Emzirme Teknikleri Ve Meme Verme Yöntemleri

Fahriye

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
15 Mart 2007
Mesajlar
288
Emoji Skoru
21
Emzirme Teknikleri
Ve
Meme Verme Yöntemleri

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
Yaşamın ilk 4-6 ayında bebeklerin sadece emzirilmeleri en üstün beslenme şeklidir. Emzirmenin etkili bir şekilde başlaması ve sürdürülmesi için en ideal ve doğal olanı ;
• Doğumdan hemen sonra bebeğin çıplak olarak annenin çıplak göğsüne konması yoluyla tensel temasın sağlanması ve emmeye hazır olduğunu belli eder etmez emzirilmesidir. Bu mümkün değilse en geç 1 saat içinde anne göğsüne konarak aynı şekilde emzirilmesi sağlanmalıdır ( bebeğin emmeye en istekli olduğu ilk 1 saat geçirilirse bebek uzunca bir süre isteksizlik duyar ve ilk emzirme çok gecikebilir ).
• Anne memesinde kalma süresi bebeğe bırakılmalıdır.
• Bebekle annenin devamlı bir arada aynı odada kalmaları sağlanmalıdır.
• Bebeğin canı her istedikçe gece-gündüz sık olarak istediği sürece emzirilmelidir.
• Bebeğe tıbbi bir zorunluluk olmadıkça emzirme başka hiçbir şey verilmemesi, eğer tıbbi zorunluluk nedeni ile ek besin verilecekse ilk olarak kolostrumu emmesinin sağlanmalıdır.
• Anneye bebeğinin sağlıklı ve harika bir bebek olduğunun müjdelenmesi varsa kaygılarının giderilmesi, yanında cansıkıcı konuşmalar yapılmaması, kalabalık ziyaretlerin önlenmesi ve ziyaret sürelerinin kısa tutulması sağlanmalıdır.
• İlk 2-3 gün sütün miktarının az olacağı, bunun kolostrum olduğu ve bebek için çok özel anlamlar taşıdığı, daha sonra sütün bollaşarak geleceği, bebeğin doğumdan önce kendisinde hazırlanan su ve yağ rezervleriyle bu süre içinde hiçbir sorun yaşamıyacağı ayrıca bebeğin metabolizmasının bu dönemde çok özel olduğu, bu sürecin doğadaki tüm memelilerde aynı şekilde yaşandığı vb açıklamalarla annenin kendine ve emzirmeye güveni sağlanmalıdır..
• Biberon emziğinin tekniği çok farklı olduğu için tıbbi zorunluluk nedeniyle ilave bir şeyler verilecekse kaşıkla verilmelidir.
• Anne ve babanın, en kısa sürede, hiç değilse birkaç dakikalığına da olsa yenidoğan bebekleriyle odada başbaşa bırakılmalarının sağlanmalıdır.
• Doğum öncesi yazılan reçetelere; biberon, emzik, hazır mama gibi kafa karıştırıcı ve yanlışa yönlendiren şeyler asla yazılmamalıdır.
• Doğum odaları, koridorlar, hemşire deskleri, lohusa odaları, duvarlar vb gibi yerlerde mama reklamına yönelik ve mamayı çağrıştıracak hiçbir döküman bulundurulmamalıdır.
• Mama firması elemanlarının annelere, broşür, numune mama ve hediyeler vermesine engel olunmalı, evlerine hediye adı altında tanıtıma yönelik materyal göndermelerinin önüne geçmek için hiçbir firmaya veya elemana doğum yapanların ev adresleri verilmemelidir.
• Gelişimi normal süren bir bebeğe yaşamın ilk 4-6 ayında başka hiçbir ek besin (su dahil) verilmemelidir.
Doğru Emzirme Tekniği Nasıl Olmalıdır?
Emzirmenin başarı ile sürdürülmesi için emzirme sırasında :
• Annenin sakin gürültüsüz bir ortamda rahat oturması sağlanmalıdır. Fiziksel rahtlama süt salınması refleksinin işlerliği için gereklidir.
• Bebeğin kollarının ağız-meme temasını önlememesi sağlanmalıdır.
• Emzirmeye başlamadan önce bebeğin burnunun açık olup olmadığı kontrol edilmeli, açık değilse temizlenmelidir.
• Anne, meme başını bebeğin yanağına dokundurarak arama refleksini uyarıp bebeğin kendisinin meme başını bulmasını sağlamalı.Bebeğin başını memeye doğru iterek veya meme başını zorla ağzına vererek emzirmeye çalışmak bebeğin sinirlenerek emmeyi reddetmesine neden olabilir.
• Emme sırasında meme başının tamamı ve areolanın ( meme başı çevresindeki koyu renkli bölge ) büyük bir kısmının bebeğin ağzında olması sağlanmalıdır. Anne serbest olan elinin baş ve işaret parmağı üstte areola kenarında diğer üç parmağı areolanın altında olacak şekilde memeyi tutmalı ve hafifçe bastırarak hem sütün kanallara akışını kolaylaştırmalı hemde bebeğin burnunun memeye gömülmesini engelleyerek rahat nefes almasını sağlamalıdır.
• Emzirme sonunda memeyi zorlayarak bebeğin ağzından çekmek meme başına zarar verebilir. Anne küçük parmağını yandan bebeğin ağzına doğru iterek emmeyle oluşan negatif basıncı ortadan kaldırırsa memeyi rahatça çekebilir.

Emziren Anneler Meme Bakımını Nasıl Yapmalılar? Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğinizi emzirmeyi seçseniz de seçmeseniz de, hamilelik memelerinizi etkiler. Bazı kadınlar, hamileliğin dördüncü ayı gibi erken bir zamanda, meme uçlarının çevresindeki (areola olarak bilinen) bölgeyi sıkarak bile memelerinden sıvı çıkarabilirler (sıvı akışını başlatabilirler).Vücudunuz emzirme sürecine kendini doğal olarak hazırladığı için, sizin yapmanız gereken çok az şey vardır. Bununla birlikte, meme bakımı ve beslemeyle ilgili olarak, ufak tefek sorunların önlenmesine ya da düzeltilmesine yardımcı olabilecek birkaç püf noktası vardır.
Bebeğinize memenizi vereceğiniz zaman, bebeğin daha kolay kavraması için areolayı iki parmağınızın arasında sıkıştırın. Bebeğiniz memenizi ağzında sıkıca tutmakta hala zorluk çekiyorsa, size yol göstermesi için doğum hemşirenize ya da doktorunuza danışın.
Gevşerseniz ve kendinize güven duyarsanız sütünüz daha rahat akacaktır. Sakin bir yerde sırtınızı iyi destekleyen rahat bir sandalyeye oturup, bebeğinizi yüzü tam size bakacak ve düzgün emebilecek şekilde tutarak ve huzur verici bir müzik parçası dinleyerek emzirmeniz, doğru tavrı kazanmanızı teşvik edebilir.
Doğumdan sonra acıkır acıkmaz bebeğinizi emzirmeye başlayın. Bu, memelerinizin gerilmesinin rahatsızlık verebilen aşırı dolgunluğun önlenmesine yardımcı olur. Bir miktar dolgunluk kesinlikle normaldir, ama önleme en iyi tedavidir.
Eğer dolgunluk problem yaratıyorsa, az miktarda süt çıkarmak için elinizle memenizi nazikçe uyararak bunu azaltabilirsiniz. Meme ucunda sütün varlığı bebeği de emmeye teşvik edecektir. Emzirmeden önce ılık suyla ıslatmanız da elle süt çıkarmaya yardımcı olabilir.
Elle süt çıkarmak için, baş parmağınızı ve işaret parmağınızı areolanın iki yanına koyun. Bebeğin çenesinin hareketlerine benzeyen ritmik bir hareketle göğsünüze doğru bastırın ve sonra parmaklarınızı birleştirin.
Meme uçlarınız içe dönükse, onları emzirme için önceden hazırlamanız gerekecektir. İki parmağınızla areolaya bastırdığında meme ucunuz dışa doğru çıkıntı yaparak dikleşmiyorsa, meme ucunuzun içe dönük olduğunu anlarsınız. Doğumdan birkaç ay önce takılan ve bu problemin düzeltilmesine yardımcı olabilen özel bir meme kalıbı kullanın.
Bebek malzemesi satan mağazalarda ya da eczanelerde bulunan meme kalıbı, memeye takılan ve meme ucunun hizasında küçük bir deliği olan plastik, kubbe şeklinde bir araçtır. Bu aracın areolaya yaptığı hafifbaskı meme ucunun delikten dışarı çıkmasına neden olur. Bu sonuç zamanla kalıcı hale gelir. Emzirmenin en iyi şekilde yapılabilmesi için bir hemşire ya da emzirme danışmanı ilave tavsiyelerde bulunabilir.

Emziren Annelerde Sütyen Seçimi Ve Meme Ucu Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
Gebeliğin oluşmasıyla birlikte, memelerde emzirmeye hazırlanmaya başlarlar.Sağlıklı bir emzirme için uygun ve kullanışlı olan “emzirme sütyeni” kullanımı çok önemlidir. Anneye kolaylık sağladığı gibi meme konforunun ve bakımının “meme ucu petleri” ile birlikte en önemli yardımcılarından biridir.Aşırı sıkı olmayan destekleyici bir sutyen takın.Özellikle Emzirme sütyeni size yardımcı olacak ve rahat süt vermenizi sağlayacaktır
Memelerinizde rahatsızlık hissederseniz, dönüşümlü olarak sıcak ve soğuk kompres uygulayın hangisi size en fazla rahatlama sağlıyorsa. Sutyeninizi ıslanır ıslanmaz değiştirin. Sızıntı probleminiz varsa, meme pedi kullanın ve sık sık değiştirin.
Meme uçlarınızda çatlama ya da acıma oluyorsa, onları kuru ve ılık tutmak için mümkün olan her şeyi yapın. Ilık, kuru sıcaklık uygulanması acımayı rahatlatabilir.Plastik emzirme pedleri kullanmayın (bunlar nem tutar) ve mümkün olduğunda memelerinizi havalandırın. Ayrıca, birazcık süt çıkarıp meme uçlarınızın üstünde kurumaya bırakabilirsiniz. Bu, çatlakların kapanmasına katkıda bulunabilen koruyucu bir tabaka oluşturacaktır.
Emzirmeye Hazırlık, Süt Yapımı Ve Akması Nasıl Olmaktadır?
Gebelik süresi ilerledikçe süt bezleri ve süt kanallarının sayısı artar, memeler irileşir, meme başlarının ve çevresinin rengi koyulaşır, meme başı boyları uzar. Anne gebelik süresince gövde ve bacaklarında yağ depolar. Böylece emzirme dönemi için gerekli enerji sağlanmış olur. Doğuma yakın memelerin kan akımı hemen hemen iki katına çıkar. Doğumdan sonra emme ile uyarılan süt salgılanmasında iki refleks vardır.
1. Süt üretimi refleksi ( prolaktinle uyarılır ),
2. Süt sağılması refleksi ( oksitosinle uyarılır ).
Her iki reflekste doğumdan önce gebelikte artmış olan estrojen ve progesteron hormonlarıyla engellenir. Doğumdan hemen sonra bu engel kalkar. Bebeğin emmesi ile meme başları uyarılır bu sinirler vasıtasıyla beyine iletilerek hipofizden oksitosin ve prolaktin salgılanması sağlanır. Prolaktin süt üretimini başlatır ve oksitosin süt bezlerinde yapılan ve kanallarda bulunan sütün meme başına doğru sağılmasını sağlar. Bebeğin emerek memeyi boşaltması süt yapımını daha fazla uyararak emzirildiği sürece süt salgılanmasının devamlılığı sağlanmış olur. Bebeğin her istediğinde emzirilmesi süt yapımından sorumlu prolaktin düzeylerinin devamlı yüksek kalması için esastır. Bu düzeyler giderek artar ve 3-4. üncü günlerde süt salgılanması artar ve emzirmeye devam edildiği sürece yüksek kalarak sütün yeterince salgılanmasını temin eder. Prolaktin geceleri daha çok salgılanır ve bu hormon anneyi rahatlatarak daha iyi uyumasını ve çabuk dinlenmesini de sağlar. Bu nedenle gece emzirmeleri hem süt yapımını arttırır hemde anne gece emzirse bile iyi dinlenir. Oksitosin ise doğumdan sonra rahmin toparlanmasını hızlandırarak rahimle ilgili yaşanan problemlerin sıklığını azaltır. Her iki reflekste annenin duygu, düşünce kaygı ve algılamalarından etkilenmektedir. Annenin bebeğini görmesi, ona dokunması, onunla beraber olması, sessini duyması bu reflekslerin normal çalışmasına katkıda bulunur. Tersi olumsuz durumlar bu refleksleri baskılayıp sütün akmasını engeeller. Bebek bir memeyi fazla emerse o meme daha büyük olur ve daha fazla süt salgılar. Bebek bir memeden emmeyi keserse o memede süt yapımı durur. Her emzirmede her iki meme emzirilmeli, en etkili uyarıyı ilk emzirilen meme aldığından bir sonraki emzirme diğer ğöğüsten başlatılmalıdır. Böylece her iki göğüs eşit olarak uyarılmış olur. Annenin meme büyüklüğü süt bezleriyle ilgili olmayıp yağ dokusunun miktarına bağlıdır. Bu nedenle meme büyüklüğü ne olursa olsun tüm anneler yeterli süt üretebilirler. Ayrıca bir annenin sütü ikiz, üçüz doğumlarda da tüm bebeklere yetecek kadar üretilir. Yeterki buna inanarak hiç kaygılanmadan emzirsin ve çevresi tarafından da bu yönde motive edilip desteklensin.
 

moonday79

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Mayıs 2007
Mesajlar
177
Emoji Skoru
3
Yaş
39
Emzirmeye Başlamadan Önce

Henüz bebeğiniz dünyaya gelmedi veya yeni anne oldunuz. Bebeğinizi sütünüzle beslemek istiyorsunuz ama nasıl yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz.

Endişelenmeyin, emzirmek tıpkı hamilelik gibi doğal bir süreçtir. Ama doğal ve içgüdüsel olduğu kadar; çalışılması gereken ve zamanla "uzmanlaşacağınız" bir konudur. Dilerseniz konumuza, emzirmeye başlamadan önce aklınıza gelebilecek soruları cevaplayarak başlayalım:

Sezaryen doğum yaparsam, bebeğimi emzirebilir miyim?
Evet, sezaryen doğumdan sonra bebeği emzirebilirsiniz. Fakat bu süreçte kendi ağrılarınız olduğu için zorlanabilirsiniz. Ameliyattan hemen sonra bebeğinizle ten teması sağlamayı, mümkünse yatarken emzirmeyi ve onun olabildiğince çok odanızda kalmasını talep edin. Doktorlar ağrılarınız için bebeğe zarar vermeyecek ilaçlar verebilirler, bebeği düşünerek ağrılarla mücadele etmeyin. Emzirmeye kendinizi rahatsız etmeyecek bir pozisyonda başlayın. Özellikle kesi olan bölgeye baskı yapmamaya, bebeği yanınıza yatırarak ya da kucağınıza koyacağınız yastığın üstüne yerleştirerek emzirin.

Göğüslerim çok küçük, emzirmede sorun çıkar mı? Sütüm yeter mi?
Göğüslerin büyüklüğü ile süt miktarı ve emzirme kalitesi arasında hiçbir ilişki yoktur. Göğüslerin büyüklüğü yağ dokusuna bağlıdır. Oysa sütün oluşmasını sağlayan süt bezeleridir.

Göğüs uçlarım düz veya içe dönük, emzirirken sorun olur mu?
Hayır; bebekler meme ucunu değil, meme ucunun çevresindeki renkli kısmı emerler. Eğer göğsünüzün bu bölgesini bebeğin ağzına düzgün yerleştirirseniz hiçbir sorun olmayacaktır. Bebeği doğumdan sonra en kısa zamanda emzirmeye başlamanız, bu sorunu aşmanın en kolay yoludur. Göğüslerinizin şekliyle ilgilenmeyin, bebeğinizi beslemeyi isteyin ve yapabileceğinize inanın.

Emzirmek canımı acıtır mı?
Eğer bebeğinizi göğsünüze düzgün yerleştirirseniz ve yeterli sıklıkta emzirirseniz acı duymazsınız. Memedeki tahriş ve ağrılar, çoğunlukla yanlış ve eksik emzirmeden kaynaklanır.

Göğüslerimde silikon var, emzirebilir miyim?
Silikonlu pek çok anne emzirmede sorun yaşamamaktadır. Ancak kimi bayanlarda süt üretimi yetersiz kalabilir. Silikonunuz olsa da emzirmeye başlayın, bebeğinizin gelişimini doktoruna kontrol ettirip gerekirse ek besinlere geçin.

Göğüslerimi küçültmüştüm, emzirebilir miyim?
Bu sorunun yanıtı, küçültme ameliyatında göğsünüzün hangi kısımlarının ne kadar alındığına bağlıdır. Süt bezeleri alınmışsa süt üretilemez veya yetersiz kalır. Durumunuzu öğrenmek için Operasyonu yapan doktorla konuşun ve emzirmeyi deneyin.

Sizin için emzirmek, göbek kordonundan sonra bebeğinizle sizi birbirinize bağlayacak en güçlü bağdır. Bebeğinizle yaşayacağınız bu temas, birbirinizi daha iyi tanımanızı ve iletişim kurmanızı sağlar. Birlikte geçireceğiniz zaman, uzun yıllar sonra bile etkisini gösterecek güven dolu bir birliktelik oluşturur.

Bebeğiniz için anne sütü; bebeğin ihtiyaçlarına göre özel olarak üretilmiş, ona en uygun şartlarda sunulan, yeryüzünde bulabileceğiniz en besleyici gıdadır. Sağlığı, büyüyüp gelişmesi ve sağlıklı bir yetişkin olması için gereken tüm besinler anne sütünde bulunur.
 

moonday79

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Mayıs 2007
Mesajlar
177
Emoji Skoru
3
Yaş
39
Doğru Emzirme Nasıl Olmalıdır?

Doğru emzirmenin kuralları nedir?
Doğru emzirme, bebeğin memeyi doğru kavramasıyla başlar. Bebeğin yalnızca gögüs ucunu ağzına alması, hem sizin acı çekmenize hem de yeterince süt gelmemesine neden olur.
Sütün gelmesi için bebeğin emmesi gereken yer meme ucunun etrafındaki renkli kısımdır. Renkli bölgenin olabildiğince geniş bir kısmının bebeğin dilinin üstünde olmasına dikkat etmelisiniz.Bebeğin ağzını esniyormuşçasına iyice açmasını bekleyin. Bunun için göğüs ucunuzu bebeğin üst dudağına değdirebilirsiniz. Emzirmeye başlamadan bebeğin başını hafifçe geriye itin, böylece dili arkada kalacak ve memeyi doğru kavrayacaktır. Alt dudağı meme ucundan ne kadar uzak olursa o kadar iyi emebilir.

Bebeğimin göğsümü doğru kavradığını nasıl anlarım?

- Emzirme canınızı acıtmamalı,
- Bebeğin dudakları dışa dönük olmalı,
- Göğüs ucunun renkli kısmı bebeğin ağzında olmalı,
- Bebeğin dili alt damağı ile göğsünüz arasında olmalı (alt dudağını hafifçe çekip bakabilirsiniz),
- Yeterince güçlü bir emmenin işareti olarak bebeğin kulakları hareket etmeli,
- Yutkunma sesini duyulmalı (bebek ilk birkaç gün, ancak 5-10 emme hareketinden sonra yutkunabilir), Bebeğin ağzının kenarından süt akmamalıdır.

Bebeğin memeyi iyi kavramadığını farkettiğinizde emzirmeyi kesin ve biraz ara verip yeniden başlayın.

Bebeği nasıl tutmalıyım?
Her bebek ve her anne farklıdır; bu yüzden kendinize, bulunduğunuz duruma en uygun olan ve her ikinizin de en rahat olduğu pozisyonu bulmalısınız. Temel kural ise göğsünüzü bebeğe uzatmak değil, bebeği göğsünüze yaklaştırmaktır.

Geleneksel kolunuzun üstüne yatırma, yan yana uzanıp emzirme, omuzunuza yatırır gibi tutarak emzirme gibi çeşitli şekillerde emzirmeniz mümkündür. Bebeği tutarken yüzünün tamamen size dönük olmasına, başının ve bedeninin aynı hizada olmasına ve göğsünüze erişmek için uzanmak ya da başını çevirmek zorunda kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Bebeğimin rahat emmesi için ne yapabilirim?
Ağlayan bebeğinizi emzirmeye çalışmayın, önce sakinleştirip sonra meme verin. Emzirirken başını itmemeye çalışın. Nefes alabilmesi için de burnunun göğsünüzle kapanmamasına dikkat edin. Emzirirken yanaklarına dokunmayın. Bebekler emerken annelerini hissetmek isterler. Uygun olduğunuz zamanlarda kendi üst bedeniniz ve bebeğiniz çıplakken emzirin.

Emzirirken ben nasıl durmalıyım?
Her şeyden önce rahat olmalısınız. Anneliğin bu güzel deneyimini keyifle yaşamaya gayret edin, endişelerinizden uzaklaşın. Siz rahat olursanız bebeğiniz de olur. Yatarak emzirmenin dışında diğer pozisyonlarda dik durun. Size destek olması için arkanıza, kucağınıza ve kolunuzun altına yastık koyun. Gerekiyorsa ayaklarınızın altına küçük bir tabure yerleştirin. Emzirmeye yeni başladığınızda ve bebeğiniz büyüyüp ağırlaştıkça bu küçük önlemler büyük yarar sağlayacaktır.

Sizin için emzirmek, özellikle menapoz sonrası önemli bir sorun olan osteoporoz riskini azaltmak demektir. Osteoporoz, emzirmeyen kadınlarda 4 kat daha fazla görülmektedir.

Bebeğiniz için anne sütüyle beslenmek, ileri yaşlarda diyabet (şeker) hastalığına yakalanma olasılığını azaltacak çok önemli bir etkendir.
 

moonday79

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Mayıs 2007
Mesajlar
177
Emoji Skoru
3
Yaş
39
Sütüm Yeter mi?

Her annenin ilk düşüncesi yavrusunun tok olduğundan emin olmaktır. Emziren her anne, bebeğinin yeterince beslenip
beslenemediğinden endişe duyar.
Aslında endişe edilecek bir durum yoktur. Bedeniniz "yeterli" süt üretmeye programlıdır.
Ne kadar emzirirseniz o kadar çok sütünüz olur. Göğüsleriniz emzirirken bile süt üretmeye devam eden ve asla boşalmayan inanılmaz bir kapasiteye sahiptir. Doğru emziren her annenin sütü bebeğine yeter. Bu konuda endişelenmeyi bırakıp daha iyi emzirmeye gayret edin ve bebeğin gelişimini izleyin.

Sütümün yettiğini nasıl anlayabilirim?
Bebeğiniz ıslattığı bez sayısına, idrarının rengine ve dışkılama sayısına bakmalısınız. Yeterli süt alabilen bir bebek doğumdan dört gün sonra, günde 4-6 hazır bez (6-8 kumaş bez) ıslatmalıdır. İlk aydan sonra bezlerin ıslaklık miktarı artar. İdrar açık renkli ve berrak olmalıdır. İlk dört günden sonra göreceğiniz açık kahverengine yakın koyu renkli idrar, yetersiz sütün belirtisidir. Sütü az alan bebeğin bezinde kum şeklinde üre kristallerine rastlayabilirsiniz.

İlk hafta ile dördüncü hafta arasındaki bebekler, günde en az 2-3 defa sarı renkte kaka yaparlar. Anne sütünün barsakları yumaşatıcı etkisi olduğundan bazı bebekler her emzirmeden sonra kaka yapabilirler. İlk iki ay tamamlandıktan sonra, sindirim sistemi daha gelişen bebekte barsak hareketleri günde bire düşer. Bebek 3-4 günde bir defa kaka yapsa bile yeterli süt alıyor demektir.

Bebeğimin doyduğunu nasıl anlayabilirim?
Bebeğiniz açken huzursuzdur. Emdikçe rahatlayıp gevşer, yumruk yaptığı elleri doydukça yavaş yavaş açılır. Bebeğinizin her bir-iki emmenin ardından yutkunduğunu duyabiliyorsanız ve dudağının kenarından birkaç damla süt damlıyorsa yeterince doymuş demektir. Bebeğiniz emmeyi öğrendikçe doyduğunda memeyi bırakacak ve sizi çok mutlu edecek bir ifadeyle yüzünüze bakacaktır. Bebek doymuyorsa uyumaktan başka bir şeye hali yoktur. Bebeğiniz birkaç emmeden sonra memenizde uyuyup kalıyorsa ihtiyacı olanı alamıyor demektir.

Bebeğim ne kadar kilo almalı?
Dünyaya gelen her bebek, su kaybı sebebiyle doğum ağırlığının ortalama %5 ila 7'sini ilk günlerde kaybeder. Komplikasyon geçirmeyen, sık ve iyi emzirilen bebekler daha az ağırlık kaybeder ve doğum ağırlıklarına daha çabuk kavuşurlar. Yeterince beslenen bebek, doğum kilosuna ulaştıktan sonra yaklaşık olarak ayda 400 - 450 gr. alır. Bazı bebekler ilk aylarda daha hızlı kilo alabilirler.

Emzirmemin yeterli olduğunun bendeki işaretleri nelerdir?
Göğüslerinizde emzirmeden önce doluluk ve sertlik hissedersiniz. Özellikle ilk haftalarda koltuk altlarınız bile sertlik hissedebilirsiniz. Emzirmeden sonra bu yoğunluk yumuşamaya döner. Göğüslerdeki doluluk hissi bebek büyüdükçe azalır ve bebeğin ihtiyacı olan sütü üretmede etkinliği artar.

Ayrıca emzirdikçe siz de rahatlama hissedersiniz. Bunun nedeni prolaktin hormonunun salgılanmasıdır. Prolaktin süt üretimini sağlarken bir yandan da annelik sorumluluklarıyla baş edebilmeniz için sizi rahatlatır.

Sizin için emzirmek, yumurtalık ve rahim kanserine yakalanma riskini azaltan önemli bir etkendir. Emzirme ve süt üretimi sırasında östrojen seviyenizin düşük olması ve hücrelerinizin süt üretimi ile bir koruma oluşturması sayesinde kanser riskinizi azaltırsınız.

Bebeğiniz için anne sütüyle beslenmek, çocuğunuzun daha düzgün dişlere ve daha güçlü bir çene yapısına sahip olması demektir. 10.000 çocukta yapılan bir araştırmaya göre, anne sütüyle beslenen çocuklarda diş ve çene yapısı bozuklukları %40 daha az görülmektedir. Emme sırasında çalışan yüz kasları daha güçlü gelişmekte ve sağlam bir çene yapısı oluşturmaktadır.

moderanne.com
 

moonday79

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Mayıs 2007
Mesajlar
177
Emoji Skoru
3
Yaş
39
Ne Zaman Emzirmeli, Ne Kadar Emzirmeli?

İlk emzirme doğumdan ne kadar sonra olmalıdır?
Doğumdan hemen sonra en doğru zamandır. Bu sırada bebek dikkatli ve heveslidir. Doğumu izleyen ilk iki saat içinde bebeği emzirmeniz, hem onun hem de sizin için en yararlı olanıdır.
Bebekler kendi hallerine bırakıldıklarında annelerinin göğsüne erişip emmeye başlayabilmektedir. Erken emzirilen bebekler memeyi daha iyi kavramayı öğrenir. Bebeğiniz emerek doğum stresinden kurtulur.
Çok az sütünüz varmış gibi gelse de kolostrum denen ilk yoğun, kremamsı süt; bebeğinizi enfeksiyonlara karşı koruyacak olan çok güçlü bir besindir. Bebeğinizin dünyaya son hazırlığı olan bu altın değerindeki süt, ona özel üretilmiş bir mucize gibidir. İçinde bebeğin gereksinim duyduğu tüm maddeler bulunur; bakteri ve virüsleri temizler, kan şekerini düzenler, bağırsaklarını yumaşatıcı etkisi vardır. Aynı zamanda bağırsaklardaki yararlı bakterilerin oluşmasını sağlar. İlginçtir ki, erken doğan bebeklerin anne sütleri mikroplara karşı daha fazla koruyucudur.

Hemen emzirmeye başlamak, annenin kanamasını düzenler ve rahminin daha çabuk doğum öncesi haline gelmesini sağlar. Ayrıca sütün daha erken gelmesine neden olur. Doğumun hemen ardından bebeği göğsünüze veya karnınıza koyun. Onunla konuşun ve ten temasında bulunun. Vücudunuz bebeğinizi, hiçbir hastane ekipmanının sağlayamayacağı kadar sıcak tutacaktır.

Sezaryen doğumdan ne kadar sonra emzirmeliyim?
Ne kadar erken emzirebiliyorsanız o kadar erken emzirin. Planlı bir sezaryene giriyorsanız doğumdan sonra bebekle aynı odada bulunmayı talep edin. Ameliyat sonrası sağlığınız uygunsa ten temasında bulunun. Ameliyat ve erken emzirememe sebebiyle sütünüz biraz gecikebilir ama bu sadece geçici bir durumdur. Hatta yardımcılarınız varsa, daha ayılmadan bebeğe memenizi vermelerini isteyebilirsiniz. Emzirirken en rahat olduğunuz pozisyonu seçin.

Günde kaç defa emzirmek gerekir?
Bu sorunun cevabı aslında bebeğinize bağlıdır. O talep ettikçe emzirmek ve onun istediği kadar emzirmek en doğru olanıdır. Bazan 1-2 saatte bir emmek isterken bu süre 4 saate kadar çıkabilir. İlk aylarda emzirme aralıkları 4 saatten fazla olmamalıdır. Geceleri uykuyla geçiren bebekler, anne baba için avantaj olsa da yeterli beslenemeyecekleri unutulmamalıdır. Bebeği uyandırıp emzirin.

Emzirmeyi planlanacak ve belli bir düzeni olacak başlı başına bir eylem gibi görmeyin. Bebeğin gelişimi için yaşamınızın bir parçası olarak kabul edin ve onun adına bu ihtiyacı planlamayın.
Ortalama olarak 24 saatte 8 defa emzirilen bebekler, doğum kilosuna iki haftada ulaşırlar. Tüm gün emmek isteyen ama kilosu artmayan bebekler yeterli ememiyor demektir

Bebeğim çok sık emmek istiyor, normal mi?
Belli bir ritmi olan bebek birden daha sık emmek istiyorsa, büyüme sürecine girmiş ve ihtiyaçları artmış demektir. Bu dönemler genelde 10 ila 21. gün arasında, 6.hafta ve 3. ayda görülür. Hızlı büyüme dönemindeki bebeğe uyum sağlayan bedeniniz de emzirme sayısının artmasıyla daha çok süt üretmeye başlar. Bu dönemlerde önceliği emzirmeye vererek günlük temponuzu yeniden ayarlamanız uygun olur.

Her iki tarafı da emzirmeli miyim?
Bebeğinizin bir göğsünüzü bitirdikten sonra diğer göğsünüzü vermek en doğru olandır. Bir taraftaki sütünüzün çorbadan tatlıya tam bir menü olduğunu düşünün. Çorbayı içtikten sonra tekrar çorba istemezsiniz değil mi? Bu yüzden bir meme bittikten veya bebeğiniz bıraktıktan sonra gazını çıkarıp belki bezini değiştirip diğer memenizi emzirin.
 

moonday79

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Mayıs 2007
Mesajlar
177
Emoji Skoru
3
Yaş
39
Sütümü Nasıl Arttırabilirim?

Süt miktarına değil, bebeğin gelişimine bakın
Daha önceki haftalarda bahsettiğimiz gibi sağlık sorunu olmayan her anne, çocuğu için yeterli süt üretebilecek kapasitededir. İlk önce bebeğinizin ağırlığını ve bez sayısını kontrol ederek yeterli beslenip beslenemediğinden emin olun. Boş yere endişelenerek "daha çok sütüm olsun" düşüncesine saplanıp kalmayın. Anne olarak emzirme gücünüze inanın, önerilerimizi uygulayın ve rahat olun.

Daha Doğru, Daha Sık, Daha Uzun
Sütün yetmediği pek çok durumda aslında emzirme düzgün yapılamamaktadır. Bebeği doğru emzirdiğinizden emin olun. Bebek memeyi iyi kavrarsa süt üretiminiz artar. Emzirmek için göğsünüzün dolmasını beklemeyin, iki saatte bir emzirin. Sık emzirdiğinizde hem daha fazla hem de daha besleyici sütünüz olur. Emme süresini kısıtlamayın. Her iki memeyi de emzirin; bir göğsünüzü tamamen bitirene kadar emzirip sonra diğerine geçin. Bebeğinizle birlikte olamadığınız zamanlarda da sütünüzü pompayla sağmaya özen gösterin.

Yaşam tarzınıza dikkat edin
Sigara ve alkol kullanmayın. Olabildiğince stresten uzak kalın, uyumaya ve dinlenmeye çalışın. Emzirme konusuna odaklanın ve bebeğinizi emzirdiğinizi düşünün. Kokusunu, tenini, size bakışını hayal edin.

Yeterince sıvı alın
Başta su olmak üzere sıvı tüketmeye özen gösterin. Kendinizi su içmeye zorlamayın, susadıkça için. Fazla su içmek ters etki yapabilir. Bu arada kafein içeren çay, kahve ve koladan kaçının.

Dengeli beslenin
Kalsiyum ve protein içeren gıdalar tüketin ve uzun süre aç kalmayın. Unlu, şekerli gıdaların pek bir yararı olmaz; boş kalori almayın. Haftada 3-4 gün yulaf ezmesi tüketmenin pek çok kadında süt artışına sebep olduğu belirlenmiştir.

Emzirme tatili yapın
Evinizde de olsanız, başka hiçbir şeyle ilgilenmeden sadece bebeğinize zaman ayıracağınız 2-3 günlük bir tatil planlayın. Bebeğinizle birlikte dinlenin, iyi beslenin ve onu sık sık emzirin.

Emzik, biberon ve göğüs koruyucu kullanmayın
Bebeğiniz emmekte zorlanıyor diye sakın biberonla beslemeyin. Emzik vermeyin veya göğüs koruyucu kullanmayın. Bu tür gereçlerin kullanımı bebeğin göğüs ucunuzu algılamada zorlanmasına yol açar. Bebek emmeyi öğrenemez veya emmek zor gelir. Emziremediğiniz durumlarda kaşıkla, küçük bardakla veya şırıngayla besleyin. Göğüs uçlarınızda problem olup koruyucu kullanmak zorunda kalırsanız silikon olanlarını tercih edin.

Ek gıdalara erken başlamayın
Su, mama, meyve suyu veya çay gibi herhangi bir ek gıdaya erken başlamayın. Anne sütü verirken bebeğin herhangi bir gıdaya veya suya ihtiyacı yoktur. Hatta su, süte olan ihtiyacı azaltır ve anne sütündeki proteinleri bozabilir.

Doğumdan sonra hızlı kilo vermeyin
Bir an önce formunuza kavuşmak için sıkı diyetler yaparak zayıflamaya çalışmayın. Ayda 1.5 kg.dan fazla vermek süt üretiminizi azaltabilir.

İşe erken dönmeyin
Özellikle 6-8. haftadan önce işe dönmeniz, süt üretiminizi etkileyebilir. Bebeğinizle olabildiğince çok birlikte olun, emzirme konusunda belli bir alışkanlık kazandıktan sonra, pompa kullanarak işe giderken de süt vermeye devam edebilirsiniz. Evde olduğunuz zamanlarda kesinlikle biberon kullanmayın, sadece emzirin.

Bebeği yatakta emzirin
Uzanarak emzirdiğinizde hem bebek hem de siz rahatlarsınız. Böylece bebek daha iyi emer ve süt üretimi daha fazla olur. Ayrıca her fırsatta bebeğinizle ten temasında olmak ve emzirirken ten temasında bulunmak çok yararlı olur.

Pompa kullanın
Pompayı hem sütünüzü sağıp biriktirmek hem de emzirme sıklığını ve miktarını arttırmak için kullanabilirsiniz. Özellikle bebeğiniz düzgün ememiyorsa, her emzirmeden sonra 4-5 dakika göğsünüzü pompalamanız sütünüzün artmasına neden olur.

Düzen kurayım derken düzeni bozmayın
Bebeğin beslenme ve uyku saatlerini bir düzene oturtmaya çalışmayın. Özellikle ilk aylarda belli periyodlarda emzirmek veya tüm gece uyuması için uğraşmak sütünüzün azalması veya bebeğin beslenememesi gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bitki çayları ve çeşitli destekler konusunda dikkatli olun
Bu konuda annelere pek çok bitki ve yöntem önerilir; ısırgan çayı, tahin helvası, çörekotu gibi. Bu tip yöntemler her anne için uygun olmayabilir. Bitkisel çay ve destekler de ilaçlar kadar etkilidir ve çok miktarda kullanılmamalıdır. Adaçayı, nane, kekik, mercanköşk, nane ruhu, civanperçemi, kuzukulağı gibi bitkiler sütü azaltabilmekte hatta tamamen kesilmesine neden olabilmektedir.
Süt arttırıcı olarak en çok kullanılan çemenotudur. Pek çok annede süt artışına sebep olan çemenotu, kötü kokar ve astımı kötüleştirici etkisi vardır. Kimi durumlarda ishale sebep olabilmektedir ve hamilelikte kesinlikle kullanılmamalıdır.

Sağlığınıza dikkat edin
Kansızlık, tiroid sorunları, 6 haftadan uzun süren lohusalık kanaması, yeni bir hamilelik, hormonal sorunlar ve hormonal doğum kontrol yöntemleri süt üretimine engel olabilir. Bir uzmanla görüşün.
 

moonday79

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Mayıs 2007
Mesajlar
177
Emoji Skoru
3
Yaş
39
Anneler Açısından Emzirme

Göğüslerim şişti ve çok acıyor, sorun ne?
Doğumdan sonraki ilk birkaç gün, süt üretiminizle birlikte göğüsleriniz büyür ve doluluk hissi verir. Hormon değişimleri ve göğüslerde kan dolaşımının artması, şişkinliği artırıp ağrı yapabilir. Verdiği sıkıntının ötesinde bebeğin emmesini zorlaştırabilir, annede ateş olabilir ve hatta vücut bunu "süt üretimini durdur" mesajı olarak algılayarak süt kesilebilir. Sorunun asıl kaynağı süt üretimi ile bebeğin tüketimi arasında denge kurulamamış olmasıdır.

* Bebeğinizi olabildiğince sık ve uzun süreli emzirin. Geceleri en az iki defa emzirin.
* Bebeğin emmeyi göğüslerde şişme başlamadan öğrenmesine çalışın. Pompa ya da elinizle sütün bir bölümünü sağın. Yalnız unutmayın, fazla süt sağarsanız daha çok süt üretimine neden olursunuz, sadece rahat ettirecek miktarda sütü boşaltın.
* Emzirme ve pompalamadan önce göğüslerinizi ılık su dolu bir kaba eğmek veya ılık duş tutmak rahatlatıcı olur.
* Ağrıyı azaltmak için; göğüslerinize dondurulmuş sebze torbalarıyla (fasulye, bezelye) kompres yapabilir, sırtınıza sıcak kompres veya duş uygulayabilirsiniz. Ayrıca bilimsel olarak kanıtı olmasa da göğüslerinize lahana yaprakları koyabilirsiniz.
* Çok sıkı olmayan sütyenleri tercih edin.
* Sırtüstü yatın ve mümkün olduğunca bebeğinizle birlikte dinlenin.
* En önemlisi emzirmeyi sakın bırakmayın.

İlerleyen aylarda yaşanacak göğüs şişkinliğinin sebebi ise bebeğin yeterince emmemesi, emzirme aralıklarının uzun olması veya annenin stresi olabilir. Bu gibi durumlarda bebeğinizle yeniden uyumu yakalamak için daha çok birlikte olmaya ve emzirmeye çalışın.

Göğüs uçlarım yara oldu, ne yapmalıyım?
Göğüs ucu yaraları, bebeğin memeyi düzgün kavrayamadığının işaretidir. Önce nedeni ortadan kaldırmaya çalışın, Doğru Emzirme Nasıl Olmalıdır? konusunu tekrar gözden geçirin.

* Bebeğiniz çok acıkmadan, sık aralıklar ve kısa sürelerle emzirin; böylece canınız daha az yanar.
* Emzirmeye daha az acıyan göğsünüzden başlayın, süt akışı başladıktan sonra diğer tarafı emzirmeniz de kolay olur. Durum çok vahimse emzirmeye başlamadan önce meme başlarını uyuşturun. Bunun için göğüs uçlarınızın üstünde nemli bez arasına koyduğunuz buz tutun.
* Bebeğiniz sakinleşmek için emme alışkanlığına sahipse ve göğüs uçlarınız acırken yapamıyorsanız emzik vermek yerine parmağınızı emzirin; hatta bu işi babasına havale edebilirsiniz.
* Her emzirmeden sonra kendi sütünüzden birkaç damla ile göğüs uçlarına masaj yapın.
* Meme başınızın emzirmediğiniz zamanda kuru olmasına dikkat edin. Yumuşak bir bezle hafif bastırarak kurutun. Bez canınızı acıtırsa göğsünüzü açık bırakarak kurutun. Birkaç dakikayı geçmemek koşuluyla göğüslerinizi güneşlendirin, mantar oluşumunu engeller.
* Göğüslerinizi kesinlikle sabunlamayın ve emzirmeden önce yıkamanız gereken krem/losyonları kullanmayın.
* Hassasiyet çok fazla ise sütyeninizin içine göğüs koruyucu takın ve sütyeninizi iyi seçin hatta sütyen giymeyin.
* Kullandığınız göğüs pedi, sütyen, atlet gibi tene temas eden herşeyin %100 pamuklu olmasına özen gösterin. Emzirmek yerine bir süre pompa kullanın. Ama bebeğe kesinlikle emzik veya biberon vermeyin.
* Emzirmeyi bırakırken önce bebeğin emmesini durdurup sonra memenizi çekin; bunun için parmağınızla ağzının kenarını yavaşça aralayabilirsiniz. Birden çekerseniz canınız tahmin edemeyeceğiniz kadar uzun süre yanabilir.

Bebeğim emzirirken ısırıyor, ne yapmalıyım?
Bebeğiniz diş çıkarma sürecinin başlamasıyla dişetlerinde başlayan rahatsızlığı gidermek için en yakınındaki şeyi memenizi ısırır. Onun ısırması ise sizin emzirirken rahatlamanızı sağlayan hormon değişimini kesintiye uğratır. Tatlı bir uykudan aniden uyandırılmış gibi olursunuz.

Isırmayı engellemek için canınızın yandığını belli edin. Gülerek veya benzer bir tepki vererek durumu çocuk için bir oyuna çevirmeyin. Bebeği memenizden uzaklaştırın ve ısırdığı zaman bunun emmenin sonu olduğunu hissettirin. Ceza verir gibi yapmayın ama bağlantıyı kurmasını sağlayacak kadar net olun.
 

moonday79

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Mayıs 2007
Mesajlar
177
Emoji Skoru
3
Yaş
39
Anneler Açısından Emzirme (Güzellik, Beslenme ve Cinsellik)

Daha iyi sütüm olması için mükemmel beslenmem gerekli mi?
Yapılan araştırmalar, anne sütünün kalitesi üzerinde annenin beslenmesinin çok az etkisi olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Herkesin uyması gereken
sağlıklı beslenme kurallarına uymaya gayret edin.Ancak sütüm olsun, bebeğime yararı olsun gibi endişelerle kendinizi zorlamayın. Beslenmenizi sütünüzü düşünerek değil kendi sağlığınızı düşünürek düzenleyin. Kısaca "Acıktığınız zaman yiyin, susadığınız zaman için" prensibine uyun.

Bebeğinizi izleyin ve onu rahatsız ettiğiniz gıdaları tüketmemeye çalışın. Bazı bebekler anneleri soğan, sarımsak gibi kokulu besinler yediklerinde sütten rahatsız olurken bazıları sever. Bazı bebekler annelerinin içtiği inek sütüne tepki verebilir. Bitki çaylarına ve diğer bitkisel ürünlere karşı dikkatli olun. Daha önceki derslerde belirttiğimiz gibi fazla nane tüketmeyin. Kesinlikle alkol ve sigara kullanmayın.

Hiçbir besinde aşırıya gitmeyin ama kendinizi de mahrum bırakmayın. Bebeğin allerjisi olduğunu tespit ettiğiniz gıdalar konusunda dikkatli olmanız yeterlidir. Arada yasaklı bir şeyler tüketseniz de anne sütü, bebek için en doğru ve güvenilir gıdadır.

Emzirirken diyet yapabilir miyim?
Bebeğiniz iki aylık olana kadar kilo vermek için ekstra bir çaba göstermemelisiniz. Bedeniniz bu süre zarfında kaliteli süt üretimi için gereken hazırlıklarını yapar. Emzirmek zaten fazladan 300-500 kalori yakmanıza ve daha çabuk zayıflamanıza neden olur. Emziren bir bayanın günlük kalori ihtiyacı 1500-1900'dür. Sık sık emzirmenin ve 6 aydan uzun süreli emzirmenin annenin zayıflamasına daha büyük etkisi olduğu tespit edilmiştir. Hızlı kilo kaybetmeyin ve ani kalori kısıtlamasına gitmeyin. Sütünüz kesilebilir. Aldığınız kaloriyi yavaş yavaş azaltın. Sürekli açlık hissedebilirsiniz, bedeninizi dinleyin. Sadece fazla tatlı ve yağlı tüketmemeye çalışın.

Emzirdiğim için göğüslerim sarkar mı?
Göğüslerimiz bedenimizdeki değişikliklerden en çok etkilenen organlarımızdandır. Yerçekimi, yaşlanma, kilo alma veya verme, hamilelik gibi sebeplerle büyür, küçülür, hassaslaşır ve maalesef sarkar. Bunlar arasında emzirmek, belki de sarkmaya en az sebep olan unsur olarak sayılabilir. Doğum yapmış bayanlardaki sarkmanın nedeni emzirmiş olmalarından çok hamilelikteki değişimler ve kilo almaktır. Emzirseniz de emzirmeseniz de göğüsleriniz gebelik dönemi değişikliklerini yaşar. Göğüsleri küçük olanlar ve yağ dokusu az olan memeler sarkma açısından daha avantajlıdır. Ancak dışarıdan sürülen krem, özel sütyenler ve hatta egzersiz bile sarkmayı gidermez. Göğüsleriniz eskisi gibi kalmasının tek çaresi hiç hamile kalmamak ve hiç yaşlanmamaktır.

Emzirmek cinsel hayatımı nasıl etkiler?
Süt verdiğiniz süre içinde, östrojen eksikliğine bağlı olarak vajinal kuruluk yaşayabilirsiniz. Östrojen azlığı süt üretiminizi sağlamak içindir. Kuruluğu gidermek için östrojen içerikli krem vs. kullanırsanız sütünüz kesilebilir. Keten tohumu yağı kullanmak bazı kadınlarda faydalı olmaktadır, ancak doktorunuza danışmadan kullanmamanızı öneririz.

Düşük östrojen ve hormonlardaki diğer değişimler, pek çok kadında doğum sonrasında cinsel isteklerde değişikliklere yol açabilir. Ayrıca bebeğin bakımı, uykusuzluk gibi sebeplerle yorgun düşebilir ve seks yapmak istemeyebilirsiniz. Bu dönemde eşinizle iletişim içinde olmanız, birbirinize anlayış göstermeniz ve zaman tanımanız çok önemlidir.

Kimi babalar çocuğu olsa da kendi isteklerini ön planda tutarken bazı babalar ise eşlerini "anne" olarak kutsal kabul ettikleri için onlara yaklaşmak veya eskisi gibi davranmaktan çekinebilirler. Anne baba olmaya uyum sağlarken eş olduğunuzu unutmamaya, duygu ve isteklerinizi paylaşmaya özen göstermelisiniz.
 

moonday79

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Mayıs 2007
Mesajlar
177
Emoji Skoru
3
Yaş
39
Emzirmede Kullanılan Araçlar

Emzirme Sütyeni
Hamilelik döneminden itibaren değişiklikler yaşayan göğüsleriniz, sütünüzün gelmesiyle birlikte daha fazla büyüyebilir. Genelde doğumdan iki hafta kadar sonra göğüs ölçünüzü daha rahat belirleyebilirsiniz. Pahalı emzirme sütyenleri almadan önce bu dönemin geçmesini bekleyin. Bu arada rahat edeceğiniz geçici bir sütyen seçebilirsiniz. Emzirme sütyenlerinin arkası çoğunlukla 3 kopçalıdır, ikinci kopçada rahat ettiğiniz bedeni alırsanız kopça ayarını değiştirerek biraz daraltma veya biraz genişletme şansınız olur.

Sütyenin dikişi, dokusu ile sizi rahatsız etmeyecek şekilde pamuklu olmasına, rahat açılıp kapanmasına ve balensiz olmasına dikkat etmelisiniz. Balen, bulunduğu bölgeye yaptığı baskıyla süt üretimini kısıtlayabilir. Emzirme için özel tasarlanmış bir sütyene ihtiyacınız olup olmadığı ise tamamen sizin verebileceğiniz bir karardır.

Göğüs Pompası
Bebeği iyi ememeyen ve sütünün kesilmesini istemeyen,
Çalışmak durumunda olan ve emzirmeye devam etmek isteyen,
Herhangi bir nedenle (annenin veya bebeğin hastalığı,vs.) bebeğinden birkaç saatten uzun bir zaman ayrı kalacak veya emziremeyecek durumda olan,
Emzirmeye başladığında göğüslerinde aşırı şişkinlik yaşayan,
Göğüs uçlarında yara olan anneler göğüs pompasından büyük yarar görebilirler.
Pompa ile sütünüzü boşaltmak; emzirme konusundaki becerilerinizi geliştirene kadar ve sık emziremediğiniz durumlarda sütünüzün azalması riskini ortadan kaldırır. Bebeğini emziren pek çok kadın,yukarıda saydığımız durumlarda pompa kullanmak yerine elle sağma yöntemini de kullanmaktadır. Nasıl yapmanız gerektiğini öğrenirseniz çok kolay ve ucuz bir yöntemdir. Özellikle işe dönmeyecek annelerin pompa yerine bu yöntemi öğrenmeleri daha basit bir çözümdür.

Pompaya gerçekten ihtiyacınız olup olmadığı ya da ne özellikte bir pompa almanız gerektiği konusunda kendi durumunuzu incelemelisiniz. Bebekten ne kadar ayrı kalıyorsunuz, pompayı bulunduğunuz ortamda rahat kullanabilir misiniz? gibi konuları iyice düşünün. Acele edip doğumdan önce pompa almayın. Çok özellikli, çok parçalı setler yerine elle çalışan modelleri tercih etmenizi öneririz.

Göğüs Koruyucuları
Göğüs koruyucuları, göğüs ucunu ve renkli kısmını kaplayacak şekilde İnce esnek silikondan yapılmıştır. Meme uçları çok çatlamış ve yara olmuş anneler, daha rahat emzirebilmek için bu koruyucuları kullanabilirler. Meme ucunun düz, içe dönük veya annenin göğsünün çok büyük olması gibi sebeplerle bebek memeyi tam kavrayamıyorsa kullanılması işe yarayabilir.

Koruyucu kullanıldığında, göğüs normaldekinden daha az baskı alır ve bu da süt üretiminin azalmasına yol açar. Koruyucu ile temas kurmaya alışan bebek memeyi emmek istemeyebilir. Gerçekten zorunlu olmadığınız durumlarda kullanmamaya özen gösterin. Kullanmak zorunda kaldığınızda ise birkaç dakika uygulayıp bebek memeyi tam kavrayabildiğinde hemen çıkarın.

Göğüs Pedleri
Özellikle ilk birkaç hafta emzirmediğiniz zamanlarda göğüslerinden süt akıp çamaşırınızı ve giysinizi ıslatabilir. Sağlık, temizlik ve görünüm açısından hoş olmayan bu durumu önlemek için göğüs pedleri kullanabilirsiniz. Kullanılıp atılan ya da yıkanan pek çok ped çeşidinden birini tercih edebilir ya da kendiniz tülbent gibi ince ve pamuklu bir bezden pedler kesebilirsiniz. Pedler ıslanır ıslanmaz değiştirmeniz çok önemlidir. Eğer değiştirmeden kuruyup göğsünüze yapışırsa hafif ıslatarak çıkarın böylece göğüs ucunu zedelememiş olursunuz.

Göğüs Kalıpları
Yara olmuş göğüs uçlarını korumak veya içe dönük meme ucunun düzelmesini sağlamak amacıyla kullanılırlar. İki plastik parçadan oluşur. Göğüsleriniz, atletinizin değmesi bile canınızı acıtacak kadar kötü durumdaysa kullanabilirsiniz. Meme ucunu düzeltmek için ise emzirmeden yarım saat önce takabilirsiniz. Ancak yapılan son araştırmalar kalıp kullanmak yerine bebeğin memeyi düzgün kavramasını sağlamanızın bu konuda daha yararlı olacağını göstermektedir.

Ayrıca göğüs kalıplarını sürekli takmamaya özen gösterin. Bu kalıplar göğüslere baskı yaparak süt üretiminin fazla uyarılmasına ve akmasına neden olabilir. Emzirmeler arasında sıcak su ve sabunla yıkamayı ihmal etmeyin. Takarken içinde biriken sütü de atın, bakteri oluşabileceği için zarar verebilir.

Emzirme Yastıkları
Bebeği kendinize yaklaştırmayı kolaylaştıran ve annenin beline destek olan emzirme yastıklarını özellikle ilk kez emziren anneler için öneririz. Bu yastıklar doğru emzirmeyi öğrenmeye çalışırken daha rahat olmalarını ve yorulmamalarını sağlar. Rahat olmanız için mutlaka özel tasarım ürünler kullanmanız gerekmez, normal yastıkları kullanarak da bedeninize ve bebeğe destek verebilirsiniz.
 

moonday79

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Mayıs 2007
Mesajlar
177
Emoji Skoru
3
Yaş
39
Özel Durumlarda Emzirme

Çalışmaya başladıktan sonra emzirmeye devam etmeli miyim?
Kesinlikle EVET! Emzirmenin yararlarını haftalardır konuşuyoruz ama yine de tüm yararlarından bahsetmiş sayılmayız. Anne sütü ile beslediğiniz sürece bebeğiniz daha sağlıklı olur. Bebeğiniz sağlıklı olursa içiniz daha rahat eder, bebeğinizin çektiği sıkıntılar bir yana işten izin almak zorunda da kalmazsınız. Bebeğe herkes bakabilir; anneanne, babaanne, yardımcı ama kimse emzirme sırasında anneyle bebek arasındaki sıcak bağın yerini alamaz. Emzirmeye devam etmeniz fiziksel olarak yararlı olduğu kadar duygusal açıdan da hem anne hem bebek için faydalıdır.

Yeterli süt sağabilmek için nelere dikkat etmeliyim?
Sabahları erken kalkıp sütünüzü sağın, gece prolaktin seviyesi yükseldiği için uyandığınızda daha fazla sütünüz olur. İş yerinde İş yerinde pompanızı sık aralıklarla kullanmaya çalışın. İki defa 30 dakika pompalamaktansa üç kere 20 dakikalık süt sağmak daha fazla süt elde etmenizi sağlar. Pompayı kullanırken bebeğinizi hayal edin, birlikte olduğunuz zamanlarda bebeğinizi daha sık emzirin.

Sütümü nasıl depolamalıyım?
Anne sütü bozulmalara karşı oldukça dayanıklıdır. Yapısında bulunan ve bebeği koruyan faktörler, bakterilerin oluşmasını da önleyicidir. Sütü saklamak için plastik torba, plastik veya cam saklama kabı kullanabilirsiniz. Ne yazık ki bunlardan hangisinin daha sağlıklı olduğu hakkında yeterli araştırma bulunmamaktadır. Kullanımı sizin için en rahat olan saklama kabını seçmenizi, plastik kaplardan kaliteli olanlarını tercih etmenizi ve eğer torba kullanacaksanız yırtılmalara karşı önlem olarak çift torba kullanmanızı öneririz. Kapların üstüne tarih yazmayı unutmayın.

Sütü sağmadan önce ellerinizi sabunlamanız ve saklama kaplarınızı ve pompanın yıkanabilen parçalarını sıcak sabunlu suyla yıkamanız sağlıklı bir bebek için yeterli hijyen sağlar. Bebeğinizin özel bir hastalığı yoksa sterilize etmeniz gerekmez.

Dondurma işlemi sütteki bazı özellikleri yok ettiği için, sütünüzü dondurucuya koymaktansa buzdolabında tutmanızı öneririz. Sütünüz oda sıcaklığında 4-6 saat, buzdolabında 8 gün bozulmadan kalabilir. Bu yüzden sütü dondurmak için acele etmeyin. Önceden sağdığınız sütü kesinlikle ocakta veya mikro dalga fırında ısıtmayın. Süt saklama kabını ılık su dolu bir başka kaba koyarak ve su soğudukça değiştirerek vücut ısısına getirin.

Yeniden hamileyim, bebeğimi emzirmeye devam edebilir miyim?
Yapılan pek çok araştırma, hamilelik döneminde emzirmenin anneye ve yeni bebeğine hiçbir zararı olmadığını göstermiştir. Dilediğiniz sürece emzirmeye devam edebilirsiniz. Ancak daha önce düşük ve erken doğum yapmış (37. haftadan önce) annelerin emzirmeleri sakıncalı olabilir. Geçmişinde böyle bir durum yaşayan annelerin karnındaki bebekler, emzirme sırasında salgılanan bir hormondan etkilenebilir. Normal gebelikler için böyle bir durum söz konusu değildir. Konuya doktorunuzla karar vermenizi öneririz.

Emzirirken antidepresan kullanabilir miyim?
Antidepresanlar kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Emziriyor olmanız veya olmamanız bu durumu değiştirmez. Doktorunuz antidepresena ihtiyacınız olduğuna karar verirse, size ve bebeğinize en uygun ilaç seçilebilir. Bazı tip antidepresenlar bebeğe herhangi bir zarar vermeden anneye yarar sağlayabilmektedir. Çok zorunlu olmadıkça sütten kesmeyi düşünmeyin ve doktorunuzla görüşerek kendinize uygun ilacı bulmaya çalışın.

Emzirirken doğum kontrol hapı kullanabilir miyim?Doğum kontrol haplarının hepsi aynı yapıda değildir, bazıları östrojen ve progestin içerirken bazıları sadece progestin içerir. Östrojen içeren hapların süt üretimini azaltacı etkisi vardır. Bu tür hapları kullanırsanız bir süre sonra sütünüz zaten kesilecektir. Diğer hapları kullandığınız zaman ise bebeğe nasıl bir etkisi olduğu üzerine kesin bir sonuç elde edilmemiştir. Emzirme sırasında çok önemli miktarda hormon geçişi olmadığı tespit edilmekle birlikte bebeğin ileriki yıllarda aldığı bu hormondan nasıl etkileneceği üzerine kapsamlı bir araştırma bulunmamaktadır. Hapların farklı annelerde ve bebeklerinde farklı etkileri olabilmektedir.

Emzirdiğiniz süre içerisinde hap yerine başka yöntemler denemenizi ve mutlaka hap kullanacaksınız ilk 6 aydan sonra başlamanızı öneririz. Hem süt üretiminizi tehlikeye atmamış olursunuz hem de bebeğiniz alacağı hormona daha iyi uyum sağlayabilecek kadar büyümüş olur.

Emzirme sırasında antibiyotik ve soğuk algınlığı ilaçları kullanımı güvenli midir?
Antibiyotik kullanımına doktorunuz karar vermelidir. Kendi kendinize antibiyotik alıp kullanmamalısınız. Ayrıca doktorunuza emzirdiğinizi mutlaka söylemelisiniz. Kullanılacak antibiyotik, üzerinde yeterli araştırma yapılmış ve uzun süredir kullanılan "güvenli" bir formül olmalıdır. Sulfa içeren ilaçlar bebeğin karaciğeri yeterince gelişmediği için ona zarar verebilir. Doktorunuz verdiği antibiyotiği kullanırken bebekte ishal başlarsa ilacı almayı hemen kesmelisiniz.

Soğuk algınlığı için kullanılan ilaçların genelde bebeğe bilinen bir zararı yoktur. Ancak ilaç seçerken etkisi uzun sürenler yerine günde 3-4 defa alınması gereken kısa süreli etkisi olan ilaçları tercih edin. Böylelikle aralarda bebeği emzirebilirsiniz. Kesin bir zararı olmamakla birlikte ilaç kullanmadan kendinizi daha iyi hissedebileceğiniz yöntemleri denemenizi öneririz: Nefes almanızı rahatlamak açmak için serum fizyolojik ya da sprey tarzı ilaçlar kullanın, bol sıvı ve meyve tüketin.
 
Yukarı Alt