1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Eşler bebeklerin bakımını ne kadar paylaşmalı?

Konusu 'Nasıl Anne Babalarız ?' forumundadır ve yasemin81 tarafından 31 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  31 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : yasemin81
 1. yasemin81

  yasemin81 mert ve ardam canlarım Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2009
  Mesajlar:
  2.174
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  Ekonomik ve eğitimsel şartlarla kadının değişen rolü, erkeğin ev içerisinde ve çocuğun bakımında daha aktif olmasına yol açmıştır. Baba, artık sadece evin bütçesinin sorumluluğunu hisseden kişi değildir. Sosyol, kültürel ve ekonomik şartları ile birlikte aile içi sorumlulukları da paylaşma zorunluluğu oluşmuştur. Hatta bazen eski sistemlerde annenin kariyerini durdurup çocuğuna baktığını görürken, bugün bunun tam tersiyle de karşılaşmaktayız.

  Çocuk bakmak ve yetiştirmek sadece annenin değil, sistemin sorumluluğu olarak görülmektedir. Oysa hamilelik döneminden itibaren tüm bilgilenme ve egzersiz çalışmalarına artık babalar da ilgi göstermektedir. Baba olmak, doğum sonrası da taşınan bir süreç olmaktan çıkmaktadır. Baba, sadece anneyi rahatlatan kişi değil, bebeğin her türlü gelişiminde aktif olarak yer alan kişidir. Baba bu sürecin içinde, gönüllü olarak, aktif bir şekilde yer almaktadır. Sonuçta geçirilen zaman bebeğin bakımına katkı göstermek değil, ilişkinin önemli bir parçası olmak için uğraşmak anlamını taşımaktadır. Alt değiştirmek, beslenmesine, uykuya geçişine yardım etmek, babayı anne kadar önemli bir duygusal etkileşim aracı kılmaktadır.

  Bütün bu işlemler sürerken bebekle konuşmak, göz teması kurmak, dokunmak aradaki bağı güçlendirecektir. Geleneksel yapımız içerisinde yer alan rollerin değişiminden kuşkusuz ki çocuklar yüksek fayda görecektir. Anne ve babanın bebeğin ilk günlerinden itibaren ortak paylaşım içerisinde olması, aynı zamanda ailelerin fonksiyonlarının güçlenmesine de yardım edecektir. Sorumlulukların kişilere odaklanıldığı ailelerde sorunların daha zor aşıldığını gözlemlemekteyiz.

  Geçmiş dönemlerde bebeğin bakımı babalara pek verilmezken, ilişki kurmak için de cinsiyet özelliklerine de bakılırdı. Kız çocuğun anneye yakın olması, onunla ilgili kararlarda babanın pek önemli bir yer tutmadığı düşünülürdü. Kızına elbise almak için istekli babalara daha az rastlanırdı. Bu işlerin anneye ait olduğu düşünülürdü.

  Yine bebeklerin bakımına katkısı yoğun olan babaların artık onları daha iyi tanıdıkları, cinsiyetlerine ait bilgileri daha kolay edindiklerini görmekteyiz. Bütün bu süreçler içerisinde anne ve babanın bebeğe eşit mesafede duruyor olması duygusunu hissettirmeleri en önemli kazanım olduğunu bilmeliyiz. Anne ve babasına eşit düzeyde güvenen, karşılıklı duygu ve düşüncelerini paylaşabilen birbirleriyle ilgili bilgileri olan aile bireylerinin ilişkilerinin daha güçlü olacağı kesindir. Tüm paylaşımlar, rol modelleri olarak anne ve babanın örnek alınmasına yardımcı olacaktır. Basit ve günlük ihtiyaçlar gibi görülen bu süreçler, duyguların anlaşılmasına ve ifade edilmesine de yardımcı olacaktır.
   
 2. 31 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : yasemin81
 3. Hamiye

  Hamiye Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  737
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Eşim, doğumdan itibaren bebekliklerinden başlayarak çocukluk dönemindede ortak paylaşım içinde bulunmuştur.
  Allah razı olsun ,bu konuda yardımlarını inkar edemem.
  Hatta ilk kızım şu an 15 yaşında , doğduğunda çok sorunlu,zor bir bebekti.
  Müthiş düşkün, her konuda kızımla ilgilenirdi.Ailesi hep yadırgadı bu durumu,bir baba bu kadar ilgili olurmuymuş.
  En küçük çocuğumuzuda dönüşümlü olarak birlikte 3 yaşına kadar baktık.
  ılla anne yapacak mantığını anlamıyorum.
  Annede babada bebek bakımını paylaşmalılar.
   
 4. 1 Eylül 2009
  Konu Sahibi : yasemin81
 5. nergiz tunalxix

  nergiz tunalxix Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Şubat 2008
  Mesajlar:
  414
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  86
  benim eşim oğlumuzun her türlü bakımını yapar kakasından iğrenmez yedirir içirir
  bir tek yapamadığı emzimektikaydirigubbakcemile3onuda 2 ay önce kestim zaten.
  2 defa onları haftasonu yanlız bırakıp şehirdışına arkadaşıma kalmaya gittim benden güzel baktı sağolsun.
   
 6. 1 Eylül 2009
  Konu Sahibi : yasemin81
 7. MaviEge

  MaviEge DENİZCİM VE BİRİCİK KIZLARIM Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  4.533
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  148
  şuan 6 aylık hamileyim.eşimle de 3yıldır evliyiz.eşim evdeki çoğu işi yapar evde olduğunda allah razı olsun.hiç bir şeyden sakınmaz.ben kıyamam yaptırmam ama o yapar.her konuda bana yardımcı olduğundan bebek bakımında da yardımcı olacaktır.zaten söylüyor da.erkeğin de yardımcı olması gerekiyor zaten.
   
 8. 1 Eylül 2009
  Konu Sahibi : yasemin81
 9. monamonalisa

  monamonalisa Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2008
  Mesajlar:
  32
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  76
  Yaaaa..Ben özendim ama şimdi size.Benim eşimde çok sever ama hiçbir yardımda bulunmaz.Yoğun çalıştığı için olabilir ama istese yardım eder.Her defasında söylediğim halde daha dikkatli olurum diyor ama sonra unutuyor :KK43:(((