Frida Kahlo’nun Kendi Gardrobundan İpek ve Çelik Dokulu Günlük Elbiseleri

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
32.287
23.102
Meksika’nın yerel kültürünü yansıtan uzun, rengarenk elbiseler; hatta bir kısmı bizim Anadolu motiflerini andırıyor. Bu uzun ve renkli düş dünyasının arkasında yerel gelenekler olduğu kadar çocuk felci ve korkunç bir otobüs kazasında dağılmış bir beden de saklanıyor. Frida Kahlo‘nun stiline kendi evinden hızlı bir bakış atmaya ne dersiniz.

Frida’nın evi “La Casa Azul” günümüzde bir müze

Frida Kahlo’yu hepimiz tanıyoruz. Tanışıklığın sebebi hepimizin sürreal sanatçılara olan derin tutkusundan dolayı değil kuşkusuz; ama yaşadığı inanılması güç hayatın ve bu hayatla başa çıkma çabasının bu tanışıklığın önemli bir ayağı olduğu su götürmez. Ünlü sanatçının hayatına dokunmuş kişisel eşyaları bugün müze halindeki evinde sergileniyor.

300’e yakın kıyafet ve aksesuar Frida Kahlo ve kocası Diego’nun Meksika’daki evlerinde

Frida Kahlo’nun aşkını ve acılarını tuvale aktarış tutkusu ve ilham kaynağı olduğu kişiler bugün hâlâ ilgi çekiyor. Sanatçının filme de alınan hayatının kuşkusuz en önemli tanığı üzerinde hayli zaman geçirmek zorunda kaldığı yatağı.

“Görünüş aldatıcı olabilir, Frida Kahlo’nun Elbiseleri”

Vogue Meksika işbirliği ile hazırlanan “Appearances Can Be Deceiving: The Dresses of Frida Kahlo” (Görünüş Aldatıcı Olabilir: Frida Kahlo’nun Elbiseleri) adlı sergi Kahlo’nun gardırobunu 2012 yılında bizlerle buluşturmuştu. Ölümünden neredeyse 50 yıl sonra..

Frida’nın acılar içindeki bedenine dokunan deriler ve metaller

Kemerli korseler ile sanatçının kırık omurgasına ve ince sağ bacağına destek için kullandığı özel ayakkabılar serginin en çok ilgi duyulan kısımlarından.

Evin müze haline dönüştürülmesi 8 yıllık titiz bir çalışmadan sonra mümkün olabilmiş

Ayrıca Frida’nın tarzından yola çıkarak ünlü modacılar tarafından tasarlanan kıyafetler de “Smoke and Mirrors – Duman ve Aynalar” isimli bir sergide ziyaretçilere sunuldu. Yukarıdaki fotoğrafta İtalyan modacı Riccardo Tisci’nin Givenchy için tasarladığı Frida tarzından ilham alan 3 ayrı elbise görülüyor.

Bir yanda danteller diğer yanda deri ve çelikten korseler

Kahlo’nun ölümünden sonra kocası Diego tarafından bir odaya kapatılan kişisel eşyaları, 3 yıl sonra Diego’nun da ölmesiyle uzun süre karanlıkta kalmıştı. Sergi sayesinde Meksika’da bulunan ünlü “La Casa Azul – Mavi Ev”e, her sene dünyanın dört bir yanından Frida hayranları ziyarete geliyor.

Kemerlerle sıkılan ipeksi dokunuş

Solda Frida’nın kendi giydiği bir elbise ve sağda tasarımcı Rei Kawakubo’nun sanatçıdan esinlenerek tasarladığı özgün bir kıyafet yer alıyor.

Frida’nın yatağı ve üzerinde kendi tasarımı olan ölüm maskesi

Sanatçının talihsizliklerle dolu yaşamına rağmen, giydiği kıyafetler, kullandığı aksesuarlar ve katıldığı davetlerdeki sıra dışı duruşu, bugün hâlâ Madonna gibi pop yıldızlarından, moda dünyasına yön veren dünyaca ünlü tasarımcılara kadar birçok öncü sanatçıyı etkilemeye devam ediyor.

Solda geleneksel gardrop sağda ise çizimlerinde de ön plana çıkan beyaz elbise üzeri korse

Önce çocuk felci, sonra 18 yaşında geçirdiği otobüs kazası ve ardından 47 yaşına kadar süren acı dolu ameliyatlar ve metal destekler…
listelist.com
 
Yukarı Alt