Düğün Gelenekleri -YÖRELERE GÖRE

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.069
Emoji Skoru
36
Düğün gelenekleri illere göre farklılık gösterse de herkesin bildiği ve uyguladığı değişmeyen bazı adetler vardır. İşte bunlardan bazılarının ne anlama geldikleri ve ortaya çıkış öyküleri…


GELİNLER NEDEN BEYAZ GİYER?Beyaz, Romalılar zamanından beri kutlamaların rengi olarak kabul ediliyor. O dönemden beri de gelinler beyazı tercih ediyor. 20. yüzyılın başında bu renk masumiyetin ve temizliğin sembolü olmuştur. Günümüzdeyse beyaz, hem eğlence ve neşenin hem de berraklığın rengi olarak kabul edilir.

DÜĞÜN PASTASI NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTIR?
Pasta verimliliğin ve iyi şansın sembolü olarak kabul edilir. Eski dönemlerde, düğün törenlerinin sonunda gelinin başında ekmek kırılırmış. Davetliler de şans getirmesi için ekmek kırıntılarından alırmış. Orta çağda gelin ve damat küçük ekmeklerden oluşan bir hale içinde öpüşürlermiş. 17. yy’da bir Fransız aşçı, bu ekmeğe daha güzel bir şekil vermiş ve ilk düğün pastasını ortaya çıkarmış.

GELİN NEDEN BUKETİNİ HAVAYA ATAR?
Gelinin fırlattığı buketi yakalayan kişinin şanslı olduğuna ve kısa sürede onun da evleneceğine inanılır.

DAMAT NEDEN GELİNİ ÖPER?
Gelini öpmek eskiden evlilik anlaşmasının mühürü olarak kabul edilmiş. Aynı zamanda gelinin ruhundan bir parçanın damada, damadın ruhundan bir parçanın da geline geçtiğine inanıldığı için bu gelenek günümüze kadar gelmiş.

ÇİFTİN ÜZERİNE NEDEN PİRİNÇ ATILIR?
Hemen hemen bütün kültürlerde bu bolluğun sembolü olarak kabul edilir. Bazı ülkelerde gelinler, ellerinde başak dallarından oluşan bir demet taşır ve konuklara da şans getirsin diye bunlardan dağıtılırmış.

ALYANS NEDEN SOL ELE TAKILIR?
Çok eski çağlarda bilimadamları sol elin ikinci parmağından kalbe doğru kesintisiz uzanan bir damar olduğuna inanırlarmış. Aşkın sembolü alyanslar o çağlardan beri bu parmaklarda taşınır olmuş.

NİKAHTA NEDEN AYAĞA BASILIR?
Nikah kıyılırken çiftlerden hangisi diğerinin ayağına basarsa evlilikte onun sözünün geçeceğine inanılması da düğünlerin eğlenceli anılarından bir diğeri.
 

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.069
Emoji Skoru
36
Toplumlar içinde kültürel zenginliği ve renkliliği en çok gösteren sosyal olgu düğünler ve beraberinde evliliklerdir. Dilovası'nda yaşayan insanların kültürel renkliliklerini yansıttığı en büyük etkinlik de düğünlerdir. Eskiye nazaran günümüzde düğünler sıradanlaşıp düğün salonlarında bir kaç ritüelle son bulsa da bazı aileler hala düğünlerde geleneklerini sürdürüyorlar. Dilovası'nda yaşayan insanlarımızın en büyük kültürel etkinliği düğünlerde olmaktadır. Salon düğünleri ve ev düğünlerinde insanlarımız kendi kültürel değerlerine göre hareket etmektedir. Önceleri Doğulu insanlarımız düğünlerinde oyun ritüeli olarak davul, zurna eşliğinde halaya ağırlık verirken Karadenizli vatandaşlarımız kemençe eşliğinde horona ağırlık vermekte Konyalı vatandaşlarımız ise kaşıklar ellerinde kendilerine özgü oyunlar oynamakta iken günümüzde artık Dilovası'nda da bir çok düğünler org eşliğinde yapılmakta bölgesel parçalar çalınmaktadır.


Geleneksel veya modern tarzda olsun düğünlerin beraberinde gelen evlilikler sonuçunda bir çok etnik gruptan insanlar birbiri ile evlenerek aile kurmuş, akraba olmuşlardır.

$halay.jpg


YEMEKLER:

İnsanoğlunun en temel besin kaynağı olan ekmek bölgelere ve kültürlere göre değişik şekiller ve tatlar almaktadır. Dilovası'nda yaşayan etnik kimlikler kendilerine has ekmek yapmaktadırlar. Çerkeşli köyünden olan insanlarımız eskiden Dilovası'nın bazı kesimlerinde olan taştan yapılmış tek gözlü sokak fırınlarında kendilerine has olan biraz sertçe yuvarlak şekilde ekmekler yaparlardı. Dilovası'ndaki bu sokak fırınları maalesef zamanla yok oldu. Çerkeşli köyünde ise modernize edilmiş şekilde olanları varlığını sürdürmektedir haftalık olarak yakılan bu fırınlarda lezzetli köy ekmekleri yapılmaktadır. Doğu bölgesinden gelen insanlarımız ise eskiye nazaran biraz eksilseler de hala bazı evleri önünde kulübe şeklinde varlıklarını sürdüren tandırlarda nefis tandır ekmekleri pişirmektedirler.

Temel besin kaynağı ekmeğin dışında Dilovası'nda yaşayan insanlarımızın geldikleri yörelerin mutfak kültürüne ait yemeklerde yapılmaktadır. Bazıları özel günlare mahsus olan yemekler tüm Türkiye'nin rengini taşımaktadır.Aşağıda bir kısmının yöresini, adını ve tarifini verdiğimiz yemek çeşitleri Dilovası'ndaki damak zenginliğinin göstergesi durumundadır.

Erzincan; Eğin, Yozgat , Testi kebabı, Arapaşı Ağrı; Keledoş, Lalanga, Pişi, Haside Kars; Patates Dolması , Erzurum; Kara Sütlaç, Trabzon; Hamsi Pilavı, Hamsi Dolması Diyarbakır; Çığ Kebab

Dilovasında yaşayan insanlarımızın oyun çeşitleri.

- Kaşık Çatan
- 3 Ayak
- Çiftetelli
- Şemmame
- Ankara Havası
- Kasap
- Horon
- Şeğaney 1-2-3
- Harmandalı
- Muş Oyunu
- Roman Havası
- Diz Kırma
- Hemşin
- Zeybek
- Koçeri
- Atabarı
- Bingöl Oyunu

Bu kadar çok oyun çeşidinin olması Dilovasında her bölgemizden insanın bulunması. Buda bize Dilovasındaki kültürel zenginliği gösteriyor.
 

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.069
Emoji Skoru
36
gelenekler hakkında birkaç alıntı yazı:

GELENEKLER aile çatışmasına neden olmaz. Ben Alman bir kadınla evliyim. Ama onların geleneklerini tam olarak bilmiyorum. Ama mutlu bir evliliğim var. Eşlerinin gelenek ve göreneklerini bilen bir çok arkadaşım var. Kimisi eşlerinden boşandı, kimisi de boşanmadı ama çatışma sürmektedir. Bu bence insanların kendilerinden kaynaklanmaktadır. Gelenekleri bilip bilmemek bir çatışma nedeni olmaz. Olamaz. Bu konuda sizlere katılmıyor.

Berencik/EDİRNE
********************************************
ANTALYA tarihi ve turistik bir yer olmasına rağmen yaşayanlar çok farklı. Yerli ve yabancı turistler burada istedikleri gibi davranıyorlar. Ama buranın yerlileri özgür değiller. Bunu anlayamıyorum. Geleneklerinde tutuculuk veya baskıcı bir otoriterlik yok. Ama toplum kendini baskı altında tutuyor. Nedenini bir türlü anlayamadım. Burada bir kızı sevdim. Ailemi Manisa'dan getirdim. Kızı istettim. Söz kestik, nişan yaptık ama ben hala kızla çıkamıyorum. Geleneklerinde de böyle bir şey yok. Neden bunu yapıyorlar anlayamıyorum. Bence onlar kendi geleneklerini bilmiyorlar suni bir baskı altında kalıyorlar. Nişanlım üniversiteyi de bitirmiş. Antalya Turizm Meslek Yüksek Okulu'nu bitirmiş. Ama gel gör kendini aşamamış, Sevdiğim içinde bu yoldan dönemiyorum.

Rumuz; KÖR AŞIK/ANTALYA
****************************************************

İSTANBUL'da üniversitede okurken eşimle tanıştım. 6 senelik bir evliliğim var. Mutlu bir evlilik diyebilirim ama ben mutlu değilim. Eşimle evlenmeden önce hür ve rahat bir kızdım. Eşimle tanıştıktan sonra anlaşıp konuşup evlendik. Daha sonrada eşim beni ailesiyle tanıştırdı. Sonra ne oldu. Her şey hayal ettiğim gibi olmadı. Gelenekler kısmını okuduğumda söylenenlerin hepsi doğruymuş. Ama ben bunları bilmiyordum. Eşimde ailesine uydu ve beni evine kapattı. Beni örtmedi eve kapattı. Neymiş onların geleneklerinde böyleymiş. Çocuk olduğu için 6 sene sabrettim. Daha ne kadar sabredeceğim bilemiyorum. Siz siz olun eşinizin gelenek ve göreneklerini dikkate alın sonra değişiyorlar. Çocuğum olmazsa bir an bile durmam. Hem ailemin hem de eşimin baskısı.

Rumuz; SABIRLI/İSTANBUL
**************************************
ANKARA'da tarih öğretmeniyim. Türk toplumunun her geçen gün geleneklerinden uzaklaşan bir toplum olduğunu söylemek isterim. Yeni gençlik tarihi ve gelenekleri konusunda maalesef yoksun. Bu yoksunluğun nedeni ise eğitimdir. Gençliğimize batı kültürünü empoze edeceğiz diye kendi kültürlerinden uzaklaştırmayalım. Avrupa, gençlerine önce kendi kültürlerini aşılamaktadır. Sonra da gelişmiş ülkelerin tarihlerini anlatıyorlar. Ama empoze etmiyorlar. Bizde tam tersi oluyor. Bu da tamamen sıfırlanmış bir gençliğin doğmasına neden oluyor. Bu gençlik aile olduğu zaman, "tabii ki başarabilirse" çocuklarına ne verebilirler. Sizler böyle bir site yapmayla gençlerimize veremediğimiz eksik bilgileri göstermektesiniz. Bundan dolayı sizlere teşekkür ediyoruz.

Serap Çelik/ANKARA

************************************************
 

Zehranur

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
16 Mayıs 2007
Mesajlar
824
Emoji Skoru
95
Arkadaslar bir ricam var, izmirdeki dügün örf ve adetleri hakkinda yazarmisiniz?Erkek tarafinin masraflari kiz tarafinami düsüyor damatlik alinmasi gibi .Cevaplariniz icin simdiden Tesekkürler.
 

Zehranur

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
16 Mayıs 2007
Mesajlar
824
Emoji Skoru
95
Arkadaslar hicmi yorum yazmiyacaksiniz ,hicmi izmir dügünü hakkinda bilginiz yok ,hala bir ümitle bekliyorum Şeniz
hepinize selamlar.
 

cilekk

Kücük adamIna asIk..
Kayıtlı Üye
Katılım
11 Ağustos 2007
Mesajlar
6.901
Emoji Skoru
20
canim bildigim kadariyla evet damadin kiyafetlerini kiz evi alir..eskiden yatak odasini ve birkac mutfak esyasi kiz evi alirdi.ama artik artik herseyi ortak aliyorlar..
 

wallace

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
19 Temmuz 2007
Mesajlar
6
Emoji Skoru
0
Yaş
36
benim nişanımda bana ne sepet geldi nede bisey takıldı.sizce normalmi?Nişanlımın ailesi mersinli.Mersinde bunlar kına gecesinde yapılırmış.Bu konuyu bilen varsa anlatabilirmi?
 

nefret

canım oğluşum kucagımda:)
Kayıtlı Üye
Katılım
11 Mayıs 2007
Mesajlar
1.017
Emoji Skoru
3
Yaş
38
ben ızmırlıyım
nişanda kızın kıyafetlerini erkek alır erkegin kıyafetlerını kız alır
erkek tarafı tepsılerde kıza camasırdı gecelıktı parfumdu makyaj malz vs getırır kız tarafıda erkek tarafına bohca goturur aynı seyler asagı yukarı
ama dugunde kıyafetlerı erkek alır
artık evlı sayılırsınız kız sadece ceyız hazırlar bıde mutfak esyalarının tumu kıza ait gerısını erkek tarafı yapar ben boyle bılıorum yanı :uhm: :uhm:
 
Yukarı Alt