1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Notu Gizle

Evlilikte Mutluluğun Devamı

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve pamuksekeri tarafından 1 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  1 Nisan 2009
  Konu Sahibi : pamuksekeri
 1. pamuksekeri

  pamuksekeri Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.149
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Evlilikte Mutluluğun Devamı

  Her ilişkide olduğu gibi evlilikte de süreklilik önemlidir. Sokaktan aldığınız bir çiçeği eve getirirsiniz birkaç gün sonra solar. Evliliği de iki insanın ortak aldığı bir çiçek gibi düşünün bakımı yapılmaz ise solar gider, iki tarafta bu birlikteliği sürdürme isteği içinde olmalı ki, bu çiçeğin güneşini, gölgesini ayarlamalı suyunu vermeli ki, bu evlilik sürsün.

  Evlilikleri sürdürmenin bir takım yolları vardır. Bunlardan bazıları;

  Temel İletişim Becerileri Öğrenmek

  Evliliği sürdürmek için bazı temel iletişim becerileri vardır bunlar sonradan öğrenilebilir şeyler olduğundan herkes bunları öğrenebilir.
  İletişim sürekli konuşmak mıdır?
  Hayır iletişim öncelikle dinlemek demektir!
  Kadınlar genelde; “ Efendim ben eşime söylüyorum anlatmaya çalışıyorum beni dinlemiyor.” Acaba siz hiç onları dinlediniz mi? Biraz iğneyi kendimize batırmalıyız. Karşı tarafı dinlemeliyiz onları anlamak için dinlemeliyiz. İletişim sadece düşünce paylaşımı da değildir. Hem düşünce hem duygu paylaşımının birlikte olduğu durumlarda sağlıklı iletişim vardır diyebiliriz.
  Ben dilini kullanın;
  Sen dili: sen ne biçim insansın, sen şöylesin sen böylesin sen yanlış düşünüyorsun, sen haksızsın…… gibi. Böyle bir konuşma otomatik olarak karşı tarafı savunmaya sevkedecek ve sonuç: kavga.
  Ben dili: hayatım seninle bir konu üzerinde konuşmak istiyorum. Seni çok seviyorum ama eve geç gelmen beni üzüyor, korkuyorum, seni özlüyorum…… bu tür bir konuşma taşı bile eritir.
  İletişim becerilerinin içinde dürüstlük, hakkaniyet, karşı tarafı adam yerine koyma, fikirlerine tercihlerine saygı dıyma gibi özellikler de olmazsa olmazlar.

  Duygu Ve Düşüncelerinizi Paylaşın

  Duyguları içinize gömmeyin. İçe atmak demek aslında kalbe atmak değil, hafızaya atmak, kafaya takmak demek.bu da organlarımıza zarar verdiği gibi tüm sinir sistemimizi bozar. Siz duygularınızı paylaştıkça o da sizden öğrenir sizi örnek alır. Duyguları derken sevincinizi, özleminizi, üzüntünüzü, öfkenizi karşı tarafa anlatın ama ben dilini kullanarak.
  Siz dünyaya böyle gelmediniz, dünyada oluştunuz anneniz babanız şekillendirdi bazı şeyleri “aman kızım sus, çok konuşma…”
  Bir ata sözümüz vardır “Türk milleti söylemez söylenir.” Diye tam bizi anlatıyor ancak bunların değişmesi lazım. Bu bir evlilik bir birliktelik, katkımızı kurallar içinde aramalıyız. Kavgalar cinayetler neden çıkar yöntemleri kötü olduğu için. Ben dilini kullanmamız gerekiyor.

  Bağlılık – Bağımlılık Sorunu

  Bağlılık; eşe bağlı olmak, onu sevmek, korumak öbür tarafta bağımlılık; onun kulu kölesi olmak, sen olmadan ben yaşayamam demek. Düşünün çocuklarınızın size bağlı değil de bağımlı olduğunu ne çekilmez olurlardı dimi? Evlilikte eşlerin en büyük şikayeti bu, kadınlar eşlerine çok bağımlılar.
  Bir elmanın iki yarısı gibi olmalı çiftler birbirini destekleyen tamamlayan birbirini yok etmeyen. Başka bir insanın sırtına dayanmak ne kadar güvenli olabilir ki. O kişi düşebilir, bizi sırtından atabilir. İnsanın en güvenilir yeri kendi ayaklarıdır. Önce kendinizi sevin kendinize güvenin.

  Sevgi Saygı İlgi Ona Özel İlgi Verin

  Sevgiyi karşı tarafa iletmek çok önemlidir. Kadın ve ya erkek diyor; ben eşimi çok seviyorum ama karşı taraf bunu anlamıyor, hissetmiyor. Öbür tarafa saygı gösterin. Saygı bir insanın elini ayağını öpmek değil, susmak değil saygı, insanı adam yerine koymaktır. Sen varsın ve önemlisin. Onun düşüncelerine hemen muhalefet etmemek, onun düşüncelerini anlamaya çalışmaktır. Terapilerde karşılaşıyoruz; sen adamın nesini sevdin diye soruyorum, beni çok arıyordu halimi hatırımı soruyordu… Kadın adamın ilgisine aşık olmuştur aslında ancak bir süre sonra ilgi bitince evlilik kabusa dönüyor.
  Özel ilgi nedir? Arkadaşınız tatile gidiyor ve dönüşte size köyde yaptığı ve sizin çok sevdiği çilek reçelinden getiriyor. Ne düşünürsünüz? “Beni seviyor, çilek reçeli sevdiğimi unutmamış beni hatırlamış ve düşünmüş getirmiş.
  Bazen ilişkilerde inatçılık yapıyoruz, o yapıyor mu ki, ben de yapayım veya önce o yapsın gibi. Siz bir deneyin o duyguyu ona bir tattırın bakalım sonra neler olacak.
  Herkesin ehliyeti vardır dimi, ama demiyoruz onlar da kuralları çiğniyor ben de çiğnerim neden çünkü hayatımızı riske atamayız canımızla malımızla ödeyebiliriz. Sevdiğimiz insanlardan esirgediğimiz ilginin de sonucu vicdan rahatsızlığı, mutsuzluk ve çoğu zaman ruh hastalıkları yani yine bir şekilde yine ilgisizliğimizin cezasını bir şekilde ödüyoruz.

  Sorumlulukları paylaşmak

  Ekonomik, maddi, manevi, tüm sorumlulukları paylaşacağız. Kocam o benim baksın. Böyle bir şey olamaz. Nasıl bize yardım etmesini bekliyorsak bizde ona yardım edeceğiz. Manevi ise manevi yardım her zaman onun yanında olduğumuzu destekleyeceğiz. Maddi ise maddi elimizden geleni yapacağız. Atkı örüp dantel dokuyup evimize evliliğimize katkıda bulunacağız.

  ailelerle ilişkiler

  Ailelerden bağımsız olabilmek. Ben artık evlendim, benim sınırlarım var diyebilmeliyiz. Ancak bunu söylerken takındığımız üslup çok önemli. Evimizin önüne bir ağaç diktiysek, onu korumalı beslemeliyiz yoksa gelip geçenler koparır. Genelde erkekler arada kalır. Erkek o benim anamdır ne derse doğrudur, ona söylenen her söz bana söylenmiştir. Hak benim anamdır diyemeyiz dememeliyiz.
  Elti, görümce, kaynana ile sorunlar olur, olabilir ama sorunlar nerde çözülür evinizde eşinizle birlikte. Düşüneceğiz bu kişi ile evlenmeden önce bir hayatı vardı. Bir sosyal çevresi akrabaları arkadaşları vardı. Buna saygı duymam gerekiyor, yok etmeye çalışmak olmaz.
  Problemsiz hayat yoktur!

  tartışmaları erteleyin

  Baktınız ikinizde çok kızgınsınız, “ben bir kahve yapayımda içelim yatmadan önce tekrar konuşuruz bu konuyu yada yarın” diyebilmeliyiz. Aksi takdirde birbirinize sonradan pişman olacağınız kırıcı şeyler söylersiniz, saygı sevgi yıpranır yok olur.
  duygusal hesaba yatırım yapın

  Banka hesabınızda para var. İstediğinizde kullanabilirsiniz. Eşinize de yatırım yapın aranızdaki ilişkiye yatırım yapın ona bir jest yapın, bir sürpriz yapın, sevdiği bir şeyi alın. Stres gerilim zorlanmalardan dolayı olur. Sessizlik istiyorsun gürültü var, izin istiyorsun patrondan diyor ki işler çok sıkışık…..istekleriniz tatmin edilmiyor. Stres bireysel çaba ile tüketilir. Spor yapabilirsiniz, kitap okuyabilirsiniz. Çok sıkıştınız tuvalete gitmeniz lazım birikti birikti bir yerde boşalır biriktirmeyin rahatlayın nasıl rahatlayacağınızı da kendiniz bulacaksınız.

  eşinizi olduğu gibim kabul edin

  Karşımızdaki insanı değiştirmeye çalışmayalım kendimizi değiştirmeyi deneyelim. Kişi ancak kendisi isterse değişir. İnsan kendini değiştirebilir ama eşini değiştirmek o kadar kolay değildir. Çocukluğumuzdan beri belli kalıpların içine sokulamaya çalıştık. Biraz o kalıbın dışına çıkmaya çalışınca sen ne terbiyesiz çocuksun, sen şöyle... sen böyle… diye tepkiler aldık. Eşinizi de onun içine sığamayacağı kalıpların içine sokmaya çalışmayın. Bir dua vardır çok faydalı olur;
  “Tanrım bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için güç vermek, değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için sabır ver, en önemlisi bu ikisi arasındaki farkı görebilmek için akıl ver.”
  Mutlu olmak kişinin kendi sorumluluğundadır.
  Toplumsal bir hastalığımız var; hep kendimizi başkalarıyla kıyaslarız, kendi içinizde kendi gelişiminize bakın “onun şusu var benim yok, onun busu var benim yok adam ne cevap verecek; o adam çaldıysa ben de mi çalayım(?)” biz kendimize bakacağız. Evlendiğimizde nerdeydik şimdi nerdeyiz.

  Hikaye:
  Adamın birini bir gün bir ayı kovalar. Adam kaça kaça bir uçurumun kenarına gelir. Atlayacak ama aşağıda kurt, geri dönse ayı ne yapacağım derken birden bırakır kendini boşluğa. Düşerken bir ağaç dalına takılır ve dal onun düşmesini engeller. Bir kemirme sesi duyar nedir diye baktığı tarafta bir tırtıl görür asıldığı dalı kemirmektedir. Tırtıl dalın yapraklarını kemirdikçe kayaların arasından bir kırmızılık görür iyice belirince bunun bir dağ çileği olduğunu anlar ve uzanıp alıp yer ve mutlu olur. İnsanın peşini bırakmayan üç şey vardır:
  Geçmişi (ayı)
  Bu günü(tırtıl)
  Geleceği (kurt)

  Mutlu olmak sizin elinizde uzanıp da o dağ çileğini yiyebilirseniz mutluluk sizin
  Bülent Budak
  Uzm.Psik.Danışman
   
 2. 1 Nisan 2009
  Konu Sahibi : pamuksekeri
 3. EU3

  EU3 Ziyaretçi

  cok guzel tesekkurler
   
 4. 1 Nisan 2009
  Konu Sahibi : pamuksekeri
 5. hadibakem

  hadibakem oğlum bırakma anneni Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  5.624
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  paylaşım için teşekürler
  zevkle okudum.
   
 6. 1 Nisan 2009
  Konu Sahibi : pamuksekeri
 7. arzuca9432

  arzuca9432 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Ocak 2009
  Mesajlar:
  4.098
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Evet iletişim ve saygı çok önemli................................
   
 8. 1 Nisan 2009
  Konu Sahibi : pamuksekeri
 9. Çxoxpçxux

  Çxoxpçxux Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.544
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  148
  güzel bir yazıydı
   
 10. 1 Nisan 2009
  Konu Sahibi : pamuksekeri
 11. pamuksekeri

  pamuksekeri Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.149
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Evet kızlar ben de evlilik danışmanı araştırırken buldum bu yazıyı ve çok şey kattı bana.Kattı derken daha dün buldum ama fikirlerimde değişme oldu çok konuda.
  Umarım herkese faydası olura.s.
   
  Son düzenleme: 1 Nisan 2009
 12. 2 Nisan 2009
  Konu Sahibi : pamuksekeri
 13. PeSpEmBe

  PeSpEmBe Uyuduum ben Büyüdüüm ben Üye

  Katılım:
  15 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.680
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Geçmişim ---> bekarlık günlerim
  Bugünüm----> eşim
  Yarınım-----> işim

  Ben yarınımı da halledince çocuğumuzu yemeyi düşünüyoruz biz hihoyyyt

  Ama önce işim kafamçokkarıştı
   
 14. 2 Nisan 2009
  Konu Sahibi : pamuksekeri
 15. lunet

  lunet Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2008
  Mesajlar:
  426
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  gerçekten çok duygulu ve anlamlı bir yazı dizisi olmuş canım ..emeğine sağlık...evlilik çok kutsaldır..eşler birbirine karşı saygı ve sevgi dolu olmalıki evlilik yürüsün..bunun temeli budur..