Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Eskiye Özlem

Konusu 'Alıntı Yazılar' forumundadır ve BenNazKsK tarafından 11 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  11 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : BenNazKsK
 1. BenNazKsK

  BenNazKsK Çiçek&Böcük:) Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.956
  Beğeni:
  9
  Ödül Puanları:
  306
  Eskiden az şeye sahip olur, onunla huzurlu olurduk; şimdi, çok şeye sahibiz ancak mutlu değiliz.

  Eskiden az konuşur çok iş yapardık; şimdi, cırcır böcekleri gibi sabahlara kadar konuşuyor, az iş yapıyoruz.

  Eskiden kavi olan dostlukların sıcaklığıyla huzurluyduk; şimdi, çıkar arkadaşlıklarının soğuk birlikteliğiyle huzursuzuz.

  Eskiden genç kızlar dantellere hayallerini işleyerek büyürlerdi; şimdi, hayallerini emanet ettikleri gençler tarafından hayal kırıklığına uğruyorlar.

  Eskiden anaların babaların sıcak kanatları altında huzur bulurduk; şimdi, onları izbelerine terk ederek mutluluk oyunu oynuyoruz.

  Eskiden mütevazılığın kıymetini bilerek yücelirdik; şimdi, kibrin alçaltan karanlığıyla yüceldiğimizi sanıyoruz.

  Eskiden postacının kapımızı çaldığında uzattığı sarı zarfı hasretle açar, koklardık; şimdi, kapandığında gönlümüzde iz bırakmayan konuşmalar yapıyoruz.

  Eskiden bayram akşamları yeni elbiselerimizi sabaha hazırlayarak bayram sevinci yaşardık; şimdi, kapımızın açılmadığı, kapılarını açmadığımız bayramları yaşıyoruz.

  Eskiden her biri aşkla bestelenmiş türkülerle büyürdük; şimdi, tepinmeler müzik diye beğenilerimize sunuluyor.

  Eskiden yoldan geçene tebessümle selâm derdik; şimdi, biz komşumuza, komşumuz bize somurtkan yüzle bakıyoruz.

  Eskiden bir kuru ekmeği ortadan ayırtıp paylaşmasını bilirdik; şimdi, var gücümüzle avuçlarımızı kapatıyoruz
  .
  Eskiden gönlümüz zengindi paylaşarak çoğalıyorduk; şimdi dar yüreklere sahibiz, biriktirerek azalıyoruz.

  Eskiden çevresi açık arazilerde özgürce uçurtma uçururduk; şimdi, gökyüzünü kapatan apartmanlar arasında güneşe hasretiz.

  Eskiden âlimlerin sohbetlerinde adâbı muaşeret öğrenirdik; şimdi, âlimlerin semtine uğramaz olduk.

  Eskiden bostana yaklaştığımızda sebzelerin kokusu burnumuza vururdu; şimdi manavlardan hormonlu sebze meyve taşıyoruz evlerimize.

  Eskiden bir suç işlediğimizde utancımızdan kızarırdık; şimdi, utanılacak suç kalmadı orta yerde.

  Eskiden samimi yönelişlerle bağlı olduğumuz istikâmetimiz vardı; şimdi, nihilizmin bunaltan kıyısında yok oluşumuzu bekliyoruz.

  Eskiden kağıda damlayan mürekkebin kokusunu ciğerlerimize çeker, yazıyı koklardık; şimdi, kalemi, kağıdı, mürekkebi bir köşede meyus bıraktık.

  Eskiden varlık aynasına bakar insanı görürdük; şimdi, kalabalıklar içinde insan arıyoruz.

  Evet arkadaşlar bunlar sadece örnekler ya sizler hepbirlikte biraz geriye gidelim ailenizin anlattıkları neler yapardınız..
  Ben 31 yaşındayım hatırladıklarım var mesela muhallebici geçerdi her muhallebi tabağının altında bir kağıt kağıtta bir ödül yazardı kuyruklar oluştururduk çıkan hediyede ya bir ciklet yada bir şekerdi ama olsun heyecanla beklerdik=)

  Sonra Kandillerde pişiler yapılır kandil şekerleri çocuklara dağıtılırdı bir cepten msjla kutlamazdık gider annelerin babaların ellerini öperdik

  Mahallemiz vardı doyasıya oynadığım..Büyüklerin akşam kapı önlerinde oturup elişleri yaptığı mahallemiz..Güzel kızlar için kapı önlerinden havalı oğlanlar geçerdi hemen minik dedikodular=)

  Neler Neler buyrun sıra sizde..


  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 2. 11 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : BenNazKsK
 3. mehalp76

  mehalp76 Ziyaretçi

  çok haklısın arkadaşım,yitirdik değerlerimizi,dostluklarımızı,masumiyetimizi hep sorardım kendime neden böyle olduk diye yazında buldum cevabını.Benim de özlediğim o kadar çok şey var ki geçmişe ait eski bayramlar,yılbaşları,komşu gezmeleri,gurbetteki sevdiklerimize yolladığımız mektuplar tebrik kartları daha neler neler...sağol paylaşımın için.