Fatura yarı yarıya

Lereenim

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
17 Ağustos 2006
Mesajlar
4.497
Emoji Skoru
894
TÜRKİYE’de herkesin şikayet ettiği yüksek elektrik faturalarının alınacak basit önlemlerle yarı yarıya indirilebileceği belirtildi.
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Gaziantep Şube Başkanı Prof. Dr. Arif Nacaroğlu, buzdolabının kapaklarının pudrayla temizlenmesi, TV, VCD ve DVD’nin kapama düğmelerinden kapatılması, ütünün iş bitiminden 5 dakika önce fişten çekilmesi, 20 wattlık floresan kullanılması halinde faturalarda yüzde 35 ile yüzde 50 arasında düşüş gerçekleşebileceğini belirtti. Prof. Dr. Nacaroğlu, basit önlemlerle elektrik faturalarının yarı yarıya düşmesiyle Türkiye genelinde yıllık 2.5 milyar dolarlık elektrik tasarrufu sağlanabileceğini vurguladı. Elektriğin dağıtım ve kullanımının kolay ancak pahalı olduğunu, Türkiye’de üretilen enerjinin yüzde 43’ünün konutlarda tüketildiğini bildiren Prof. Dr. Nacaroğlu, çok basit bazı önlemlerle bu enerjinin dörtte birinin tasarruf edilebileceğini ve bunun ülke ekonomisine yılda 1 milyar 100 milyon dolar katkı sağlayacağını, sanayi ve ulaşım sektöründeki tasarruflarla bu miktarın 2.5 milyar dolara ulaşacağını kaydetti.

BUZDOLABINI PUDRALA, FATURAN UCUZLASIN
Günün 24 saati kullanılan buzdolabında da basit önlemler ile tasarruf sağlanabileceğini belirten Prof. Dr. Nacaroğlu, şu önerilerde bulundu:
"Buzdolabının kapı içi manyetik bantları ayda bir kez sabunlu su ile temizlenmeli ve pudralanmalıdır. Yemekler, sıvılar kapaklı olarak dolaba konulmalıdır. Aksi taktirde buzlanma ve nem artar. Bu da dolap kompresörünün daha fazla çalışmasına ve daha fazla elektrik tüketmesine neden olur. Buzluktaki buz kalınlığı 5-6 milimetreyi aşmadan eritilmelidir. Buzdolabına sıcak yiyecek ve içecek konulmamalıdır. Buzdolabının kapısı açık unutulmamalıdır. Bu basit önlemler ile buzdolabının faturaya yansıyan bölümünde yüzde 50’ye varan düşüş sağlanabilir. Televizyon, VCD ve DVD’ler de kullanılmadıkları zaman kapatılmaları da önemlidir. Bu cihazlar çalışmadıkları zaman mutlaka cihaz üzerindeki açma-kapama düğmesinden kapatılmalıdır. Uzaktan kumanda ile kapatılan cihazlar elektrik tüketmeye devam eder. Harcanan bu enerji aletin normal kullanım enerjisinin yüzde 5’i kadardır. Bu basit önlem ayda 3 YTL civarında bir katkı sağlar." Ütünün de elektrik israfında önemli yer tuttuğuna değinen Prof. Dr. Nacaroğlu, “Ütüleme işini bitirmeden 5 dakika önce ütüyü prizden çekin ve işinizi ütünün içinde kalan ısıyla bitirin. Bu basit önlemle bir ampülün bir saat daha fazla aydınlatılması sağlanabilir'' dedi.
Prof. Dr. Nacaroğlu, aydınlatmada floresan kullanılmasıyla tasarruf sağlanabileceğini, 75 wattlık akkorlu flamanlı lambanın yerine 20 watt'lık bir kompakt floresan lamba kullanmanın aydınlatmada yüzde 75 tasarruf sağlayacağını sözlerine ekledi.
 

canavar

Yılmak yok. Yola devam...
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
3.287
Emoji Skoru
151
evet bunların hepsi doğru ben çok ışık gerektiren yerlere banyo, mutfak ve koridoro florasan koydum. Salon ve odalardaki avizelere 40 wattlık ampul. Eğer misafir yoksa bir tanesi dışında avizedeki diğer lambaları gevşetiyorum böylece yanmıyorlar. Elektrikli şohben ve elektrikli ocak kullanmama rağmen yazın en fazla 19 ytl fatura geliyor. Kışında klima ile ısınıyorum ve dereceyi dışarının ısısının 10 derece üstüne ayarlıyorum bu şeklide kışında en fazla 40 ytl fatura ödüyorum. Ve evde çocukalr olduğu için sabaha kadarda gece lambası yanıyor. Beyaz eşyalarımı A sınıfı aldım. Zaten şimdi alınan tüm elektronik eşyalar A sınıfı oluyor. Böylece elektrik az kullanılıyor. Ütüyüde dediğin gibi önceden kapatıyorum. Ve çamaşırları düzgüncene asıp hafif nemliyken katlayıp ütüye hazırlıyorum. Eve gelen su faturamı kimseye söylemeyeyim gülersiniz çünkü.. Tasarrufta fazlamı abartıyorum ne ?!
 
E

EU1

Ziyaretçi
bende bunlara uymaya dikkat ediyorum,TEK te çalışan bir tanıdık bunlardan bahsetmişti banada teşekkürler paylaşımın için:)
 

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.509
Emoji Skoru
20.852
Yaş
55
bende sorim madem klimayla ısınıyosanız 24 saat çalışıyomu ve konyada ayaz çok olmaz sanırım randıman nasıl bende doğalgaz düşünüyorum nekadar geliyo faturalar
 

canavar

Yılmak yok. Yola devam...
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
3.287
Emoji Skoru
151
klima ile ısınıyoruz. hemde iyi ısınıyoruz. 18lik yere 12lik klima taktık.evimiz zemin kat ve izmirde karşıyakada olması bizim için bir avantaj.akşam saat 18:15 klima çalışmaya başlıyor. gece 03:00 çivarında kapanıyor. bu sene ilk defa bebkten dolayı yatak odasında da elektrikli soba kullanmaya başladım.O ise akşam 22:00 sabaha kadar yanıyor.hafta sonlarıda nerdeyse 20 saat falan çalışıyor. Bu şekilde elime gelen en son fatura 84 ytl di.Geçen kış oturduğum evde akıllı sayaç vardı şimdikinde yok.
 

canavar

Yılmak yok. Yola devam...
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
3.287
Emoji Skoru
151
he bu arada türkiyede şuanda en ucuz ısıtma sistemi doğalgazmış. 1000 calorilik ısınmaya şeyine göre hesaplamışlar. Arkasından elektrik geliyor. Gerçi aralarında muazzam bir fark yok.ama en ucuz doğalgaz. Ve İstanbul , Konya gibi yerlerde klimann pekte yeterli olacağını sanmıyorum.
 

xsxehrazat35

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
9 Nisan 2007
Mesajlar
515
Emoji Skoru
5
Yaş
49
Hangi marka klimayı kullanıyorsunuz?Biz salon için düşünüyoruz,A sınıfı bir klima düşünüyorum,memnunsanız markasını yazarmısınız?
 

canavar

Yılmak yok. Yola devam...
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
3.287
Emoji Skoru
151
Bizde Airfel var. A sınıfı alman daha ii tabiki. Ama benden sana tavsiye klimanın markasından çok içindeki motorun markası önemli. Biz Airfel ilk çıktığında almıştık çok memnunuz ama şimdi firması değişti sanırım. General Elektrik ve westinghouse en iisi.
 

kedicik81

işte yanlızlık ben buyum
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
1.693
Emoji Skoru
4
denemekte yararvar guzel bır bılgı saol canım
 
Yukarı Alt