Anket Evde son sözü kim söyler ?

Evde son sözü kim söyler ?


  • Ankete Katılan
    341

Kazen

Babalar ve Oğulları
Yönetici
Administrator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
16.090
40.810

Kazen

Babalar ve Oğulları
Yönetici
Administrator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
16.090
40.810
Evde son sözü kim söylüyor?
Toplum yapısı ataerkil olarak nitelendirilen Türkiye'de sanılanın aksine çoğunlukla kadınların dediği oluyor.

Ev düzeni, çocuk, alışveriş, akraba ve komşu ile ilgili konularda son sözü kadınlar söylüyor.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) "Aile ile ilgili konularda karar verme" istatistiklerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'de aileyle ilgili bir çok konuda kadınların karar verme oranı erkekleri geride bırakıyor.

Erkek, kadın, çocuk ve evin yaşlılarının verilecek kararlardaki etkinliğini ölçen araştırmaya göre, ailede ev düzeniyle ilgili konularda kadınların kararları baskın geliyor. Türk kadını ev düzeniyle ilgili kararları erkeklere bırakmıyor. Bir ailede ev düzenine karar veren kadınların oranı yüzde 66,8'i buluyor. Erkeklerde bu oran yüzde 27,5'de kalıyor. Ev düzeninde, yüzde 5 ile çocukların da sözü geçiyor. Ailede yaşlıların ev düzenine etkisi ise yüzde 0,7 olarak hesaplanıyor.

Çocuklarla ilgili hususlarda da kadınlar belirleyici oluyor. Kadınların, çocuklarla ilgili konularda verilecek kararlardaki ağırlığı yüzde 56 iken, erkeklerin bu konudaki karar oranı yüzde 39,7 olarak kaydediliyor. Bu konuda yaşlıların karar oranı yüzde 0,7, çocukların kendileri için verilecek kararlardaki payı yüzde 3,6 olarak dikkat çekiyor.

Bir çok erkeğin kaçındığı alışveriş konusunda da karar mekanizması ağırlıklı olarak kadın. Ailede alışveriş konularında verilecek kararları yüzde 53,7 ile kadınlar belirliyor. Erkeklerde bu oran yüzde 41,1'e yaklaşıyor. Alışveriş konusunda çocukların kararlara etkisi yüzde 4,7, evin yaşlılarının etkisi ise yüzde 0,5.

Erkekler, akrabalarla ilişkilerdeki kararı da çoğunlukla kadınlara bırakıyor. Ailede akrabalarla ilişkilerde kararı, yüzde 50,9 ile kadınlar veriyor. Diğer konulara nazaran erkeklerin etkin rol üstlendiği akrabalarla ilişkilerdeki karar oranı yüzde 44,7'ye çıkıyor. Ailede çocukların akrabalarla ilişkilerdeki karar oranı yüzde 3,4 olurken, evin yaşlılarında bu oran yüzde 0,9'da kalıyor.

Komşularla ilişkilerde de baskın olan kadınların bu konudaki karar oranları yüzde 55,6 olarak belirleniyor. Erkeklerin komşuluk ilişkilerindeki karar oranı ise yüzde 40,1. Evin çocukları ve yaşlılarının komşularla ilişkilerdeki kararlara etkisi, akraba ilişkilerindeki gibi yüzde 3,4 ve yüzde 0,9 olarak kaydediliyor.

tablo.jpg


Tatilin rotasını erkek çiziyor !

Aile ile ilgili konularda karar verme oranlarında ağırlık merkezinin kadın olduğu görülüyor. Ancak ev seçimi, tatil ve eğlence gibi konularda son sözü erkek söylüyor.

Tatil ve eğlence konularında erkeklerin karar oranı yüzde 48,9 iken, kadınlarda bu oran yüzde 43,6'ya düşüyor. Ailede tatil ve eğlence konusunda yüzde 6,5 çocuklar, yüzde 1 ise evin yaşlıları karar veriyor.

Ailede ev seçerken yüzde 48,4'le erkekler belirleyici oluyor. Kadınların bu konudaki karar oranı yüzde 45,9. Ev seçiminde verilecek kararlarda yüzde 4,5 ile çocuklar da etkisini gösteriyor. Yaşlılarının ev seçimindeki karara etkisi ise yüzde 1,2 olarak hesaplanıyor.
 

Gizembetulyusa

Boy:163 kilo:101.7 guncel 95.5 hedef:55
Kayıtlı Üye
15 Mart 2017
666
1.618
Kimin onerisi daha mantikliysa o oluyor sonucta esimi mutlu etmeyecek bir sonuc doguracaksa illa bnm dedgm.dye dretmem yada ayni şekilde eşim dretmez ortak paydada buluşuruz genelde sadece maddi konulara cok karsmam esim cok guzel para yonetir ben yonetsem evi batrrdim herhalde
 

Rookiemother

👑🦁
Pro Üye
Anneler Kulübü
24 Ocak 2013
4.794
21.584
Kazen Kazen iki videodur bir es arası acmalar kavgaya tutusturmalar 😂 kk kadınları olarak sığınma evi actircaz beyler icin sana bu gidisle
Bir şık daha olmalı erkek görünümlü ama he hi deyip bayanin herseyi yaptigi yaptırdigi son sözünü söylediği😂
 
Yukarı Alt