1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Notu Gizle

Fermuar Nasıl Bulundu Hiç Merak Ettiniz mi?

Konusu 'Moda Haberleri' forumundadır ve Mune tarafından 29 Haziran 2017 başlatılmıştır.

  29 Haziran 2017
  Konu Sahibi : Mune
 1. Mune

  Mune Administrator Yönetici

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  34.069
  Beğenildi:
  76.846
  Ödül Puanları:
  663
  Hayatımızın birçok alanında kullandığımız fermuarların olmadığını bir düşünün? Sert bir rüzgârlı havada açık kalan mont, sıcak bir yaz gününde açık kalan çadır sizi ne kadar memnun edebilir? İcatların ortaya çıkması günlük hayatımızın ihtiyaçlarından doğmaktadır. Fermuarda bu şekilde ihtiyaçlarımızdan dolayı ortaya çıkmıştır.

  Günlük yaşantımızda önemli bir yere sahip olan fermuarları ilk olarak Whitcomb ilkel yöntemler kullanarak belirli bir forma getirmiş ve ‘Claps Loker’ ismiyle patentini almıştır. Ancak bu sadece bir ayakkabı fermuarı olarak kullanılıyordu. Fermuarların rahat bir şekilde kullanılması için tasarım yönünden geliştirilmesi gerekmektedir. Çünkü bu fermuarlar hem kullanımı bakımından zor, hem de maliyet bakımından yüksek fiyatlar çıkarmaktaydı. Örneğin pantolona takılan fermuarın fiyatı pantolondan daha pahalıya satın alınıyordu. Bu yüzden geliştirilmesi gerekiyordu. Ancak uzun yıllar ilkel yöntemler ile tasarlanan fermuar kullanılmaya devam etmiştir.

  Modern Fermuarlar

  Gideon Sundback fermuar ile ilgili çalışmalar yaparak yeni bir tasarım ortaya koymuştur. Modern fermuarın geliştiricisi olan Gideon Sundback İsveçli bir elektrik mühendisidir. ‘Ayrılabilir tutucu’ adıyla günümüzde kullanılan fermuar kelimesinin patentini de alan Gideon Sundback, fermuarın bugün ki halini almasında büyük katkılar sağlamıştır.

  Zamanla yenilenen tasarımlar ve üretiminde kullanılan ham maddesine göre fermuar modelleri ortaya çıkmıştır. Naylon fermuar, kemik fermuar ve metal fermuar olarak ayrılan fermuar çeşitleri kullanım alanına göre farklılık göstermektedir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 2 Temmuz 2017
 2. 21 Ağustos 2017
  Konu Sahibi : Mune
 3. odullukullanici

  odullukullanici Reklam içerikli mesajlarından hesap pasif edilmiştir, mesajlarına itibar etmeyiniz. Sahte Profil ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2016
  Mesajlar:
  54
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  3
  Güzel bilgi için teşekkürler.
   
 4. 10 Eylül 2017
  Konu Sahibi : Mune
 5. Tikkabilla

  Tikkabilla Lupilup! Pro Üye

  Katılım:
  12 Ekim 2009
  Mesajlar:
  13.714
  Beğenildi:
  15.470
  Ödül Puanları:
  288
  Hiç merak etmemişim, bilgilendirme için teşekkürler :)