1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhabalar Ziyaretçi, Pınar ürün inceleme ankete katılım için tıklayınız.
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Dnya retmenler Gn. 5 Ekim

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve Ev -Hanxixmxix tarafından 5 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  5 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Ev -Hanxixmxix
 1. Ev -Hanxixmxix

  Ev -Hanxixmxix sevgiler Üye

  Katılım:
  27 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.647
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  5 EKIM: DÜNYA ÖGRETMENLER GÜNÜ
  5 Ekim Birlesmis Milletlerin Egitim, Bilim ve Kültür örgütü (UNESCO) tarafindan 1994'ten beri Dünya Ögretmenler günü ilan edilmistir ve 100'den fazla ülkede her yil kutlanmaktadir. Bu günde, uluslararasi ögretmen çati örgütlerinin katkilariyla ögretmenlerin statüsüne iliskin tavsiye kararlari alindi.


  5 EKIM: DÜNYA ÖGRETMENLER GÜNÜ
  5 Ekim Birlesmis Milletlerin Egitim, Bilim ve Kültür örgütü (UNESCO) tarafindan 1994’ten beri Dünya Ögretmenler günü ilan edilmistir ve 100’den fazla ülkede her yil kutlanmaktadir. Bu günde, uluslararasi ögretmen çati örgütlerinin katkilariyla ögretmenlerin statüsüne iliskin tavsiye kararlari alindi. Bu belge ögretmenlerin sadece okul içinde degil, toplum içinde de yerine getirdikleri islevlerin tasidigi önemi, uluslararasi düzeyde belgeleyen, ögretmenlerin tüm sorunlarini ele alan ve durumlarini tüm ayrintilari ile düzenleyen bir belgedir, Dünya Ögretmenler Günü ögretmenlerin dünya çocuklari için daha iyi bir gelecek saglamada ögretmenlerin rolünün anlasilmasinda toplumun dikkatinin çekilmesi firsatini saglamaktadir. Ayni zamandan devletlerin egitime daha fazla pay ayirmasini ve egitimin önemini vurgulamayi saglamayi amaçlamaktadir. 2006 Dünya Ögretmenler Gününün ana temasi DAHA KALITELI ÖGRETMEN DAHA KALITELI EGITIMDIR.
  Ülkemizde de egitime ve gelecegimizi sekillendirecek ögretmenlere gereken önem verilmeli, egitime, bilime, arastirmaya ve teknolojiye her asamada gerekli pay ayrilmalidir. Egitime ve egiticiye yapilan yatirim çok önemlidir. Kaliteli egitim kaliteli ögretmenler ile saglanabilir. Zengin toplumlar kaliteli egitimi ancak kendi içinde kaliteli ögretmenleri varsa verebilirler. Suudi Arabistan bugün çok zengindir ama kaliteli egitim verememektedir. Para her seyi satin alsa da Kaliteli ögretmenlerden yoksun toplumlarin gelecegi karanliktir ve baska uluslarin kölesi olmaya mahkûmdur. Düsünmeyen, arastirmayan, incelemeyen, bulus yapamayan gelismis ülkeleri izlemeye çalisan taklitçi ve tercümeci toplumlar asla gelisemez.
  Basin, medya, sivil toplum örgütleri ve ögretmenlerin kisisel taleplerine bakildiginda ögretmenlerin layik olduklari sayginlik ve yerde olmadiklari gerçegi ortaya çikmaktadir. Düsük ücretler nedeniyle ek is yapan ögretmenler yasayabilmek için meslegin sayginligini düsürmekte, kendisini gelistirmek için meslek içi egitim alamamakta, görevlerini iyi yapan basarili ögretmenlerin ödüllendirilmedigi gibi, görevini tam yapmayan ögretmenlerin mükâfatlandirilmasi kirginliklari/küskünlükleri artirmaktadir. Kendilerinin bilgi görgü ve tecrübelerinin artmasi için yurt disi hareketlilikleri sübvanse edilmelidir. Ögretmenler Ögretmenler Gününde ögrencilerinden hediye bekler duruma gelmistir. Aslinda ögretmen basarili/nitelikli ögrencilerine burs bulan/saglayan statüde olmalidir.
  — Ögretmenlerin bilgisayar ve internet kullanimi özendirilmelidir.
  — Atama ve yükseltmelerde torpil ve siyaset olmamalidir. Objektif kriterler uygulanmalidir.
  — Ögretmen evleri kagit/tavla oynanan ve içki içilen yer olmaktan çikip ögretmenlerin moral, pedagojik formasyon aldigi, mesleki yayinlarin okundugu/tartisildigi çagdas ve laik yapida olmalidir.
  — Ögretmen az sey verip çok not dagitan degil, çok sey ögreten, egitim ve ögretimi ciddiye alan, disiplinli ve ögrencilerin örnek alacagi bilgi, görgü ve tecrübeye sahip olmalidir.
  — Ögretmenler egitimin ciddiyetini algilayip, elbirligi ile ekip çalismasina açik halde, siyasi, etnik, yöre, cinsiyet, zengin-fakir, din, mezhep ayrimi yapmaksizin görevini en iyi sekilde yapmalidir.
  Egitim hakki toplum için en temel insan haklarindan biri olup toplumun tüm üyelerine ayrim yapilmaksizin Devlet tarafindan ücretsiz saglanmalidir. Uluslararasi Egitim Birligi (Dünya Egitim Sendikalari Federasyonu) anaokulundan Üniversite ögretim üyelerine kadar 161 ülkede 338 üye organizasyona bagli 29 milyon egitim personeli adina KALITELI EGITIM IÇIN KALITELI ÖGRETMENLERIN misyonu su SÖZLERLE açiklamaktadir.

  "BIZ, DÜNYA ÖGRETMENLERI,
  Dünya çapindaki egitim otoritelerinin,1966 Ögretmenlerin Durum Tavsiyeleri ve 1997 Yüksek Ögretim Personelinin Durum Tavsiyelerini ögretmenlerin çalisma kosullari ve ögrencilerin ögrenme ortamlarini gerekli standartlara getirmek için uygulayacagini beklemekteyiz.
  Her çocugun serbest, kaliteli, devletçe finanse edilen egitim hakkini tüm dünyada garanti edilmesini talep etmekteyiz.
  Hükümetler arasi organizasyonlarin ve onlarin üye kurumlarinin herkes için egitim ve egitimin bir mal olmayip kamu hizmeti oldugunu ifade eden UNESCO Milenyum Gelisme Amaçlarini basarmak için taahhütlerini yerine getirmeye zorlayacagiz.
  Devletlere gelecek nesillerin ihtiyacini karsilamak ve uluslar arasi yardim kurumlarinin bu konuya tam destek vermesi için yeterli miktarda kaliteli ögretmen yetistirme planlarini hatirlatacagiz.
  Tüm seviyelerde ve her ulusun yapici sosyal diyalog pratiginin gelismesi ve karar vermede profesyonel katilimci olmasi için kaliteli egitim tartismalarinda ögretmenlerin ve sendikalarinin dinlenmesi ve seslerinin duyulmasi için daha yüksek makamlardan isteklerde bulunacagiz.
  Dünyadaki tüm çocuklarin daha iyi kaliteli egitimi alabilmeleri için yüksek derecede profesyonelce çalismayi taahhüt ederiz.
  Kaliteli egitimin yüksek nitelikli egitim almis, meslek içi egitimden geçen, pedagojik yollari kullanan kaliteli ögretmenler tarafindan verilecegine inanilmaktayiz.
  Hükümetleri egitim standartlarini isyerlerinde uygulamada kadinlar için esit ödeme ve esit haklar vermedeki sözlerini yerine getirmeye zorlayacagiz.
  Dünya ögretmenlerinin tüm çocuklarin kaliteli egitimini saglamada basarili olabilmesi için ulusal, bölgesel ve dünya toplumlarinin tam destegi sarttir. "
  Tüm dünyada oldugu gibi ülkemizde de gelecegimizin garantisi ve en önemli yatirimi olan genç nesilleri sekillendirecek kutsal ögretmenlerimizin Dünyadaki gelismis birçok ülkede oldugu gibi gereken ilgi, alaka, saygi, ücret, is yükü, sosyal haklar, saglik güvencesi, esit degerlendirme, is güvenligi ve ise giriste/alinista adalete sahip olmasi onlarin en dogal hakki olarak görmemiz gerekmektedir.
  DÜNYANIN BIR ÇOK ÜLKESINDE EGITIME YAPILAN YATIRIM UZUN VADEDE EN ÖNEMLI YATIRIMDIR. GELECEK NESILLERE BIRAKABILECEGIMIZ EN IYI MIRAS IYI ve NITELIKLI BIR EGITIM SISTEMI VE IYI YETISMIS NESILLER OLMALIDIR.
  NOT: 24 Kasim, yerli ögretmenler günüdür. 1981 yilindan beri (Atatürk’ün 100. dogum yildönümü ve basögretmen oldugu gün” 24 Kasim ülkemizde ögretmenler günü olarak kutlanmaktadir. 5 Ekim UNESCO tarafindan Dünya Ögretmenler Günü ilan edilmistir.
  Ögretmen, köyünde, kentinde, ülkenin her yerinde bin bir yokluk ve yoksulluk içinde, kimi zaman cani pahasina görev yapan kisidir. 1984 ile 1996 arasinda 152 ögretmen terör yüzünden yasamini yitirdi. Bilgi ve teknoloji ne denli gelisirse gelissin ögretmenin yeri doldurulamaz. Bir kisi, egitiminin herhangi bir asamasinda iyi bir ögretmene rastlamissa, aradan yillar geçse de onu unutamaz. Onun kazandirdigi ilk aliskanliklar yasam boyu sürer.
  Prof.Dr. Muammer Kaya, Eskisehir-Osmangazi Üniversitesi
  Teknoloji Arastirma Merkezi (TEKAM) Müdürü
   
 2. 5 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Ev -Hanxixmxix
 3. Elis

  Elis Ziyaretçi

  oylemi o zaman bende canim ablam Rosenoire ve tum egitimci arkadaslarimin ogretmenler gununu kutlarim,,buyrunnnnnnnnna.s.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Ekim 2009
 4. 5 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Ev -Hanxixmxix
 5. canayakxixn

  canayakxixn Bir Nefes&Düş Gibi Pro Üye

  Katılım:
  7 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  4.945
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Teşekkürler böyle güzel bir yazıyla önemli bir günü hatırlattığın için.Bende eğitime gönül vermiş fedakar öğretmenlerimizi ve meslektaşlarımın bu güzel ve anlamlı gününü kutluyorum....................a.s.
   
 6. 5 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Ev -Hanxixmxix
 7. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  17
  Ödül Puanları:
  148
  Haklarını asla ödeyemeyeceğimiz Öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutluyorum
   
 8. 5 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Ev -Hanxixmxix
 9. HanimKelesimiGetir

  HanimKelesimiGetir ANNEANNE OLUYORUM:))) Pro Üye

  Katılım:
  20 Mart 2008
  Mesajlar:
  92.683
  Beğenildi:
  57.457
  Ödül Puanları:
  563
  Tüm öğretmenlerimizin günü kutlu olsun ... a.s.
  Kutsal görevlerinde başarılar dilerim ...kaydirigubbakcemile3
   
 10. 5 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Ev -Hanxixmxix
 11. irna

  irna Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.862
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  ayy demek yerli öğretmenler günü ve dünya öğretmenler günü değişikmiş.
  ozamn bende roseniorun ve canayakının,damlasuyun ve daha nice nice öğretmenlerimizin öğr.gününü kutlarım a.s.
  ayrıca kızımında öğr. gününü kutluyorum.a.s.

  teşekkürler evhanımı,bilmiyordum opuyorumnanaktan
   
 12. 5 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Ev -Hanxixmxix
 13. cagla67

  cagla67 Ne Mutlu Türk'üm Diyene.. Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.319
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı günü kutlu olsun...a.s.
   
 14. 5 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Ev -Hanxixmxix
 15. esmer gxuxzeli

  esmer gxuxzeli Bismillahirrahmanirrahim" Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  7.797
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  146
  ay bende bilmiyordum tşk ederim ev hanımı
  dunya öğretmenler günü kutlu olsun ayrıca kk öğretmenlerimizinde kutlu olsun:)a.s.
   
 16. 5 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Ev -Hanxixmxix
 17. damlasu

  damlasu Guru Üye

  Katılım:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  562
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  306
  Hepinize teşekkürler, bende tüm öğretmen arkadaşlarımı kutluyorum.
   
 18. 5 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Ev -Hanxixmxix
 19. canayakxixn

  canayakxixn Bir Nefes&Düş Gibi Pro Üye

  Katılım:
  7 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  4.945
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106

  [​IMG]
  Kutlayan bütün arkadaşlara teşekkürler .İrnacım ayrıca hatırladığın için canım benim sanada çokkk teşekkürler.Kızınında bu güzel günü kutlu olsun.[​IMG]