Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

EFT "Duygusal Özgürleşme Teknikleri"

Konusu 'Alternatif Tıp' forumundadır ve irem tarafından 3 Ekim 2006 başlatılmıştır.

  3 Ekim 2006
  Konu Sahibi : irem
 1. irem

  irem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2006
  Mesajlar:
  97
  Beğeni:
  10
  Ödül Puanları:
  76
  Burada size EFT hakkında bazı bilgileri aktarmak istiyorum...

  EFT nedir ?​
  EFT Gary Craig adında Stanford mezunu bir mühendis tarafından oluşturulmuş bir enerji çalışmasıdır. EFT için bir çeşit duygusal akupunktur da denebilir çünkü belli akupunktur noktalarına parmak ucuyla vurarak yapılan bir uygulamadır. EFT'de problemin üzerine bazı sözleri tekrarlayarak giderken bir yandan da daha çok yüzümüzde bulunan belirli noktalara vuruyoruz. Bu şekilde duyguların bu bağımlılığımız üzerinde ki etkileri ortadan kalkıyor ve zamanla ondan kurtulma imkanımız oluyor. EFT ilk olarak kişilerde korku, anksiyete gibi olumsuz duyguların şifa bulması için kullanılmış.

  EFT nasıl ortaya çıkmıştır?​

  EFT, TFT (Thought Field Therapy) tekniğinden türemiştir. TFT 1981 yılında Psikolog Dr. Roger Callahan tarafından geliştirilmiş bir enerji tekniğidir. Dr. Callahan'in Çin tıbbı ve bedendeki enerjilere ilgisi olduğundan, o dönemlerde su korkusu için tedavi gören bir hastasında bu bilgileri denemek istemiştir. Callahan insanların bedeninde enerjinin akmasını sağlayan can kanallarında (meridyen) oluşan bir tıkanıklığın kişide duygusal huzursuzluk yarattığını düşünüyordu. Bu tıkanıklığa yapılan bir müdahele ile enerji tekrardan rahat akacak ve duygusal huzursuzluk yok olacaktı. Teorisini su korkusu olan bu hastası, Mary üzerinde denemeye karar vermiş. Mary'den suyu düşünmesini, düşünürken de iki parmağı ile mide kanalına hafif vuruşlarda bulunmasını istemiş. Sonuç Callahan'i de hastasını da şaşırtmıştır. Mary'nin o günden sonra su korkusu geçmiş ve bir daha tekrar etmemiştir.
  Daha da geliştirdiği bu teknik üzerine Dr. Callahan eğitimler vermeye başlamış ve bu eğitimlerin çok yüksek bir bedeli varmış. Callahan'in ilk öğrencisi Gary Craig olmuş. Eğitimi tamamlayan Gary Craig, fiyatın çok yüksek olduğunu ve yapılması gereken vuruşların karmaşık olduğunu düşünerek bu eğitimi hem daha ucuza getirmek hem de uygulaması kolaylaştırmak için çalışmalara başlamış...ve buradan uygulaması gerçekten çok kolay olan EFT doğmuştur. Gary Craig EFT'yi her türlü geliştirmeye açık tutmuş ve herkesi yeni şeyler deneyerek EFT'nin gelişmesinde yardımcı olmalarını istemiştir.

  EFT nasıl işliyor?​

  Bu çalışmanın temelinde şu düşünce yatıyor "Bütün olumsuz duyguların nedeni bedenin enerji sisteminde meydana gelmiş bir aksaklıktır."
  Bu tanımı açabilmek için biraz enerjiye değinmek gerekir. Bilimsel olarak bizim enerjiden oluştuğumuz kanıtlanmıştır. Bu enerji sürekli hareket halinde ve değişim içindedir. Bu evinizdeki masa içinde geçerlidir. O masa aslında göründüğü kadar 'katı' bir madde değildir. O sürekli enerji kaybediyor ve kazanıyordur...bunu yaparken de genel 'masa' görüntüsünü muhafaza ediyordur. Bizlerde bu şekilde 'insan' görüntümüzü muhafaza ediyoruz.
  Bu enerji sağlıklı, yani engelsiz, aktığında biz de sağlıklı ve huzurlu olabiliyoruz. Ancak yaşadığımız ve deneyimlediğimiz bazı olaylar bu enerjide tıkanıklık yaratabiliyor ve enerji akışının düzenini bozabiliyor. Bu aksaklık bedensel veya psikolojik acı olarak algılanıyor. Bu acılarla biz yıllar içinde yaşamayı öğreniyoruz ve zihinsel olarak o acıyı kendimizden uzak tutmanın yollarını keşfediyoruz. O duyguyu bir daha yaşamasak bile o bizim bedenimizde enerji olarak tıkanmıştır, ve enerjimiz aksayarak akıyordur. Aksayarak akan bir enerji zaman içinde fiziksel veya ruhsal hastalıklara yol açabilir.
  EFT ile bu olumsuz duyguya odaklanıyoruz ve onu yüzeye çıkarıyoruz. Sonra enerji kanallarında bulunan bazı noktalara parmak ucu ile hafif vuruşlar yaparak o tıkanık enerjinin çözülmesini ve açılmasını sağlıyoruz. Bu açılma olunca da beden enerjisi akması gerektiği gibi akıyor ve biz daha sağlıklı olabiliyoruz.

  EFT nasıl uygulanıyor?​

  EFT'nin uygulaması inanılmaz derecede basittir. Bu basitlik EFT ile çözüme gitmenin de kolay olduğu düşüncesine sebep olmuştur. Uygulaması basit olsa da kişilerin farkındalık geliştirmeleri, neye EFT yapacaklarını keşfetmeleri bu işin daha zor olan kısmıdır. İlk çıktığında EFT yüzde ve ellerde yer alan 13 noktaya yapılan vuruşlar, bir mırıldanma ve birkaç göz hareketinden oluşmuştu. Zaman içersinde bu uygulamaya yeni yorumlar eklendi, kişilerin oluşturdukları bazı ek noktalar oldu ve Gary Craig bile daha kısa bir yöntem ile aynı başarıya ulaşılabileceğini gösterdi. Kısaltılmış uygulamada 9 nokta vardır, mırıldanma ve göz hareketleri de kaldırılmıştır. Burada size her ikisini de anlatacağım. Gary Craig'in websitesinde de belirtildiği gibi genelde kısa uygulamayı yapıyorsanız ve başarı elde edemiyorsanız, uzun uygulama bazen sonuca götürebiliyor.

  Öğretmenim Yeşim Hanıma Teşekkürler bilgilerini paylaşmamıza izin verdiği için.

  EFT ‘nin kullanım alanlarına örnekler:

  Duygusal Rahatsızlıklar:
  Stres
  Sıkıntı
  Keder
  Değersizlik duygusu...

  İlişkiler:
  Öfke
  Çekingenlik
  Eleştşrşden aşırı etkilenme ...

  Olumsuz alışkanlıklar:
  Tırnak yeme
  Kilo problemleri
  Alkol ve Sigara bağımlılığı...

  Korkular ve Fobiler:
  Yükseklik
  Yıllan
  Uçak
  Örümcek....

  Eğitim:
  Sınav stresi
  Hiperaktivite
  Öğrenmeye veya okula yönelik olumsuz duygular
  Motivasyon ve Konsantrasyon bozuklukları ...
   
 2. 3 Ekim 2006
  Konu Sahibi : irem
 3. Lereenim

  Lereenim Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.481
  Beğeni:
  851
  Ödül Puanları:
  353
  İremciğim paylaştığın bilgiler için teşekkürler.Reiki,meditasyon bu ve buna benzer çalışmaları ilk duyduğumda gerçekten vücudumuza faydasının ne derece etkili olduğunu bilemiyordum.Galiba uygulamadan da bilinmez.Ben kendi adıma seni tanıdığıma sevindim ,bu konularda bilgilerinden faydalanmayı isterim.:yes:
   
 4. 3 Ekim 2006
  Konu Sahibi : irem
 5. irem

  irem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2006
  Mesajlar:
  97
  Beğeni:
  10
  Ödül Puanları:
  76
  cok tesekkurler , tabıykı bende seve seve sızlerle paylasırım sonucta hepımızın bırbırımızden ogrenebılecegı bır cok sey var :) Hataylısınız galıba :) ben sızın oranın zeytınlerını cok severım ınsallah bır ıkı hafta ıcınde zeytınlerıme kavusucam :)
   
 6. 3 Ekim 2006
  Konu Sahibi : irem
 7. se_da

  se_da Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  265
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  merhaba irem;
  öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkürler...
  özellikle reiki hakkında farklı yerlerdende birtakım bılgıler edınmıştım.çok ilgimi çekiyor ve içinde bulunduğum bırtakım problemlerden bu şekşlde uzaklaşabileceğimi düşünüyorum...bana bu konuda yardımcı olabılırmısın? mesela seminerlerınız oluyorsa katılmak ısterım...istanbulda anadolu yakasında yaşıyorum.
   
 8. 27 Eylül 2007
  Konu Sahibi : irem
 9. alalev61

  alalev61 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bende eft eğitimi almak istiyorum nasıl olacak bu iş banada yardımcı olursanız sevinirim, keşke bu tarz seminerler istanbul dışındada yapılsa:bbo: reiki, eft bu ve benzeri yöntemlerden hangisi daha etkilidirki ?
   
 10. 27 Eylül 2007
  Konu Sahibi : irem
 11. minasera

  minasera Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Mart 2007
  Mesajlar:
  373
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  minasera ile eft yöntemleri kösemi actim
  orada bulusalimmi :)

  http://www.kadinlarkulubu.com/minas...-hakkinda-herseyi-paylasin-t115394/index.html

  bu linki tıklarsan gorebilirsin