Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Enerjiniz mi kalmadı yoksa yorgun musunuz?

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve yaren_76 tarafından 23 Mart 2007 başlatılmıştır.

  23 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 1. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğeni:
  30
  Ödül Puanları:
  348
  SAHİ YORGUN MUSUN? BU YOLDAN DÖNÜŞ YOK, BİLMİYOR MUSUN?


  Yazan: Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

  Enerjiniz mi kalmadı yoksa yorgun musunuz


  Hastalarımın en sık yakındıkları sorunlar yorgunluk, enerjisizlik veya bitkinliktir. Enerjisini kaybetmek, gerçekten kötü bir duygudur.

  Bu, bazen o kadar ileri gider ki, elinizi kolunuzu bile hareket ettirmek istemezsiniz. Diğer meslektaşlarım da özellikle orta yaş grubunda yaşanan en yaygın sağlık sorununun yorgunluk olduğundan eminler. Sabahları yorgun uyanmamak ve gün boyu "dipçik" gibi kalmak istiyorsanız, yazımıza dikkat etmenizde yarar var.

  ENERJİ kaybı veya yorgunluk aslında aynı şeylerdir. Sorun bazen ruhsal kökenli, bazen de bedenseldir. İster ruhsal ister bedensel olsun yorgunluğu, "fiziksel bir işe girişmek ve bunu sürdürmek için ihtiyaç duyulan gücü bulamamak" şeklinde tanımlayabiliriz. Enerjiye sadece kaslarınız ihtiyaç duymaz. Enerji beden kadar ruh için de gereklidir. Eğer zihinsel enerjinizde ciddi bir kayıp varsa, ne yaparsanız yapın, kendinizi iyi hissetmezsiniz. Hemen belirtelim "motivasyon" da son derece önemlidir. Muhteşem bir bedensel güce, yeteri kadar ruhsal enerjiye sahip olsanız bile bunları harekete geçirebilmeniz için "kontağı çevirmeniz" yani motivasyon hissetmeniz gereklidir.

  ÖNEMLİ NEDENLERİ VAR
  Yorgunluğun pek çok nedeni var. Bunların bir kısmı önemli sağlık sorunlarıdır. Kansızlık, enfeksiyonlar, karaciğer, kalp ve böbrek yetmezlikleri, vitamin ve mineral eksiklikleri, metabolik bozukluklar (hipoglisemi), hormonal problemler (hipotiroidi, böbrek üstü bezi yetmezliği), kanser gibi ciddi sağlık sorunlarında yorgunluk bazen ilk işarettir. Yorgunluk tekrarlayan ve uzun süren streslerin, uyku problemlerinin, depresyon ve diğer bazı psikolojik sorunların sonucu da oluşabilir. Ayrıca beslenme yanlışlarının, alkol-sigara kullanımı gibi hataların, yorgunluktan korunmak için kullanılan uyarıcıların ve bazı ilaçların da yorgunluk yapabildikleri bilinmektedir. Kısacası yorgunluğun hikayesi de nedenleri de oldukça uzun ve karmaşıktır.

  TEŞHİSİ BİLE YORAR
  Yorgunluğu belirlemek kolaydır, ama arkasında yatan nedene ulaşmak bazen oldukça zahmetli incelemeler gerektirir. Yorgunluk tanısı aslında tam bir "sorun ayıklama" işlemidir. Hastalarımızı yorgunluk yönünde incelerken, onların yaşlarını, cinslerini, işlerini, sosyal statülerini, stres ve motivasyon düzeylerini, yakınmalarına eşlik eden diğer problemlerini, fizik muayenede saptadığımız bedensel belirtileri, ruhsal çözümlemeleri ve laboratuvar neticelerini dikkate alırız. Sorunun çözümü için bazen diğer uzmanlık dallarından (psikiyatrist, endokrinolog, romatolog, kardiyolog) yardım isteriz. Yorgunluğun arkasındaki gerçek nedeni bulmak tecrübeli bir hekim için bile yorucu (!) bir süreçtir.

  NELER YAPACAKSINIZ
  Eğer yorgun, bitkin ve enerjisiz biriyseniz sizin de yapabileceğiniz şeyler var. Bunların en önemlisi, doğal enerjinizi arttırmaya gayret etmektir. Özellikle tıbbi değerlendirmeler açık bir teşhis koyduramıyorsa bu çok önemlidir. Doğal enerji potansiyelinizi en yükseğe çıkarmanız, kendinizi canlandırmanız, ne yapıp edip motivasyon kesenizi doldurmanız gerekir. Stres yönetiminizi yeniden gözden geçirmeniz şarttır.

  Bazı insanlar, düşük düzeyde strese maruz kalsalar bile strese fazla duyarlıdır. Strese bağlı yorgunluğun nedeni stresin kendisi değil, ona verilen bedensel ve ruhsal yanıtlardır. Bunun için gerekiyorsa gevşeme tekniklerinden yararlanmalı, iyimser ve olumlu bir bakış açısı yakalamaya çalışmalı, inanç dünyanızı genişletmeye, aidiyet duygunuzu güçlendirmeye bakmalısınız. Aromaterapi ve masaj gibi gevşeme tekniklerinden de yararlanmayı düşünebilirsiniz.

  BESLENMEYE DiKKATYorgunlukla mücadele etmek için beslenmenizi de gözden geçirmeniz gerekiyor. Öğün atlamayan, her gün düzenli bir multi-vitamin hapı alan, az az ve sık sık besin tüketenlerde, öğle yemeğini hafif yiyenlerde, yorgunluk pek görülmüyor. Araştırmacılar, özellikle hafif yenen öğle yemeklerinin öğle sonrası yorgunluklarını önlemede etkin olduğunu belirtiyor. Öğle yemeklerinde alınan alkol yorgunluk sorununu özellikle tetikliyor. Öğleden sonra tembelliğine karşı alınacak en etkin önlemlerden birinin öğle yemeklerinde alkol almayı bırakmak olduğu gösterilmiştir. Yorgunluk sorununuzla daha kolay baş etmek istiyorsanız, glisemik yükü düşük doğal besinler tüketmeye çalışmalısınız. Ayrıca, yatağa girmeden hemen önce alınan alkolün de uyku sorunu yaratarak- yorgunluğa neden olduğunu biliyoruz.

  İş ve ilişki detoksu yapın
  Yorgunlukla mücadeleye başlarken iş ve ilişki yükünüzü hafifletmekle başlamalısınız. Yorgunluğun ana nedenlerinden birinin "iş-ev yaşamı ve sosyal zorunlulukları kapsayan bir aşırı çalışma durumu" olduğunu unutmamalısınız. * Lüzumsuz ve çok gerekli olmayan iş ve ilişkileri sırtınızdan atmalı, yapılması gereken işlere öncelik vermeli, tam bir iş ve ilişki detoksu yapmalısınız.

  Tembel ve hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa bırakmalı, belirli bir egzersiz programı olan aktif bir hayat kurmalısınız.

  Uykunuzu mutlaka gözden geçirmeli, kaliteli ve yeterli bir uyku uyuyup uyumadığınızı dikkatle araştırmalısınız. Özellikle derin uyku fazının yorgunluğa karşı en etkili ilaç olduğunu unutmamalısınız.

  Uyku ilaçlarının anti-histaminiklerin ve merkezi etkili bazı ilaçların da yorgunluk yapabileceğini unutmamalı, bu ilaçları "eğer bir doktor önermemişse" gerekmedikçe kullanmamalısınız.

  Doktora sormadan destek kullanmayın

  Eğer yorgunlukla baş etmek için doğal desteklerden faydalanmak istiyorsanız, pek çok seçenekle karşılaşacaksınız: Ginseng, Guanara, Koenzim Q10, B12 vitamini, DHEA, Kromium Picolinat, Magnezyum bunlardan bazılarıdır. Bu desteklerden yararlanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşmalı, yorgunluk sorununu eğer iki haftadan daha uzun sürerse-ciddiye almalısınız.
  Kaynak : Hürriyet gazetesi
   
 2. 23 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 3. gxuxlor

  gxuxlor Guru Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2007
  Mesajlar:
  191
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  286
  Bende aynı sorundan şikayetciyim hiç enerjimin olmadığını hissediyorum. yerimden kalkmak bile çok zor geliyor
   
 4. 23 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 5. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğeni:
  30
  Ödül Puanları:
  348
  aynen arkadaşlar,yataktan yorgun ve bitkin uyanıyorum,enerjim tamamen tükendi,ve bunun çaresini ilaç desteği motivasyon v.s çaresini bulamadım,acayip keyifsizleştim,kafam sürekli dolu ve yorgun,uykuda bile beynim dinlenmiyor
   
 6. 23 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 7. egeli-45

  egeli-45 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Mart 2007
  Mesajlar:
  3
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  yarenciğim, bende aynı dertren muzdariptim. çaresi yatakta seni mutlu eden, hayeller kurduran kendini iyi hissettiren kitaplar okuman. mutlu bir şekilde uykuya dalıyorsun. egeli-45
   
 8. 24 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 9. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğeni:
  30
  Ödül Puanları:
  348
  ben çok kitap okurum hepside kişisel gelişim,zihinsel gelişim vs,bazen bunlarında faydası olmuyor
   
 10. 24 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 11. iyivakit

  iyivakit Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  159
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  bende çok yorgun uyanıyorum.ama bu uyku sorununu halletmek için önce kızımın uykusunu düzene sokmam lazım.
   
 12. 24 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 13. tatlicadiarzu

  tatlicadiarzu O Bir Dadas Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.100
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  aynen yarencim bende sen gibiyim:çok üzgünüm:
   
 14. 25 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 15. biyen

  biyen boncuğum ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  1 Mart 2007
  Mesajlar:
  288
  Beğeni:
  37
  Ödül Puanları:
  308
  offf yaa bende her sabah yataktan dayak yemiş gibi kalkıyorum.ve gün boyunca kendime gelemiyorum.çok keyifsiz ve yorgunum.ne yapmalıyım bilmiyorum.vitamin alıyorum ama faydasız.paylaşımın için sağol arkadaşım..
   
 16. 26 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 17. gumusboncuk

  gumusboncuk Guru Üye

  Katılım:
  2 Mart 2007
  Mesajlar:
  555
  Beğeni:
  37
  Ödül Puanları:
  288
  bende kendimi 2 gün iyi hissediyorsam 5 gün yorgun oluyorum.sebebini anlmıyorum.enerjim bitiyor hasta gibi yatıyorum
   
 18. 27 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 19. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  :kahve: bende sızlere katılıyorum arkadaslar ama sanırım bu herkesın yakındıgı bır sorun ve ınanırmısınız ruya gormekten nefret edıyorum artık sebebı ıse sankı butun bır gece dvd ızlemıs gıbı oluyorum yada ben uyurken gece benı bırı sopayla evıre cevıre dovmus gıbı aramızda kalsın kızlar ama ben esımden suphelenıyorum
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.