Diyet | Estetik | Güzellik / Bakım | Moda | Sağlık | Dekorasyon | Anne Çocuk | Kadın Sağlığı | Kadın | Yemek / Mutfak
Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Dünyadan Cennetteki Şehide Mektup

Konusu 'Alıntı Yazılar' forumundadır ve tuar tarafından 24 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  24 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : tuar
 1. tuar

  tuar Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  52
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Dünyadan Cennetteki Şehide Mektup

  (Bir Şehit Evlâdının Dudaklarından Dökülenler&#8230:KK66:

  Her şey mektupların kesilmesiyle başlamıştı. Haramiler posta katarlarının önünü kesmişti. Mektupların hayat pınarımızdı bizim. Gelir diye, umut ve merakla geceleri gündüze ekliyorduk. Ve bir gün geldi mektubun sabah rüzgârıyla… Sevinç gözyaşlarıyla ıslanmıştı zarfın her yanı. Demek açılmıştı posta katarlarının yolu. Zarfı açtığımda “Vatan sağ olsun” yazısı ilişti gözüme. Devamını okumak gerekmiyordu zaten. Mektup elimden düşmüştü yere. Annem meraklı gözlerle beni süzüyordu. Belli ki kötü bir şeylerin habercisiydi bu şaşkın bakışlar… Ölüm haberin gelmişti baba. Gözyaşları sağnak sağnak boşalıyordu göz pınarlarından. Annem yorgan döşek, günlerce kalkmadı ayağa…

  Kandil dağlarından esen acı poyraz, bahçemizin en nadide gülünü kırmıştı orta yerinden boylu boyunca… Bahçenin bir köşesinde boynunu bükmüştü gonca güller… Kırağı yemişlerdi beklenmedik bir zamanda. Dallarımız budanmıştı hoyrat ellerce. Yüreğimize kor ateşler düşmüştü. Fakat sen ölmemiştin baba. Çünkü şehitler ölmez. “Allah yolunda öldürülenleri ölüler sanmayın. Aksine onlar diri olup Rableri katında rızıklandırılmaktadırlar.” diyor Hazreti Allah. Bununla teselli oluyoruz ancak… Sen ölümün içinde buldun ebedî hayatı. Ölüm ölümsüzlüğün kapısını açtı sana.

  Yürek dağlarımın eriyen karı, bahar kokulu bahçemin solan çiçeği, evimizin yıkılan direği, canım, biricik babacığım;

  Sen bizi bırakıp gittiğinden beri hep bir yanımız eksik kaldı. Hain kurşunlara hedef olduğun o talihsiz zaman dilimi sanki dondurdu hayatımızı. Fakat biz yarınları değil dünü yaşıyoruz seninle. Yarınlarımız yetim, onun için mazide kalmayı, o şefkat iklimine sığınmayı yeğliyorum. Sen varsın dünümde. Bugünler ve yarınlar babasızlığın ağır yükünü ve mahzunluğunu sırtıma yüklemiş. Taşıyamıyorum kurşundan ağır bu yükü baba.

  Biz dünü yaşıyoruz baba, yani senin hatıranı… Onun için soframızda hep bir tabak ve bir kaşık artıyor o günden beri. Boş kalan tabakta senin ruhun ve kısacık hayata sığdırdığın hatıraların gizli. O tabak hep boş kalacak. Bunu düşündükçe içim acıyor; gözlerim sulanıyor. Bedenen olmasa da ruhen aramızdasın. Tabağımız ve kaşığımız boş kalsa da hatıralarının sıcaklığı ısıtacak içimiz. Bununla avunacağız bu fani dünyada.

  Biliyor musun baba? Asker potinlerin hâlâ kapımızda duruyor. Yıllardan beri hiç giyilmeseler de sımsıcak içleri. Haftada bir boyayıp cilalıyorum asker potinlerini. Misafirliğe gelenler yetim bir yuvanın kapısına dayandıklarını bilmesinler. Bize yukardan bakıp acımasınlar. Her evin olduğu gibi bizim evin de bir babası olduğunu sansınlar.

  Kahverengi pantolunun cebindeki köstekli cep saatin hâlâ çalışıyor. Geceleri yanıma alıyorum onu. Çıkan tik tak sesleri nabzının attığını hissettiriyor bana. Babam ölmedi diyorum. Uzun bir gurbet yolculuğuna çıktı, dönüşü olmayan yola revan oldu. Biz de bir gün bu yoldan sana geleceğiz baba… Sana kavuşma heyecanıyla zamanın bir çırpıda gelip geçmesini istiyorum. Sensiz dünyanın ne tadı, ne tuzu var.

  Annem elbiselerini de kaldırmadı gardıroptan… Güveler vurmasın diye her yıl naftalin döküyoruz üzerlerine. Şimdilik içlerini dolduramasam da belli ki gelecekte bana miras kalacaklar. Miras dedim de aklıma geldi. Sen bana maddî bir miras bırakamadın ama iyi bir nam bıraktın ardında. Kirlenmemiş bir hayat sundun çocuklarına. Her Cuma gecesi yasinler gönderiyorum mübarek ruhuna. Biliyorum ki orada rahatsın. Peygamberimizin “livaül hamd” sancağı altında gölgeleniyorsun.

  Kardeşim Dilara’yı hiç merak etme. O benim şefkat kanatlarımın altında çocukluğunun pembe rüyalarını görüyor. Senin boşluğunu dolduramasam da yeri gelince bir abi, yeri gelince bir baba oluyorum ona. Daha doğrusunu söylemek gerekirse garibanı Allah koruyor baba. Onun için gözün arkada kalmasın, rahat uyu toprağında…

  Sen vatan yoluna baş koydun baba. Canın karşılığında cennetin tapusunu verdiler sana. Fakat ben teselli bulamadım dünyada. Bunu da çocukluğuma say baba. Aradan yıllar geçmesine rağmen seni bir türlü unutamıyorum. Hayalin gözbebeklerime takılıp kalıyor. Herkes babasıyla el ele gezerken bakamıyorum onlara baba. İçime bir garip hüzün çöküyor o anda. Kanım donuyor gün ortasında.

  Oysa ne güzel hayallerimiz vardı yarınlara dair… Biz geleceğin planını kurarken melekler gülüyordu kenarda. Olmadı, olmadı habersiz gidişin baba. Yoluna güller koyduğum mübarek insan… Sen de Hamzalar’ın, Ömerler’in, Aliler’in yoluna baş koydun. Mübarek şehadet şerbetini yudum yudum içtin baba…

  Avutmuyor isyankâr yüreğimi yarına dair düşler… Sensiz bir dünyanın kendi buz tutmuş karanlık düştür zaten. Türküler ağıt gibi geliyor bana. İkindi yağmurlarıyla ıslatıyorum kavrulan bedenimi. Yine de içim yanıyor, bağrım kanıyor baba…

  Fazla söze ne hacet… Son sözü sen söyledin baba… Bir yetimin kanayan ruhundan yansıyan sözlerle örülü, titreyen ellerle yazılan bu pulsuz mektubu kabul et baba…Sözlerimi şair Mithat Cemal Kuntay’ın şu anlamlı dizeleriyle tamamlamak istiyorum:

  “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır
  Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.”

  Cennette yetim oğluna da bir gölgelik ayır baba. Seni dünya gözüyle görmek mümkün olmasa da bari Cuma ve kandil gecelerinde rüyalarıma gir baba. Belki böylelikle her dem çoğalan hasretimiz diner sabaha. Rahmet sana, minnet sana, gülşende gonca gül baba!...
  (alıntı)

  Yazarı: M. Nihat Malkoç

  _________________
  ´´GENÇLİĞİNE GÜVENİP VAKİT ÇOK ERKEN DERKEN,
  BELKİ ELVEDA BİLE DİYEMEZSİN GİDERKEN...´´
   
 2. 24 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : tuar
 3. oblomova

  oblomova Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  32
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Ağlattın beni tuar.Ben şehitlerimize kurşun sıkanları, onların yollarına mayın döşeyenleri değil sadece, O'nların şehit olmalarının müsebbibi siyasilere de lanet ediyorum. Hergün şehit cenazeleri kalkarken sadece seyrediyorlar, sonra da unutup gidiyorlar.Zamanında, "dağdaki 3-5 çapulcu" diyenler mezarlarında rahat yatıyorlar mı acaba şimdi?
   
 4. 24 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : tuar
 5. orel

  orel Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  39
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Tanri hic bir insana bu aciyi yasatmasin.. Yarabim...
   
 6. 24 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : tuar
 7. edirneli

  edirneli Guru Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  300
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  308
  allah kimseye bunu yaşatmasın allah insanı evladıyla terbiye etmesin
   
 8. 24 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : tuar
 9. liberty

  liberty NAZ ve BATU nun annesi Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  451
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  allhım şehitlerimize uzman eller kırılsın inşallah ama seyre bakarsak hiç kırılcağa benzemiyo
   
 10. 24 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : tuar
 11. liberty

  liberty NAZ ve BATU nun annesi Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  451
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  allhım şehitlerimize uzman eller kırılsın inşallah ama seyre bakarsak hiç kırılcağa benzemiyo
   
 12. 24 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : tuar
 13. liberty

  liberty NAZ ve BATU nun annesi Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  451
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  allhım şehitlerimize uzman eller kırılsın inşallah ama seyre bakarsak hiç kırılcağa benzemiyo
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.