Ev Içi şiddet

hulyaeksi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
27 Nisan 2007
Mesajlar
58
Emoji Skoru
0
Yaş
36
EV İÇİ ŞİDDETAcil birimlerde eviçi siddet, genellikle bildirilmemekte, fark edilmemekte ve tedavi edilmemektedir.

Shakespeare'in büyük trajedilerinden biri olan Othello'da, ana karakter, kiskançliginin ve karisinin ihanetinden duydugu kuskunun o kadar etkisindedir ki, onu sözel olarak taciz eder ve sonunda bogarak öldürür.

Eviçi siddet olaylari, edebiyatta ve sanatta sik olarak islenmektedir. Günümüzde eviçi siddet, hekimler ve toplumdaki diger örgütler için gittikçe artan bir kaygi konusudur. Eviçi siddetin, 15-44 yaslarindaki kadinlarda, basta gelen bir travma nedeni oldugu düsünülmektedir.

JAMA'nin bu sayisinda özet olarak sunulan bir makalede, hastanelerin acil birimlerine basvuran kadinlarin yaklasik %37'sinin yasamlarinda eviçi siddete maruz kaldiklari bildirilmektedir. Buna ragmen, daha önce yapilan çalismalar, bu tür tacize maruz kalan kadinlarin %5 gibi küçük bir bölümüne, acil birim personeli tarafindan tani kondugunu ve tedavi uygulandigini göstermektedir. Bu çalismada ayni zamanda, son bir yil içinde kadinlarin %14'ünün fiziksel ya da cinsel istismara maruz kaldiklarini, %2'sinin ise bu tür siddet nedeniyle maruz kaldiklari yaralanmalarla hastaneye basvurduklarini söyledikleri bildirilmektedir.

Arastirmacilar, acil birim personelinin, eviçi siddet konusunda daha bilinçli olmalari, siddete maruz kalmis kadinlari tanimalari ve tedavi edebilmeleri ve ileride maruz kalabilecekleri siddeti önleyebilmeleri gerektigini düsünmektedirler.

EVIÇI SIDDET NEDIR?

Eviçi siddet (ayni zamanda ese yönelik siddet olarak da anilir), es, eski es, erkek ya da kadin arkadas ya da ayni evde oturan bir kisi tarafindan fiziksel siddet uygulanmasi seklinde tanimlanir. Günümüzde sadece ABD'de, her 15 saniyede bir kisinin eviçi siddete maruz kaldigi tahmin edilmektedir; bu, her yil 2.5 milyon kisinin eviçi siddete maruz kalmasi anlamina gelmektedir. Eviçi siddetin bir sekli olan baski, bir iliskide siddet ve sindirme, tehdit, psikolojik taciz ya da çevreden ayirma gibi yöntemler kullanilarak, karsisindaki kisi üzerinde korku ve kontrol olusturulmasidir.

EVIÇI SIDDETIN DURDURULMASINA NASIL YARDIMCI OLABILIRSINIZ?

Bir eviçi siddet olayini gördügünüzde ya da duydugunuzda, hemen polis çagirin.

Is arkadasinizin, dostunuzun, komsunuzun ya da sevdiginiz birisinin baskiya maruz kaldigindan kuskulandiginizda, onunla konusarak ya da yardim için basvurmasini tesvik ederek, olaya müdahale etmeyi düsünebilirsiniz.
Baskalarinin eviçi siddet konusunda bilgi edinmelerine yardimci olun. Bulundugunuz isyerine, dernege ya da kulübe konusmacilar çagirmayi düsünebilirsiniz.
EVIÇI SIDDETE MARUZ KALDIGINIZDA NE YAPABILIRSINIZ?

Eviçi siddete maruz kaldiginizda, acil tibbi yardim için basvurabilir ya da kadinlara siddet uygulanmasini önlemeye yönelik bir kurulusu arayabilirsiniz. Örnegin, MOR ÇATI: Tel: (0212) 233 60 85
 
Yukarı Alt