Evlilik hazırlığı... Çok bunaldım...

sivaz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
2 Ağustos 2014
617
2.093
Herşeyi nikah öncesi almak zorunda değilsiniz, kendinizi sıkıştırmayın, evlendikten sonra da gayet güzel alınıyor, bazen içinize sinen o zaman karşınıza çıkıyor. Zorunlular zaten bellidir onları alıp, kendi işlerinize odaklanın. Düğün falan deseydiniz zor olur derdim de nikah yani çok da kasmayın.böyle zamanlar hiç işiniz olmasaydı bile sıkışık geçer, o yüzden akışına bırakın.kayınvalidenizi düşünmeniz de ne güzel. Ama mesela salon takımını o alsın, yemek takımını siz evlendikten sonra alın gibi gibi. beğendiğiniz içinize sineni alın, bir an da olmasa da olur. Hayırlı olsun şimdiden, huzurlu olduktan sonra hepsi hallolur.
 

xy35

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2019
2.006
3.457
25
Evlendikten sonra alın. Onca şey almışım daha kullanmadığım bir sürü eşya duruyor sacmalamisiz resmen. Salonda iki kez oturdum şimdiye kadar onun harici hep oturma odasindayiz. İki kisiyiz zaten kafanız rahat oldukça alınır. Yemek masasıni daha hiç kullanmadım mutfakta yiyoruz çünkü aileleri yemeğe alcaktim kalabalık bir şekilde virüs olayı çıktı alamadım
 

CocoParisien

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Mart 2017
578
1.037
23
Merhabalar
Nişanlıyım. Yaz sonu nikahım olacak. Düğün zaten istememiştim. Sade bir nikah töreni olacaktı ama şuan o da güvenli değil nikahı basıp oturacağız gibi duruyor davetli falan olamayacak sanırım. Neyse düğün yok ama ev eşya işleri var. Şuanki evimiz öğrenci evi gibi. Yeni bir düzen kurulacak.
Tabi korona sebebiyle henüz hiç bir hazırlık yapmadık. Ne ev var ne eşya ne halı ne perde. Bir tek çeyizlik eşyam, yatak yorgan, mutfak eşyaları tamam. Onları da annem ara ara alıp koymuş kenara.
Yazmam gereken bir tezim, tez komitem, ayrıca çok önemli bir sınavım var 20 gün sonra. Ha bir de çalışıyorum.
Annem günde 8 kere arayıp kızımmmm bak şuna da bakın diyor ve her aradığında yarım saat tutuyor beni. Bir de sürekli aman yetişmeyecek etmeyecek diye telaş ettiriyor. Babam, nişamlım ile yaptığımız her şeye bir kulp takıyor. Ay siz çocuksunuz kimse sizi ciddiye alıp ev vermiyor tabii vs diyerek. Çünkü bizde ev maaalicek, eşya maaalicek bakılır ama biz kendimiz yapıyoruz ona kızıyorlar. Hepsi de 65 üstü yani sokağa çıkamıyor eşya bakmaya gelecek🙄
Neyse bugün telefonda beni arayıp durmayın benim bir sürü işim var dedim. Kendi başına iş aldın bizene ne teziymiş evleniyorsan geçti o işler falan dedi. Annem de her işini bitirip öyle evlenseydin hemen tuttun getirdin damadı dedi. Ama yani akademi uzun bir yol, bilirsiniz hiç bitmez.
Son olarak da ne düğün istedim ne nişanda bohça altın falan yaptırdım hiç bir şey istemedim şimdiye kadar. Şimdi de isteyemiyorum. Ay sanırım alışmamışım.
Şöyleki evin beyaz eşya, yatak odasını ailem alıyor. Salon ve çalışma odamı nişanlım. Oturma odası ortak. Ivır zıvır eşyam yemek takımım vs var zaten. Elektrikli mutfa eşyalarım da var. Ben nişanlıma ailesi pek yardım etmediği için yardım edeceğim. Kv gelinliği alacak. Kv aslında salon ne beğenirsen söyle kızım ben gidip parasını ödeyeyim dedi sağolsun, gelinlik için de aynı şekilde ama biliyorum ki durumu kısıtlı. Kp hayırsız zaten ortada yok.
Bir gelinlik beğendim ama azıcık pahalı bir marka. Bir de tesadüfen girdiğimiz bir mobilyacıda salon ve yemek odası takımları beğendim. Hatta aşık oldum takımlara ama çok pahalı geldi bana. Nişanlımla bir birikimimiz var. Alabiliriz o takımları ama bütün paramızı bu işe harcamak da mantıklı değil. Neyse işte öyle istemeye utandım. Halbuki benim de param yani. Bir de kv ben alacağım diye tutturur ondan korkuyorum. Zora düşer çünkü.
Ay şiştim şiştim anlatayım dedim kızlar yaa.. Valla ben bi evlensem de kurtulsanız. Bu arada nikahı ertele demeyin sınavına girdiğim başka bir iş var. O olmadan nikah yapmazsam daha uzun bir süre yapamam. o tip bir iş. Biran evvel de kurtulmak istiyorum. Salon takımları rüyama giriyor artık.
Ben hatırlıyorum sizi. Yorumlarınıza da sık sık rastlıyorum zaten.
Tam bir şey yazacaktım ki yurtdışında yaşayacağınızı gördüm. Ben olsam ne ev ne eşya hiçbirine bakmam en beğendiğim gelinliği alır nikahı kıyarım biriktirdiğim parayı da bir güzel yurtdışında yerim. Ya şimdi yeni eşya alsanız siz dönesiye zaten modası geçmiş olacak. Ev boş durmaktan küflenecek. Boşa harcayacağınız binlerce lira da cabası. Parayı çöpe atmakla eşdeğer yani bu. Ha belki dönmeyeceksiniz o zaman paranızı orada kendinize yeni bir düzen kurmakta harcasanız daha işe yarar olur. Anne faktörünü anladım ama akıl var mantık var. Yaşamayacağınız ülkede ev düzmek aşırı saçma değil mi? İşler planlandığı gibi gitmez, burada kalmak zorunda kalırsanız da kesinleşince alırsınız ne gerekiyorsa.

Bu arada işiniz ne aşırı merak ettim. Kurumun eşinizi uygun bulması gerekiyor filan. Dışişlerinde ya da konsoloslukta filan mı çalışacaksınız?
 

Luys

Waiting...
Kayıtlı Üye
22 Mayıs 2020
37
154
32
Benim bir kaç ay önce yaşadıklarımın aynısı. Okuyunca çok şaşırdım. Benim nikah tarihi tam corona patlamasına denk geldi ve sade bir nikahla evlendim. Annemin evde kına muhabbeti bizde de oldu ama corona sağolsun yapmadık. Yurtdışına gideceğimiz için hiç eşya peşine düşmemiştim zaten. Standart şeyler aldım nevresim vs. Ve daha önceden aldığım çeyizlerim sadece. Öğrenci evi standartlarındaki evimizde oturuyoruz şimdi. Bu evlilik masrafları, eşyaları ve abartılmasından gına geldi artık. Öyle huzurluyum ki. Hem evlenmiş olduk hem de sıfır stres. Sınırlar da açılsın konu tamamen kapanmış olacak :) madem "1 kez evleniyorum" manyaklarından değilsiniz, takmayın artık bu kadar. Tezinize odaklanın. Biz bu evdeki herşeyi atıp, dağıtıp yurtdışına gideceğiz. Neden sıfır eşya alıp başıma dert edeyim diye düşündüm ben şahsen. Nakliye hiç ucuz ve kolay değil yurtdışına ve inanın bir çok ülkede herşey 3 kat daha ucuz.
 

Alevaizm

Dün, bugünün çılgınlığını hazırladı... İçelim!
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
26 Mayıs 2020
1.199
3.966
32
Kayınvalideler sorun çıkarmayıp Anne çıkarınca da çok daha sinir bozucu oluyor. Yani illa ki biri can sıkacak😑
 

nebileyim

anneyim ben :)
Kayıtlı Üye
6 Ağustos 2010
1.884
3.755
Bu şekilde anneniz ve babanız hakkında eşinizin yanında bahsetmeyin derim.
Siz dediklerinizi unutursunuz da, eşiniz unutmaz. Sonuç olarak eşinizde annenize ve babanıza saygı kalmaz.

O hiç kendi ailesini bu şekilde eleştiriyor mu sizin yanınızda? Oradan pay biçin. Mutlaka o da yaşıyordur bazı çatışmalar, bu konuda ailesiyle...

Çok büyütmeyin hazırlıkları. Evlendikten sonra, aceleye getirmeden herşeyin daha çok beğeneceğinizi alabilirsiniz.

Zaruri olanı alın, gerisini sonraya bırakın.
 

Iyidusuniyiolsun

Üye
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2020
168
361
32
Annenizi ikna edin kurtulun aklın yolu birdir o da anlar sonunda. Yurtdışına giderken de bu eşyaları şimdi ne yapacağım şimdi diye düşüneceksiniz. Malesef tüketim toplumu böyle zamanlarda o tabak takımlarını alınmazsa sonsuza kadar öylesi bulunmayacak dünyanın en önemli şeyiymiş gibi gösterebiliyor insana. Olabildiğince bu tuzaklardan kaçın. Yeriniz belli olunca herşeyi yavaş yavaş seçersiniz. Aceleyle alınmış birsürü gereksiz uyumsuz şeyle dolmasın eviniz. Heleki taşınma ihtimaliniz varken.
 

Sahinys

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
22 Mart 2018
1.403
3.626
37
Ay siz annem misiniz🤣 annem de sürekli aynı şeyi söylüyor. Zaten dünden razılar bir şeycik almazlar diyor. Ama zaten aldırmıyorum ki. Nişanlımla ben alıyoruz.
Biz de eşimle evlendiğimizde salon takımı vs almamıştık, eşimin bekarkenki takımları vardı. Yatak odasını ben aldım o da beyaz eşyayı aldı tayinciyiz diye eşyaya çok ehemmiyet vermedik. Sonra yerleşik düzene geçerken annesi illa salonunuzu ben alıcam dedi diğer oğluna ev düzdüğü için sanırım yapamamış olmak istemedi, gerçekten bu konularda hassasiyeti varsa evlendikten sonra da yapabilir yani
Yurt dışı durumu varmış şimdi gördüm bence hiç almayın, zaten halihazırda eviniz var durumunuz netleşene kadar bekleyin. Dünya kadar masraf yapacaksınız sonra o eşyaları ne yapacaksınız. Ya üç kuruşa spotçuya satacaksınız ya da depoda çürüteceksiniz. Burda kendi eviniz kalacaksa evi kapatmadan gidecekseniz o ayrı tabi ama gereksiz yine de
 

azra_54

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Kasım 2018
1.039
1.517
37
Eski konularınızı biliyorum. Anneniz bu konularda ısrarcı olacak siz de arada kalacaksınız bu süreçte. Ama normal zamanda bile tüm evin eşyasını birden halletmek zorken korona döneminde iki kat zor. Benim tavsiyem kirada oturacaksanız çok abartıya gitmeyin eşyada. Hele birikiminizi hiç kullanmayın. Korona bitince yurt dışı filan yaparsınız. Mutluluklar şimdiden
 

Alys

Moiraine Damodred
Pro Üye
6 Aralık 2010
20.645
44.732
ya dugune iliskin seyler hazir olsun, gelinlik davetiye falan,
evin isi zaten bitmez ki,
10 yillik evliyim hala evimde eksik var, zaten biri geliyor digeri eskiyor derken surekli sirkulasyon.

Ayrica aileniz neden bu kadar darliyor sizi, yasli olduklari icindir belki de.

Dugunum memlekette oldu, inanin nikahimdan bir gun oncesi gece 2 ye kadar calistim, islerimi bitirdim de 2 haftalik tatile ciktim dugunle birlikte.
Yasadigim yerde ev isini kendim halletmistim ama dugunle ilgili her isi ailem halletti, ben cogu seyi eve gidince gordum, bunu aldik kina icin, sunu aldik nikah icin diye.
 

giggles

Shady's back.🥴
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2020
1.968
8.635
Allah kolaylık versin. Tez yazma süreci hiçbir başka işiniz yokken bile insanı perişan eden bir süreç. Evlilik öncesinde eminim daha da yormuştur sizi.
Evlilik öncesi süreçte herkesin kafasından bir fikir çıkar, herkes bir kulp bulur. Hiç duymayın kim ne diyor. Kendi aileniz bile olsa. Hazır 65 yaşa yasak varken nişanlınızla beraber gidin bakın her şeyinizi. Zaten ailece gitseniz de seçimlerinizi çok onaylamayacaklar. Anne-babalarımız daha eski kafa bakıyorlar genelde eşya ve dekorasyon işine.
Nikah için de üzülmeyin. Az ve öz kişi çağırabiliyorsunuz sanırım. Gerçekten sevdiğiniz insanlarla sıcak bir ortam olması belki daha iyidir. Her işte bir hayır vardır sonuçta.
Aşık olduğunuz eşyayla ilgili de acele etmeyin bence. Ben de evlenmeden önce kaç eşyaya aşık oldum sayısını hatırlamıyorum bile :) Ama hepsine aynı heyecanla aynı istekle aşık olmuştum :) Sonra onları değil de bambaşka bir şey aldık. Şimdiki eşyalarımı da çok seviyorum. Geçiyor bir süre sonra o aşk. Tüm seçenekleri görüp öyle tercih yapmanızı tavsiye ederim.
 

tintinn

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Kasım 2012
3.524
10.981
Yurtdışına gidecekseniz anneniz ne derse desin eve eşya almayın. Paranızı harcamayın, zaten döviz alıp başını gidiyo canı isteyince elinizde paranız olsun. 10bin salon takımına verip ne yapacaksınız giderseniz? Boşa para bunlar. Nişanlınızla konuşun, kalırsak bunları bunları istiyorum eve diye ona göre alırsınız kalacaksanız. Giderseniz zaten orada bir şekilde halledeceksiniz.
Düğün yerine tezinize, sınavınıza odaklanın derim. Annenizi duymayın olsun bitsin