Estetik Karin Germe

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.346
Emoji Skoru
19.772
Yaş
55
Doğumdan sonra ya da aşırı kilo vermeden sonra karın derisinin eski haline dönememesi sonucunda karın derisinde sarkmalar oluşabilir. Estetik karın ameliyatında, orta ve alt karın derisi, yağ dokusu ile birlikte fazla veya sarkmış olan kısmı çıkarılır, aynı ameliyatta karın kasları gevşemiş veya yana doğru araları açılmışsa, dikişler konarak gerginleştirilir. Genellikle göbek hizasının altnıda kalan deri tamamen çıkartılır, üzerinde kalan deri bölgesi ise göbek hizasını altına iner. Böylece karın derisi gerginleşir, düzleşir.

Ameliyat sırasında karın kasları arasında orta hatta bir açılma mevcut ise (diyastaz) bu açıklık kapatılarak kaslar orta hatta birbirne yaklaştırılır. Böylece karında mevcut öne doğru bombelik te düzeltilmiş olur. ncak bu ameliyat sonucunda, bikini içinde olmak üzere yatay yönde uzun bir skar (iz) kalacaktır. Bu izin nedeni, yukardan aşağı doğru gerdirilen ve fazlalık kısmı çıkartılan karın dersinin alt kenarının dikilmesi sonucudur. Bu ameliyatla, hamilelikte oluşan çatlakların göbek hizasının altında kalanları tamamen giderilebilir.

Genel vücut ölçüleri normale yakın fakat karın bölgesinde perhiz veya spora rağmen giderilemeyen deri ve yağ fazlalıkları olanlar en iyi adaylardır. Bu nedenle ameliyattan önce bir miktar kilo vermek yararlı olacaktır. Ayrıca, bir kaç doğumdan sonra karın derisinde sarkma veya gevşeme olanlar, karın kaslarında aşırı gevşeme olanlar, yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan deri elastikiyetinin azalması, aşırı miktarda kilo kaybından sonra derinin sarkması durumunda abdominoplasti yapılabilir. Perhize devam eden ve daha kilo kaybetmeyi planlayanlar için ameliyat ertelenmelidir. Ayrıca tekrar çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız ameliyata karar vermeden önce iyi düşünmelisiniz. Abdominoplasti ameliyatı fizik görünüşünüzü daha iyileştirir, kendinize güveninizi arttırır. Fakat yinede mükemmel bir görüntü beklenmemelidir. Ayrıca etrafınızdaki insanların size davranışlarında bir değişme beklemeyiniz.

Tecrübeli bir cerrah tarafından yapıldığında abdominoplasti ile iyi sonuçlar alınabilir. Ancak her cerrahi girişimde olabilecek komplikasyonlar bu girişimde de olabilir. Ameliyat sonrası komplikasyonlar arasında enfeksiyon ve kanama nadir de olsa görülebilir. Enfeksiyon durumunda drenaj ve antibiyotik kullanılır. Yara iyileşmesinin gecikmesi durumunda daha fazla skar (iz) kalabilir. Aşırı belirgin izler için ikinci bir girişim gerekebilir. Özellikle sigara yara iyileşmesini bozan etkenlerden biridir. Bu nedenle ameliyatdan önce sigara içilmesine son vermek gerekir. Ameliyattan 10 gün önce sigara içilmesine son vermelidir. Ameliyat öncesi özellikle gövde bölgesi güneşte kalmamalı, diyet uygulanıyorsa, yara iyileşmesini bozabileceğinden buna da ara verilmelidir.


Ameliyat:
Genellikle yapılacak ameliyatın zorluk derecesine göre ortalama 3-4 saat sürer. Hastalara ameliyat öncesi sedasyon (sakinleştirici ilaçlar) yapılır. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat izi bikini içinde kalacak şekilde deri kesisi yatay yönde yapılır. Karın göbek altından, kaburgaların alt kenarına kadar olan bölge derisi altta bulunan kas tabakasından ayrılır. Göbek hemen kenarından elips şeklinde kesilerek karın duvarında bırakılır. Daha sonra karın kaslarında gevşeme varsa uygun dikişlerle gerginleştirilir. Deri aşağı doğru hafif çekilerek fazlalık miktarı belirlenir. Ortadan bir geçici tespit dikişi konduktan sonra göbeğin yeni yeri belirlenerek ufak bir kesi yapılır. Karın duvarındaki göbek buradan çıkarılır ve yeni yerine dikilir. Göbek yeni yeri işaretlenerek kesilir ve yeni yerine ince dikişlerle dikilir. Hafif gerilen deri altta daha önce yapılan kesi üzerine getirilerek fazlalılığı kesilir. Sonra deri kenarları ince dikişlerle dikilir. Ameliyat sonunda karın dikişlerinin gergin olmaması için dizler karına çekik olarak hasta yatırılır.

Ameliyat sonrası birkaç gün karında ağrı, gerginlik hissi ve ödem (sıvı birikimine bağlı hafif şişlik) olabilir. Bu yakınmalar için ağrı kesiciler kullanılır. Erken devrede hasta ayağa kaldırılır ve yürümesi istenir. Deri dikişleri 5-7. günde alınmaya başlanarak 10-15 günde tamamı alınır. Pansuman sargıları azaltılarak yerine karın korsesi giydirilir. Hastaların bazıları 2 hafta sonra işine dahi dönebilir. Tam iyileşme ise birkaç hafta sürebilir. Karındaki dikiş izleri önceleri pembe renkte ve belirgindir. Giderek izlerin rengi solar ve izler azalır. Bu süreç altı aya kadar devam edebilir. Korse ise 1-1.5 ay kadar kullanılır. Daha sonra hafiften başlamak üzere karın kaslarını çalıştıracak egzersizler tavsiye edilir
kaynak:kutlusevin.com
 

gulecebru

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
10 Ekim 2006
Mesajlar
7
Emoji Skoru
0
karın gerdirme ameliyatı olan varsa..lütfen yorumlarını yazabilir mi?
ben de düşünüyorum..ama kafam acayip karışık..bir sürü soru var kafamda..cevaplarını bilen varsa...sesime ses versiiin.lütfen..
 

CaRMiN

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
602
Emoji Skoru
12
Yaş
35
karnın çoksa düşünme bence... bi kaç kere izledim iğrenç bişe.. anneme yaptırmak istedik, doktor nasıl olcağını anlatınfa vazgeçtik.. yok yok.. bence düşünme..
 

selda19

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
24 Eylül 2006
Mesajlar
241
Emoji Skoru
0
boşverin arkadaşlar çocuklarımızdan bize bir hatıra olarak kabul edin ben karnıma her baktığımda kızım aklıma geliyo.ve inanınki haritadan farksız bir göbeğe sahibim.
 

F_HATUN

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
22 Mayıs 2007
Mesajlar
12
Emoji Skoru
0
bende karnimdaki asiri catlaklar yüzünden düsünüyorum ama biryandanda saglik icin ameliyat olmaya korkarken böyle bir ameliyati nasil yaptirmanin ne kadar dogru oldugunu bilemiyorum,eskisinden daha kötü olma sansi varmidir acaba ameliyatin.
 

gulnur1970

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
28 Mayıs 2007
Mesajlar
9
Emoji Skoru
1
arkadaşlar ben karın germe opr. geçirdim
2 sene oldu
hiçte anlatıldığı gibi korkulacak bir opr.değil.15 gün dinlenmek gerekli sonrasında ilk bir iki ay dikkat ...ve mükemmel bir karın:))ben ikinci çocuğumu dünyaya getirdikten sonra opr. geçirdim.tam karın germe işlemi uygulandı.karın bölgeme meşh diye tabir edilen bir parça yerleştirildi,yani fıtık onarıldı.şimdi çok mutluyum.çevremdeki insanların bana hamilemisin diye sormalarından bıkmıştım.durumu uygun olan her hastaya öneririm.
sevgiyle ve sağlıkla kalın
 

Burcuu78

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Haziran 2007
Mesajlar
108
Emoji Skoru
15
Merhaba gulnur1970 uzun zamandır girmiyorsun herhalde,sana özel mesaj yazmayı denedim fakat olmadı,şu an problem var sanırım.Ben de karın germe operasyonuna sıcak bakıyorum,ama cesaretim yok,senden bu konuda bilgi alabilir miyim,iki doğum yaptım,karnım çok kötü durumda,tabii bu kişiden kişeye değişebilir,senin mesela çatlakların var mıydı? Ve bunlar ameliyat sonrası düzeliyor mu?Teşekkürler.
 

seyran

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
28 Şubat 2007
Mesajlar
852
Emoji Skoru
5
Yaş
49
Karın germe ameliyatı (Abdominoplasty) karın estetiği ve göbek estetiği ameliyatları içerisinde en etkili olanı demek doğru olur. Her hamilelik karın bölgesini deforme eder. Göbek estetiği de bozulur. İkinci, üçüncü doğumlarda, ikiz gebeliklerde ve çok kilo alınan hamileliklerde deformasyon iyice artar. Karın derisi bollaşır ve çatlar. Karın duvarını oluşturan bağ dokusu da gevşer ve karın duvarı öne doğru çıkıklaşır ve şişkinlik oluşur.

KARIN ESTETİĞİ VE KARIN GERME AMELİYATI
Karın germe ameliyatı hamilelik sonrasında kendi başınıza düzeltmenizin neredeyse imkânsız olduğu bütün bu sorunların hepsini bir seferde çözebilecek tek uygulama. Spor yaparak karın sarkıklığınızı ya da cilt tedavileri uygulayarak çatlaklarınızı ancak bir yere kadar düzeltebilirsiniz.

KARIN GERME AMELİYATI NASIL ETKİLER
Bu ameliyat hem karnınızdaki çatlak derileri yok edebilir, hem fazla yağlarınızı giderir hem de karın duvarınızı tekrar eski gerginliğine kavuşturur.
Hamilelikte bozulup ta bu ameliyat ile düzeltilemeyecek neredeyse hiçbir şey yok gibi.

Buraya kadar olanlar iyi haberlerdi. Kötü haber ise bu ameliyatın bazı eksileri olmasıdır. Bir kere göbek deliğinizin üzerinde kalan çatlakların büyük kısmı bu ameliyat ile giderilemez. Ama bu çatlaklar gerginleşerek çok daha az belirgin hale gelirler. Bu ameliyat bikininizin içerisinde kalacak olsa da sezaryen izinin iki katı uzunlukta bir iz bırakır. Ayrıca karın germe ameliyatı bütün estetik ameliyatlar içerisinde en ağrılı olan, en geç ve zor iyileşeni.

HAMİLELİK SONRASINDA KARIN VE BEL BÖLGESİNDE OLUŞAN PROBLEMLER:

1. Karın kasları orta hattan kenara doğru kayarak bebeğe yer açmaya çalışıyorlar ama doğumdan sonra tam olarak eski konumlarına dönemiyorlar. Dolayısı ile karın duvarında bir esneklik ve öne doğru, sanki gaz varmış gibi, bir şişkinlik oluşuyor.
2. Ciltte, özellikle alt karında çatlaklar oluşuyor.
3. Bütün bunların üzerine hamilelikte alınan kilolar geliyor. Birçok anne doğumdan sonra eski kilosuna dönemiyor. Vücutta kalan bu fazla kilolar en çok karın bel ve üst bacaklarda birikiyor. Bu yağlanma sonucu sadece göbek deliği ve etrafında değil ve belde ve kasıklarda da sarkma, kırışıklık ve yağlanma gibi deformasyonlar görülüyor.

Çatlaklar: Doğum öncesi anne vücudunda birçok değişiklik olur. Bebek büyüdükçe annenin karın kasları gevşer ve zamanla açılmaya başlar. Karın derisi de genişleyerek gelişen bebeğe yer açmaya çalışır. Hamileliğin son aylarında gerginlik o kadar artar ki derinin içerisinde bulunan ve sağlamlığını sağlayan kolajen iplikçikleri yırtılmaya başlar. Özellikle karın alt tarafında görülen bu yırtıklar deri yüzeyinde çatlaklar olarak gözükür. İkiz bebek taşıyan ya da ikinci üçüncü hamileliğini yaşayan ya da hamilelikte kontrolsüz kilo alan annelerde bu çatlakların oluşma ihtimali de artar.

Aynı çatlakların aşırı kilo alıp veren insanlarda da oluşabileceğini de akılda tutmakta fayda var. Hatta bu tür cilt sarkmalarına ve bozukluklarına erkeklerde dahi rastlanabiliyor. Sonuçta deri kapasitesinin üzerinde gerilirse cilt elastik yapısını kaybedebiliyor ve çatlaklar oluşuyor.

AMELİYAT:
Bu ameliyatta sezaryen izi seviyesinden yanlara doğru bir hat üzerinden göbek deliğine kadar olan bir alandaki çatlamış ve sarkmış olan deri alınıyor. Göbek deliği yukarısında kalan deri gerilerek aşağıya indiriliyor. Göbek deliği de yeniden oluşturuluyor. Eğer gerekiyorsa karın etrafındaki fazla yağlar da liposuction ile alınıyor.
Gevşemiş karın kasları sıkılaştırılarak eski sertliklerine kavuşturuluyorlar. Bunun için fıtık ameliyatlarında kullanılana benzer bir dikiş tekniği kullanılıyor ve gevşek karın ön duvarı kasları kendi üzerine katlanarak hem daraltılıyor hem de sağlamlaştırılıyor.

YAĞ ALMA (LIPOSUCTION) BU AMELİYAT İLE BERABER YAPILABİLİR Mİ ?
Bu sorunun cevabı doktorunuzun kullanacağı teknikte. Klasik tekniklerde yağ alma bu ameliyat ile beraber yapılamaz. Ama son tekniklerde ameliyat daha basitleştirildiği için istenildiği kadar yağ da alınabilir. Bu konuda doktorunuza danışın.

AMELİYAT TEKNİĞİNDE EN SON GELİŞMELER:
Yıllarca bu ameliyat karın bölgesinin ortasını düzeltmek amacıyla uygulandı. Sadece sarkık ve çatlak deriler çıkarıldı ve yapılan iz en azda tutulmaya çalışılarak bel ve kasık bölgesi önemsenmedi.

Oysaki sadece karın ortasındaki bariz çatlaklar ve sarkma tedavi edilir ama daha az göze batan kasık ve bel tedavi edilmezse elde edilecek sonuçta tatmin edici olmaz. Son yıllarda yapılan en büyük yenilik bütün karın, bel ve kasıklara beraber değerlendiren ve hepsinde ortak olan problemi aynı anda düzelten tekniklerin ortaya çıkması oldu. Artık bu teknikler ile bel ve kasık bölgelerini de toparlamak ve hamilelik öncesinden bile daha iyi bir görüntü elde edebilmek mümkün. Birçok hasta bu ameliyattan sonra hamile kalmadan önceki hallerinden de düzgün bir karın ve bele sahip olabiliyorlar.

Yandaki resimleri bu gözle tekrar inceleyin. Elle yapılmış resimlerdeki gösterilen sonuç size abartılı gelmesin. İyi yapılırsa yeni teknikler bu kadar etkili olabiliyor.

AMELİYAT İÇİN EN DOĞRU ZAMAN:
Anneler için ideal zaman birinci yılın sonu. Bu sürede hem anne verebileceği kiloları vermiş oluyor hem de sarkıklığın ve çatlakların derecesi tam olarak ortaya çıkıyor. Bu ameliyat daha sonraki hamilelikler için bir problem de teşkil etmez. Ancak çok yakın bir tarihte yeni bir gebelik planlanıyorsa yine bu ameliyatı ertelemekte fayda var. Yeni bir hamilelikte yeni deformasyonlar oluşacağını göz önüne almak ve tedaviyi ikinci hamilelikten sonraya bırakmak daha doğru.

Eğer çatlakların sebebi hamilelik değil kilo alıp verme ise tedaviyi kilo verme sürecinin sonunda yapmakta fayda var. Böylece deformasyonun tamamını görmek ve tedavi etmek mümkün oluyor.

KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR:
Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyat için de olası komplikasyonların başında, kanama ve enfeksiyon var.
Bu tür ameliyatlarda ciddi bir kanama olması olasılığı yok. Kanama dikişlerinizin altında kan birikmesi yani “hematom” şeklinde olabilir. Doktorunuz sizi yeniden ameliyathaneye alarak bu birikmeyi temizlemek ve kanamayı, eğer devam ediyorsa, durdurmak isteyebilir.
Aynı şekilde ameliyattan sonra beşinci gün civarında oluşan kızarıklık, ateş ve şişlik enfeksiyon habercisi olabilir. Yine çözüm enfeksiyonun temizlenmesi ve tabii antibiyotik tedavisi olacaktır.

Cilt kaybı, yine nadir olmasına rağmen görülebilecek komplikasyonlar arasındadır. Bu bir germe ameliyatı olduğu için deri katmanlarına yük biner ve derinin dolaşımı bozulabilir. Genellikle ameliyattan sonra sigara içen hastalarda gözükür. Deri siyah renkli sert bir şekil alır ve uzun süre pansuman yapılması gerekebilir. Bu süreyi kısaltmanın bir yolu da küçük bir müdahale ile ölü cildin temizlenmesidir. Aynı deri problemi göbek deliğinde de görülebilir. Bir müddet pansuman sonucunda bu tür problemler genellikle tahminlerin ötesinde iyi iyileşirler. Sakın bir şey olmaz diye sigaraya başlamayın. Ameliyattan sonraki ilk iki haftanın kritik olduğunu unutmayın.

Yara iyileşme problemleri genellikle ameliyatta kullanılan kalın dikişlerin yarattığı problemlerdir. Bir kaç günlük pansumandan sonra iyileşirler. Ama bu tür reaksiyonların ameliyattan aylar sonra bile ortaya çıkabileceğini bilin.

Asimetri yine bu ameliyattan sonra karşılaşılabilecek sorunlar arasında. Ciddi asimetrilerde bir rötuş ameliyatı gerekebilir. Kullanılan klasik tekniklerde yara izinin her iki ucunda deride potlar oluşabilir. Bunlar genellikle zaman ile değişmezler ve kalıcı olurlar. En iyi çözüm küçük bir müdahale ile bunların alınmasıdır. Ama bu yara izini bir kaç cm. uzatır.

SIK SORULAN SORULAR:

Hamilelik sırasında ne gibi önlemler alınabilir?
Bu çatlakları ve sarkıklıkları önlemek her zaman mümkün olmasa da hamilelik öncesinde düzenli spor yapan ve hamilelik sırasında kilolarını kontrol edebilen anne adaylarında çok daha az rastlandığı da bir gerçek. Ama ne kadar dikkat edilirse edilsin derinin dayanma noktasının daima bir sınırı var ve bu sınır aşıldığında ciltte yırtıklar ve çatlaklar başlıyor.

Sadece yağ alma (liposuction) ile sorun giderilemez mi?
Eğer deride çatlak yok ise ve sarkıklık minimalse sadece yağ alma yeterli olabilir. Genellikle az kilo alınmış ilk hamileliklerden sonra bu ameliyat uygun olur. Ama ikinci üçüncü hamileliklerden sonra, ikiz gebeliklerde ya da aşırı kilo alınan, yani 30 – 40 kg alınan hamileliklerden sonra sadece yağları almak derinin sarkmasına neden olur.

izler sırta kadar devam etmeli mi? daha kısa izli ameliyatlar olabiliyormuş?
izinizin uzunluğu tamamen cilt sarkıklık ve fazlalığı ile orntılı. 30 derece öne eğilin kasıklarınızdaki fazlalığı canınızı biraz acıtacak kadar sıkıştırın. bu fazlalık ameliyatta alınmazsa ameliyatınız kötü sonuç verir. u fazlalık alınınca da arkaya doğru ne kadar gidilmesi gerektiği de belli olur. sizde anlayabilirsiniz. bu bir fazlalık çıkarma ameliyatı. sadece sezeryan izi içinde kalınırsa çıkacak fazlalık bir avuç kadar olur. arkaya dönerseniz bunun en az 10 katı fazlalık alırsınız, sonıçta onkatı iyi olur. bence bu ameliyatı ya tam olun, ya hiç olmayın. kısa tutulan abdominoplastiler kötü sonuç vermemekle kalmazlar aynı zamanda kesi sınırlarında “pot” lara sebep olurlar ve ikinci, üçüncü ameliyatları olmak zorunda kalırsınız. işin bence en kötü ve ironik kısmı kesiler bu potları alırken arkaya doğru uzar ve ilk başta itiraz ettiğiniz yere kadar gelirler. istelikte sizin estetik görüntünüze en küçük bir katkıları olmadığı için siz ameliyat sonucundan memnuniyetsiz olmaya devam edersiniz. bu iişin doğrusu en fazla miktarı ilk baştan planlayarak çıkarmak. bu sizi bir sprocu kadar ince belli ve dümdüz karınlı yapar, beliniz kasıklarınız gerilir. diğer alternatif kısa izli tekniklerde karın orta hattınızda gerginlik olur, yanlar aynen sarkık kalmaya devam eder.


Bu izler beni ne kadar rahatsız eder?
Ameliyat izi bikini içerisinde kalıyor. Siz çıplakken ince beyaz bir çizgi olarak gözükecektir. Gerçekten sarkık, çatlaklar ile dolu bir karında bu izler kolaylık ile kabul edilebilir. Ama sadece karına şekil vermek için bu ameliyat önerilmez.

Bu ameliyattan sonra hamile kalabilir miyim?
Evet. Bu ameliyat ne hamile kalmanıza engel olur ne de gebelik sırasında bir sıkıntı yaratır. Ama doğumdan sonra karnınız yine bir miktar gevşeyecektir.

Mini karın germe (mini abdominoplasti) nedir?
Sadece göbek deliği altında kalan bölgenin gerilmesidir. Bel ve kasıklara etkisi olmaz, göbek deliğini düzeltmez. Ama yapılan kesik daha küçüktür, iyileşme daha hızlı olur. Özetle: mini ameliyat = mini sonuç. Bütün problemi sadece karın altıyla sınırlı olan nadir hastalara önerilir.

Daha önce karın germe ameliyatı oldum ve memnun değilim, yeni teknikler ile yeniden ameliyat olabilir miyim?

Evet, olabilirsiniz ve çok iyi sonuç alabilirsiniz. Ama bu ikinci ameliyatınızda eğer yağlarınızı da aldırmak istiyorsanız ameliyat karın ve bel bölgesinden çok sınırlı yağ alınabileceğini bilin. Bu bölge daha önceki klasik teknik ile yapılan ameliyatta zeminden kaldırılmış olduğu için kan dolaşımı normalin altında kabul edilir ve yağ alma gibi yıpratıcı işlemler mümkün ise yapılmaz.

İPUÇLARI:

• Göbek deliğinizin üzerinde kalan çatlaklarınız yok olmayacak, sadece geriler daha iyi hale gelecekler. Derinizi gererseniz yaklaşık olarak nasıl gözükebileceklerini anlayabilirsiniz.
• Bu ameliyat ile karnınıza mükemmele yakın şekil verilebilir ama sezaryen izinin daha uzunu bir iz kalması kaçınılmazdır.
• Karnınız ne kadar sarkık ve yağlıysa kalacak olan ameliyat izi de o kadar uzun olacaktır.
• Ameliyattan aylar sonra dahi küçük apseler halinde dikiş problemleri yaşama olasılığınız var. Ama bunların genellikle basit pansumanlar ile bir haftada iyileştiğini de bilin.
• Bunun estetik cerrahi ameliyatları içerisinde hasta için en sıkıntılısı olduğunu unutmayın. Karın kaslarınızın orta hatta onarılması nedeniyle ameliyattan sonra günlerce “cenin” pozisyonunda yatmanız ve ayakta öne eğik durmanız gerekecek. En iyimser tahminle işinize bir hafta sonra dönebilirsiniz. Bunları baştan kabullenin.
• Ameliyat öncesi bağırsak temizliği yapmak, yani iki üş gün boyunca sadece sıvı gıda almak ve barsak temizleyici ilaçlar kullanmak ameliyat sırasında doktorunuzun karın kaslarınızın tam olarak onarabilmesine yardım eder. Bunu peşinen sakın reddetmeyin. Ameliyattan sonra da bir kaç gün sulu diyetinize devam edin, gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durun.
• Bu ameliyatta amaç sadece sarkık karın bölgesini tedavi etmek değil, beli ve kasıkları da gençleştirmek olmalı. Bu konuda doktorunuzdan bilgi alın.
• Bu ameliyat ile beraber yağ alma (liposuction) da yapılabilir.
• Ameliyattan sonra sigara içmek cildinizde ciddi problemler yaratabilir. Sakın içmeyin. Bütün ameliyat planları sizin sigara içmeyeceğiniz varsayımı ile yapılır. Kuralları değiştirirseniz dengeleri bozabilirsiniz.


AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI SİZİ NELER BEKLER:
Bu büyüklük ve zorluk olarak büyük bir ameliyat. Ağrılı bir ameliyat demek doğru olur. Hastalar genellikle ilk 3–4 gün ağrı hissederler ve karınlarının gergin olduğundan yakınırlar.
Ameliyattan sonra en az 2 gün, genellikle 4 gün tuvalet dışında yatak istirahat şart. Üstelik yatakta sere serpe yatmanızda mümkün değil, bu ilk günleri cenin pozisyonunda, öne eğik geçirmeniz gerekiyor. Ancak bu pozisyonda olduğunuzda dikişleriniz üzerindeki gerginlik hafifler ve rahat edersiniz. Dördüncü günden sonra her şey normale dönmeye başlar. 7- 9 gün arasında dümdüz durabilir ve yatabilirsiniz.
Ameliyat sonrası bir gün hastanede yatmanız gerekiyor. İşinize ancak bir hafta sonra dönebilirsiniz.
Yinede ağrı için ağızdan alınacak basit bir ağrı kesici yeterli olacaktır. Bu ameliyat ciddi morarmanın ve şişliklerin beklenmediği bir girişimdir.
Çalışıyorsanız bu ameliyat için bir haftanızı ayırmanız şart.

AMELİYATIN KARNESİ:
Anestezi şekli: Genel.
Ameliyat öncesi hazırlık: Bağırsak temizliği amacıyla iki gün sulu diyet, bazen müshil. Ameliyattan sonrada bir kaç gün sulu diyet.
Ameliyat nerede yapılmalı: Bir hastane ameliyathanesinde.
Ameliyat süresi: 3 saat.
Hastanede yatış süresi: Bir gece.
Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: Estetik cerrahinin belik en sıkıntılı ameliyatı. İlk günlerde (2–4) sadece tuvalet için ayağa kalkılabilir. Yatakta “cenin” pozisyonunda yatmak, ayağa kalkınca belden öne eğik, “iki büklüm” durmak şart. İlk bir kaç gün hafif ağrı olur. Eğer cenin pozisyonu ve yatak istirahatına uyulursa ağrı en aza iner. Yine de ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.
Şişme, morarma: 3-6 gün arasında, orta derecede.
Pansuman: 5 günde tamamen çıkarılıyor.
Korse: Birinci haftada hafif bir karın korsesi takılıyor ve en az üç hafta taşınıyor.
Dikişler: Alınması gereken dikiş yok.
Ne zaman işe dönülebilir: En erken 7. gün.
Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 4 hafta sonra koşuya ve diğer hafif sporlara başlanabilir. Ağırlık kaldırmak için 5-6 hafta beklemeniz şart.
Son şekil: Genellikle bir iki ay göğüsler olduğundan %30 daha büyük dururlar. Bunun sebebi cerrahi şişliklerdir. Bunların geçmesi ve memenin tam şeklini alması üçüncü ay civarında olur.
 

bebegim benim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
7 Kasım 2007
Mesajlar
77
Emoji Skoru
0
bende düsünüyorum karin gerdirmeyi olan kisiler varsa yaszin lütfennnn
 

leylifer06

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
9 Mayıs 2007
Mesajlar
4
Emoji Skoru
0
Yaş
51
Merhaba bende karın gerdirme düşünüyorum..mersinde hangi doktor yaptı ve kaçliraya oldunuz..şimdiden yardımınıza teşekkür ederim...
 
Yukarı Alt