Erkekler "evlenelim" der ama...

NILBERA

SeVGi KeLeBeĞi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
6.268
Emoji Skoru
85
Yaş
32
Erkekler "evlenelim" der ama...


Araştırmada geçmişle karşılaştırıldığında günümüzde erkeklerin evliliğe daha geç yaşlarda adım attıkları ortaya çıktı. Çıkan sonuçlara göre 1970 yılında erkeklerin evlenme yaşının 23 olduğu saptanırken günümüzde bu rakamın 27’ye çıktığı ve üniversite mezunu erkeklerin mezun olduktan sonra evliliğe adım atmak için bir ya da iki yıl bekledikleri belirtildi. Erkeklerin büyük bir kısmının ise 30 yaşında dünyaevine girdiği ortaya çıkan bir diğer sonuç.

Günümüzde erkeklerin evlenmeye karar verme yaşının büyümesinin birçok sebebi bulunuyor. Erkekler okullarını bitirip iyi bir iş bulduktan sonra evlenmeyi tercih ediyor. Geçmişte insanlar okuma ya da iş arama süreçleri içinde ev kurabiliyor ve bir ailenin sorumluluğunu alabiliyordu. Fakat cinselliğin o döneme göre çok daha özgür yaşandığı günümüzde çiftler evlilik bağı olmadan da birlikte yaşayabiliyor ki bu da onlara yüzükleri takarak girmek zorunda olmadıkları bir yaşam alanı sunuyor.

Hangi erkekler evliliğe sıcak bakıyor?

Araştırmanın sonuçlarına göre anne-babası boşanmamış (%54) ve dini eğitim gören (%55) erkekler diğer kategorilerdekilerle karşılaştırıldığında evliliğe daha hazırlar.

Araştırma sonuçları ayrıca hayatlarının bir döneminde partneriyle aynı evi paylaşan erkeklerin hayattaki en önemli hedeflerinin evlilik olduğunu da ortaya koydu. Hayatlarında kız arkadaşlarıyla aynı evi paylaşmamış olan erkeklerin ise kendilerini evlilik kurumuna uzak gördükleri ise ortaya çıkan bir diğer sonuç.

Günümüzde evli olan çiftlerin yarısından fazlasının beraber yaşama deneyimini ilk kez beraber tadan çiftler olduğu da araştırmanın ilgi çeken başka bir sonucu.

Hangi erkekler evlilikten kaçıyor?

Bekar erkekler üzerinde yapılan araştırmanın sonucu da bir hayli ilgi çekici. Bu kategoride evlilikle ilgili fikri sorulan erkeklerin %74’ü hayatlarının bu döneminde gönüllerince eğlenmek ve hayatı özgürce yaşamak istediklerini söyledi. Bu konuda görüşlerine başvurulan erkeklerin diğer kısmının istatistiği ise şöyle:

- yüzde 46'sı yoğun iş temposu yüzünden kadınlara fazla zaman ayıramadıklarını söyledi.

- yüzde 47’si bir ev satın almadan evlenmek istemediğini dile getirdi.

-yüzde 40’ı güzel bir düğün yapacak maddi imkana sahip olmadan evlenmek istemediğini belirtti.

Bekar erkeklerin seçimi

Araştırmaya katılan bekar erkeklerin %22’si evliliğe sıcak baktıklarını fakat evlendikten sonra özgürlüklerinin kısıtlanacağı fikrinden ürktüklerini belirtti. Bu erkekler ayrıca yaşıtları olan evli erkeklerden çok daha iyi bir cinsel hayatları olduğunu öne sürdü.

‘Bay doğru’yu arayan bir kadınsanız onu bulma sürecinde bu istatistikleri aklınıza tutmanızda fayda var. Unutmayın bu rakamlar size seçeceğiniz adamlarla ilgili ipuçları verebilir.
 

NILBERA

SeVGi KeLeBeĞi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
6.268
Emoji Skoru
85
Yaş
32
Erkekler evlenmekten neden korkar?


James şu an evli ve evlilik fikrine soğuk bakmanın yanlış bir şey olduğunu düşünüyor ve kaleme aldığı ‘She Wants a Ring-and I Don’t Wanna Change a Thing’ adlı kitabında söz konusu evlilik olduğunda erkeklerin girdiği psikolojik süreçlerden bahsediyor.

Erkeklerin evlilik lafını duydukları an kendilerini uçsuz bucaksız bir denizin ortasında küreksiz bir kayığın içinde kalmış biri gibi çaresiz hissettiklerini söyleyen Barron erkeklerin evlilikten korkma nedenlerini şöyle sıralıyor:

- Dünya üzerinde bulunan her çeşit ‘meyveyi’ tatma hayalleri suya düşüyor. Aşk ve şevhet denizinden çıkma vaktinin geldiğini düşünmek korkmalarına neden oluyor.

- ‘Ya bir kadına aşık olup, onu, onun beni sevdiğinden daha çok seversem?’ sorusunu kendilerine sorup içten içe uzun bir ilişkiden çekiniyorlar.

- Bu işin sonunda boşanma da var diyerek, böyle bir ihtimal karşısında ‘boşanırsam kendimi tam bir beceriksiz olarak görmeye başlarım’ korkusu yaşıyorlar.

- Hayatlarının sıkıcı bir rutine dönüşmesi düşüncesi onları çileden çıkartıyor.

- Evliliklerinin anne-babasının evliliğine dönüşeceğinden korkuyorlar. Önlerinde kötü bir örnek varsa bu dönüşme olasılığı onları daha da rahatsız ediyor.

- Arkadaşlarıyla istediği zaman maç izleyip, içki içemeyeceğini düşünüp evlilik fikrinden uzaklaşıyorlar. Tek gecelik aşklarla zenginleşen fantazi dünyalarından uzaklaşacaklarını düşünüp korkuyorlar.

- Bir bara gidip, ilk gözüne kestirdikleri kadınla tutku dolu bir gece geçirme olasılığının artık sona ereceğini bilmekten rahatsız oluyorlar.

- Kendilerinden başka insanların da sorumluğunu alma hissi onları ürkütüyor.
 
Yukarı Alt