Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Fibromiyalji, hep beraber dertleşelim, paylaşalım

Konusu 'Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon' forumundadır ve Elif tarafından 14 Ekim 2006 başlatılmıştır.

  14 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.486
  Beğeni:
  17.861
  Ödül Puanları:
  488
  Her tarafım ağrıyor”
  “Gece yeteri kadar uyumama rağmen sabahları hiç uyumamış gibi kalkıyorum”, “Yorgunluktan kırılıyorum, hiçbir iş yapamıyorum”
  Bu yakınmalar yumuşak doku romatizması (fibromiyalji) olan hastalarda en sık dile getirilen yakınmalardır.
  Fibromiyalji yaygın kas, iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk, uyku bozukluğu bulguları olan kronik, karmaşık bir ağrı sendromudur.

  Fibromiyalji tek başına bir hastalık olabileceği gibi başka hastalıklara da eşlik edebilir. Nüfusun ortalama %5’inde fibromiyalji görülür, genellikle 20-50 yaşları arasında rastlanır. Hastaların önemli bir kısmı kadındır.

  Hastalığın nedeni:
  Fibromiyalji hastalığının nedeni tam açıklanamamakla beraber, belirtilere yol açan bozukluğun merkezi sinir sisteminden kaynaklandığı düşünülmektedir. Genetik faktörler de önemlidir, aile öyküsü olanlarda fibromiyalji görülme sıklığı daha fazladır.

  Hastalığın bulguları:
  *Ağrı: Yaygın ağrı en sık yakınmadır. Hastalar ağrılarını tanımlamada ve ağrı yerini tarif etmede zorluk çekerler. Daha çok boyun, sırt ve bel bölgesinde yaygın ağrıdan yakınırlar. Kol ve bacaklarda da ağrı olabilir. Ellerde ağrı ve şişlikten yakınmalarına karşın, gerçek bir eklem tutulumu yoktur.

  *Yorgunluk: Önemli bir yakınma olup hastanın günlük yaşamını etkileyebilir. Hasta bunu sıklıkla “tüm enerjisinin kaybolduğu” şeklinde ifade eder. Genellikle sabah yataktan yorgun kalkar.

  *Uyku bozuklukları: Hasta uykuya dalamadığından veya sık uyandığından yakınabilir. Bazen de uyku süresinin yeterli olmasına karşın uyku dinlendirici olmayabilir ya da hasta hiç uyumadığı hissi ile uyanır.

  Bu üç ana bulgu dışında sabah tutukluğu, konsantrasyon ve bellek bozukluğu, irritabl barsak (karın ağrısı, ishal,kabızlık), irritabl mesane (sık idrara gitme), çene ekleminde ağrı, baş ağrısı, göz ve ağız kuruluğu, el ve ayaklarda uyuşma, huzursuz bacak sendromu, aşırı terleme gibi hastalığa eşlik edebilen başka belirtiler de mevcuttur, ancak bunların hepsi her olguda gözlenmeyebilir.

  Etkileyen faktörler:
  Hastalar yakınmalarının psikolojik stress, hava değişimleri, soğuk veya rutubet ile arttığını ifade ederler. Soğuğa karşı aşırı bir hassasiyet vardır. Belli bir pozisyonda uzun süreli çalışma (özellikle kollar ve omuzların uzun süre sabit durması gibi) da yakınmaları arttırabilir. Bilgisayar ve daktilo gibi aletlerle çalışanlarda daha sıktır. Uzun süreli oturma, ayakta durma, stress, uzun süreli yazı yazma, araba kullanma, telefonla konuşma, soğuğa maruz kalma, eğilerek çalışma ve ağır kaldırma, kolların gergin pozisyonda çalışma yüzeyinde bulunması gibi çalışma koşulları fibromiyalji belirtilerini şiddetlendirebilir. Çalışma ortamında iş arkadaşları veya amirlerle olan gerginliklerin de hastanın yakınmalarının artmasına yol açtığı gözlenmektedir. Çalışma koşulları dışında boşanma, gebelik, ailede hastalık olması, tek başına aşırı sorumluluk yüklenme gibi stress faktörleri de fibromiyaljide belirtileri arttırabilir. Kadınlarda regl döneminde de belirtiler artabilir. Sıcak duş ve banyo, ılık ve kuru hava, tatil, dinlendirici uyku ile belirtiler genellikle hafifler.

  Tanı yöntemleri:
  Tanı için hastanın yakınmalarının değerlendirilmesi, ağrı tipi, fizik muayene ve eşlik eden bulgular önem taşır. Fizik incelemede yaygın hassasiyet, kasta sicim gibi sertlikler, gergin bandlar, çok sayıda hassas nokta ve tetik noktaların bulunması hastalığı düşündüren pozitif bulgulardır. Tanıda hassa noktaların sayısı önemlidir. Fibromiyalji hastalığında tanı koydurucu özgün bir laboratuar test yoktur. Eşlik eden romatizmal bir hastalık yoksa romatizma testleri de negatiftir. Laboratuar incelemeler daha çok benzer hastalıklardan ayırımda önemlidir.
  Ne yazık ki, hastada fibromiyalji tanısı konana kadar genellikle uzun zaman geçmektedir. Fibromiyalji hastaları tanı konana kadar bir çok tıbbi inceleme ve teste tabi tutulurlar. Bu da zaman kaybına ve dolayısıyla hastanın tedavisinin gecikmesine yol açabilir.

  Tedavi:

  Tedavide her hastalıkta olduğu gibi hastanın hastalığı ile ilgili bilgilendirilmesi ve eğitimi çok önemlidir. Bu yakınmalar ile başvuran hastalara bazen “sinirsel” gibi tanılar konabilir. Hastaya hastalığının “gerçek” olduğunu, ancak şekil bozucu ya da sakat bırakıcı bir hastalık olmadığı anlatılmalıdır. Tedavi uzun sürebilir ve bulgularda belirgin düzelme olana kadar hekimin düzenli takibi gerekebilir.

  Fibromiyalji tedavisinde ağrı kesici ilaçlar, antidepresanlar, kas gevşeticiler ve uyku düzenleyici ilaçlar kullanılmaktadır. Uzman hekim tarafından uygulanan tetik nokta enjeksiyonları fibromiyaljide oldukça etkilidir.
  Özellikle hastalığın şiddetlendiği dönemlerde postürün düzeltilmesi, tekrarlayıcı stres faktörlerini azaltmak (örn daktilo ile yazma, uzun süre ile oturma/ayakta durma gibi), uykuyu değerlendirme ve düzenleme önemlidir.

  Egzersiz hastalıkta en önemli tedavi ve korunma yöntemidir. Özellikle gevşeme egzersizleri, germe egzersizleri, kardiovasküler kondüsyon programı, yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme yararlıdır. Egzersiz tipi ve şiddeti hekim tarafından hastaya göre ayarlanmalıdır. Egzersiz, derin ve yüzeyel ısı ve elektriksel akımlardan oluşan fizik tedavi ağrının ve kas gerginliklerinin azaltılmasında çok etkili yöntemlerdir. Kas gerginliklerinin azaltılmasında masaj ve miyofasyal gevşeme ve basınç teknikleri olumlu etkiler sağlar.
   
 2. 12 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Elif
 3. Lillyum

  Lillyum çok bilmiş Pro Üye

  Katılım:
  17 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.681
  Beğeni:
  9
  Ödül Puanları:
  106
  valla arkadaşım bıralk emekli olmayı burda bu hastalığı bilen doktor sayısı bile o kadar azki
  yıllardır çekiyorum bu illeti geçen sene tanısı kondu bana ama çaresi yok
  bütün bir kış evden çıkmadan oturuyorum çünkü biliyorum ağrının geleceğini
  allah bana ve tüm hastalara şifasını versin çok zor bir hastalık çok ağrı kesiciside yok bunun senağlama
   
  Naz571, FAZLANAZLI, cryptic ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 4. 12 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Elif
 5. DeliMaviMy

  DeliMaviMy Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  33
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  bu dert bende de var,gerçekten çok rahatsız edici bi hastalık.sabahları özellikle çok sıkıntı veriyo,aşırı dayak yemişim gibi kımıldayamıyorum,birde ağır kaldırırsam hemen tutuluyorum.3 gün kımıldayadım bi defa üzerimi bile eşim giydirdi,değiştirdi.derin nefes bile alamadım sırtımda bişey batıyodu sanki hareket ettikçe.ne kadar doktora gittiysem olmadı verdiği antideprasan ve kas gevşetici.kullanırken iyiyim ilaç bitince tekrar başlıyodu.olmuyo böyle dedim araştırdım,şimdi akapuntur tedavisi görüyorum 6 aydır.iyiyim ALLAH a şükür,tavsiye ederim aynı hastalıktan yakınan arkadaşlar akapunturu.aynı zamanda stress yapmıcaksın o da tetikliyo
   
  Naz571 bunu beğendi.
 6. 8 Aralık 2007
  Konu Sahibi : Elif
 7. meniz

  meniz Ziyaretçi

  ben de 4 yıldır çekiyorum bu hastalığı, omuzlarım, kollarım, boynum,sırtım ve göğüs kafesimde sürekli ağrı var. 4 yılın bir saatini bile ağrısız geçirmiş değilim. hastalığın ne olduğu anlaşılamdığı için başka başka teşhisler koyup bi dünya ilaç içirdiler bana oda yetmedi 2 kere ameliyat ettiler hastalık dahada azdı. en sonunda algolojide (ağrı kiliniğinde) tedaviye başladım ve hastalığın adı kondu FİBROMİYALJİ. burda da sırtımdan ve omuzlarımdan enjeksiyon yapıldı ve 6 ay ağrıyı %60 oranında az hissedeceğim söylendi. ama sadece 5 gün hiç ağrım olmadı ve çocuklar gibi mutluydum o 5 günde. 5 günden sonra ağrı aynı şiddetiyle devam ediyor. bu hastalıkla ilgili ne kadar site varsa hepsini gezdim üye oldum belki bi tedavi yöntemi çıkar diye ama artık umudumda çok kalmadı, çünkü hiç enerjim yok, yaşama isteğim yok. umarım bu hastalığa yakalanan herkes bi gün eski sağlığına kavuşur, hekese çok geçmiş olsun, sağlık herşeyden değerli.:1no2:
   
  Naz571 ve whiteice67 bunu beğendi.
 8. 8 Aralık 2007
  Konu Sahibi : Elif
 9. mine_sen

  mine_sen Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  62
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  88
  Arkadaşlar bende 2 sene çektim bu ağrıları.Ama Emekli oldum:) Sevgili doktorcuğum sayesinde.Bana biraz pahalıya mal oldu ama ağrılarım geçti ya şükür.Buna ençok eşim sevindi zavallı yıllardır mızmızlığımdan bıkmıştı.
   
 10. 10 Aralık 2007
  Konu Sahibi : Elif
 11. meniz

  meniz Ziyaretçi

  Minecim öncelikle çok geçmiş olsun, tabiiiki nasıl bu hastalıktan emekli olduğunu bizede anlatırsan sevinirim çünkü benim kocamda 4 yıldır benimle birlikte çekiyo, daha bi 4 yıl çekermi bilmem CADIARZU
   
 12. 10 Aralık 2007
  Konu Sahibi : Elif
 13. oykumruyam

  oykumruyam Öyküm abla olduuu:) Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.017
  Beğeni:
  23
  Ödül Puanları:
  348
  ben de 8-9 yıldır çekiyorum bu hastalığı teşhisini çok zor koydular sende romatizma var bile diyemediler çünkü bu hastalık laboratuvar tetkiklerinde ve röntgende belirti vermiyor 2-3 yıl teşhis koyamadıkları için tedavi de olamamıştım sorda bir profa gittim o koydu teşhisi ve "sen prenses doğmalıymışsın çünkü ev hanımlarına göre değil bu hastalık sen normal ev kadınları gibi iş yapamazsın,poşet bile taşıyamazsın" dedi haklı! biraz kendimi yorsan hemen omzum,parmaklarım falan tutulur tutulmalarım şiddetli olduğunda iki hafta sabah akşam iki iğne yiyorum:KK43:( o yüzden kendimi yormamayı çalışıyorum

  herkese geçmiş olsun gerçekten yaşam kalitesini etkileyen bir sendrom
   
  Naz571 bunu beğendi.
 14. 11 Aralık 2007
  Konu Sahibi : Elif
 15. mine_sen

  mine_sen Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  62
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  88
  özelinize yazdım meniz hanım.Geçmiş olsun
   
  Naz571, Nurdan ve yetis_baci bunu beğendi.
 16. 16 Aralık 2007
  Konu Sahibi : Elif
 17. pina

  pina Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  153
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  merhabalar bende aynı derdi çekiyorum malesef ama benim daha yeni 10 aydır var malesef moralmen çok kötü bir zamanda geçirdim o yüzden ağrılardan 8 aydır ağlıyorum 1 aydır rahatım Allaha şükür boyun fıtığıda var doktor boyun fıtığını kötü yapmış dedi 8 ay boyunca sürekli doktorlardaydım bakmadıkları yerim kalmadı desem yalan olmaz en son bi doktor sayesinde teşhisim konuldu fizik tedavi gördüm hastalığa alışmanı sağlıyoruz bununla yaşamasını zamanla öğrenirsin dediler beslenmeye çok dikkat etmeliymişiz bu yüzden işimi bırakmak istemiyorum ama bazen oturamıyorum hiç birşey tutamıyorum ölü gibi yatıyorum ama kaslarımın böbreklerimin ağrısından ölüyom ağrılarımın çok şiddetli olduğu zamanlarda ağrı geçene kadar eklemlerde morarmalar oluyor ağrının hafiflemesiyle kayboluyo bacaklarım şişiyo bütün belirtileri aynen var bu şekilde ömür nasıl geçer onu bilmiyom herkese çok geçmiş olsun
   
 18. 2 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Elif
 19. maat

  maat umutluyum ......... Üye

  Katılım:
  27 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.143
  Beğeni:
  9
  Ödül Puanları:
  106
  önce bu başlığı fark etmeyip ben de fibromiyalji topiği açmıştım... moderatör arkadaş daha önce böyle bir topik açılmış olduğunu belirtince çok sevindim bu konuda fikir alışverişi yapacağım başka arkadaşlar bulurum diye ama konu hakkındaki yazışmalar geçen seneye ait :bbo:
  mine_sen'in özeline mesaj attım... belki bir ara bakar da önerisini alabilirim diye ama umudum çok az::KK43:((
  ben de nereden bakarsanız 20 senedir bu sıkıntıyı çekiyroum... yaşam kalitesini çoookkk düşüren bir rahatsızlık... bazan kendimi 80 yaşında nine gibi hissediyorum... "aman biryerden ceyeran mı geliyor" hissi içinde yaşamaktan::KK43:( sürekli pozitif düşünmeye çalışıyorum ama bu hastalık da reel bir gerçek maalesef.... çalışma hayatına başladıktan sonra iyice arttı... ofise ortamında sabit oturmaktan bazan vücudumun belden üst kısmı tutmuyor::KK43:( neyse, inşallah başka arkadaşlar gelir de topiğe biraz fikir ve bilgi alışverişi yaparız
  sağlıcakla kalın
   
  Son düzenleme: 2 Kasım 2008
  Naz571 ve meftunum bunu beğendi.
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.