Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Ev çiçekleri bize nasıl zarar verebilirler?

Konusu 'Bahçe Bakımı ve Çiçekler' forumundadır ve Elif tarafından 21 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  21 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.925
  Beğeni:
  18.576
  Ödül Puanları:
  488
  Evimizdeki bitkiler veya süs çiçekleri solunumlarında gündüzleri havadaki karbondioksiti alarak oksijen verirler ama geceleri ise bizim gibi oksijen alarak karbondioksit verirler. Bu nedenle de çiçeklerle aynı odada uyumanın, havadaki oksijen azalacağı için zararlı olabileceği konusunda genel bir inanış vardır. Aslında bu doğrudur ama sanıldığı kadar tehlikeli değildir.
  Konuyu daha iyi anlamamız için bir bitkinin aynı anda yaptığı iki işi bilmemiz lazım. Birincisi hücrelerin nefes alışı, ikincisi de ışık ve klorofil özümlemesi diye de adlandırılan fotosentezdir. Bu iki olay tamamen birbirinden farklı, iki ayrı işlemdir.
  Tüm canlı hücrelerde olduğu gibi bitki hücrelerinin de yaşayabilmeleri için havadaki oksijene ihtiyaçları vardır. Havadan nefes yolu ile aldıkları oksijenle şeker gibi gıda moleküllerini yakarlar, enerji kazanırlar. Bu, gündüz ve gece yaşamları boyunca durmaksızın devam eder.
  Bitkilerin yapraklarındaki hücreler aynı zamanda gündüzleri ışıkla birlikte fotosentez işlemini gerçekleştirirler. Yani bitki gündüzleri her iki işlemi birlikte yaparken geceleri sadece nefes almaya devam eder. Fotosentez işleminde bitkiler havadan karbondioksiti alıp oksijen verirler. Ancak hücreler buradan çıkan oksijeni nefes almada tekrar kullanırlarken, nefes verişteki karbondioksiti de fotosentezde kullanırlar.
  Ortalama yetişkin bir insan, hareketsiz durumda bir dakikada 15, bir günde 20 bin kez nefes alır. Her solumada yarım litre hava ciğerlerine girer. Yani dakikada 7-8 litre havayı ciğerlerine çeker ve tekrar verir. Bu, günde 11 bin litre hava demektir. Aslında nefes alırken havadan oksijen alıp karbondioksit veririz ifadesi de tam doğru değildir.
  Aldığımız havada hem oksijen vardır, hem de karbondioksit. Verdiğimizde de aynı şekildedir ama oranları değişiktir. Ciğerlerimize aldığımız havadaki oksijen oranı yüzde 21 iken dışarı verdiğimizdekinde yüzde 16'dır. Yani her nefeste aldığımız havanın yüzde 5-6'sı vücudumuzda oksijen olarak kullanılır. Dolayısıyla havadan aldığımız günlük oksijen miktarı ortalama 570 litre civarındadır.
  Gündüzleri yeterli ışık altında, bitkilerdeki fotosentez işlemi, bitkinin nefes almasından daha yoğundur. Yani ortaya fazladan oksijen çıkar ve gündüzleri odanızdaki havadaki oksijen miktarını artırırlar. Geceleri ışık olmadığından ve karanlıkta fotosentez işlemi yapılamadığından, nefes almaya devam eden bitkilerden çıkan karbondioksit miktarı daha çoktur.
  Evlerimizdeki bitkilerin veya süs çiçeklerinin gündüz çıkar-dıkları fazla oksijen ve gece verdikleri karbondioksit miktarı, insanın soluduğu havanın içindeki oksijen miktarı yanında o kadar a/dır ki sağlığımızı etkileyebilmesi mümkün değildir. Ancak kapısı, penceresi hava sızdırmaz küçük bir odada, dev bitkilerle birlikte yatma gibi bir alışkanlığını/ varsa başka tabii...
   
 2. 4 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Elif
 3. erbek2004

  erbek2004 Guru Üye

  Katılım:
  15 Kasım 2007
  Mesajlar:
  429
  Beğeni:
  103
  Ödül Puanları:
  313
  Çok güzel bir yazı olmuş... Bu bilgileri bizimile paylaştığınız için gerçekten çok teşekkür ederim, çünkü ben de bu inancın bu kadar yaygın olmasına çok üzülüyorum. Evde çiçek gören birçok insan "ama bunlar sizin oksijenininzi tüketiyor1 deyince herkeze açıklama yapmak zorunda kalıyorum. Benim yatak odanda bile çiçek vardır. Bir kere, çiçeklerin görsel olarak insan üzerinde yarattığı olumlu psikolojik etkinin, fizyolojik olarak yaratacağı düşünülen olumsuz etkiden kat be kat fazla olacağı inancındayım. Ayrıca paşa kılıcı gibi bazı bitkiler var ki,bunlar diğerlerinin aksine geceleri (yani karanlıkta) fotosentez yapar ve oksijen üretir. O yüzden özellikle de yatak odasına konması tavsiye edilir. Başlığına katılıyorum arkadaşım: Çiçeklerden ve bitkilerden ne gibi zarar çıkabiliri ki? Yararı olur, zararı olmaz :)
   
 4. 10 Mart 2010
  Konu Sahibi : Elif
 5. cufi

  cufi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Aralık 2009
  Mesajlar:
  140
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  çok güzel aydınlatmışsın, bende böyle biliyodum üniversitede biyoloji hocamız anlatmıştı. teşekkürler.