1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhabalar Ziyaretçi, Pınar ürün inceleme ankete katılım için tıklayınız.
  Notu Gizle

Erkek Kısırlığında Başarıyı % 33 Artıran Yeni Teknik (Alıntı Yazı)

Konusu 'Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi' forumundadır ve asspirin tarafından 26 Eylül 2008 başlatılmıştır.

  26 Eylül 2008
  Konu Sahibi : asspirin
 1. asspirin

  asspirin minik mucizem Üye

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.284
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  MACS yöntemi Dünya’da ilk kez, Maya Tüp Bebek Merkezi Laboratuvar Sorumlusu Embriyolog Dr. E. Kerem Dirican ve Tıbbı Direktörü Op. Dr. Osman Denizhan Özgün tarafından geliştirilerek bilim dünyasına sunuldu.

  Macs tekniği nasıl geliştirildi?

  Erkek kısırlığının tek çözüm yöntemi olan ICSI işleminin uygulama ve başarı oranlarını değerlendirirken, sürekli aklımızda olan bir soru vardı “Neden aynı kriterlerle seçtiğimiz spermlerin döllediği yumurtalardan oluşan embriyoların bazıları gebelikle sonuçlanırken, bazılarında sonuç alınamıyor?” Türkiye’de sadece Maya Tüp Bebek Merkezi’nin yürüttüğü çalışmalarda, spermlerin kullandığımız mikroskoplarla görülemeyen bazı özelliklerinin bulunduğunu saptadık. Bizim üzerine yoğunlaştığımız soruya da cevap teşkil edecek bu çalışmaların kanıtladığı ve bizi çok heyecanlandıran önemli bir sonuç vardı. Sperm değerleri düşük olan vakalarda spermler “hücre intiharı” diye nitelendirebileceğimiz bilimsel adı “abortive apoptosis” olan bir davranış gösteriyorlardı. Yani kendilerini yaşamaya değil öldürmeye kodluyorlardı. Neden bazı spermler bu davranışı gösteriyor sorusunun cevabı ise çok çarpıcıydı; “bir sperm hücresi, bazı genetik faktörler nedeniyle veya bazı dış etkenlere bağlı olarak hasar gördüğünde, hasarlı yapısını, oluşacak bebeğe taşımamak için kendisini öldürme eğilimi geliştiriyordu. Böylece sağlıksız döllenme ve gebeliklerin önüne geçecek doğal bir filtreleme sistemi oluşuyordu.” MACS tekniği ne sağlar?

  Bu kanıtlanan bulgulardan önce ICSI sırasında ölüme kodlanmış hasarlı spermler seçilebiliyordu, işte MACS yöntemi bu seçimi bilinçli ve başarılı hale getirmek amacı ile geliştirildi. Ekim 2007’den bu yana 122 hasta üzerinde uyguladığımız MACS yönteminin, klasik sperm seçme yöntemiyle karşılaştırıldığında, daha başarılı olduğu görüldü. MACS yöntemiyle saptanabilen ölüm sürecine girmemiş sağlıklı spermler anne adayından elde edilen yumurtalara enjekte edildiğinde ise gebelik oranlarında eskisine oranla %33’lük gibi büyük oranda bir artış sağlandı. MACS yönteminin ICSI işleminde kullanılarak gebelik oranlarını arttırması dünyada bir ilk olması açısından büyük önem taşımaktadır. MACS tekniği nasıl seçim yapar?

  Hücre ölümü sürecine girmiş spermleri, sağlıklı spermlerden ayırt etmek için nano partüküller ve özel protein moleküllerinden yararlanıyoruz. Çok küçük demir parçacıklarının etrafına kaplanan protein, sperm örneği ile aynı tüpe yerleştiriliyor ve ölüm sürecine girmiş ve dölleme yeteneğini kaybetmiş spermleri uzaklaştırıyor. Sonuç

  Son 20 yıldır sperm seçimi üzerine başarısı kanıtlanmış yeni bir teknik gelişme olmadığı gibi tüp bebek tedavisinde de başarıyı bu oranda etkileyen yeni bir uygulama da geliştirilemedi. MACS bu nedenle erkek kısırlığının çözümünde ICSI den sonra atılmış en önemli adımdır. Bu çalışma Dünya’da ilk kez merkezimizde gerçekleştirilmiş ve başarısı kanıtlanmıştır. Çalışmanın sonuçları uluslararası bilimsel camiada kabul görmüştür. Bu tedavi Tüp bebek tedavisinde embriyo oluşturma ve gebelik oranlarında % 33 başarı oranı ile anne baba adaylarının bebek sahibi olmalarını kolaylaştıracak bir tekniktir ve tedavi desteği ile anne baba olacak çiftler için gerçek bir umuttur. MACS tekniğini daha da ileri noktaya taşımaya yönelik ar-ge çalışmaları merkezimiz de TÜBİTAK destekli olarak devam etmektedir. Bu çalışmanın ekibimize ait olması ve dünyada takdirle karşılanması bizleri motive etmekte ve yeni araştırmalara yönlendirmektedir. Amacımız gelecekte sperm yapısından kaynaklanan erkek kısırlığını tamamen ortadan kaldıracak teknikler geliştirerek insanlığın hizmetine sunmaktır.

  25.09.2008 10:26:00
  NOT:REALAGE İNTERNET SİTESİNDEN ALINTIDIR
   
 2. 30 Kasım 2008
  Konu Sahibi : asspirin
 3. birebira

  birebira Herşey güzel olacak.. Üye

  Katılım:
  6 Haziran 2008
  Mesajlar:
  651
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Bravo gerçekten, ülkemizde böyle birşey bulunması çok güzel. Paylaştığın için teşekkürler canım, dilerim pek çok ailenin yüzünü güldürür bu gelişme:))
   
 4. 2 Aralık 2008
  Konu Sahibi : asspirin
 5. nzmyhn

  nzmyhn Popüler Üye Üye

  Katılım:
  17 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.587
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  arkadaşlar bizim aramızda bu teknikle hamile kalan varsa paylaşsa ne güzel olurdu
   
 6. 2 Aralık 2008
  Konu Sahibi : asspirin
 7. gxuxlsu

  gxuxlsu sifaa nın yazdığından :) Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2007
  Mesajlar:
  3.469
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  paylaşım için saol arkadaşımmm inşallahh bizim de sağlıklı bebişlerimizz olurr
   
 8. 12 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : asspirin
 9. demmi

  demmi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Nisan 2010
  Mesajlar:
  556
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Peki şimdi iki sene sonra nerede bu teknik. 7 aydır erkek kısırlığının aktif araştırmacılığını yapıyorum. mayadan başka bir yerde yaygınlaşmadı neden??