Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Emeklemek Gerekli Mi?

Konusu 'Gebelik / Hamilelik / Kadın Doğum' forumundadır ve senadulger tarafından 12 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

  12 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : senadulger
 1. senadulger

  senadulger Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  51
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Soru: 11 aylık olan çocuğum halen emeklemiyor. Yerine, yere uzun süre basmaktan kaçar. Doğruca yürüyecekmiş gibi görünüyor. Kendi başına hareket etmek için efor harcaması hoşuma giderken, emekleme yeteneksizliğinin öğrenme yeteneksizliğinin bir işareti olduğunu duydum. Emekleme gerekli bir yetenek midir?

  Cevap: Çoğu bebek yedinci ve onuncu aylar arasında emeklemeğe başlar. Bu, kol ve ayaklarını sırasıyla kullanmanın tipik bir şekli olabilir. Bazı bebekler ilk olarak geriye doğru hareket edebilirler çünkü kolları bacaklarından daha düzenlidir. Fakat hareket etmeleri ve dünya tecrübeleri sağlamdır. Yerden kaçması, dizleri üzerinde kayması, zeminde yan yan hareket etmesi ve yuvarlanmasın riske girmemek içindir.

  En gelişmiş dönüm noktasına ve öğrenme ölçüsüne bakarsanız, emeklemenin onlardan ayrı olduğunu anlayacaksınız. Bebekler emeklemeyi öğrendiklerinde bu bir zaman dilimidir. Aslında, tip emekleme hareketini öğrenmeyen bir çok bebek vardır çünkü diğer yaptığı hareketlerle rahatlardır.

  Emeklemeyi öğrenmeden önce doğrudan doğruya yürüyen bebeklerle ilgili bir sürü efsane vardır. En popüler efsanelerden birinde bu bebekler çılgın maceracı olmak için büyürler ve zor şeylerle mücadele ederler çünkü bebekler emeklemeyi “atlarlar”. Diğerleri ise yaşamlarındaki sorunları geç öğrenirler. Diğer bir deyişle, bazı efsaneler bu bebeklerin tahminimizden daha zeki olarak büyürler çünkü emeklemeye “gerek” bile duymazlar. Tabiî ki, bunların hepsi doğru değil.

  Hareketlenmeye meraklı olan bebeğinizle oyun oynayarak onu besleyin. Vücut gücünü ve sosyal etkileşimini geliştirmek için onu kandırın. Emeklemeden başarabiliyorsa, bu tamamdır. Emeklemeyen çocuğun gelişim sürecinde, emekleyen çocuklarınkine göre öğrenme yeteneksizliğine ilişkin her hangi bir riski yoktur.

  Çocuk Bakımı
  Bebeğinizi diğer bir kişiye bakım için bırakmanız—birkaç saatliğine yada tam gün—tehlikeli olabilir. Güvenebileceğiniz bir koruma önlemi ve başaralı bir şekilde iletişim kurmak için olumlu yöntemleri burada bulabilirsiniz.

  Robert Steele :emir_bebek: