Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Dünyada Teknolojiye Yön Veren Kadınlar

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve Elif tarafından 4 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

  4 Temmuz 2018
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.752
  Beğeni:
  18.254
  Ödül Puanları:
  488
  Kadınlar bilim ve teknolojinin önemli alanlarında büyük başarılara imza atmaya devam ediyorlar. Tarihten günümüze işte birkaç örnek;

  [​IMG]
  İki nobel ödülünün sahibi: Marie Curie

  [​IMG]

  Polonya asıllı kimyager ve fizikçi. Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Toryumun radyoaktif özelliğini buldu ve radyum elementini ayrıştırdı. 1903 Nobel Fizik ödülü, 1911 Nobel Kimya ödülü sahibi ve radyoloji biliminin kurucusudur. Çalışmalarıyla bir çığır açan Curie, Nobel Ödülü'nü alan ilk kadın ve bu ödülü iki kere alan ilk bilim insanı olmuştur. Marie, Kimya 1911 Nobel Ödülü de kazandı. Başarılarına radyoaktif izotopları izole etmek için radyoaktivite teknikleri teori ve iki unsurdan, polonyum ve radyum keşfi de dahildir.

  İlk bilgisayar programcısı: Ada Lovelace

  [​IMG]

  İngiliz matematikçi ve yazardır. Kontes Lovelace'ın "yazılımı" bilgisayarın icadından bile bir asır önceye gidiyor. Lovelace'ın programlanabilir bilgisayarın mucidi olan Charles Babbage'ın Analitik Makine üzerine çalışmaları ile bilinir. Bernoilli Sayıları'nı nasıl hesaplayacağını öğreten algoritmaları, yazılan ilk bilgisayar programı olarak tarihe geçmiştir.

  Google’dan Yahoo’ya: Marissa Ann Mayer

  [​IMG]

  2012 yılından beri Yahoo’nun CEO’su olarak görev yapmaktadır. Lisans eğitimini sembolik sistemler ile Stanford Üniversitesi'nde tamamlayan Mayer’e 2009 yılında Illinois Institute of Technology tarafından araştırma alanında yaptığı çalışmalardan ötürü fahri doktora unvanı verildi.

  Matematikçi: Grace Hopper

  [​IMG]

  Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve ABD donanmasında rütbeli askerdir. Harvard Mark I bilgisayarının ilk programcılarından biri olan Hopper, bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi geliştirdi. Derleyici, programların komutlarını makine kodlarına dönüştürerek insan-makine iletişimini kolaylaştırdı.
  mynet.com