ev almak ve konut kredisi

rozahak

Veni Vidi Vici
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2007
1.089
1.421
merhaba, aniden gündemimize düşen ev mi alsak sorusuna karşılık, bir evi çok beğendik. Evin fiyatı emlakçıyla beraber 450 bin ve evde her şey yeni biz sadece boya yaptıracağız.
neyse bizim elimizde 120 bin lira var, 100-120 bin değerinde arabamız var ama satmak istemiyoruz bebekle arabasız olmaz diye.(daha düşük fiyatlı araba almayı düşündük ama 20-30 bin için de bildiğimiz sıfır arabadan olmak istemedik)
şimdi krediler düşünce 350 bin lira krediye 10 yıl içinde aylık 5 bin lira ödemelerimiz olacak.
ben çalışmıyorum, eşim 3 ayda bir prim alıyor, bazen mesaiye kalıyor, bazen resmi tatilde çalıştığı için para alıyor derken aylık 5 bin krediyi düşünce normal aylarda en az elimize 5 bin lira kalacak en çok 7 bin, primli aylarda da en az 12 bin en çok 14 bin lira kalacak. primli zaman sıkıntı olmaz ama normal aylarda elde kalan para beni korkutuyor. kaç gündür uykularım kaçıyor, boğazım sıkılıyor.
ikimizin ailesi de yardım edemez ya da kimseden borç isteyemeyiz, bizde para kolay birikmiyor elimizde para olunca sürekli harcıyoruz. Markette fiyat bakmazdım geçen alış veriş yaparken yüksek gelen meyve sebzeden vazgeçip uygun olanlarla eve döndüm.
sizce durum nedir? 120 binle yola çıkılır mı? korkmama gerek var mı? ya da bizim gibi yüksek kredi çekip ödüyorum diyen var mı?

Son düzenleme:

Durbidk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Ocak 2018
1.412
1.753
Normal aylarda krediden sonra 5 bin kalacak di mi dogru anladim? Eger oyleyse ve baska odemeleriniz yoksa gecinilir bence tabi normale gore biraz kendinizi sikmaniz lazim ve birde cocuk var sanirim o biraz zorlar sizi ama 10 yil da uzun bir sure ne bileyim yaa...benm 3 yillik kredim vardi maasimn yarisini gasp eden biraz biriktirdim bu yil kapatmayi dusunuyorum 10 yil benim icin uzun ama baska carem yok diyorsaniz mecbur

Darianile

Üye
Kayıtlı Üye
23 Mayıs 2019
276
386
Sonuçta ödediğiniz kredi miktarı hep aynı kalacak ama maaş her sene artacak. Bir de tabi eşinizin işi garanti bir iş mi? Siz çalışmıyorsunuz, eşiniz kovulsa işsiz kalsa sıkıntı olabilir. Onun dışında 3 ayda bir 12 bin kalcakmış. Yani aylık ortalama 7 bin tl kalcak size. Başka ödemeleriniz yoksa çok rahat geçinirsiniz diye düşünüyorum.

rozahak

Veni Vidi Vici
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2007
1.089
1.421
Normal aylarda krediden sonra 5 bin kalacak di mi dogru anladim? Eger oyleyse ve baska odemeleriniz yoksa gecinilir bence tabi normale gore biraz kendinizi sikmaniz lazim ve birde cocuk var sanirim o biraz zorlar sizi ama 10 yil da uzun bir sure ne bileyim yaa...benm 3 yillik kredim vardi maasimn yarisini gasp eden biraz biriktirdim bu yil kapatmayi dusunuyorum 10 yil benim icin uzun ama baska carem yok diyorsaniz mecbur
Biraz daha biriktirelim dersek ev fiyatları da krediler de uçup gidecek. Başka borcumuz yok, alacağımız büyük şeyler de yok şimdilik

rozahak

Veni Vidi Vici
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2007
1.089
1.421
Sonuçta ödediğiniz kredi miktarı hep aynı kalacak ama maaş her sene artacak. Bir de tabi eşinizin işi garanti bir iş mi? Siz çalışmıyorsunuz, eşiniz kovulsa işsiz kalsa sıkıntı olabilir. Onun dışında 3 ayda bir 12 bin kalcakmış. Yani aylık ortalama 7 bin tl kalcak size. Başka ödemeleriniz yoksa çok rahat geçinirsiniz diye düşünüyorum.
İşten çıkarsalar da kolayca iş bulabilicek bir sektörde, en fazla 1 ay işsiz kalırım diyor. Senede başka başka paralar da çıkıyor yok şirket kara geçti diyip 5-10 bin veriyorlar Ama iki sene önce de zam yapmalayım ortalık kötü de demişlerdi

rozahak

Veni Vidi Vici
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2007
1.089
1.421
Kendi evinizde oturacağınız için kiraniz olmayacak. Çocuğunuz var mı yok mu bilmiyorum yoksa 1-2 sene içinde ödediğimiz tutar değişmediği için size daha az yükü olacak. Bana mantıklı gibi geldi.
Küçük bebeğim var. Onunda sabit bez masrafı var 1 sene daha. Şimdi 1.500 liraya oturuyoruz eşim de sizin gibi düşünüyor kirayı düşünce 3.500 lira ediyor diyip rahatlatmaya çalışıyor

atalente35

Tam bir hanımefendi..
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
1 Eylül 2018
610
376
Valla ayni sorun bizdede var ama ben cesaret edemedim ve sizinde geliriniz çok iyi 350 bin çok yüksek bi mevla ama havdan para gelmeyeceğine göre en azından kendi evinizin borcunu ödemiş olursunuz.para biriktiremiyoruz dediniz madem öyle almaktan yana olun 1,2 seneye dahada fiyatlar uçar

rozahak

Veni Vidi Vici
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2007
1.089
1.421
Valla ayni sorun bizdede var ama ben cesaret edemedim ve sizinde geliriniz çok iyi 350 bin çok yüksek bi mevla ama havdan para gelmeyeceğine göre en azından kendi evinizin borcunu ödemiş olursunuz.para biriktiremiyoruz dediniz madem öyle almaktan yana olun 1,2 seneye dahada fiyatlar uçar
Siz ne kadar çekecektiniz? Evin konumu ve içi iyi olmasa biz de vazgeçerdik belki de ev her anlamıyla isteklerimizi karşılıyor.

ardacinar

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2013
844
733
Uykulariniz kacmasin alin bizde gecen yil aldik iki cocuğum okula gidiyo buyüğüm bu sene lgsye girecek özel.ders aliyo servisle okula gidiyo giderlerimiz çok eşim 6000 civari aliyo bazen prim aliyo 3500 ev kredisi ödüyoruz siz hayli hayli odersiniz geliriniz gayet iyi

Yukarı Alt