Evli çiftler ekonomik giderleri nasıl bölüşüyorsunuz

Aylakkadin

Başlangıç 81 güncel 64.65 hedef 55.0
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
31 Mayıs 2019
2.264
3.777
Eşimle ortak hesap var. Herkes ihtiyacını harcar. Ödemeleri o takip eder. Abartmazsam nereye harcadın demez. Kendisi plan dişi harcayacaksa mutlaka söyler

pelin-

Pelin-
Kayıtlı Üye
5 Eylül 2014
14.105
49.443
Ne kazanirsak onu harciyoruz, birikimimiz de 3 kişilik harcamamiz da, kimsenin kendi parasi yok yani.
Ciddi harcamalar yaparken birbirimize danisiyoruz, onun disinda herkes kartiyla alacagini aliyor ay basina maas yatinca da senin benim hesabi yapmadan odemeler yapiliyor. İkimiz de gelirimizi giderimizi biliyoruz.

La Lune

Just SQUAT!
Pro Üye
28 Şubat 2012
11.718
20.968
Kartımdan harcamayı düşündüğüm miktarı alıp eşime gönderirim kalanı. Yüksek meblağ alacağımız şeyleri beraber planlarız. Kalanlar da birikim hesabında döviz ya da altına çevirilir.

giggles

Shady's back.🥴
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2020
1.333
6.266
İkimizin de ödediğimiz kredilerimiz var. Ben müsrif olduğum için kredi hariç kalan paradan kendime aylık bi harçlık belirliyorum geri kalanını eşime yolluyorum. Evin giderleri, kira bilmem ne hiç ilgilenmiyorum.

Audrey Hepburn

Allah'ım bizi cahil ve görgüsüzlerden koru.
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Temmuz 2013
2.357
2.061
Evin kredisi ve elden ödemelerimiz var her ikimizin hesabında da otomatik ödemelerimiz var. Çocuklar adına birikim yapıyoruz. Onun dışında yakıt market pazar vs esim halleder. Ama hic senin benim hesabim demeyiz kimin hesabında kaldıysa ihtiyaç halinde ondan nakit cekeriz. Kredi kartim yok sevmiyorum cok zorunlu haller için ek kart çıkarttık 9 yılda 2kez lazım oldu. Kisisel alisverislermiz konusunda karışmayız para cüzdan çanta taşımayı sevmem yalniz ya da habersiz alışveriş harcama yapmam esimden isterim. Yanimdayken kasam odur.

Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının üstünde.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 57 Kg. ile 77 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 176 cm. Başlangıç Kilom :86 Kg. Şimdiki Kilom :81 Kg.

gul2016

Aktif Üye
Pro Üye
13 Kasım 2019
3.177
7.258
49
O anda kimde para varsa o öder. eşimde para varsa genelde o öder, onda olmayınca ben öderim. Kim ne ödedi hesap yapmayız. Ama eşim biraz daha müsrif ben biraz daha tutumluyumdur.

GelenKutusu

Mutlu ve 2 çocuklu bir bekar...
Kayıtlı Üye
18 Eylül 2014
8.347
29.547
Maaşların ne kadar olduğu önemli bu durumda
Sizin maaşınız 2500₺ ise ve kiranız 2000₺ ise olmaz mesela
Ama maaşınız 8000₺’dir, kiranız yine 2000₺’dir, olur.
Market masrafları kime ait? Aylık market neredeyse kira kadar tutuyor. Eşiniz ödüyorsa denk gibi gözüküyor.
Eşinizin maaşı 4000₺ ise ve kimseye hesap ödetmiyorsa sıkıntı. Ama adamın maaşı 10000₺’dir, harcasa bile yarısı kalıyordur, o zaman sorun yok.

Para biriktiriyor musunuz peki?

azra_54

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Kasım 2018
1.016
1.478
37
Eşimin eli çok açık kendisi hariç herşeye herkese para harcar. Kira fatura mutfak tüm harcamaları eşim yapıyor. Ben de ek kart var gerektiği durumlarda kullanıyorum. Kendime çok yüksek fiyatlı kişisel bir şey alacaksam kendi maaşımdan alıyorum. Gerçi çok alışveriş yapmıyorum son zamanlarda sıkışık durumumuz. Onun dışında kalırsa bir şeyler birikim yapıyorduk ama şu aralar yapamıyoruz😊

numnumk

Baby is coming 👼🏼
Kayıtlı Üye
29 Nisan 2020
1.820
3.530
Evin ve arabanın giderleri tamamıyla eşimde. Ben o ayki kredi kartı taksitime yada ihtiyacıma göre eşime kendimce uygun gördüğüm miktarı yollarım. Ay içerisinde bazen market alışverişi yaparım vs. Bi genelleme yok yani. Kısacası o her türlü evi geçindiren kişi, ben layloylom😂

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 14-12-2020

Hamileliğimin 33. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 51 gün kaldı.

Bebeğinizin boyu 4 gün öncesine göre yaklaşık 2,5 cm daha uzun. Bacaklarınızda daha fazla yorgunluk hissedebilir ve varis gözlemleyebilirsiniz. Vücut ve kan hacminiz arttıkça, bacaklarınızda ve bacak damarlarınızda daha fazla baskı olur. Baş ağrıları, bulanık görme ve aşırı şişlik preeklampsi (gebeliğin ikinci yarısında gelişebilen hipertansiyon ve proteinüri ile kendisini gösteren rahatsızlık) belirtileridir.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 2000 gr. - Yaklaşık boyu : 43.7 cm. (Baştan Topuğa)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

papatya39000

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Nisan 2013
88
125
Maaşların ne kadar olduğu önemli bu durumda
Sizin maaşınız 2500₺ ise ve kiranız 2000₺ ise olmaz mesela
Ama maaşınız 8000₺’dir, kiranız yine 2000₺’dir, olur.
Market masrafları kime ait? Aylık market neredeyse kira kadar tutuyor. Eşiniz ödüyorsa denk gibi gözüküyor.
Eşinizin maaşı 4000₺ ise ve kimseye hesap ödetmiyorsa sıkıntı. Ama adamın maaşı 10000₺’dir, harcasa bile yarısı kalıyordur, o zaman sorun yok.

Para biriktiriyor musunuz peki?
Benim maaşım 5000 kira 2000 eşimin maaşı 7-8 bin gibi

papatya39000

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Nisan 2013
88
125
Eşimin eli çok açık kendisi hariç herşeye herkese para harcar. Kira fatura mutfak tüm harcamaları eşim yapıyor. Ben de ek kart var gerektiği durumlarda kullanıyorum. Kendime çok yüksek fiyatlı kişisel bir şey alacaksam kendi maaşımdan alıyorum. Gerçi çok alışveriş yapmıyorum son zamanlarda sıkışık durumumuz. Onun dışında kalırsa bir şeyler birikim yapıyorduk ama şu aralar yapamıyoruz😊
Benim eşimi özetlemişsiniz kendine bir şey almaz giyecek kıyafeti olmaz milletin hesabını öder 🤷‍♀️

Selseli

Üye
Kayıtlı Üye
10 Ağustos 2020
197
295
27
Esimle ikimzde calisiyoruz hesabimiz birdir para bir hesapta toplanir tum giderlerimiz oradan karsilanir sonrasında yatırım yapacağımız konularda da ortak karr verilir. Kari kocanin hesaplarinin ayri olmasi bana cok garip geliyor ev arkadasligini hatırlatıyor yani sonucta bir hayati paylasirken ayrı hasaplarin yapilmasi garip geliyor

babyloading87

Hersey cok guzel olacak!
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2015
18.050
43.299
33
Elektrik
Kk(benzin alıyır bu karttan)
Bebegin giderleri
Erzak /pazar haric mutfak giderleri(deterjan vs)
Es dost hısım akrabaya alınacak hediyelr vs bende
Allah razı olsun kirayı ödüyor🤣
Bide ufak bi arac kredimiz var illa ondan 3-5 bisey bana kitliyor💆🏻‍♀️🤣
Ama benimki örnek alınack bi durum değil.
Siz yapmayın böyle seyler🤷🏻‍♀️

Turkandrnb

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Mayıs 2019
1.457
2.001
Herkese merhaba yeni evli sayılırım. Eşimle ikimizde çalışıyoruz evin kirasını ben ödüyorum. Eşimin eli çok açık yani çevresine eşine dostuna yedirip içirmeye bayılan biri. Acaba ekonomik desteğimi azaltsam mı? Sizler nasıl bölüşüyorsunuz giderleri?
Benimde esimin eli o kadar acik ki evimiz dışında herseyi kendi yapiyor. Hic sormam aldigini verdigini. Evin tüm ihtiyaçlarını ben alırım o da bu duruma tamamen alismis durumda. Cok iyi bir insan bunlari dile getirsem ya da para istesem tabiki esirgemez ama bastan boyle alıştırdıgim icin cok pişmanım. Evin gelir gider dengesini bilmiyor. Size tavsiyem esinizin maasi evinizi idare edip yetiyorsa sizin maasinizla birikim yapın hayat giderek inanilmaz bir hal aliyor.

Karamellasepeti

Çok pati az insan çok huzur
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
16 Eylül 2017
5.011
9.650
Bence sevgililik gibi yürümeli işler. İki tarafta evin giderlerini ortak ödemeli birikim uapiliyorsa eşit miktarda bankaya ortak hesaba konmalı. Geri kalan parayla isteyen istedigini yapsın birinin diğerinin harcamalarını bilmesini doğru bulmuyorum.