Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

ergenlerde ve çocuklarda panik

Konusu 'Davranış Bozuklukları' forumundadır ve BarbunyaPilaki tarafından 25 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  25 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : BarbunyaPilaki
 1. BarbunyaPilaki

  BarbunyaPilaki Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  826
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  108
  Ergenlerde ve çocuklarda panik


  Panik bozukluğunun yaygın görülen bir rahatsızlık olduğunu belirten Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan, panik bozukluğun çocuk ve ergenlerde kalp çarpıntısı, nefes darlığı gibi belirtilerle başladığını, beklenmedik zamanlarda ortaya çıkan ve tekrarlayan yoğun korku veya rahatsızlık dönemleriyle devam ettiğini söyledi.

  Panik atak belirtileri nelerdir?

  - Aşırı derecede korkulu olma (çok kötü bir şey olacak duygusu)
  - Kalbin hızlı veya şiddetli bir şekilde çarpması
  - Sersemlik veya baş dönmesi
  - Titreme veya sarsılmalar
  - Gerçek dışılık hissi
  - Ölüm korkusu
  - Kontrolü veya aklını kaybetme korkusu

  Panik bozukluk tedavi edilmezse ne olur?

  - Teşhis ve tedavi edilmemesi durumunda panik bozukluğu ve yol açtığı komplikasyonlar ciddi sonuçlar doğurabilir.

  - Panik ataklar ergenin ilişkilerini, okul durumunu veya normal gelişimini bozabilir.

  - Panik bozukluğu olan çocuklar panik atak geçirmeseler bile sürekli kaygı duymaya başlayabilirler.

  - Bazıları panik atağın ortaya çıkabileceğini veya yardım bulamayacaklarını düşündükleri ortamlardan kaçınabilirler. Örneğin okula gitmek veya ailesinden ayrılmak istemeyebilirler.
  Ağır vakalarda çocuk veya ergen evden çıkmaktan dahi kaçınabilir.

  - Panik bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde ağır depresyon gelişebilir ve intihar riski artabilir.
  Kaygıyı azaltmak amacıyla panik bozukluğu olan ergenler alkol veya uyuşturucuya da başvurabilirler.

  Panik bozukluk nasıl teşhis edilir?

  Panik bozukluğunun teşhisinin çoğu zaman zor olduğunu belirten Uzm.Dr.Ayten Erdoğan, şunları söyledi: “Panik bozukluğun teşhisi güçtür. Bu da çocuğun birçok fiziksel muayene ve testten geçmesine neden olabilir. Doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve teşhis edilmesi durumunda panik bozukluk çoğunlukla tedaviye iyi yanıt verir. Panik atak belirtileri olan çocuk ve ergenler öncelikle çocuk doktoru tarafından değerlendirilmelidir.Belirtilerin altında yatan başka bir fiziksel hastalık veya durum belirlenememesi durumunda bir çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı hekim tarafından kapsamlı bir değerlendirme yapılmalıdır.”

  Erken tedavi riskleri önlüyor!

  Panik atak rahatsızlığının tedavisinde çeşitli yöntemlerin uygulandığını belirten Uzm. Dr. Erdoğan “Panik atak için etkili olan çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Bazı ilaçlar panik atakları durdurabilmektedir. Psikoterapi de çocuk ve ailenin stres veya çatışmaları azaltma yollarını öğrenmelerine yardımcı olabilmektedir. Ayrıca özel bazı tedavi yöntemleri ile çocuğa anksiyeteyi (kaygı) ve ortaya çıkan panik atakları kontrol etmesi öğretilebilmektedir. Panik bozukluğu olan çocuk ve ergenlerin çoğu ilaç ve psikoterapinin birlikte kullanıldığı tedavilerden fayda sağlamaktadır. Tedavi ile panik ataklar genellikle durdurulabilmektedir. Erken tedavi ile panik atağın yol açtığı agorafobi, depresyon ve madde kullanımı gibi komplikasyonlar da önlenebilmektedir.”