Elektromanyetik Radyasyondan Korunmak Mümkün

sonsuzluk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
27 Eylül 2006
Mesajlar
20
Emoji Skoru
0
Elektromanyetik Radyasyondan Korunmak Mümkün

Elektronik çağında yaşıyoruz. Hemen her gün yüzlerce elektronik aleti ya kullanıyoruz ya da farkında bile olmadan etkisinde kalıyoruz. Oysa elektrikle çalışan her aygıt bir elektromanyetik alan oluşturuyor ve vücudumuzu etkiliyor. Cep telefonları, bilgisayarlar, elektrikli ev eşyaları, günlük hayatta gerekli gereksiz kullandığımız yüzlerce aygıt birer elektromanyetik radyasyon kaynağı. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk sağlığı Anabilim Dalı'ndan Dr. Umur Gürsoy, Antalya Tabip Odası yayın organının Kasım 2001 sayısında elektromanyetik radyasyondan korunma yöntemlerini irdeliyor.

1. Her türlü elektrikli alet çalışmakta iken, bir elektromanyetik radyasyon (EMR) kaynağıdır. Bu nedenle elektrikli hat ve aletlerden mümkün olduğunca uzakta yaşamak, çalışmak ve uyumak gerekli. Uzaklık en iyi koruyucudur.
2. Kullanılmayan aletler ya kapalı tutulmalı ya da fişten çekilmelidir. "Stand by" konumundaki aletler EMR yayarlar ve elektrik harcarlar.
3. Düşük radyasyonlu bilgisayar ekranı kullanılmalı ve koruyucu ekran filtresi takılmalı. Bilgisayardan en az 70 cm uzakta durularak çalışılmalı.
4. Halojen ve floresan lambalar EMR kaynağıdır. Gece ve okuma lambalarında kullanılmamalıdır.
5. Dinlendirici bir uykuya geçmek için ilk koşul, yatak odalarında TV ve radyo bulunmamasıdır.
Elektrikle çalışan radyo, saat veya alarm baş ucunda bulundurulmamalıdır. Pil ile çalışanlar tercih edilmelidir.
6. Cep telefonu gerekmedikçe kapalı tutulmalıdır. Olabildiğince az ve seyrek konuşulmalıdır. Konuşurken kulaktan (beyinden) en az iki santimetre uzak tutulmalıdır. Cep telefonu kesinlikle kalp, bel ve göğüs bölgesinde bulundurulmamalıdır. Cep telefonu gerekiyorsa, SAR değeri 1 W/kg'dan daha az olanlar tercih edilmelidir. Çocukların cep telefonu kullanması mutlaka önlenmelidir.
7. Elektrikli battaniye çalışırken uyumak bütün bir gece EMR'a maruz kalmak demektir.
8. Saç kurutma makinesinin yarattığı manyetik alan çok yüksektir ve pineal bezden melatonin salınmasını etkiler. Aralıklarla ve kısa süreli kullanılmalıdır. Özellikle mikro dalga fırınlar, elektrikli traş makineleri, fotokopi makineleri de yüksek EMR kaynağıdırlar. Kullanmamak veya çalışırken uzak durmak yeterli önlem olabilir.
9. Cep telefonu baz istasyonlarının ev çatılarına, okullara veya yakın çevreye takılmasına izin verilmemeli, bu konudaki duyarlılık arttırılmalıdır.
10. Çocuklara oyuncak alırken pille çalışanlar tercih edilmelidir. Pilin yarattığı çevre kirliliği önlem alınırsa, EMR kaynağının yarattığı olumsuzluktan daha azdır.
 
Yukarı Alt