Evleneceğim kişi bu mu ?

Kazen

Babalar ve Oğulları
Yönetici
Administrator
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
15.830
Emoji Skoru
39.709
“EVLENECEĞİM KİŞİ BU MU?”

Pek çok düğün öncesi, çiftler birbirleri için şunu düşünebilirler: ‘Olamaz, evleneceğim kişi bu mu!’. Medical Park Fatih Hastanesi’nden Uzman Psikolog Sinem Demir’e göre, bu soruyu sormak, evliliğin gidişatıyla ilgili mutlak bir ipucu değil. Yani düğün sürecinin sancılı geçmesi, evliliğin de illa ki kötü gideceğini göstermez. Evliliğe yüklenen anlam, ailelerin devreye girmesi, ailelerden gelen temel değerlerin çatışması gibi sebepler, evlilik öncesinde sancılı bir süreç yaşanmasına sebep olabilir. Bu da, ‘birlikte olduğum insanı acaba tanımamış mıyım’ gibi bir hisse yol açabilir. Sinem Demir’e göre düğün sadece evliliğin kutlanması, ailelerin bir arada eğlenmesinden öte bir işleve sahip: “Çiftin geçmişlerinden, ailelerinden, geleneklerinden getirdiklerini ortaya döktükleri ‘düğün’, bu ortaya dökülenlerin bazı durumlarda ‘bir düğüme’ dönüşebildiği bir süreç”.

Çocuk muyum, Yetişkin mi: Düğün Sürecinde Karışabilir

Ne oluyor da o duyarlı insan düğün sürecinde birden ailesinin sözünden çıkamayan, onların müdahalelerine tepki veremeyen, kararlılığını ortaya koyamayan biri haline dönüşüyor? Herkesin ailesinden gelen, ailesine de daha önceki nesillerden gelen bazı alışkanlıkları, gelenekleri, değer yargıları, davranış kalıpları vardır. Bu değer yargılarından, alışkanlıklardan hangilerini, ne düzeyde alacaklarına, çiftler birlikte karar vermelidir. Karar verebilmek, yetişkin düzeyinde olmayı, yani sorumluluk ve inisiyatif alabilmeyi gerektirir. Düğün ise bu soğukkanlılığı sağlayabilmek için en uygun zaman olmayabilir. Düğün sürecinde, yetişkin olmakla çocuk olmak arasında gidip gelinir. Genç bir gelin veya damat, ailesinin “çocuğu” ve ailesine has özelliklerin taşıyıcısı olmak ile evleneceği kişinin eşi olarak bir “yetişkin” olmak arasında sıkışabilir. Kişi ailesine “ben çocuk değilim, bakın nasıl da yetişkinim” mesajı vermek isterken, bu kararlılığını eş adayına sert tutumlar olarak gösterebilir. O zamana kadar idealleştirilmiş eş adayı, birden “ailesinin yanında, bana karşı” algısıyla hayal kırıklığı yaşatabilir.

Düğündeki Hayal Kırıklıkları, Evlilikte Fırsata Dönüşebilir

Bu noktada çiftler, düğün sürecindeki hayal kırıklıklarını değerlendirerek, ilişkileriyle ilgili değerli adımlar atabilirler ve bu karmaşa, işe yarar hale dönüşebilir. Evlenilecek kişinin “hata yapmayan, mutlak güçlü, mutlak kararlı” olması beklentisi, gerçekçi değildir. ‘Eş’ olmak da zamanla öğrenilen bir roldür. Diğer yandan, kendisini ‘sadece’ anne-babasının değerlerinin taşıyıcısı ve onların ‘çocuğu’ olarak gören birinin de bir ‘eş’ olması zordur. Düğün süreci, evlilikte de sürebilecek bu eğilimlerin fark edilmesi ve daha sağlıklı bir hale gelmesi için bir fırsattır. Bir yandan doğduğu ailenin çocuğu iken, diğer yandan çekirdek ailede yetişkin olabilmek mümkündür. Bu rollerin dengesini oturtmak hem zaman alır hem de bu konular üzerinde emek sarf etmeyi gerektirir.

Evlilik Öncesi Danışmanlık

Evlilik öncesi sürecin her zaman sancılı, sorunlu olması gerekmez. Bununla birlikte, evlilik öncesinde ‘önemli konuların’ değerlendirilmesi, çiftler için faydalı olabilir. Flört evresinde, her şey olumlu, heyecan verici, pembe bir gözlükle görünürken; konuşulması gereken pek çok konu ise genellikle ihmal edilir. Para idaresi, çocukların yetiştirilmesi, değer yargıları ve inanç sistemlerindeki benzerlik ve farklılıkların değerlendirilmesi gibi konular, “evlilik öncesi danışmanlık” görüşmelerinde ele alınır. Çiftin evliliğe dair bakış açıları, beklentileri, olası kaygıları da bu danışmanlık görüşmelerinde değerlendirilir.

Sinem Demir
Medical Park Fatih Hastanesi, Klinik Psikolog
 

KxixymA

(¯`·Kocesinin Meleee•´¯)
Kayıtlı Üye
Katılım
9 Ocak 2008
Mesajlar
2.185
Emoji Skoru
3
Yaş
33
Güzel bir yazı. Paylaştığın için teşekkürler yerimseniben
 
E

EU1

Ziyaretçi
Bazi insanlara gerçekten fayda ediyor, bu tür danişmanlik hizmetleri ama ben hiç mi hiç tasvip etmiyorum.
Benimde bir çok sorunum oldu ama kendi kendime veya sizlerle veya arkadaşlarimla çözdüm.
 

KarKralicesi

ATA BARIŞ (:
Pro Üye
Katılım
16 Eylül 2006
Mesajlar
24.084
Emoji Skoru
18.103
Yaş
31

evlilik öncesi bir uzmana gidilmesi bencede sacma.

sanki öncekiler gidiyoduya:nazar:

 

sirincik1234

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
23 Eylül 2008
Mesajlar
20
Emoji Skoru
0
Yaş
35
Merhaba Kıslar,

Ne uzmanı ya bence insanlar nereden para kazanacaklarını şaşırmış durumdalar yawwww.
 

braue

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
13 Kasım 2007
Mesajlar
929
Emoji Skoru
1
arkadaşlar bu kafayı bırakın yok eskiler gidiormuydu yok saçma falan. bikere herkes psikolojik destek almalı. bunun için akıl sağlığımızı yitirmemizimi beklioruz. ben bir öğretmenim ve az çok insan psikolojisi hakkında bilgim var. okadar sallamasyon yaşıyoruzki. oyüzden bukadar sağlıksız mutsuz bireyler oluyor ve sağlıksız bireyler yetiştiriyoruz.
 

buzdevri

****
Kayıtlı Üye
Katılım
31 Ağustos 2008
Mesajlar
5.658
Emoji Skoru
16
diyelim ki uzmana gittim ki ben tam o süreçteyim gitsek mi kendimiz mi mücadele etsek...bize uzman yok siz mutlu olamazsınız yada çok farklısın diye sonuçlara mı varacak..yada kafa mçok karışık ama yinede eğitim her konuda güzel bir şey diye düşünüyorum..
 

buzdevri

****
Kayıtlı Üye
Katılım
31 Ağustos 2008
Mesajlar
5.658
Emoji Skoru
16
en zor aşama bu herhalde evlilikte ..Allah yardımcısı olsun herkesin.. :))
 
E

EU1

Ziyaretçi
ahh ßen ßuLmuşum ßeyaz atLı prnsimi..hayatımdan memnunum.. :))
 

Cemre

Popüler Üye
Pro Üye
Katılım
7 Mayıs 2007
Mesajlar
3.608
Emoji Skoru
7
yarım doktor candan yarım hoca dinden edermiş
biz milletçe alışığız yaralanana ilk müdehaleyi hemen biz yaparız
şimdi ne alaka diyceksiniz e bakın yazılanlara önceden uzmanmı vardı
yok uzmana ne gerek size sorarım bize sorunca herkez farklı birşey söylüyor
eskiden uzmana danışmak yoktu ama bu kadar beklentilerde yoktu
annelerimizin zamanında evleneceği kişiyi gerdekte görenler vardı
gelinlikle girdin kefenle çıkacaksın denirdi
şimdi aşık oldum evleniyoruz mutsuzuz sonrada boşanıyoruz deniyo
aldatmalar çoğaldı yani uzmana gerek var hemde çok var çünki
giderek evlilikler deformasyona uğruyor sonradan pişman olmamak adına her türlü
sorunumuzda uzmanlardan yardım almalıyız bence
 
Yukarı Alt