Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Epidural Anestezi Nedir?

Konusu 'Gebelik / Hamilelik / Kadın Doğum' forumundadır ve NILBERA tarafından 17 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  17 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 1. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.268
  Beğeni:
  85
  Ödül Puanları:
  353
  Epidural Anestezi Nedir?  Günümüzün anne adayları artık çok şanslı. Çünkü artık epidural anestezi veya halk arasında "ağrısız doğum" adıyla bilinen yöntem çok güvenli ve yaygın bir şekilde kullanılıyor.

  Epidural anestezi ile ilgili yeterince bilgi alabilmek için öncelikle doğum ağrıları hakkında gerekli bilgiyi almak uygundur.

  Doğum Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

  Doğum sırasındaki ağrıların iki temel nedeni vardır; duygusal ve fonksiyonel nedenler.

  Duygusal ağrıların nedeni korku ve bilgisizliktir. Bu faktörler doğum sancılarının şiddetini olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyebilir.

  Doğum ile ilgili eğitim, ağrıyı ortadan kaldırmasa da onunla başetmeyi bize öğretir. Kendisini nelerin beklediğini bilen bilinçli bir anne adayı ağrıya çok daha kolaylıkla direnebilmektedir.

  Doğum ağrılarının ana nedeni ise fonksiyonel ağrılardır. Rahim kasılmaları, rahim kanalının açılması, bebeğin aşağıya doğru inişi ve doğum sırasındaki tıbbi girişimler fonksiyonel ağrıların diğer nedenleridir. Bu bölgedeki sinirsel uyaranların beyine iletilmesi sonrasında ağrı hissi oluşuyor.

  Epidural Anestezi Nedir?

  Epidural anestezi vücudun belirli bir bölgesindeki ağrı iletimini durduran bölgesel ya da lokal bir anestezi çeşididir. Yöntem, bir anestezi uzmanı tarafından uygulanır. Doğum ağrısını kontrol altına almanın en etkili yöntemi olmakla birlikte sadece bu amaçla kullanılmaz.

  Sezaryen gibi bel seviyesi altında yapılan pek çok ana cerrahi girişim epidural anestezi altında yapılabilir.

  Uygulamadaki prensip, omuriliği çevreleyen ve “dura” adı verilen zarın etrafına lokal anestezik madde verilerek ağrı uyarılarının beyine ulaşmasının engellenmesi sonucunda ağrı hissinin ortadan kalkmasıdır.

  Eğer bu bölgedeki motor işlevi sağlayan sinirler de baskılanırsa tam bir anestezi meydana gelir ve uygulama yapılan bölgenin altında kalan kısımda his ile birlikte hareket kabiliyeti de ortadan kalkar. Kişi bu durumda geçici süreyle bacaklarını ne hissedebilir ne de oynatabilir. Bu sezaryen ameliyatlarında uygulanan epidural anestezidir.

  Epidural anestezinin normal doğumda uygulanmasındaki amaç sadece ağrıyı gidermek olduğundan, epidural aralığa sezaryen ameliyatlarına göre daha az dozlarda lokal anestezik ile birlikte güçlü ağrı kesiciler de verilir. Bu sayede motor kayıp olmayacağından anne adayı ağrı duymadığı halde dokunmaları hissedebilir ve bacaklarını oynatabilir. Lokal anesteziğin miktarı çok düşük tutularak anne adayının normal doğum eylemi sırasında yürüyebilmesi dahi sağlanabilir.

  Epidural Anestezi Nasıl Uygulanır?

  Normal doğumda rahim kasılmaları düzenli hale geldikten sonra ya da rahim açıklığı yaklaşık 4 cm.ye ulaştığında (bu dönem ağrıların hissedilmeye başladığı ‘aktif faz’ olarak adlandırılır) epidural anestezi yapılabilir.

  Anne adayı yan yatar ya da oturur pozisyondayken kateterin (ince boru) takılacağı bel bölgesindeki alan önce antiseptik solüsyonlar ile temizlenir, sonra bölgeye steril örtüler örtülür.

  Daha sonra kateterin gireceği bölüm iğneyle uyuşturulur, ardından kateter ciltten bel bölgesindeki omurların arasına kadar itilerek dura zarı çevresindeki epidural aralığa yerleştirilir.

  Kateterin dışarıda kalan ucu flasterler ile hastanın sırtı boyunca sabitlenerek kayması engellenir.

  Böylelikle dışarıda kalan uçtan gereksinim halinde enjektör yardımıyla istenilen miktarda lokal anestezik ilaç yapılabilir.

  Normal doğumda, kateter yerleştirilip ilaç verildikten yaklaşık 15 dakika sonra anne adayı kasılmaları hissetmesine rağmen ağrı duymamaya başlar. Doğum uzadığında veya ilacın etkisi azalıp hasta ağrı duymaya başladığında ise ek dozlar verilebilir. Bu şekilde doğum gerçekleştirildikten sonra epizyotomide de ek bir anesteziye gerek kalmaz.

  Vajinal doğumu takiben hemen, sezaryeni takiben ise genellikle 24-36 saat sonra uygulamaya son verilerek kateter çekilip çıkartılır.

  Anestezi amaçlı epidural kateter takılması işlemi hastalar açısından son derecede kolay tolere edilebilir, acısız ve rahat bir uygulamadır.

  Kateterin epidural boşluğu girdiği anda bacakta elektrik çarpmasına benzer bir his oluşması dışında hastada rahatsızlık oluşmaz. İşlemin uygulamasında en önemli nokta ise işlemi yapan anestezi uzmanının deneyimidir.

  Epidural Anestezinin Avantajları Nelerdir?

  Doğum ağrılarının giderilmesinde en etkili yoldur.
  Genel anesteziye göre riski daha azdır.
  Annenin bilinci açık olduğu için sezaryen sırasında doğuma katılabilir, hatta ameliyat devam ederken bebeğini kucağına bile alabilir.
  Uygun zamanda uygulanırsa normal doğumun ilerlemesini hızlandırır.

  Epidural Anestezinin Uygulamasındaki Riskler Nelerdir?

  Epidural anestezide risk sanılanın aksine deneyimli uzmanlar tarafından yapıldığında son derece azdır.

  En sık görülen yan etki ani tansiyon düşmesidir (hipotansiyon). Bu problemi önlemek için, işlemden hemen önce damar yolundan yaklaşık bir litre kadar sıvı hızlı bir şekilde verilerek damar yolunun dolması sağlanır.

  Ayrıca, işlem sonrası baş ağrıları, yetersiz anestezik madde uygulanmasına bağlı tek taraflı anestezi oluşması, kullanılan ilaçlara bağlı hafif derecede alerji ve cilt döküntüleri, enfeksiyon, nadiren ıkınma hissini ortadan kaldırarak doğum süresinin uzaması, işlem sonrası idrar yapmada geçici zorluklar ve yine çok çok nadiren felç gelişimi gibi problemler sayılabilir.

  İşlem deneyimli ellerde uygulandığında, bu tür problemlerin gelişmesi son derecede nadirdir.

  Epidural anestezi hem vajinal hem de sezaryen ile doğumların son derece konforlu geçmesini sağlayan ve 25 yıldır modern tıpta yeri olan bir yaklaşımdır. Her anne adayı bu uygulamadan yararlanması için teşvik edilmelidir. Genel anestezinin risklerinin epidural anesteziye göre daha fazladır.

  Epidural Anestezi (Ağrısız doğum) Kimlere Uygulanmaz?

  Kanama bozukluğu olanlarda
  Antikoagülan (pıhtılaşmayı önleyici) tedavi alanlarda
  Uygulama bölgesinde enfeksiyon-yanık varlığında
  Anne adayının uygulamayı reddetmesi durumlarında epidural anestezi uygulanmaz.
   
 2. 17 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 3. longing

  longing Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  16
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  nil canım çok güzel bir konuya değinmişsin

  bende ağrısız doğum yaptım ve çok memnunun
  herkEsede tavsiye ederim

  tabi doktorunuz öneririse
  ben doğum yaptım ve eve geldim temizlik yaptım o kadar kolaydı yanii


  ALLAH BÜTÜN HAMİLELERE KOLAYLIKLAR VERSİN


  AMİNNNNN DEYİN BAKEMMMM:laugh: :laugh:
   
 4. 17 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 5. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.268
  Beğeni:
  85
  Ödül Puanları:
  353
  AMİN CANIM ABLACIM AMİN
  (BU ARADA ADANA YA GELCEN Mİ ?:biggrin: :biggrin: )
   
 6. 17 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 7. Mune

  Mune Administrator Yönetici

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  38.600
  Beğeni:
  101.034
  Ödül Puanları:
  663
  Amin longum amin inş. Özellikle sezeryanla doğum yapanlar için gerçekten iyi bir alternatif,ben bebeğimi genel anesteziyle dünyaya getirdim, 12yıl önce epidural uygulaması yoktu,olsaydı seve seve epidural isterdim,bilincin açık ve doğum sonrası ayılma problemin olmuyor ama eğer ehil ellerde uygulanmazsa riskleri de mevcut.O yüzden epidural yaptırmak isteyenler,kendilerini mutlaka epidural anestezi konusunda tecrübeli uzmanların eline teslim etmeli :yes:
   
 8. 18 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 9. kakule

  kakule Guru Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  454
  Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  306
  ısrarla epidural anesteziyi tavsiye ederim. özelliklede sezeryan doğumlarda.. yazıdada belirtildiği gibi bebeğinizi ilk siz görüyosunuz. hatta ben doktorumla sohbet ederek bebeğimi dünyaya getirdim. daha karnımdayken ilk çıkardığı sesi duydum...hatta belden aşağı uyuşma saatlerce geçmediği için ağrıyı sancıyı duymadan sancılarınız geçiyo..
  allah herkese kolay doğumlar nasip etsin, hayırlı evlatlar versin...
   
 10. 19 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 11. 1_sen

  1_sen Ziyaretçi

  Anestezi amaçlı epidural kateter takılması işlemi hastalar açısından son derecede kolay tolere edilebilir, acısız ve rahat bir uygulamadır.

  acisiz mi dedin..valla benim canim yanmisti anestezi yapilirken..ayrica yan etkileride cikiyor dogumdan sonra..ama herseye ragman su an ki en yeni ve iyi uygulama.
   
 12. 1 Haziran 2008
  Konu Sahibi : NILBERA
 13. ceren_78

  ceren_78 Ziyaretçi

  Bende epudural normal doğum yapmayı düşünüyorum.Ama riskleri beni korkutuyor.ilk doğumum olacak.çok korkuyorum kızlar.Allah yardımcımız olsunnnnnnnn