprtam var ve bu madde toksik olup vücuttan atılamaz ve bizim yağ depolarımızda birikir. Çok TEHLİKELİ...


37-Kardiyo aletiniz yaktığınız kalorileri doğru hesaplar mı ?

Kondisyon bisikletiniz veya koşu bandınız, kilonuzu, cinsiyetinizi ve vücut kompozisyonunuzu bilmeden, ne kadar kalori yaktığınızı doğru olarak ölçemez.Genelde doğrusu o numarayı ikiye bölmektir.


38-Düşük yoğunluktaki egzersiz daha fazla yağ yakar mı ?

Egzersiziniz ne kadar yoğun olursa, yaktığınız karbonhidrat miktarı o kadar fazla olur ve vücudunuzt üm karbonhidratları yaktıktan sonra yağ yakımına başlar. Ayrıca her kişinin yakma nabzı değişiktir. Bu maalesef test edilmeden bilinemez

39-Kilo vermek söz konusu olduğunda beslenme ve egzersiz eşit derecede önemli midir ?

Farz edin ki yarış arabanız var ve kullanım kılavuzu diyor ki; belli oranda benzin kullanılması gerekiyor. Ama siz diyorsunuz ki bu benzin çok pahalı vs... Ve moped benzini alıyorsunuz yarış arabanız için... Emin olun o yarış arabanızın hız performansı düşük olacaktır ve eninde sonunda o motor tıklamaya başlayacaktır. Açıklaması şu: İstediğin kadar spor yap, eğer benzin yani beslenme doğru değilse o spor beş para etmez... Ama eğer beslenme doğru ise o %30 sporun cevabı %100 olur...


40-Yağlı gıda yemek sizi şişmanlatır mı ?

Beslenmenizde doğru yağ türlerinden yeterli miktarda almanız, sağlıklı olmanız için gereklidir. Bizi maalesef şişmanlatan yağ değil 'şeker'dir. Ama yağ cinsine bakılacak olursa Omega 3 yağları hem çok müthiş yararlı hem de vücut mekanizmasını düzeltir veyağ yakma mekanizmasına da yardımcı kuvvettir.


merhaba bir konuda yardımınıza ihtiyacım var..
16 yaşında anoreksia hastalığına yakalndm.55 kilodan 35 kiloya kadar düştüm.boyum 1.50.hastanede yattm tabikii iyileşerk çıkmadm. 2 kg kadar aldm. hastaneden çıktıktan sonra bulumia hastalığı başladı.hep bi kg alma korkusu.yemediğim için cevremden cok tepki görüordum o yuzden yiyip çıkarmaya başladm.bir süre snra istek dışı cıkarmaya başladm.bünyem artk öyle alışmışki yemek yedkten snra kendiliğinden cıkıo.gitmediğim doktor kalmadı.suan 23 yaşındayım 47 kiloyum . aslında normal kilodayım ama yine kusmalarım devam edio hiç bitmedi. hastalığım gecti artk kafamda kilo verme gibi bi dşünce yok sadece yemek yemeye başladığım zaman kendimi tutamıyorum ve cok yiyorum.doğal olarakta çıkarıorum hemen.her öğünde.sonra yine acıkıorum yine kusuorum.hayatımda kısır döngü odu resmn.yaknda sözlenip nişanlanıcam ve artk bitsin istiorum.o kadar zorki bununla yaşamak.sadece düzgün yemek yemeyi beceremiorum.beynimi kontrol etmem gerekio sanırım ama beceremiorum.
 

Ruya-29

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
8 Ekim 2015
13
9
mrb arkadaslar bende bir aydir diyetteyim ..3 kilo verdim ..kafama takilan bi konuda yardiminizi rics ediyorum ozellikle bu konuda bilgi sahiplerinden ben gun icinde diyete dikkat ediyorum .fakat aksamlari atistirma yapmadan duramiyorum mesela bu aksam 1 elma 1 mandalina yarim dilim kek bi avuca yakinda kuruyemis tukettim .ayni anda degil tabi geceler uzadigindan 2 saate bir falan sizce fazlami kacirmisim
 

THBRKKNC

Üye
Kayıtlı Üye
29 Ekim 2014
39
4
mrb arkadaslar bende bir aydir diyetteyim ..3 kilo verdim ..kafama takilan bi konuda yardiminizi rics ediyorum ozellikle bu konuda bilgi sahiplerinden ben gun icinde diyete dikkat ediyorum .fakat aksamlari atistirma yapmadan duramiyorum mesela bu aksam 1 elma 1 mandalina yarim dilim kek bi avuca yakinda kuruyemis tukettim .ayni anda degil tabi geceler uzadigindan 2 saate bir falan sizce fazlami kacirmisim
 
Son düzenleme:

tugceogull

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
1 Şubat 2016
1
0
selam arkadaşlar yaklaşık olarak 1 bucuk haftadır diyetteyim ve bacağımda önceden kilo almadan dolayı çatlaklar oluşmuştu ve beyaz bi hal almıştı su an o çatlaklar gene kırmızılaştı bu neden olabilir
 

LaBoum

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2016
1.720
1.214
Merhaba ben kilolu hamile kaldim devlette ki diyetisyene gitsem.bana beslenme duzeni verir mi randevu aldim ama gidemedim.
 

isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
5 Mart 2012
16.585
12.381
Konu günceldir..40-60 soru cevapları yeni eklenmiştir :spor::spor::spor:
 
Yukarı Alt