Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Evlilikte "para halleri"

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve NILBERA tarafından 20 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  20 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 1. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.268
  Beğeni:
  85
  Ödül Puanları:
  353
  Evlilikte "para halleri"


  Evli olanlar bilir: evlilikte yaşanan en büyük problemlerden biri paradır. Birçok evli çiftin yaşadığı bu problemi size bir çiftin yaşadıkları üzerinden yansıtmaya çalışacağız.

  35 yaşındaki Pervin ile 36 yaşındaki Mehmet para konusunda çok zıt düşünen bir çift. Pervin eline geçen parayı harcama eğliminde bir kadın. Mehmet ise bu parayı elinde tutarak geleceğe yatırım yapmaktan yana. Bebek bekleyen Pervin ‘Para benim öncelik listemde üst sıralarda yer almıyor. Şimdiye kadar hep kazandığım parayla geçinebildim. Mehmet banyoyu ve mutfağı tekrar yaptırabilmek için de paramız olması gerektiğini düşünüyor. Parayı idare etmek onun için çok önemli’. Mehmet ise konuyla ilgili şunları söylüyor: ‘Pervin’in bazı temel aile hedeflerimiz olması gerektiğini anlaması gerekiyor. Örneğin ileride karşımıza çıkacak olan okul masrafları. Ama o herşeyin ileride kendiliğinden hallolacağını düşünüyor’.

  Yaşamak için çalışmak mı, çalışmak için yaşamak mı?

  Pervin ile Mehmet’in para konusundaki zıt fikirleri hayatlarındaki herşeye yansımış durumda. Pervin maaş için değil sadece kendisini tatmin etmek için çalıştığını söylerken ‘Eminim Mehmet benden daha iyi kazanan bir kadınla evlenmek isterdi’ diyor. Mehmet ise bu konuda bakın neler söylüyor: ‘Eskiden bütün kadınların çok iyi para kazanması gerektiğini düşünürdüm fakat Pervin’le tanışınca bu düşüncem değişti çünkü onu seviyorum. Fakat onun paraya bu kadar az değer verdiğini görmek ve bunu anlamaya çalışmak benim için zor bir durum’.

  Maaş farkı

  Özellikle hamile kaldığından beri çok fazla çalışamadığı için Mehmet’den daha çok para istemek durumunda kalan Pervin bakın neler söylüyor: ‘Hamile kalmadan önce Mehmet bana daha çok para kazanmak için daha çok çalışmamı söylüyordu’. Pervin daha çok çalışmaktansa zamanını başka şeyler yaparak değerlendirmeyi seçiyot. Pervin ikinci el dükkanlarından aldığı eşyalarla evini dekore etmeyi severken Mehmet kazancının yettiği lüks bir hayat tarzını tercih ediyor.

  Para konusunda konuşmak

  Pervin ile Mehmet ne zaman para konusunu konuşsalar Mehmet Pervin’in çok sıkıldığının altını çiziyor. Pervin’in bu konuşmayla ilgili düşünceleri ise şöyle: ‘Para konularından konuştuğumuzda paraya onun kadar değer vermediğimi bildiği için bana tepeden bakıyormuş gibi hissediyorum’.

  Uzman tavsiyesi

  ‘Smart Couples Finish Rich’ adlı kitabın yazarı David Bach maddi konularda tamamen zıt fikirlere sahip olan insanların birbirlerine aşık olabileceklerini söylüyor ve ekliyor: ‘Böylelikle birbirinizi dengede tutabilirsiniz’.

  California’lı bir evlilik terapisti olan Dr. Tina B. Tessina çiftlerin para ile ilgili yaptıkları tartışmaların aslında güçle ve bazı duygusal konu ve değerlerle ilgisi olduğunu belirtiyor ve ekliyor: ‘Pervin ve Mehmet para mevzularını konuşmak yerine bir gece oturup para konusundaki ‘hisleri’ni tartışmalılar’. Bach bu çiftin birbirlerine en çok önem verdikleri parayla ilgili beş konuyu söylemelerini bunun yanında finansal konularda nelerden korktuklarını da açıklamalarını tavsiye ediyor. Örneğin ‘Faturalarımızı ödeyemezsek ne yaparız?’ ya da ‘Parasal anlamda sana bağlı yaşamak istemiyorum’ şeklinde korkulardan söz edebileceğinin altını çiziyor. Bu tarz konuşmalar sonunda Mehmet’in de Pervin’in de para mevzularının altında yatan gerçek sorunları ve duyguları anlayabileceklerini söyleyen Bach sözlerine şöyle devam ediyor: ‘Birbirilerinin ne anlatmak istediğini anlarlarsa para konularında bir çift olarak doğru kararlar verebilirler’.

  Tessine Mehmet ile Pervin’in para konusunda kimin haklı olduğunu tartışan bu çiftin bu konuda birbirlerinden farklı olduklarını ve farklı oldukları için birbirilerini sevdiklerini farketmelerinin gerekliliğinden bahsediyor ve ekliyor: Mehmet Pervin’i az kazandığı için eleştirmediği sürece Pervin aile bütçelerini ve gelecek planlarını Mehmet’in kontrolüne bırakabilir’.