En şefkatli lider Atatürk

Yagmurun_kizi

Çocuklarım benim herşeyim...
Kayıtlı Üye
Katılım
11 Aralık 2015
Mesajlar
6.652
Emoji Skoru
8.333
İngiltere'de yayımlanan The Independent gazetesinin Ortadoğu uzmanı köşe yazarı Robert Fisk, ulu önder Atatürk'ün Gelibolu'da şehit düşen yabancı askerler için söylediği sözlerin, ''Müslüman bir lider tarafından sarf edilmiş en şefkatli ifadeler olduğunu'' yazdı.

''Gelibolu'nun hayaletlerinden alınacak dersler'' başlıklı makalesinde kendi aile tarihi ve Yeni Zelanda bağlantılarını uzun uzun anlatan Fisk, Gelibolu savaşının batının bir Müslüman ordu karşısında 20. yüzyılda aldığı en büyük yenilgi olduğunu belirtti.

''Yeni Zelanda'nın
Gelibolu'daki büyük kayıpları karşısında acı duymamak için insanın kalbinin taş olması gerektiğini'' kaydeden yazar, Gelibolu'ya gönderilen 8450 askerden 2721'inin öldüğünü, 4752'sinin yaralandığını ifade etti.

''Başka hangi ülke bir savaşta ordusunun yüzde 88'ini bir şekilde kaybetmiştir?'' sorusunu yönelten Fisk, Yeni Zelanda'da bir kilisede tanıştığı yaşlı bir kadının babasını Gelibolu'da kaybettiğini kendisine anlatırken, ''Babam için onlar Müslüman değil, sadece birer düşmandı. O, Müslümanlara karşı değil, yalnızca ülkesi için savaşıyordu'' dediğini aktardı.

Aynı yaşlı kadının yaşadığı yerdeki Müslümanların sayısının artışından şikayetçi olduğunu da belirten Fisk, 11 Eylül'ün gölgesinin artık her yerde hissedilmeye başlandığını yazdı.

Atatürk'ten ''Laikti, sigara tiryakisiydi ve Arapça harfleri, peçeyi kullanımdan kaldırmıştı, halifeliği lağvetmişti ancak bir Müslüman'dı'' diye söz eden yazar, Atatürk'ün evlatlarını Gelibolu'da yitiren Avustralyalı ve Yeni Zelandalı aileler için sarf ettiği sözlerin önemine işaret etti.

Atatürk'ün yabancı orduların şehit düşen askerleri için, ''Şimdi dost bir ülkenin topraklarında yatıyorsunuz. Huzur içinde uyuyun. Bizim için Mehmetler ile Jonny'ler arasında bir fark yok '' dediğini, yabancı şehitlerin annelerine de ''Oğullarını uzak ülkelerden buraya gönderen anneler siz de gözyaşlarınızı silin. Oğullarınız şimdi bizim bağrımızda huzur içinde yatıyor. Canlarını bu ülkede kaybederek, onlar artık bizim de evlatlarımız oldu'' mesajı gönderdiğini kaydeden Fisk, ''Merak ediyorum, acaba Usame bin Ladin bu konuda ne düşünüyor?'' diyerek yazısını noktaladı.
 

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
21 Eylül 2006
Mesajlar
1.454
Emoji Skoru
22
deryalım payşamının için tesekkürler...Atamızın diğer dünya liderleriyle kıyaslanamayacak kadar üstün özellikleri var ..en başta merhameti..
 

imperium

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
25 Şubat 2007
Mesajlar
233
Emoji Skoru
0
Yaş
32
Yazı son cümleye kadar cok güzeldi ama Atamın, Usame Bin Ladin gibi bir haydutla kıyaslanmasından çok rahatsız oldum:kızgın: Her ne kadar örnek gösterilmiş, ibret alsın mesajı veriliyor olsa da.. Çünkü biri Devlet adamı, digeri terörist.. Asla aynı kefeye konmamalılar:mymeka:
 

UzmaN

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
19 Şubat 2007
Mesajlar
5.091
Emoji Skoru
8
ATAM niye farklı?
Çünkü O bir TÜRK...Hem de TÜRK gibi TÜRK!

Damarında akan KANI ASİL!

Aslında evet Ladinle aynı cümlede olması rahatsızlık veriyor ama bana kıyaslamadan çok;
Ladin'e;gözün gerçek bir lider görsün deniyor gibi geldi imperium..

Zaten kıyaslanması mümkün olur mu hiç!!!Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük gafı olur,ola ki gaf oldu,ağzından çıkardığı sözü Fisk'e iade etmesini biliriz,değil mi?
 
Yukarı Alt