Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Erkekler dayak attıktan sonra kadınıyla sevişmek istiyor

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve 1BukeT tarafından 27 Mart 2007 başlatılmıştır.

  27 Mart 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğeni:
  22
  Ödül Puanları:
  106
  Bu ne yazık ki erkeğin doğasında olan bir duygu: Erkekler attıkları dayağın ardından sevişmek istiyor. Her şeyi 'oldu', 'bitti' ve 'kapandı' diye düşünüyor. Ama bu arada kadın çok aşağılanıyor, erkekse bunu görmüyor. Kadının sevişince kendisiyle barıştığını zannediyor.

  Balıklı Rum Hastanesi Psikiyatristi Doç. Dr. Özkan Pektaş, aile içi şiddetle ilgili sorularımızı yanıtladı.

  Sizce dayak mutlaka boşanma nedeni midir?

  - 'Dayak boşanma nedenidir' ya da 'değildir' diye kesin bir şey söylenemez ama dayak evliliklerde bir defa olmamalı. Çünkü dayak çok ağır bir davranıştır ve bu davranış kabul edildiğinde, buna göz yumulduğunda tamamen meşrulaşmaya başlar. Erkek bunu karşı tarafın kaldırdığını gördüğü zaman; sonrasında şiddet aile içinde devam ediyor. Burada en önemli nokta; şiddete neden olan yan etkenlerdir. Kişinin alkol, madde kullanımı, tepkilerini kontrol etme güçlüğü, bir hastalığı varsa bu da göz önüne alınmalı ve boşanmaya yönelik kararlar ona göre verilmelidir.

  Ne tip evliliklerde dayak rutinleşiyor?

  Şiddetin başlangıcı her zaman dayakla olmaz. Psikolojik bir baskıyla başlar, arkadan ekonomik şiddet gelir ve ondan sonra dayak başlar. Evlilik başladığı andan itibaren önce çiftler arasında birbirlerine uyguladıkları baskılar ortaya çıkar. Bunlar her zaman dayak olmuyor. Önce özgürlüğün kısıtlanmasına çalışılıyor. 'Onunla görüşme, bununla görüşme, para harcama' gibi... Bu tip durumlardan sonra şiddet, en son kademe olarak ortaya çıkıyor. O nedenle biz 'şiddet' denince ilk önce dayağı değil; ekonomik, sosyal ve psikolojik şiddeti görüyoruz. En sonunda, fiziki şiddet de zaten ne yazık ki geliyor. Alkol, madde ve şiddetin olduğu ailelerde dayağa çok sık rastlıyoruz.

  Evlilikte ilk yıla dikkat!

  Bir çift arasında, dayağın hazmedilip sonra evliliğin normal temposunda sürdürülmesi mümkün mü?

  - Mümkün. Eğer bu dayak şiddet yanlı bir psikolojik probleme bağlıysa olabilir. Dayak atan kişi psikolojik problemini çözümleyebilir, kendini değiştirirse arkadan evliliklerin düşünülenin aksine iyi gittiğini görüyoruz. İnsanlar zannediyorlar ki dayak söz konusu olduysa boşanmaları gerekir. Ama öyle olmuyor, kişi yardım alıyor ya da almıyor, yaşadığı yalnızlıktan ciddi bir ders alıyor ama yine de dediğimiz bir kez olmalı. Tekrar söylemek istiyorum ki; dayak bir kez tolere edilebilir. Dayağı atan kişi, o andan sonra değişmesi gerektiğini kabullenip psikolojik yardım alırsa evlilikler sürebilir.

  Dayak yiyen taraf, dayak atan tarafı teşvik etmiş olabilir mi?

  - Olabilir. Karşındaki insanı suça teşvik etmek, açık vermesini sağlamak amacıyla da bazen istemli ya da istemsiz başvurulduğunu görüyoruz. Bunu bilerek yapanlar var. Kadın ya da erkek; karşısındakine o kadar dolu ailesine ispatlayabileceği bir kanıt yakalamak uğruna, karşısındakini buna zorlayabiliyor.

  Boşanma dönemlerinde dayak olayı alalen ortaya çıkıyor sizce bunun nedeni nedir?

  - Boşanma dönemi iki tarafın birbirine bağırıp çağırdığı dönemdir ve artık tamamen kontrolden çıkılan bir dönem...

  Evliliğin dayak açısından en tehlikeli dönemleri ne zaman?

  - Bunları da en yoğun evliliğin ilk birinci yılı ve çocuk olduktan sonra ilk iki yıl şiddet açısından en tehlikeli yıllar. İlk bir yıl çok şiddetlidir. Bebek bile kurtarmıyor, daha kötü olabiliyor. Çocuğun doğumuyla birlikte evin içinde çok farklı bir trafik başlıyor. Anneanneler, babaanneler, evin içindeki kadına karışmalar, kadının önceliği bebeği, erkek gereken önemin verilmediğini düşünüyor, cinsel soğumanın en yoğun olduğu dönem başlıyor. Bu sırada eve giren aile büyükleri, gece uykusuzlukları derken dayak daha çok ortaya çıkabiliyor.

  Çok aşk ya da sevgi nedeniyle dayak atmak mümkün mü?

  - Sevdiğin bir şeye zarar vermek tamamen aykırı bir durum. Böyle bir savunma; sadece çok kötü bir savunma mekanizması olabilir.

  Cinsel şiddet de yaygın

  Büyük aşklar; büyük kinler ve atılan yumruklarla nasıl bitiyor?

  - Evin içindeki sevgi kolaylıkla şiddetli öfkeye dönüşebilir. Borderline kişilik bozuklukları ağır antisosyal kişilik bozuklukları burada çok önemli. Bu tip eşlerle yapılan evliliklerde her zaman bir tehlike vardır. Borderline'lar bir anda göklere çıkartırlar. 'Sana taptım, senin gibi kadın görmedim'leri bir süre sonra 'Allah belanı versin'e dönebilir.

  Sizce kadınlar dayak yediklerini neden anlatmaya başladılar?

  - Önceden dayağa karşı hassasiyet o kadar çok yoktu. Eskiden 'o senin kocandır döver de sever de' düşünceleri vardı. Ama insan kaderinin dayak yemek olmadığını artık öğrendik. Eskiden polis karakollarında aile mahkemeleri kurulur 'olur böyle şeyler' diye gönderirdi, şimdi kabullenmiyor.

  Dayağın eğitimle ilgisi var mı, son dönemdeki haberlerden görüyoruz. Pek çok diploması bulunan insanlar da dayakçılar arasına katılıyor?

  - Sosyoekonomik seviyesi yüksek ailelerde şiddet görülüyor, hiçbir şekilde dışarı yansımayacağını düşünüyorlar. 'Bu nasılsa dışarıya yansımaz' diyorlar. Diplomalar dayağı engellemiyor. Ancak son dönemde yaşananlar insanlara örnek oluyor. Aileler belki bunları deşifre ettikleri için acı çekiyorlar ama topluma son derece olumlu mesajlar veriyorlar. Kadınlar artık itiraf etmekten çekiniyor erkek de deşifre korkusuyla tepkilerine daha çok hakim olmaya başlayacaklar. Üzeri çok örtülüyor ama evliliklerde cinsel şiddet de son derece yaygın. Sosyokültürel seviye düşünce aile içinde cinsel şiddeti de görüyoruz.

  Şiddet ortaya çıktığında ne yapmalı, ilk tokattan sonraki tepki ne olmalı, siz hastalarınıza neler öneriyorsunuz?

  - Bulunduğunuz ortamı bir süreliğine 'terk edin' diyorum. Hayatınızı koruyun diyorum. Ölmemeye çalışın diyorum. Şiddetin nereye gideceği bilinemez. O an değil ama daha sonra orayı kesin terk etmelerini öneriyorum. O anda çok tehlikelidir. İlk şiddet anından sonra büyük tepkiler vermek doğru değildir, karşısındakinin sakinleşmesini beklemesi gerekli. Ertesi sabah güvendiği, tanıdığı, sevdiği kişilerin yanına gidip kendine süre tanımalıdır. Erkekler dayak olayının ardından sevişmek isteyebilirler. Maalesef o tip kişilik yapısı gösteren erkeğin doğasında olan bir şey. Her şeyi oldu, bitti ve kapandı diye düşünmeye çalışıyor. Ama kadın orada çok aşağılanıyor, erkek ise bunu görmüyor. Kadının da barıştığını zannediyor.

  Tokattan sonra hemen evi terk mi etmeli?

  - O an olmaz, o an çekip gitmek karşı tarafın daha çok hiddetlenmesine yol açabilir. Kadının o an ilk yapacağı hayatını korumaktır. Sonra mutlaka o ortamdan uzaklaşmalı. Ardından ne yapacağını oturup düşünmeli. O insanın alkol ya da madde sorunu varsa tedavi edilmeye yanaşması gerekir. Kadın şiddetten sonra ayrılmaya karar verirse zaten şiddet gösteren kişi tehdit eder, ki bu tehdit genellikle 'çocuğu vermeyeceğim' olur. Kadın bu durumda daha da ağır örseleniyor. Bu bir kadına verilebilecek en büyük acılardan biridir. Bir kadının canını koparırsan o da her şeyi yapabilir.

  Dayak yiyen kadının şiddetle karşılık vermesi acaba karşı tarafı caydırır mı?

  - Tam tersi. O psikoloji içinde dayak yiyen kadının tepki vermesi kavgayı çok daha inanılmaz yerlere götürebilir. Şiddet gösteren insana karşı, kadının durmasını istiyoruz. Doğal olarak kabul etmemiz gereken erkeğin kas gücüdür. O an gösterdiği tepki tamamen mantıksızdır. O anda mantıklı hareket etmesi beklenemez, yalnızca yatışmasını sağlamak için kadının mümkün olduğunda kendisini bir yere atması gerekir. En doğru olanı kaçmak ve yardım istemektir.

  Alkol kullanımı ortalığı alevlendiriyor

  Alkol kullanımı olduğunda neden dayak da artıyor. İnsanın doğasında olan saldırganlık mı açığa çıkıyor?

  - Alkolle birlikte muhakeme yeteneği bozuluyor. Karşı tarafın bunu hak ettiği düşünülüyor. Kolay kolay ayık kafayla karısını dövemeyecek biri bile, o an rahatlıkla şiddet uyguluyor. Daha sonra da büyük bir pişmanlık duyuluyor ve alkolün etkisi geçince; duyduğu pişmanlık nedeniyle şiddet olayının kolay tamir edilebileceğine inanıyor. Kapanmadığını gördükçe daha garip, daha tuhaf yollara başvuruyor ve olaylar daha da alevleniyor.

  Eşine dayak atan kadınlar da var

  Peki hiç karısının dayağından yakınan bir adama rastladınız mı?

  - Çok nadir olarak rastladım. Belki bin tanede bir tane çıkıyor. Ama bunların da çok ele alınıp incelenmesi doğru değil. Bilimsel olarak bir manası yok. Bu nadir ve özel bir durumdur.
   
 2. 27 Mart 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 3. character

  character Ziyaretçi

  :1shok: :kızgın: :uhm: :uhm:
   
 4. 28 Mart 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 5. Nazhan

  Nazhan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Şubat 2007
  Mesajlar:
  16
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  paylaşım için teşekkür
   
 6. 28 Mart 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 7. tutuklu

  tutuklu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  387
  Beğeni:
  8
  Ödül Puanları:
  86
  ee başka canım??? 'sen nasıl istersen' dememizi mi bekliyorlar acaba? biz erkeklerin ego ve haz tatmin araçları mıyız? hadlerini bilsinler,her istedikleri de olmaz...
   
 8. 28 Mart 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 9. inzal

  inzal Ziyaretçi

  manyaklık değilmi bu???
  yorum yaparsam beni kulüpten atarlar sinirleniyorum
  kadınlar kölemiki yaw gel döveyiim giit yemek yap
  gel öpeyiim
  bu erkekler ne sanıyoo kendini :eek:klava: :eek:klava: :eek:klava:
   
 10. 28 Mart 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 11. tatlicadiarzu

  tatlicadiarzu O Bir Dadas Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.100
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  erkeklere ölüm:mymeka:
   
 12. 28 Mart 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 13. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  :mymeka: :mymeka: :mymeka: :mymeka: böyle erkeklre böyle :kızgın:
   
 14. 28 Mart 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 15. Aysecik

  Aysecik Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.130
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  Erkeklik bu olamaz, bir erkek esine kaba kuvvet uyguladiktan sonra o tene birdaha dokunmasa cok iyi olur bence
   
 16. 28 Mart 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 17. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğeni:
  22
  Ödül Puanları:
  106
  kendi küçücük beyinlerinde o şekilde affedildiğini düşünüyorlardır belki fakat kadını cinsellikten de soğuttuklarından heberleri yok :)
   
 18. 28 Mart 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 19. txixlsxixm

  txixlsxixm Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2006
  Mesajlar:
  136
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  :mymeka: :mymeka: :mymeka: bu tip erkekleri varya buketim ipe dizeceksin ...beni bu siteden uzaklaştırmayacaklarını bilsem bilirdim yazacağımı ama anlayan anlamıştır .... yuhhhhhhhhhh :mymeka: :mymeka:
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.