Evcil hayvanlar ve çocuklar

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.157
Emoji Skoru
19.123
Yaş
55
Evcil hayvanlar ve çocuklar: Nelere dikkat etmelisiniz?

Hayvan sevgisi insana büyük bir mutluluk verir ve araştırmalar evcil hayvan beslemenin kişinin ruh sağlığı açısından son derece yararlı olduğunu da ortaya koymuştur. Hayvan beslemek stresi azaltır, çocuklarda sorumluluk duygusunu pekiştirir, yaşlılar için moral kaynağı olur ve insanı hayata bağlar, terk edilmişlik duygusundan uzaklaştırır.

Buna karşın evcil hayvanlardan insanlara bazı hastalıkların geçebileceği de unutulmamalıdır. En yaygın görülen hastalıklar mide-bağırsak hastalıkları, cilt hastalıkları ve parazitlerdir. Ayrıca kuşlardan psitakoz hastalığının geçme riski vardır. Ancak bu sorunların bazı temizlik kurallarına uyulması ile önlenmesi mümkündür.

Çocukların da aşağıda belirtilen bu temizlik kurallarını bilmeleri ve bunlara dikkat etmeleri sağlanmalıdır:

Evcil hayvanlara ve yiyeceklerine, özellikle yedikleri etlere dokunduktan sonra, kendi yiyeceklerinize dokunmadan önce ellerinizi mutlaka yıkamalısınız.

İnsanların yiyeceklerini hayvanlardan uzak tutmalı ve hayvanların mutfak tezgahına ve masaların üzerine çıkmasına engel olmalısınız.

Evcil hayvanların yiyecekleri ile insanların yiyeceklerinin birbirine karışmamasına özen göstermeli, hayvanların kaplarını ayrı olarak yıkamalısınız.

Hayvanların yedikleri etleri pişirmelisiniz. Köpeklere kesinlikle çiğ sakatat yedirmemelisiniz. Çiğ sakatatlarda parazitler bulunabilir ve bu parazitler evcil hayvana geçebilir. Köpeklerden insanlara geçen hidatit hastalığı insanların akciğer, karaciğer, beyin gibi organlarında kistlere neden olabilmektedir.

Gerektiğinde evcil hayvana parazit dökücü ilaçlar vermelisiniz.

Çocukların ve bebeklerin emekleyip, oynadıkları yerlerde hayvan pisliği olmamasına dikkat etmelisiniz. Kedi kumlarının üstünü kapalı tutmalısınız.

Hamile kadınlar hayvan pisliği ile temas etmemelidir. Hayvan pisliğinden toksoplazma hastalığı geçebilmekte ve ciddi sonuçlara yol açabilmektedir.

Çocukların hasta hayvanları ellemesini engellemelisiniz.

Kuş kafeslerindeki pislikleri temizlemeli, kafeslerden gelen tozları içinize çekmemeli, kuşlara dudaklarınızı değdirmemeli ve kuşu elledikten sonra ellerinizi mutlaka yıkamalısınız.

Hayvanınızın aşılarını ve veteriner kontrollerini aksatmamalısınız.

Köpek ısırmalarını önlemek için
Çoğunlukla ev köpekleri insanları ısırmasa da, onların hayvan olduğunu ve ne zaman ne yapacaklarının belli olmayacağını unutmamalısınız. Köpekler oyuncak değildir ve küçük çocuklar oyun amacıyla yaklaştığında, korkarak kendini korumak amacıyla bazı hareketler yapabilirler.

Bu sorunları önlemek için şunlara dikkat etmelisiniz:

Beş yaşından küçük çocukları evin köpeği ya da başka köpeklerle yalnız bırakmamalısınız.

Köpeklerin yanında bulunan çocuklara, özellikle hayvanın beslenme saati geldiğinde göz kulak olmalısınız.

Çocuklara uyuyan köpeklere dokunmamalarını ve köpekleri kızdırmamalarını öğretmelisiniz.

Evin köpeğini eve yeni gelen bir çocuğa yavaş yavaş alıştırmalı ve mutlaka çocuğun başında bulunmalısınız.

Çocuklara yabancı köpeklere asla yaklaşmamaları gerektiğini öğretmelisiniz.

Zincirli ya da arabanın içinde olsa da, tanımadıkları köpeklerden uzak durmaları gerektiğini öğretmelisiniz.
 

GAMZEEE

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
14 Temmuz 2006
Mesajlar
56
Emoji Skoru
0
Yaş
45
Link Silinmiştir.elifim benimde 6 aylık husky var bu konuya değinmene sevindim güzel bilgiler vermişsin.eline sağlık teşekkürler
 
Yukarı Alt