Diyetteyken Sürekli Tartılmayın

E

EU3

Ziyaretçi
Diyete başladığımızda veya diyet yapmaya karar verdiğimiz anlarda gün içerisinde sürekli tartılırız ve kiloyu takıntı haline getiririz. Sabah aç karnına, yemekten sonra, yatarken, su içtikten sonra sürekli tartıya çıkar ve ne kadar kilo verip alındığı kontrol edilir. Ancak, burada büyük bir hata yapılmaktadır.
Diyet sırasında kiloyu takıntı haline getirip, devamlı tartılma konusuyla ilgili bilgiler veren Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Seçil Kenar, ağırlığın gün içerisinde çok değişken olduğunu belirtiyor. Kilomuzun, bütün gün tüketilen sıvı ve yemek miktarına ayrıca o gün içerisinde ki vücudun ödemine, idrar ve gaita durumuna göre değiştiğini söyleyen Diyetisyen Seçil Kenar, "Sizin yemekten sonra almış gibi gördüğünüz kilo, aslında vücudunuzda depo edilecek olan yağ miktarı demek değildir. Gün içerisinde bakılan bu tartı sonuçları yanlıştır ve kişide moral bozukluğu yaratmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Bu yüzden gün içerisinde sürekli tartılmak yanlıştır" diye konuşuyor.

Her Gün Kilo Kaybı Beklemeyin!

Ayrıca diyet yaparken her gün düzenli kilo kaybının olmayabileceğini ya da vücut yağ yüzdesinin düşüp, kas kitlesinin artabileceğini aktaran Diyetisyen Seçil Kenar, "Fakat biz bunu, tartıda kas kitle artışını, kilo artmış gibi görürüz. Oysa vücutta kas artışı çok sağlıklıdır veya ayakta kalma, seyahat v.b durumlardan dolayı vücutta ödem (vücutta su tutulumu) oluşmuş olabilir. Bu, birkaç gün içerisinde geçecektir fakat biz bunu tartıda kilo almış gibi görebiliriz. Ağırlık kaybı devam ederken örneğin 3-4 gün kilo verilemeyebilir, kilo verilmeyen günler 'Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum' diye diyetten vazgeçilmektedir. Oysa diyete devam edilse ağırlık kaybı devam edecektir. Bu yüzden diyet yaparken her gün 3-4 kez kilo verdim mi diye tartıya çıkmak doğru değildir ve bahsedilen nedenlerden dolayı özellikle diyet esnasında kişiyi demoralize edebilir" diyor.
Diyetisyen Seçil Kenar'ın verdiği bilgilere göre; özellikle bayanlarda menstürasyon döneminde oluşabilecek ödemlerden dolayı 1-2 kg kadar ağırlık artışı gözlemlenmektedir. Ayrıca kullanılan ilaçlar, ayakta fazla kalma, spor sonrası ve seyahat esnasında veya sonrasında vücutta ödem oluşabilir, bu gibi durumlarda ağırlık artışı söz konusudur.


Kilonuzu Ölçerken Aynı Tartıyı Kullanın

Diğer yandan, tartıların zaman geçtikçe kalibrasyonu bozulabilmektedir, doğru kilodan sapmalar gözükebilmektedir. Özellikle farklı tartılarda ağırlıklar farklı çıkabilmektedir. Bu yüzden farklı yerlerde farklı tartılarda ağırlık ölçümleri yanıltıcı olabilmektedir.

Diyet Sırasında Tartılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

· Kilo tartımları sabah aç karnına yapılmalıdır.
· Aynı saatlerde tartım yapılmalıdır.
· Hafif kıyafetlerle veya çıplak tartım gerçek ağırlığı göstermektedir
· Aynı tartıda tartılmaya özen gösterilmelidir.
· Evde kullanılan tartılar belli aralıklarda servise gönderilip kalibrasyonları yapılmalıdır.
· Menstürasyon, seyahat, kabızlık, ishal veya egzersiz sonrası tartımlar doğru değildir.
· Sadece kilo değil, yağ ve kas oranınızın da önemli olduğunu unutmayınız, kilo verebilirsiniz fakat bunun yağdan mı kastan mı kaybedildiği de önemlidir.
· Sürekli tartılmak kişi de psikolojik bozukluklara sebep olabilir.
· Önemli olan sadece kilo vermek değil, beslenme alışkanlıklarını uzun süreli değiştirmektir, bu yüzden amaç dengeli ve yeterli beslenme olmalı ikinci olarak kilo kaybetmek olmalıdır.
· Haftada 1 veya en fazla 2 gün sadece sabah aç karnına tartılmak yeterlidir.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

EflaNazLina

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Ekim 2007
Mesajlar
305
Emoji Skoru
0
Yaş
35
Menstürasyon ne demek anlamadım adetten mi bahsediyo CADIARZU çünükü bende bazen bir iki kilo fazla çıkabiliyorum :1closedeyes:
 

aerandir

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
21 Kasım 2007
Mesajlar
71
Emoji Skoru
4
Yaş
31
Menstürasyon ne demek anlamadım adetten mi bahsediyo CADIARZU çünükü bende bazen bir iki kilo fazla çıkabiliyorum :1closedeyes:
evet adet dönemi
reqL oLduqun dönem..:1closedeyes:
 

Kelimeler Yetse

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
18 Aralık 2007
Mesajlar
180
Emoji Skoru
1
bende canım sıkıldıkça tartılıyorum yanlış olduqunu bilsem de :roflol:artık tartılmıcam :1rolleyes:şutarafagitti
 

Siyah_24

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
11 Kasım 2007
Mesajlar
1.205
Emoji Skoru
2
Yaş
41
hersabah cıplak olarak tartıya cıkmak adetimdir.. belki yanlış ama nerede ne yanlış yaptım ve yaptıgım bana olan maliyetini görmek iyi oluyor bazen ama sadece sabah ve ac karnına tartılırım
 

Lara

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
24 Temmuz 2006
Mesajlar
731
Emoji Skoru
52
Ya ben çok alıştım tartılmaya aç tok iyi çıkarsa sevinirim kötü çıkarsada regl çok su içtim falan bahane mi yok hele diyetteyken bir hafata beklemek asla yapamam bunu allah allah tartı gününü sabırsızlıkla bekleyecekmişim bak sen ömür gidiyo diye sevinelim bide tartılıcazzzz diye oldu canım az görüşelim tadı damağımızda kalsın..:teytey:
 

gulayse34

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
28 Aralık 2007
Mesajlar
21
Emoji Skoru
0
ben de cıkıyorum walla... banyoya girip de yan tarafta yerde gözüme ilişince bana bi sey oluyo ve uzerimdeki agırlıkları atıp, kısaca uzerime hafif bi seyler alıp :KK66: kendimi tartının uzerine atıyorm... normalden fazla isem yediklerime daha dikkat ediyorum :tomato:
bu gulumseme de cok hosuma gitti ondan koydum konuyla alakası yok :KK70:
baska bi yerde kullanamam sanırım:)
 

ebryy

ben de hamileyim :)
Kayıtlı Üye
Katılım
14 Şubat 2008
Mesajlar
205
Emoji Skoru
0
ya bu tartılma bende de takıntı haline geldi.Abartısız gunde 5 kere tartılıorumdur.cogu zaman moral verse de husrana ugradıgım zamanlar da oluyor :)
 

ysfmir

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
30 Aralık 2007
Mesajlar
10.037
Emoji Skoru
213
çok tartılmak motivasyonu bozuyor benden söylemesi
 

begonya27

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
24 Şubat 2008
Mesajlar
48
Emoji Skoru
0
ben de her sabah tartılırım alışkanlık oldu sanırım vallahi...
 
Yukarı Alt