Diyet | Estetik | Güzellik / Bakım | Moda | Sağlık | Dekorasyon | Anne Çocuk | Kadın Sağlığı | Kadın | Yemek / Mutfak
Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Doğum sonrası bebeğin fizyolojisi

Konusu 'Gebelik / Hamilelik / Kadın Doğum' forumundadır ve gulza tarafından 5 Ocak 2007 başlatılmıştır.

  5 Ocak 2007
  Konu Sahibi : gulza
 1. gulza

  gulza Ziyaretçi

  Doğum sonrası bebeğin fizyolojisi

  Apgar skorlaması nedir?

  APGAR skorlaması 1952 yılından beri çocuk hekimleri tarafından kullanılmaktadır.Amerikalı bir aneztezi uzmanı olan Dr Virginia Apgar yenidoğanın değerlendirirken belli standart işlemlerin yapılması gereğini savunmuş ve 5 objektif bulgunun(tabloya bakınız) 1. ve 5. dakikalarda puanlanmasının bebeği takip etmede önemli olduğunu ileri sürmüştür.
  Önceleri yenidoğana , canlandırma işlemleri yapılıp yapılmayacağına APGAR skoru ile karar verilirken, bugünlerde sadece renk,solunum , kalp tepe atımı sayısı gibi daha basit ve kesin ölçümlerle daha erken karar verilmektedir. Böylece APGAR skorlaması bebeğin iyilik halinin tanımlanması olarak algılanmalı, canlandırma işlemleri daha erken (ilk 30 saniye) yapılan solunum ve kalp atımı sayısına göre yapılmalıdır.


  Puan 0 1 2

  Kalp
  Atım Hızı Yok <100/dakika >100/Dakika

  Solunum
  Sayisı yok Yavaş Iyi

  Kas
  Tonusu Zayıf YüzBuruşturma Ciddi Yanıt


  Refleks
  Cevap Yok El ve Ayağını Çekiyor Aktif

  Hareket
  Derinin
  Rengi Mor ve Soluk Vucud Pembe,El ve Ayak Mor,Soluk Tum Vücud Pembe


  Bebeğin doğumuyla birlikte akrabalar ve yakınları bebek hemşiresine hücum edip bebeğe,olası bir sakatlık açısından kısa bir göz attıktan sonra " kaç kilo?" , "boyu kaç santim ?"diye sorarlar. Halbuki uzmanlar bebeğin öncelikle yaşamsal fonksiyonlarını değerlendirmektedir. Bebek doğum sonrası sıcak tutulmak amacıyla konulduğu ve hemşire tarafından ilk tıbbi bakımlarının (temizlik, kurulanma,kordonun kesilmesi vs ) yapıldığı ısı inkübatörünün altında yatarken bir yandan da tabloda anlatılan gözlemler yapılmaktadır. Buraya gelmeden önce geçirdiği uzun ve zor yolculuğun onu ne kadar yorduğu anlaşılmaya çalışılmaktadır. Eğer yolculuk bebeği olumsuz etkilememişse asıl büyük ve daha uzun yola çıkmasına izin verilecektir.

  1. DAKİKA APGAR SKORU

  Çocuğun canlandırma işlemine ihtiyacı olup olmadığının kararı verilirken artık 30. saniyedeki renk, solunum ve kalp atımı değerlendirmesi kullanılmaktadır.Ancak 1.dakika apgar skoru da önceleri; doğum esnasındaki oksijensizliği ve oksijen desteğine ihtiyacı olup olmadığını göstermek için kullanılmıştır.

  Apgar skoru ne kadar düşükse çocuk o kadar oksijensiz kalmış ve durumu kötüdür. Buna göre; 0-3 puan şiddetli, 4-6 puan orta,7-8 puan hafif oksijensizliği gösterir.

  Yenidoğana canlandırma işleminde bulunulmuşsa sonucun değerlendirilmesi için en az 20 dakika boyunca 5 dakika aralıklarla APGAR skoruna bakılmalıdır.


  APGAR SKORUNU OLUMSUZ ETKİLEYEN NEDENLER

  ANNEYE AİT NEDENLER

  · Zor ve aletli doğumlar
  · Uzdamış doğum(24 saatten fazla)
  · Annede tansiyonun yüksek olması,
  · Şeker hastalığı,
  · Kan uyuşmazlığı (Rh/rh)
  · Annenin aşırı sigara içmesi , alkol alması ve uyuşturcu kullanması
  · Çoçuk eşinin erken ayrılması veya önde olması ve
  buna bağlı ciddi kanamaların gelişmesi
  · Anne suyunun erken gelmesi ve kordon sarkması
  · İlaç kullanımı
  · Hızlı doğum
  · Rahmin doğum sırasında aşırı ve sık kasılması
  · Sezeryan ile doğum
  · Daha önce ölü doğum yapmış olma

  BEBEĞE AİT NEDENLER

  · Kordon sıkışması, dolanması veya düğümlenmesi,
  · Çoğul gebelik
  · Sezeryan sırasında bebeğin çıkış süresinin uzaması
  · Doğum kanalında uzun süre kalma (2 saatten çok)
  · Prematürite (erken doğum)
  · Sürmatürite (geç doğum,beklenen tarihten sonra doğum)
  · Kas ve sinir hastalıkları,
  · Doğumsal hastalıklar özellikle kalp hastalıklarının olması
  · Solunum yollarının tıkanıklıkları
  · Akciğer infenksiyonları sayılabilir.
  · Yeni doğanın solunum sıkıntısı (Respiratuar Distress)
  · Bebeğin ters geldiği durumlar
  · Mekonyumlu amnion sıvısı (bebeğin anne karnında ilk kakasını yaparak bunun akciğere kaçmasına bağlı solunum sıkıntısı) olarak sayılabilir.
  Doğumların %10 ' ununda ortaya çıkan kalp-solunum problemlerine bağlı düşük apgarlı bebekler , basit önlemlerle %90 düzelmekte, geriye kalan bebeklere ise ciddi canlandırma girişimleri yapılması gerekmektedir. Bu sorunlar her zaman önceden tahmin edilemediğinden , her bebekte olacakmış gibi hazırlıklı olup,ortaya çıktığında hemşire,doktor ekip halinde bilinçli bir canlandırma işlemi yapmalıdırlar.

  kaynak:kadinsagligi.com
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.