doğum korkusu sezaryen mi normal doğum mu ?

mavi_24

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
17 Şubat 2011
628
266
Tecrübeli hanımlar fikir verirseniz sevinirim . Yavaş yavaş korkum başladı alttan muayene olmadım daha ve çok çekiniyorum dr parmakla kontrol ediyormuş galiba kendimi kasar mıyım bebeğe zararı olur mu bu muayenenin . Daha önce sezaryen videosu açtım keşke açmasaydım bakamadım zaten . normalden de bebek için korkuyorum çünkü bayağı kiloluyum (112). sizce en risksiz olanı nedir bizim için . Tabi Rabbim en hayırlısını nasip etsin bekleyenlere ama rahatlamak için sormak istedim.

raava

Popüler Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
30 Eylül 2011
1.889
4.965
kilonuz, çatı genişliğiniz, bebeğinizin durumunu dikkate alarak buna doktorunuz karar vermeli. ben normal doğum yaptım öneririm size ama benim kilom çok azdı. ayakkabımın bağcığını bağlayıp doğuma gittim. yanlış yönlendirme olur benim size tavsiyem. ben 3 ayrı doktora gidip muayene oldum normal doğum olur mu diye. hepsi aynı şeyi söyleyince kararımı verdim.

Marygold

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Şubat 2017
1.640
4.353
Her iki doğumdan da yaptım. İlki sezaryen ikincisi normaldi. Doktorunu dinle derim, ilkinde doktorum başkaydı, çatın dar doğuramazsın demişti, ikincide başka doktor normal doğurabilirsin dedi. Doğumum zor oldu, hala sıkıntısını yaşıyorum. Keşke ilk doktorumu dinleseymişim.

GangstaWalk

https://www.youtube.com/watch?v=5Pq4nGV4KQw
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
3 Mart 2016
16.701
66.784
Çok korkuyorsanız, "O anı kontrol edecek gücü kendimde bulamam" diyorsanız, bunu doktorunuzla konuşun. Doğum bir ekip işi. Doktorunuz, siz, bebeğiniz, yardımcı ebe hemşireniz... Bir güven ortamı sağlanması gerekiyor.

Konuşun, ekibi tanıyın, bilmek, onları dinlemek iyi gelecektir.
112 kiloyla sizi normal doğuma alacaklarını zannetmem gerçi, sezaryeni de büyütmeyin öyle.
Ben de oldum sezaryen. Ben gibi canı tatlı bir kadıncağız bile atlattı.

Sağlıkla kucaklayın bebeğinizi inşallah.

fozgeb

Guru
Pro Üye
4 Mayıs 2009
7.122
7.954
39
Oncelikle saglikla kucagina al. Aradigin yaniti bence böyle forumlarda bulamazsın. Herkes kebdi deneyimini anlatir. Ama herkesin ki benzersiz ve kendine ozel olur. Seninki de benzersiz olacak.

Oncelikle bir gebelik eğitimine gitmen de fayda var. Devlet hastanelerinde özel hastanelerde vs her yerde var bulursun. Ebeler veriyor bu eğitimleri ve ben çok faydasını gördüm.

Diğeri ise ağrısız normal doğumu anlatan bir sürü kitap var. Hipnobirting diye bir kitap var. Al onu oku. Doğumun ne kadar muhteşem ve güzel bir deneyim olduğunu görürsün, icsellestirirsin.

Vajinal muayenelerden korkacak bir şey yok. Doğum zaten çıplaklık gerektiren bir şey. Canım acır korkusu duyarsan canın acır. Ama rahat davranırsan hiç bişey olmaz.

Doktorun tıbbi sebepler ile sezaryen kararı verirse de hiç çekinme korkma çünkü Türkiye de doktorların ameliyat pratikleri çok iyi. O karar yine seni sağlıklı bir şekilde bebeğine kavuşturmak için veriliyor.

Onun dışında normal doğumdan korktum sezaryen olayım kesinlikle doğru bir yaklaşım değil. Çünkü rahimı zedeledigin bir işlem aslında sezaryen. Sonraki gebeliklerin için de riskler doğuruyor. Örneğin sezaryen olduktan sonraki gebelikte plesantanin aşağıda olması gibi bir risk artıyor. Kanamalı bir hamilelik geçirmene sebep olabilir. Ayrıca bu bir ameliyat. Ameliyat olmanın getirdiği riskler var. Neyse isteğe bağlı sezaryen olmamanı öneririm.

sinope_

Bazen tatlı dil işe yaramaz.. Sövün rahatlayın..!
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2012
3.591
7.835
İşte öyle bir şey olmaz demenizle rahatlayamıyor insan.. Benim doktorum da hamileliğimin başından sonuna kadar normal doğuracaksın sıkıntı yok her şey normal diyordu iş geldi muayeneye ilkinde yaptırmadım doktorum bir dahakine o zaman dedi.. Bir hafta telkin ettim kendimi ne var ki korkacak diyordum herkes korkma hiçbile olmayacak hissetmicekain bile diyorlardı gittim yok yine yaptıramadım sancım vardı ama korkudan hissetmiyrdum doktorum dedi sen bu nasıl hissetmessin hissetmiyorum hocam diyorum bir yandan da ağlıyorum tamam madem bu kadar kokruyosun bu tramvayı sana yaşatmayalım dedi spinal analjezi ile ertesi gün aldılar oğluşumu..Özendirdiğimi sanmayın ama gerçekten iyi ki normal yapmamışım o ağrıları çekmemişim dedim o derece rahattım ben.. Herkes aynı şekilde düşünmeyebilir.. İsteyen istediği gibi doğursun yeter ki sezeryan doğum yaoan annelere üvey anne muamelesi yapmasın aynı şeyleri duymaktan bıkıyor insa çünkü de..

Chess

Nirvana
Pro Üye
13 Ağustos 2009
53.819
58.614
bi sağlık sorunun yoksa normal doğum tabii, normal doğumla doğurduğunda bebek kanaldan geçerken oradaki bakterileri yutuyor böylece bebeğin bağırsak florası sağlıklı oluyor, sezaryanda kanaldan geçmediği için bağırsak florasına gerekli o faydalı bakteriler olmuyor, yani bağışıklık sistemi normal doğanlara göre daha zayıf oluyormuş, son yıllarda tüm doktorlar söylüyor bunu tabii iki sene sonra öyle bişey yokmuş derler mi bilemiyorum

permanganat

En kimyasal üye ☠️
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2011
1.850
1.528
Ben 40. haftadayım ve her şeyi akışına bırakmış durumdayım. Bebeğin sağlığı tehlikeye girmediği sürece normal doğumu bekleyeceğim. Bol bol dua ediyorum, her şeyin hayırlısı...

umuda_yolculuk2005

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2016
1.684
5.128
34
dr nuz risk durumuna karar verebilir ancak, normal, yada sezeryan..
normal doğumu çok istememe rağmen, yapamadım.
2 sezeryan ile doğum yaptım.
bazen diyorumki, allah kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemezmiş. ben asla normal doğuramazdım vs vs.
büyük konuşmak istemiyorum ama, bir daha doğurmayacağımı bildiğim halde, sezeryan videolarını, merak ettiğim halde açıp izlemedim. küt diye giderim heralde..
korkmayın, söylemek kolay biliyorum ama,
etrafa bakın, milyarlarca insan bir şekilde doğmuş..
sağlıkla kucağınıza alın bebeğinizi ..

Jalopi

başlangıç: 72.4 güncel: hedef: 60
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2016
2.887
3.971
Her iki doğumdan da yaptım. İlki sezaryen ikincisi normaldi. Doktorunu dinle derim, ilkinde doktorum başkaydı, çatın dar doğuramazsın demişti, ikincide başka doktor normal doğurabilirsin dedi. Doğumum zor oldu, hala sıkıntısını yaşıyorum. Keşke ilk doktorumu dinleseymişim.
hangisi daha zordu. dogum sonrasini da dusunerek..

agatha christie

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
31 Temmuz 2011
1.602
3.360
Doğum anı geldikten sonra akla tek gelen şey bebeği bir an önce görmek, sağlıklı olduğundan emin olmak. Nasıl doğacağı o kadar önemli olmuyor. Her doğumun kendine göre zorlukları var. Akışına bırakın, Bu güzel günlerin tadını çıkarın.

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 28-02-2021

Hamileliğimin 7. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 231 gün kaldı.

Artık, serebral hemisfer (beyin yarımkürleri) arasındaki bölünme de belirginleşti. Alt ve üst çene oluştu. Bebeğinizin ağırlığı yaklaşık 0,001 gr. Anneler, bugünlerde doğumunuz ile ilgili ilk randevunuza gitmiş ve ilk kan testlerinizi yaptırmış olmalısınız.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : < 1gr.

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

smile6081

Gözlüksüz bakıyorum hala cahilsin
Kayıtlı Üye
10 Kasım 2007
2.206
651
Tecrübeli hanımlar fikir verirseniz sevinirim . Yavaş yavaş korkum başladı alttan muayene olmadım daha ve çok çekiniyorum dr parmakla kontrol ediyormuş galiba kendimi kasar mıyım bebeğe zararı olur mu bu muayenenin . Daha önce sezaryen videosu açtım keşke açmasaydım bakamadım zaten . normalden de bebek için korkuyorum çünkü bayağı kiloluyum (112). sizce en risksiz olanı nedir bizim için . Tabi Rabbim en hayırlısını nasip etsin bekleyenlere ama rahatlamak için sormak istedim.
110 kğ ile sezaryen Doğum yaptım her şey harikaydı sorun yaşamadım yine Doğum yapacak olsam sezaryen ı tercih ederim
Doktorunuz en doğru kararı verir kontrollerinizi aksatmayın şimdiden hayırlı doğumlar :KK66:

Kitap kokusu

'4 yapraklı yonca'
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
3 Eylül 2015
3.284
6.320
Herşeyin normali makbuldur, tabiiki normal doğum.
Ama sağlık sorunları, aşırı korkular, herhangi bir risk, acil doğum vs şeyler olursa sezaryen tercih edilir zaten.
Bu çok da bizim seçimimize kalacak birşey değil bazen.

İkiz gebe olmama rağmen normal doğum yapacaktım, herşey yolundaydı derken büyük bir aksilikle genel anestezi ile sezaryen doğum yaşadım, hiç aklımda yokken.
Nasip biraz da..

Xeroderma_pig

Mükemmellik mii? Tükenmişlik mi?
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
24 Ocak 2016
4.215
8.528
hangisi daha zordu. dogum sonrasini da dusunerek..
Her bünyenin ameliyata verdiği tepki ve doğum sonrası süreci farklı.
Ben epidural sezaryen oldum. Toparlanmam zor oldu.
Bir başka arkadaşım sezaryenin bu kadar rahat olduğunu bilseydim normal doğum beklemezdim dedi.( suyu geldi ama sancısı yoktu)
Normal doğum yapan bir tanıdığıma doktoru yetişemedi o kadar kolay doğum oldu. Odaya gelip süslemesini yaptı. Bir diğeri 6 ay idrar tutamama problemi yaşadı.
Anlayacağınız herşey bünye.
Siz doktorunuza güvenin. Onun yönlendirmesiyle hareket edin.

Jalopi

Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2016
2.887
3.971
Her bünyenin ameliyata verdiği tepki ve doğum sonrası süreci farklı.
Ben epidural sezaryen oldum. Toparlanmam zor oldu.
Bir başka arkadaşım sezaryenin bu kadar rahat olduğunu bilseydim normal doğum beklemezdim dedi.( suyu geldi ama sancısı yoktu)
Normal doğum yapan bir tanıdığıma doktoru yetişemedi o kadar kolay doğum oldu. Odaya gelip süslemesini yaptı. Bir diğeri 6 ay idrar tutamama problemi yaşadı.
Anlayacağınız herşey bünye.
Siz doktorunuza güvenin. Onun yönlendirmesiyle hareket edin.
ben daha önce sezeryan oldum ama benim sezeryan sonrası iyi geçmedi. şimdi 2. ye hamileyim . ne yaşayacağımı bildiğim için biraz korkuyorum da. o yüzden merak ettim ikisini de yaşayan biri olarak tüm sonuçlarıyla hangisi daha iyi diye. kişiden kişiye değişiyor biliyorum ama sizin için hangisi daha iyiydi?

Xeroderma_pig

Mükemmellik mii? Tükenmişlik mi?
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
24 Ocak 2016
4.215
8.528
ben daha önce sezeryan oldum ama benim sezeryan sonrası iyi geçmedi. şimdi 2. ye hamileyim . ne yaşayacağımı bildiğim için biraz korkuyorum da. o yüzden merak ettim ikisini de yaşayan biri olarak tüm sonuçlarıyla hangisi daha iyi diye. kişiden kişiye değişiyor biliyorum ama sizin için hangisi daha iyiydi?
Siz başkasına sormuştunuz ben araya girdim:)
Ben sadece sezaryen oldum ve zorlandım.
SSVD riskleri var. Her doktor yaptırmayı tercih etmiyor diye biliyorum.

Wynonna

Eskiden mazikeen di:)
ÜZGÜN
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2015
9.418
15.738
Bu konuda bende cok kararsizim tabi hangisi hayirliysa sagliklisiysa o anda o olsun..oyuzden ikisinede alistiriyorum kendimi bir arkadasimin ilk sezeryani aneztezi ikincisi epidural olmustu ve ne agri ne sizi cektim ertesi gun ayaga kalktim demisti

pinkstrap

♡Akrep Kadını ♡
Pro Üye
10 Ocak 2014
30.774
47.180
Normal Doğum Bebek için, sezeryan anne için rahat deniliyor ama benim gördüğüm şey normal doğumun anne içinde rahatlık sağladığı. Yapıyla da Alakalı şeyler bunlar, bana kalırsa gidişata hiç müdahale etme, nasıl gelişiyorsa ona göre hareket et, illa sezeryan ya da illa normal Doğum olsun diye diretme sonucu daha sıkıntılı bitiyor.

Jalopi

Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2016
2.887
3.971
Siz başkasına sormuştunuz ben araya girdim:)
Ben sadece sezaryen oldum ve zorlandım.
SSVD riskleri var. Her doktor yaptırmayı tercih etmiyor diye biliyorum.
evet bir ara cok arastirdim. hem yapan dr az hem cok masrafli. zaten ustten kesilmisim bide alttan zorlamayayim kendimi dedim.son durumda :) vazgectim ssvd en. ama hep merak ediyorum normal dogum nasildir diye. bide sonrasinda cabuk toparlaniliyor ya ona cok ozeniyorum..ben 2 ay cektim hic abartmiyorum. onemli olan oglumun saglikla dunyaya gelmesi. o yuzdem dr da biz de riske atmadik ama konuyu gorunce bende merak ettim.

Pimpirikli kiz

Minik meleğim kollarimda çok şükür :)
Kayıtlı Üye
18 Eylül 2016
428
248
Aynı kararsızlık bende de var bitane nornal doğum yapan arkadasim var diğerlerinin hepsi Sezeryan normal yapan arkadaşım mutlaka normal yap diyor Sezeryan olanda ne gerek var acı çekmeye ol sezaryen gitsin diyor napacam ben yaaa:KK43:

zllnaz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Temmuz 2013
476
445
Nasıl doğum yapacağınıza doktorunuz en iyi kararı verir. Ben normal yaptım yine doğum yapacak olsam yine normal yapmak isterim.

Hayal3838

Üye
Kayıtlı Üye
17 Mart 2017
117
60
31
Tecrübeli hanımlar fikir verirseniz sevinirim . Yavaş yavaş korkum başladı alttan muayene olmadım daha ve çok çekiniyorum dr parmakla kontrol ediyormuş galiba kendimi kasar mıyım bebeğe zararı olur mu bu muayenenin . Daha önce sezaryen videosu açtım keşke açmasaydım bakamadım zaten . normalden de bebek için korkuyorum çünkü bayağı kiloluyum (112). sizce en risksiz olanı nedir bizim için . Tabi Rabbim en hayırlısını nasip etsin bekleyenlere ama rahatlamak için sormak istedim.[/QUOTmerhaba ben iki kez sezeryan oldum sezeryan zor üçüncü ye hamileyim eyer doktorum kabul ederse normal istiyorum haftalarca kalkamıyorum ağrı oluyor ama normal doğum bir saat sanciyi çekip ayağı kalkiyorsunuz hiç bir şey olmamış gibi ve daha sağlıklı normal doğum

Mira_88

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2015
948
593
31
Merhaba
çevrem ve ben aynı fikirdeydik: ben doğurursam herkeş başarabilirdi:) o derece korkuyordum...ama aklımdan hiç sezeryan geçirmedim. Dogumum çok uzun sürdü, sancılarım sıktı ama açılmam çok geç oldu. Maalesef dikişlerimde çok oldu.

Benden bir kaç ay sonra arkadaşım zaruri bir sezeryan geçirdi. agridan bagirdigini söylüyordu, agri kesici dayanmiyor bana diyordu...benimde cok canım yandı hemde hassas bölgede dikiş yani ama diğerinde de ameliyat oluyorsunuz resmen.
Herkesin iyileşme sürecide iyi gecmiyormuş.

alttan muayene burada en başından beri yapilir. örnek alinip ph kontrol edilir. sonra doktor parmagi ile kontrol edip üstten digeri eli ile hafif baski uygular. ardindan ultrason aleti ile alttan kontrol eder.
3aylık olunca karın bölgesinden ultrason da ek olarak yapilir.

ben ilk hamileligimde alttan kontrol olmaktan o sandalyeye oturmaktan cok cok rahatsiz oluyordum ama simdi ikinci hamileligimde kendimi o kadar kasmiyorum. Gerekli olup olmadigini bilemicem yurtdisinda yasiyorum bir bildikleri vardir diye düşünüyorum şimdiye kadar zararını duymadim etmedim.

ultrason aletide cok ince birşey onuda ekleyeyim korkmayin yani rahat olun eşinizde sizinle gelsin elinizi tutsun:)

hazirlik kursuna bende gitmistim.
eger normal doguma giderseniz size sunu tavsiye ederim: mümkünee ciglik atip kasmayin kendinizi.
nefes alip uzunca bir aaaaaa veya ooo cikartin agzinizdan hatta icinizden sayin.ben öyle yaptım bana cok cok yardimi dokundu.

eklemeyi unuttum:
ilk dogumdan sonra 1 saat dikis atildi ve yatagima girdigimde dedim ki" bir daha asla normal dogum olmayacak"

şimdi ise o acilari cekmeme ragmen allah nasip ederse yine normal doğuma girecegim cunku sezeryan beni daha cok korkuttu:) ondan ziyade bi insan bence kendi fikrim dogumu tatmali sanci nedir nasi bas edilir vucudunuzu cok farkli taniyorsunuz cocugunuzla cok farkli bir paylasiminiz oluyor, sizden bir insan cikiyor kisaca:)

kukrim27

Guru
Pro Üye
24 Haziran 2015
18.499
56.811
Sağlık koşulların normale uygunsa dr un tabiki normal yaptırır. Korkma hergün milyonlarca kişi bunu başarıyor.
Normal değil de sezaryen olursa onda da zaten sen birsey hissetmeyeceksin.Ben üç kere sezeryan oldum.Gayet de iyi geçti.
Allah hakkında hayırlısını nasip etsin.Sağlıkla al kucağına inşallah.

Mismommy

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Mayıs 2016
5.332
6.942
Cati muayenesi agri olmuyor bir dk suruyor. Bebegine zarari yok. Kasmazsan kendini rahat olirsan daha kolay. Dogum uaklasmussa drunla dogumu konusmalisin. Dra guven konus bence. Normal dogumdan korkarsan dogum zorlasir. Nirmal dogumda bir sakinca varsa dr soyler zaten. Hayirlisi canim normal istersin zorunlu sezeryan olur. Yada kolay bir normal dogum olur. Bende normal dogum da israr ettim 41. Haftada zorunlu sezeryan oldu. Akişina birakabilirsin bir sorun yoksa.

Hayal3838

Üye
Kayıtlı Üye
17 Mart 2017
117
60
31
Merhaba
çevrem ve ben aynı fikirdeydik: ben doğurursam herkeş başarabilirdi:) o derece korkuyordum...ama aklımdan hiç sezeryan geçirmedim. Dogumum çok uzun sürdü, sancılarım sıktı ama açılmam çok geç oldu. Maalesef dikişlerimde çok oldu.

Benden bir kaç ay sonra arkadaşım zaruri bir sezeryan geçirdi. agridan bagirdigini söylüyordu, agri kesici dayanmiyor bana diyordu...benimde cok canım yandı hemde hassas bölgede dikiş yani ama diğerinde de ameliyat oluyorsunuz resmen.
Herkesin iyileşme sürecide iyi gecmiyormuş.

alttan muayene burada en başından beri yapilir. örnek alinip ph kontrol edilir. sonra doktor parmagi ile kontrol edip üstten digeri eli ile hafif baski uygular. ardindan ultrason aleti ile alttan kontrol eder.
3aylık olunca karın bölgesinden ultrason da ek olarak yapilir.

ben ilk hamileligimde alttan kontrol olmaktan o sandalyeye oturmaktan cok cok rahatsiz oluyordum ama simdi ikinci hamileligimde kendimi o kadar kasmiyorum. Gerekli olup olmadigini bilemicem yurtdisinda yasiyorum bir bildikleri vardir diye düşünüyorum şimdiye kadar zararını duymadim etmedim.

ultrason aletide cok ince birşey onuda ekleyeyim korkmayin yani rahat olun eşinizde sizinle gelsin elinizi tutsun:)

hazirlik kursuna bende gitmistim.
eger normal doguma giderseniz size sunu tavsiye ederim: mümkünee ciglik atip kasmayin kendinizi.
nefes alip uzunca bir aaaaaa veya ooo cikartin agzinizdan hatta icinizden sayin.ben öyle yaptım bana cok cok yardimi dokundu.

eklemeyi unuttum:
ilk dogumdan sonra 1 saat dikis atildi ve yatagima girdigimde dedim ki" bir daha asla normal dogum olmayacak"

şimdi ise o acilari cekmeme ragmen allah nasip ederse yine normal doğuma girecegim cunku sezeryan beni daha cok korkuttu:) ondan ziyade bi insan bence kendi fikrim dogumu tatmali sanci nedir nasi bas edilir vucudunuzu cok farkli taniyorsunuz cocugunuzla cok farkli bir paylasiminiz oluyor, sizden bir insan cikiyor kisaca:)
Evet hem o sanciyi tatmak istiyorum kendi annemi anlamak istiyorum beni doğururken nasıl bir acı çekti diye birazda ama sezeryanda çok zor orda iğrenc bir iz kalıyor eyer yanında kalacak kimsede olmasa daha zor oluyor sezeryan bebek ağlıyor beşikte ve benim kalkmam beş dakika sürüyor yataktan ben kalkiyon demeye bebek çok ağlıyor benimle ilgilenen olmamıştı o yüzden normal daha iyi kimseden yardım istemiyorsun kendin ilgileniyorsun bebeginle ama hayırlısı neyse o olsun ikimiz icinde