Düşünce Gücü/Pozitif Düşünce/Olumlamalar

HayallerimGercekOldu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2016
1.992
5.711

Kizlar meditasyon araştırması yaparken karsima cikti. Guzel bilgiler var.
Bir de eksi de çok guzel yorum okudum. Onu da ekliyorum🤗

adamın biri ıkkyu usta’ya sormuş; "usta, bana en yüce bilgeliğin temel kurallarından birkaçını
yazar mısınız?” ıkkyu fırça ve kağıda sarıldığı gibi yazıvermiş: "dikkat”. "hepsi bu mu?”, diye
sormuş adam, "eklemek istediğiniz başka birşey yok mu?” bunun üzerine ıkkyu "dikkat, dikkat”,
yazmış. "ama”, demiş adam oldukça sinirli, "eklediğin şeyde gerçekten çok derin, anlamlı birşey
görmüyorum”. bunun üzerine ıkkyu fırçayı alıp "dikkat, dikkat, dikkat", yazmış.

öfkeyle sormuş adam: "ne anlama geliyor ki bu "dikkat" sözcüğü tanrı aşkına?” usulca
yanıtlamış ıkkyu: "dikkat, dikkat demektir.”
zen, andan ana atlamamak, an'da yaşamak, aynı zamanda an'ı yargılamamak demektir. iyi mi,
kötü mü, hoşuma gidiyor mu, gitmiyor mu? sadece an'ı algılamak, onu yaşamaktır sözkonusu olan.
olan, olduğu gibidir.
bir örnek: sabah evden aceleyle çıkarken, tanrım, çok geç kaldım, diye düşünmemle birlikte
yeni iş günü gözümün önünden geçiverir, dünkü gün yinelenir, gelecek haftasonu belirir. birden ışık
yanar; kırmızı! işte o an içimde olup bitenin ayırdına varırım. bilirim ki bu sabah birçok anı
şimdiden kaçırmış, gerçekten yaşamamışımdır. telaşla evden çıkarken kapıyı gürültüyle çarptığımı
bile farketmemişimdir.
zen'in farkındalık çalışması, kapıyı gürültüyle çarptığımda bunu bilmemdir. sözkonusu olan,
bunun iyi ya da kötü olması değildir. başka bir zaman sinirli değilimdir, sakin ve bilinçli bir şekilde
çıkarım. soluğuma ve adımlarıma dikkat ederim. kapıya dikkat ederim. ahşabını görür, soğuk
tokmağını henüz sıcak olan elimde hissederim, kapıyı açar ve sağ elimde çanta olduğu için bunu sol
elimle yaptığımı bilirim. dışarı çıkar, kapının ardımdan yavaşça kapandığını farkederim. soğuk
sonbahar sisini hisseder, üşürüm.
bir başka farkındalık alıştırması, arabaya biniş ve araba kullanış sırasında alışkanlıkla yerine
getirilen her bir hareketi bilincine vararak algılamak, nefesimin devinimlerimi nasıl izlediğini
gözlemlemek olabilir. soluk verirken kontakt anahtarını yerine sokarım ya da kemerimi bağlarken
soluk alırım. yahut sözgelimi yağmur yağarken sileceklerin ritmine uygun soluk alıp veririm.
gündelik yaşamda, farkındalık alıştırması olarak oyun oynarcasına yararlanabileceğimiz sayısız
hareket vardır. siz de günlük yaşamınızın içinden alıştırma fırsatları yaratabilirsiniz.
alışkanlık ve dikkatsizliği aşmak için kısa bir süre önce yeni bir alıştırma buldum. kapıyı her
kilitleyişimden sonra araba anahtarını ceketimin sağ cebine farkına vararak koymaya çalışıyorum.
bu belli anı ne kadar sık kaçırdığımı tahmin edebilirsiniz. yine de bu anlara yoğunlaşmak iyi bir zen
çalışmasıdır.
gündelik yaşamın tüm bu binlerce küçük alışkanlığını bilinçle deneyimlemek, bilinçle yapmak,
bilinçle yaşamak, insanın her bir davranışta, her harekette beden, zihin ve ruhu ile bir bütün olması -
işte budur zen.

HayallerimGercekOldu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2016
1.992
5.711
Günaydıııııın🤗

Ezbere bilmeyenler icin ufak bir duzenleme yaptim😊

Öncelikle her çalışmada olduğu gibi tertemiz bir enerji ile başlayabilmek adına 7 Ayetel Kursi, 7 Felak, 7 Nas ( regl olanlar bu okumaları ezberden yapabiliyorsa yapabilir ya da 51 besmele çekip başlayabilir).

Ayetel Kürsi okunuşu:
Allahû la ilahe illa hûvel hayyûl kayyum, la te'huzûhu sinetûv vela nevm, lehu ma fis semavati ve ma fil ard, men zellezi yeşfeu indehu illa bi iznih, ya'lemû ma beyne eydihim ve ma halfehûm, ve la yûhıytune bi şey'im min ilmihi illa bi ma şa', vesia kûrsiyyûhûs semavati vel ard, ve la yeudûhu hıfzuhûma ve hûvel aliyyûl azim.

Felak Suresi Okunuşu
1. Kul e'ûzü birabbil felak
2. Min şerri mâ halak
3. Ve min şerri ğasikın izâ vekab
4. Ve min şerrinneffâsâti fil'ukad
5. Ve min şerri hâsidin izâ hased

Nas Suresi Okunuşu
1. Kul e'ûzü birabbinnâs
2. Melikinnâs
3. İlâhinnâs
4. Min şerrilvesvâsilhannâs
5. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi
6. Minelcinneti vennâs

* sonrasında en güçlü şekilde niyetimizi edip enerji akışını başlatacak yolu açıyoruz : Allah'ım hayatımda olan biten herşeyi geride bırakıp küllerimden yeniden doğmaya, ruhuma, kalbime, aklıma, bedenime, yüzüme ilahi ışıkların yağmasına, hayatımın her bir noktasının aydınlıklara kavuşmasına, her bir hücremin belki varlığını bile bilmediğim, akla hayale sığmayan güzelliklerle dolup taşmasına, tüm bunları alıp kolaylıkla kabul edebilecek kadar değerli, özel, kıymetli ve öncelikli hissedebilmeye, özgüven, özdeğer enerjisinin en güçlü halini deneyimlemeye; hayatıma kolaylıkla, ihtişamla ve coşkuyla oluk oluk bereketin, paranın yağmasına ve kalbimden geçen şu şu dileklerimle ilgili ( burada dileklerimizi söylüyoruz) gerçek bi dilek mıknatısı olmaya niyet ediyorum, kendimi sana emanet ediyorum, elini üzerimden eksik etme, en güzel mutluluklara kavuşmamı nasip et Allah'ım diyoruz ve

* YA MUİYD 124 - YA LATİF 129- YA NUR 256- YA EVVEL 37- YA VASİ 137- YA CAMİ 114 esmalarımızı okuyoruz ve çalışmamızı tamamlıyoruz.
***şifa olsun inşallah...

buttrfly

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
29 Nisan 2011
2.235
9.445

Kizlar meditasyon araştırması yaparken karsima cikti. Guzel bilgiler var.
Bir de eksi de çok guzel yorum okudum. Onu da ekliyorum🤗

adamın biri ıkkyu usta’ya sormuş; "usta, bana en yüce bilgeliğin temel kurallarından birkaçını
yazar mısınız?” ıkkyu fırça ve kağıda sarıldığı gibi yazıvermiş: "dikkat”. "hepsi bu mu?”, diye
sormuş adam, "eklemek istediğiniz başka birşey yok mu?” bunun üzerine ıkkyu "dikkat, dikkat”,
yazmış. "ama”, demiş adam oldukça sinirli, "eklediğin şeyde gerçekten çok derin, anlamlı birşey
görmüyorum”. bunun üzerine ıkkyu fırçayı alıp "dikkat, dikkat, dikkat", yazmış.

öfkeyle sormuş adam: "ne anlama geliyor ki bu "dikkat" sözcüğü tanrı aşkına?” usulca
yanıtlamış ıkkyu: "dikkat, dikkat demektir.”
zen, andan ana atlamamak, an'da yaşamak, aynı zamanda an'ı yargılamamak demektir. iyi mi,
kötü mü, hoşuma gidiyor mu, gitmiyor mu? sadece an'ı algılamak, onu yaşamaktır sözkonusu olan.
olan, olduğu gibidir.
bir örnek: sabah evden aceleyle çıkarken, tanrım, çok geç kaldım, diye düşünmemle birlikte
yeni iş günü gözümün önünden geçiverir, dünkü gün yinelenir, gelecek haftasonu belirir. birden ışık
yanar; kırmızı! işte o an içimde olup bitenin ayırdına varırım. bilirim ki bu sabah birçok anı
şimdiden kaçırmış, gerçekten yaşamamışımdır. telaşla evden çıkarken kapıyı gürültüyle çarptığımı
bile farketmemişimdir.
zen'in farkındalık çalışması, kapıyı gürültüyle çarptığımda bunu bilmemdir. sözkonusu olan,
bunun iyi ya da kötü olması değildir. başka bir zaman sinirli değilimdir, sakin ve bilinçli bir şekilde
çıkarım. soluğuma ve adımlarıma dikkat ederim. kapıya dikkat ederim. ahşabını görür, soğuk
tokmağını henüz sıcak olan elimde hissederim, kapıyı açar ve sağ elimde çanta olduğu için bunu sol
elimle yaptığımı bilirim. dışarı çıkar, kapının ardımdan yavaşça kapandığını farkederim. soğuk
sonbahar sisini hisseder, üşürüm.
bir başka farkındalık alıştırması, arabaya biniş ve araba kullanış sırasında alışkanlıkla yerine
getirilen her bir hareketi bilincine vararak algılamak, nefesimin devinimlerimi nasıl izlediğini
gözlemlemek olabilir. soluk verirken kontakt anahtarını yerine sokarım ya da kemerimi bağlarken
soluk alırım. yahut sözgelimi yağmur yağarken sileceklerin ritmine uygun soluk alıp veririm.
gündelik yaşamda, farkındalık alıştırması olarak oyun oynarcasına yararlanabileceğimiz sayısız
hareket vardır. siz de günlük yaşamınızın içinden alıştırma fırsatları yaratabilirsiniz.
alışkanlık ve dikkatsizliği aşmak için kısa bir süre önce yeni bir alıştırma buldum. kapıyı her
kilitleyişimden sonra araba anahtarını ceketimin sağ cebine farkına vararak koymaya çalışıyorum.
bu belli anı ne kadar sık kaçırdığımı tahmin edebilirsiniz. yine de bu anlara yoğunlaşmak iyi bir zen
çalışmasıdır.
gündelik yaşamın tüm bu binlerce küçük alışkanlığını bilinçle deneyimlemek, bilinçle yapmak,
bilinçle yaşamak, insanın her bir davranışta, her harekette beden, zihin ve ruhu ile bir bütün olması -
işte budur zen.
An' da kalmak an' a akmak için benim de günlük rutinlerim var. Hemen bir koku misler gibi içime çeker, etrafı izler sesleri duyarım.Dokunurum etrafımda ne varsa, pencereyi açarım rüzgarı hissederim tam da şu an yaptıklarım gibi. Müthiş iyi gelir canım sıkılsa bile. Kendimi tüm zamanlara, tüm mekanlara akmış gibi hissederim. Çünkü tüm tarih boyunca, gelecek boyunca geçerli olan tek bir "an"şu andır. Öncesi sonrası yoktur ki.

buttrfly

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
29 Nisan 2011
2.235
9.445
Günaydıııııın🤗

Ezbere bilmeyenler icin ufak bir duzenleme yaptim😊

Öncelikle her çalışmada olduğu gibi tertemiz bir enerji ile başlayabilmek adına 7 Ayetel Kursi, 7 Felak, 7 Nas ( regl olanlar bu okumaları ezberden yapabiliyorsa yapabilir ya da 51 besmele çekip başlayabilir).

Ayetel Kürsi okunuşu:
Allahû la ilahe illa hûvel hayyûl kayyum, la te'huzûhu sinetûv vela nevm, lehu ma fis semavati ve ma fil ard, men zellezi yeşfeu indehu illa bi iznih, ya'lemû ma beyne eydihim ve ma halfehûm, ve la yûhıytune bi şey'im min ilmihi illa bi ma şa', vesia kûrsiyyûhûs semavati vel ard, ve la yeudûhu hıfzuhûma ve hûvel aliyyûl azim.

Felak Suresi Okunuşu
2. Min şerri mâ halak

Nas Suresi Okunuşu
1. Kul e'ûzü birabbinnâs
2. Melikinnâs
3. İlâhinnâs
6. Minelcinneti vennâs

* sonrasında en güçlü şekilde niyetimizi edip enerji akışını başlatacak yolu açıyoruz : Allah'ım hayatımda olan biten herşeyi geride bırakıp küllerimden yeniden doğmaya, ruhuma, kalbime, aklıma, bedenime, yüzüme ilahi ışıkların yağmasına, hayatımın her bir noktasının aydınlıklara kavuşmasına, her bir hücremin belki varlığını bile bilmediğim, akla hayale sığmayan güzelliklerle dolup taşmasına, tüm bunları alıp kolaylıkla kabul edebilecek kadar değerli, özel, kıymetli ve öncelikli hissedebilmeye, özgüven, özdeğer enerjisinin en güçlü halini deneyimlemeye; hayatıma kolaylıkla, ihtişamla ve coşkuyla oluk oluk bereketin, paranın yağmasına ve kalbimden geçen şu şu dileklerimle ilgili ( burada dileklerimizi söylüyoruz) gerçek bi dilek mıknatısı olmaya niyet ediyorum, kendimi sana emanet ediyorum, elini üzerimden eksik etme, en güzel mutluluklara kavuşmamı nasip et Allah'ım diyoruz ve

* YA MUİYD 124 - YA LATİF 129- YA NUR 256- YA EVVEL 37- YA VASİ 137- YA CAMİ 114 esmalarımızı okuyoruz ve çalışmamızı tamamlıyoruz.
Ben de katılıyorum ve bugünü tamamladım :rapci:

:KK200:Allah'ım hayatımda olan biten herşeyi geride bırakıp küllerimden yeniden doğmaya, ruhuma, kalbime, aklıma, bedenime, yüzüme ilahi ışıkların yağmasına, hayatımın her bir noktasının aydınlıklara kavuşmasına, her bir hücremin belki varlığını bile bilmediğim, akla hayale sığmayan güzelliklerle dolup taşmasına, tüm bunları alıp kolaylıkla kabul edebilecek kadar değerli, özel, kıymetli ve öncelikli hissedebilmeye, özgüven, özdeğer enerjisinin en güçlü halini deneyimlemeye; hayatıma kolaylıkla, ihtişamla ve coşkuyla oluk oluk bereketin, paranın yağmasına ve kalbimden geçen dileklerimle ilgili gerçek bi dilek mıknatısı olmaya niyet ediyorum, kendimi sana emanet ediyorum, elini üzerimden eksik etme, en güzel mutluluklara kavuşmamı nasip et Allah'ım:KK200:

mavidelisiii

Üye
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2019
195
396
merhabalarrrrr.....

Ayetel Kürsi okunuşu:

Felak Suresi Okunuşu
2. Min şerri mâ halak

Nas Suresi Okunuşu
1. Kul e'ûzü birabbinnâs
2. Melikinnâs
3. İlâhinnâs
6. Minelcinneti vennâs

HayallerimGercekOldu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2016
1.992
5.711
merhabalarrrrr.....

Ayetel Kürsi okunuşu:

Felak Suresi Okunuşu
2. Min şerri mâ halak

Nas Suresi Okunuşu
1. Kul e'ûzü birabbinnâs
2. Melikinnâs
3. İlâhinnâs
6. Minelcinneti vennâs

Çoooook teşekkur ederim🤗
Sayende bugun de yaptim😍

buttrfly

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
29 Nisan 2011
2.235
9.445
Ben de katılıyorum ve bugünü tamamladım :rapci:

:KK200:Allah'ım hayatımda olan biten herşeyi geride bırakıp küllerimden yeniden doğmaya, ruhuma, kalbime, aklıma, bedenime, yüzüme ilahi ışıkların yağmasına, hayatımın her bir noktasının aydınlıklara kavuşmasına, her bir hücremin belki varlığını bile bilmediğim, akla hayale sığmayan güzelliklerle dolup taşmasına, tüm bunları alıp kolaylıkla kabul edebilecek kadar değerli, özel, kıymetli ve öncelikli hissedebilmeye, özgüven, özdeğer enerjisinin en güçlü halini deneyimlemeye; hayatıma kolaylıkla, ihtişamla ve coşkuyla oluk oluk bereketin, paranın yağmasına ve kalbimden geçen dileklerimle ilgili gerçek bi dilek mıknatısı olmaya niyet ediyorum, kendimi sana emanet ediyorum, elini üzerimden eksik etme, en güzel mutluluklara kavuşmamı nasip et Allah'ım:KK200:
Bugun de tamamladim cok şükür :KK200:
"Allah'ım hayatımda olan biten herşeyi geride bırakıp küllerimden yeniden doğmaya, ruhuma, kalbime, aklıma, bedenime, yüzüme ilahi ışıkların yağmasına, hayatımın her bir noktasının aydınlıklara kavuşmasına, her bir hücremin belki varlığını bile bilmediğim, akla hayale sığmayan güzelliklerle dolup taşmasına, tüm bunları alıp kolaylıkla kabul edebilecek kadar değerli, özel, kıymetli ve öncelikli hissedebilmeye, özgüven, özdeğer enerjisinin en güçlü halini deneyimlemeye; hayatıma kolaylıkla, ihtişamla ve coşkuyla oluk oluk bereketin, paranın yağmasına ve kalbimden geçen dileklerimle ilgili gerçek bi dilek mıknatısı olmaya niyet ediyorum, kendimi sana emanet ediyorum, elini üzerimden eksik etme, en güzel mutluluklara kavuşmamı nasip et Allah'ım:KK200:

HayallerimGercekOldu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2016
1.992
5.711
Günaydııııın🤗
Harika bir gunden selamlar😉 Çalismalar nasil gidiyor pozitif arkadaslarim. Enerjiler nasil yuksek mi?
Bu aralar hangi meditasyonlari yapiyorsunuz?

Ayetel Kürsi okunuşu:

Felak Suresi Okunuşu
2. Min şerri mâ halak

Nas Suresi Okunuşu
1. Kul e'ûzü birabbinnâs
2. Melikinnâs
3. İlâhinnâs
6. Minelcinneti vennâs

yasemin8085

Guru
Kayıtlı Üye
17 Ağustos 2009
15.637
11.895
selam kızlar belki ilginiz çeker diye paylaşmak istedim insgramda toplu olarak yapılacak olan bir meditasyon

• basaksayan
      Herkese merhaba.Yarın 21 günlük meditasyon ile birlikte değişim,dönüşüm ve en büyük arzumuzu gerçekleştirmek için büyük bi serüvene çıkıyoruz.Her sabah 07:00 de bir post girerek size neler yapmanız gerektiğini anlatacağım.Her günün bir görevi olacak.Bu görev sizi başka bir yere taşıyacak,kendi gerçek doğanıza farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak.Mutlaka yanınızda bir defter bulundurun ve kendinize sessiz,yalnız kalabileceğiniz yarım saatlik bir zaman dilimi ayarlayın.Sabahları daha iyi olur.Daha enerjik olursunuz ama zor diyorsanız geceleri de yapabilirsiniz.Bu 21 gün kahve içmeyin.Kafein insanın beyin dalgalarını yükseltir.Oysa biz beyin dalgalarımızı meditasyon ile teta dalgasına yani 7,5/9,5 hertz seviyesine indirmeye çalışıyoruz.Kahve bunu zorlaştırır.Dayanamam diyorsanız meditasyon sonrası için.Oturarak ya da yatarak yapabilirsiniz.Önemli olan nasıl rahat hissettiğiniz.Sizi doğru yönlendirebilmek için bir meditasyon videosu çektim.Sabah youtube kanalımdan izleyebilir ve benimle birlikte yapabilirsiniz.Profile linkini bırakacağım.Aslında müzikle tarif ederek yapmanızı isteyecektim ama zorlananlar olabilir.Kanala başka videolar da yükleyebilirim sonrasında size yardımcı olacak.Abone olursanız bilgilendirme alabilirsiniz.Buradan da duyuracağım zaten.Bir iki gün nasıl yapılacağını öğrenip anladıktan sonra sadece meditasyon müziği ile yapabilirsiniz meditasyonu.Ben öyle yapıyorum.Bunun için internetten meditasyon müzikleri indirebilirsiniz.Spotify kullanıyorsunuz takip edebilirsiniz beni.Meditation diye listem var,oradaki 1. ve 2. müziği kullanıyorum genelde.Bunun dışında apple store ya da ne kullanıyorsanız oradan Meditasyon diye bir uygulama var onu indirebilirsiniz.Paralı bir kısmı var ama ben hala para ödemeden pek çok meditasyon müziğini kullanıyorum.Tamamen Türkçe.Yönlendirmeli de var,yönlendirmesiz,müzik ve doğa sesleri ile olanı da.Siz yönlendirmesiz olanı tercih edin.21 gün sonra devam ederken kullanırsınız diğerlerini. İnsight Timer da başarılı.Ama İngilizce.Başka uygulamalar da bulabilirsiniz.Unutmayın meditasyon zihin kaynağına ulaşma yoludur.Yarın ilk postta görüşmek üzere.Lütfen ilgilenebilecek arkadaşlarınızı etiketlemeye devam edin.Sevgilerimle

mavidelisiii

Üye
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2019
195
396
merak ettim şimdi den. ama iki çalışmayı birden sürdürebilirmiyim bilemedim şimdi. bakalım yarın ki paylaşıma göre karar veririm artık.

Yukarı Alt