Evde tasarruf yöntemleri

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.069
Emoji Skoru
31
Evde tasarruf yöntemleri
:eek:klava:tatlicadiarzu

Zaman ekonomi zamanı olduğuna göre her şeyde olduğu gibi ev işlerinde de dikkatli olmalı ve tasarruf yapmanın püf noktalarını göz önünde tutmalısınız.


Geçim zorlukları nedeniyle özel ihtiyaçlarınızdan kısıyor olabilirsiniz fakat bunun yeterli olmadığını düşünüyorsanız ev işlerinde de tasarruf yapmanın yollarını bilmelisiniz. Böylece hem aile bütçesine katkıda bulunur hem de para biriktirme şansı yakalayabilirsiniz.

Bulaşık makineleri
" Bulaşıkları, bulaşık makinesine koymadan önce soğuk suda çalkalayın.

" Makineyi yarı dolu veya aşırı dolu şekilde kesinlikle çalıştırmayın.

" Yaz aylarında ısıyı ve nemi azaltmak için sabah veya akşam saatlerinde yıkama yapın. Bulaşıklar için maksimum 60 derece su sıcaklığı yeterlidir.

" Makine çalışırken mümkünse banyo ve mutfakta aşırı su kullanmayın.

Çamaşır makineleri
" Çamaşır makinelerini tam doluyken çalıştırın.

" Çamaşırları yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanın. Elektrik enerjisinin yüzde 90'ı suyu ısıtmada harcanır. 30-40 derece su sıcaklığı, çamaşır için en uygun sıcaklıktır.

" Çamaşırlar için doğru programı seçin. Çamaşırları aşırı kurutmayın. Fazla harcanan enerjinin yanında aşırı kurutma elbiseyi tüylendirir ve yıpratır.

" Aşırı köpüren deterjan kullanmayın. Az veya fazla miktarda deterjan kullanımı verimsiz temizleme demektir.

" Her yıkamadan sonra kurutucudaki filtreyi temizleyin.

" Soğuk suda temizleme yapan deterjanlar kullanın.

Buzdolabı ve derin dondurucular
" Dolabınızı, soba, radyatör, bulaşık makinesi ve ocak gibi ısıtıcı kaynaklardan uzak yerlere yerleştirin böylece enerji tüketiminizi yüzde 10-15 oranında azaltabilirsiniz.

" Buzdolabının sıcaklığını +5 derecede, derin dondurucunun sıcaklığının ise -18 derecede tutmak gereklidir çünkü daha düşük sıcaklık enerji israfıdır.

" Yemeklerinizi dolaba koymadan önce oda sıcaklığında soğutun. Buzdolabının kapılarının hava sızdırmaz olmasına dikkat edin. Sızdırmazlık kontrolü için beyaz temiz bir kâğıdı, kapı contası ile dolap kabinesi arasına koyun ve kapatın. Eğer kâğıt çok kolayca çekilebiliyorsa, buzdolabınız veya derin dondurucunuz hava alıyor demektir.

" Derin dondurucuda buz kalınlığının 7 milimetreden fazla olmasına müsaade etmeyin. Dolabın altında veya arkasında bulunan bobinleri yılda iki defa temizleyin. Temizlemediğiniz zaman, yüzde 25 daha az fazla enerji tüketerek ancak uygun sıcaklığı elde edebilirsiniz.

" Buzdolabını evinizin en sıcak yerine koyarsanız toplam enerji tüketiminiz yüzde 25 artar. Derin dondurucudan alacağınız bir kase buz parçasını dolabınızın ortasına koyun. Böylece 3-4 gün süre ile yüzde 5 daha az enerji harcarsınız.

" Buzluktan çıkardığınız yiyeceği dolapta eritin, bu durum dolabınızın daha az enerji harcamasını sağlar.

Ütü
" Ütü alırken kurutucu gücü düşük, buhar kapasitesi yüksek olanları seçmek daha az enerji tüketmenizi sağlayacaktır.

" Ütü yapmadan önce çamaşırlarınızı düzgün şekilde askıya asın. Bu çamaşırlarınızı ütülerken daha az enerji harcamanızı sağlar.

" Çamaşırların nemli olarak ütüleyin, buhar ve termostatlı ütülerin kullanılması enerji tasarrufu açısından önemlidir.

" Ütüleme işinin bitimine yakın ütüyü prizden çekin ve son parçayı ütünün içinde kalan ısıyla bitirin.

" Ütüleme işini, ütüyü yeniden ısıtmak gerekmeyecek şekilde yapmayı planlayın.

Saç kurutma makinesi
" Saçlarınızı havlu ile iyice kuruladıktan sonra saç kurutma makinesi kullanın. Böylece daha az enerji harcarsınız.

" Unutmayın, saç kurutma makinesinin10 dakika çalışması 60 watt'lık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer elektrik tüketir.

Ocak, fırın ve yemek pişiriciler
" Yemek pişirirken düdüklü tencere kullanın. Bu yolla hem enerji tasarrufu sağlayacak hem de yiyeceklerinizin besin değerini korumuş olacaksınız.

" Yemeklerinizi ocakta pişirmeyi tercih edin. Ocaklarda yemek pişirmek, fırında yemek pişirmekten daha ekonomiktir.

" Tencerede pişirdiğiniz yiyecekler kaynama sıcaklığına ulaştığında, ocağın alev ayar düğmesini en kısık pozisyona getirin, yüksek ateşte kaynama yiyeceğin pişmesini hızlandırmaz.

" Pişirme işlerinde alt kısmı düz olan tencere ve tava kullanın. Bu, ısınma süresini kısaltır.

" Büyük bir ateşin üstüne küçük kap koymayın. Aksi durumda enerji kaybına neden olursunuz. Ayrıca kabın altının temiz olmasına dikkat edin.

" Yiyeceklerinizi ağzı açık kaplarda pişirmeyin. Kapalı kaplar içinde yemek daha çabuk pişer, dolayısıyla daha az enerji harcanmış olur. Kapaksız kapla yemek pişirirken 3 kat daha fazla enerji tüketirsiniz.

" Fırında, bir yerine birden fazla yemek pişirmeye çalışın. Düşük sıcaklıkta pişeni diğerlerinden önce çıkarıp, fırının sıcaklığını düşürüp, yükseltmeden daha az enerji harcayın.

" Fırınınızda gerekli olmadığı durumlarda ön ısıtma yapmayın. Ön ısıtma yapmanız gerekiyorsa 10 dakikayı geçirmeyin.

" Mikrodalga fırınlar da pişirme ve ısıtma süreleri çok kısadır (pişirme 10-15 dakika, ısıtma 2-3 dakika). Klasik fırına göre yaklaşık yüzde 50-60 daha az enerji tüketerek önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlarlar.

" Yiyecekleri küçük parçalara bölerek pişirin veya ısıtın. Bu, pişirme sürenizi kısaltacaktır.

" Yemekleri pişirirken çok fazla su kullanmayın. Yemeğin üstünü kaplayacak kadar su yeterlidir. Fazla miktarda su kullanmanız daha fazla enerji harcamanıza neden olur.

" Donmuş bir yiyeceği fırında pişirmeden önce çözülmesini sağlayın.

" Tüketeceğiniz miktarda yemek pişirin. Alım gücü düşüyor, gelir dağılımı bozuluyor.
__________________
 

tutuklu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
31 Ağustos 2006
Mesajlar
387
Emoji Skoru
8
ben de bildiğim bir yöntemi söyleyeyim,klozetin rezervuarının içine içi su dolu kola ya da su şişesi koyarsanız hacminden daha az su ile klozetinizi temizlemiş olursunuz. bizim rezervuarın içine bir kaç tane 500 ml'lik su şişesi koydum. sudan illa ki tasarruf etmek lazım.
 

Tycoon

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
29 Nisan 2007
Mesajlar
2
Emoji Skoru
0
Yaş
39
Bence de herkes uymalı. Yazıkki ülkemizde çok şey israf edioruz. İnsanların bu konuda bilinçlendirilmesi lazım. Bu konuda çok faydalı siteler var. Mesela Tema vakfının Suyunu boşa harcama! sitesi ne ile ne kadar tasarruf yapabileceğimizi hesaplıyo, bence çok hoş bişey. Tasarruf.awardspace.com sitesi de tasarrufla ilgili güzel bi blog, bu konudaki her türlü ilginç yazıyı yolluyolar. Merak edenler bu tür sitelere bakabilir. Bence özellikle kadınların bu konuda hassas olup çocuklarını iyi eğitmesi ve israftan koruması şart. Öğretmenler :hooray: de dikkat etmeli. Hep beraber israfsız bir geleceğe kavuşabiliriz. turkbayragi
 

Ushi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
15 Nisan 2009
Mesajlar
55
Emoji Skoru
0
Yaş
40
Daha az su daha az deterjan daha fazla hijyen çevreye ve insana zararı olmayan evde en büyük tasarrufu sağlayan nano korumalarla yapılıyor...
 

Ushi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
15 Nisan 2009
Mesajlar
55
Emoji Skoru
0
Yaş
40
nano korumaları Türkiyede bekbars, nanoline, percenta satıyor
 
Yukarı Alt