Dünyada Teknolojiye Yön Veren Kadınlar

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.157
Emoji Skoru
19.123
Yaş
55
Kadınlar bilim ve teknolojinin önemli alanlarında büyük başarılara imza atmaya devam ediyorlar. Tarihten günümüze işte birkaç örnek;


İki nobel ödülünün sahibi: Marie CuriePolonya asıllı kimyager ve fizikçi. Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Toryumun radyoaktif özelliğini buldu ve radyum elementini ayrıştırdı. 1903 Nobel Fizik ödülü, 1911 Nobel Kimya ödülü sahibi ve radyoloji biliminin kurucusudur. Çalışmalarıyla bir çığır açan Curie, Nobel Ödülü'nü alan ilk kadın ve bu ödülü iki kere alan ilk bilim insanı olmuştur. Marie, Kimya 1911 Nobel Ödülü de kazandı. Başarılarına radyoaktif izotopları izole etmek için radyoaktivite teknikleri teori ve iki unsurdan, polonyum ve radyum keşfi de dahildir.

İlk bilgisayar programcısı: Ada Lovelaceİngiliz matematikçi ve yazardır. Kontes Lovelace'ın "yazılımı" bilgisayarın icadından bile bir asır önceye gidiyor. Lovelace'ın programlanabilir bilgisayarın mucidi olan Charles Babbage'ın Analitik Makine üzerine çalışmaları ile bilinir. Bernoilli Sayıları'nı nasıl hesaplayacağını öğreten algoritmaları, yazılan ilk bilgisayar programı olarak tarihe geçmiştir.

Google’dan Yahoo’ya: Marissa Ann Mayer2012 yılından beri Yahoo’nun CEO’su olarak görev yapmaktadır. Lisans eğitimini sembolik sistemler ile Stanford Üniversitesi'nde tamamlayan Mayer’e 2009 yılında Illinois Institute of Technology tarafından araştırma alanında yaptığı çalışmalardan ötürü fahri doktora unvanı verildi.

Matematikçi: Grace HopperAmerikalı bilgisayar bilimcisi ve ABD donanmasında rütbeli askerdir. Harvard Mark I bilgisayarının ilk programcılarından biri olan Hopper, bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi geliştirdi. Derleyici, programların komutlarını makine kodlarına dönüştürerek insan-makine iletişimini kolaylaştırdı.
mynet.com
 
Yukarı Alt