erkek kısırlığı

emcan01

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
1.661
Emoji Skoru
16
Yaş
45
Henüz birkaç sene öncesine kadar ülkemizde bebek sahibi olamayan çiftlerde problemin kadında olduğunu düşünülürdü. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalara göre infertilite (kısırlık) vakalarının yaklaşık üçte biri erkek faktörüne bağlı.

Erkek infertilitesi vakasında en sık görülen nedenlerin başında Varikosel geliyor. Memorial Hastanesi Üroloji Bölümü Başkanı, Prof.Dr. Kemal Sarıca “Varikosel ve kısırlık ilişkisi” ile ilgili bilgi verdi.

Varikosel, skrotum adı verilen yumurtalık torbalarında ve yumurtalıkların etrafında oluşan genişlemiş varisli damarlardır. Bu rahatsızlık her iki testiste de görülebilir. Ancak anatomik komşulukları dolayısı ile sol testiste görülme oranı % 85, sağ testiste görülme oranı ise % 15 civarındadır. Bir taraftaki varikosel genellikle diğer testisi de etkilemektedir.

Normal popülasyonda erkeklerin %10- 20’sinde, infertil erkeklerin ise % 60’ın da varikosel vardır.

Varikosel sol tarafta daha sık görülür. Her 6 erkekten 1’inde saptanan bu durum çoğu zaman hiçbir belirti vermez. Ancak bazen aşağıdaki belirtiler görülebilir:

*Testislerde ağrı
*Testislerde küçülme
*Testislerde dolgunluk hissi
*İnfertilite (kısırlık)
*Gözle görülebilen genişlemiş damarlar
*Ele gelen genişlemiş damarlar

Varikosel testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların genişleyip varisleşmesidir. Varisleşmiş bu damarların içlerinde bulunan ve kan dolaşımının tek yöne doğru olmasını sağlayan kapakçıklar işlevlerini kaybettikleri için kirli kanın testislere doğru geri akmasına mani olamazlar. Bu durum testislerde ısı ve toksik madde artışına sonuçta sonuçta da sperm üretiminde aksaklıklara neden olabilmektedir.

VARİKOSEL NE ZAMAN TEDAVİ EDİLMELİDİR?

Hastada fizik muayene ile saptanan ele gelen varikosel varlığında, semen analizindeki parametrelerden herhangi birisinde düşüklük saptanması durumunda, eşinin tedavi edilmesi mümkün olmayan bir kısırlık nedeni yoksa ve hasta kısırlık şikayeti ile başvurmuş ise varikosel tedavi edilmelidir. Varikosel hastalığının tedavisi varisleşmiş damarların tümünün cerrahi olarak bağlanmasını içeren varikoselektomi ameliyatıdır.

Hastanın varikosel saptanan taraftaki yumurtalığında küçülme ve yumuşama başlaması da tedavi gerekliliğini gösterir. Yumurta torbasında ağrı şikayeti olan varikosel hastalarında cerrahi sonrası ağrıda % 55- 75 oranında düzelme olduğu gösterilmiştir.

Kısırlık toplumda çok sık rastlanan bir durum mudur?

İnfertilite oranı toplumda % 10-15 arasında görülmekedir.

Erkek kısırlığının ameliyat ile düzeltilebilen başka nedenleri var mıdır?

Evet. Özellikle sperm kanalının prostat içerisinden geçtiği kısımda oluşan kist, taş-kireçlenme ve darlıklarda tıkalı bölgenin cerrahi olarak ortadan kaldırılması ile kısırlık tedavisi uygun hastalarda mümkün olabilmektedir.

Diğer düzeylerdeki tıkanıklık bölgeri ise mikroskop altında bulunup çıkartılır geri kalan sağlam bölgeler birbirine yeniden ucuca getirilip dililerek meninin doğal yolla dışarı atılması sağlanır.

Varikosel ameliyatından sonra semen analizinde düzelme ne zaman başlar?

Ameliyattan 3 ay sonra sperm üretiminde düzelme görülmeye başlar. Sperm tetkiki ameliyattan sonraki 3- 6. ayda yapılmalıdır. Sperm üretimindeki düzelme ameliyat olan hastaların % 75’ inde görülür. Ameliyat sonrası en iyi semen parametrelerine operasyon sonrası 6-8’inci ayda ulaşıldığı gösterilmiştir.

Kısırlık şikayeti olan erkeklerin ne kadarında varikosel bulunmaktadır?

İnfertil (kısır) erkeklerin % 60’ında varikosel bulunur. Bu oran sağlıklı popülasyonda %10-20’dir.

Kısırlık üzerinde etkisi olan hastalık dışı nedenler var mıdır ?

Evet vardır.

Sigara: Sperm sayı ve hareketliliğini düşürür ve spermin normal yapısını bozar.
Alkol: Aşırı alkol alımı sperm sayısını düşürür ve anormal sperm üretimine yol açar.
Testis ısısı: Erkeklerde testis ısısı vücut ısısından düşüktür. Testis ısısı artarsa sperm üretimi azalır. Yüksek ateş, sıcak çevrede; çalışma, sauna ve dar pantolon giyme testis ısısını arttırabilir.
Aşırı kilo: Testis ısısının artmasına ve sperm sayısının azalmasına yol açar.
Aşırı egzersiz: Hormon üretimini azaltarak infertiliteye sebep olabilir.
İlaçlar: Bazı tansiyon ve ülser ilaçları sperm sayısını düşürebilir ve cinsel arzuyu azaltabilir.
 

Chilek

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
1 Kasım 2006
Mesajlar
105
Emoji Skoru
0
Paylaşımın için çok teşekkürler. Bence çok önemli bir konuya değinmişsin. Benim eşimde 6 ay önce varikosal ameliyatı geçirdi. Ameliyat öncesi semen analizinde, sperm yapısındaki bozukluk %2 idi. Ameliyattan 3 ay sonra bu oran %6'ya, 6 ay sonra da %10'a yükseldi. Bir kaç ay sonra yeniden test yaptıracağız. Daha da yükselmesini umuyoruz. Bu oran %14'ün üzerine çıktığı zaman, normal yolla hamile kalma umudumuz oluşuyor. Eğer normal yolla hamile kalamazsam, inseminasyon (aşılama) yoluna başvuracağız. Bizim ve tüm bebek sahibi olmak isteyenlerin umutlarının asla sönmemesi dileğiyle...
 

emcan01

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
1.661
Emoji Skoru
16
Yaş
45
geçmiş olsun canım ne mutlu sanaki eşin tedaviye cevap vermiş.inşallah normal yolla hamile kalabilirsin canım
 

Chilek

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
1 Kasım 2006
Mesajlar
105
Emoji Skoru
0
Çok teşekkür ederim arkadaşım. Hamile kaldığımı öğrendiğim zaman dünyalar bizim olacak. Allah olmayan herkese nasip etsin.
 

olilya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
96
Emoji Skoru
0
Yaş
37
11 ay once esim varikosel amaliyati oldu ama biir gelisme yok hala hamile degilim yani
 

emcan01

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
1.661
Emoji Skoru
16
Yaş
45
olilyacım inşallah hamile olursun canım .senin tahlillerin nasıldı
 
Yukarı Alt