Gebelik öncesi gözden geçirmeniz gerekenler..

lalsuu

lalsu
Kayıtlı Üye
Katılım
1 Aralık 2007
Mesajlar
861
Emoji Skoru
104
Yaşamınızın en önemli kararlarından biri olan gebelik kararı öncesinde, eşinizle birlikte bazı konuları ayrıntılı biçimde araştırıp değerlendirmeniz doğru olacaktır. Sizin ve doğacak bebeğinizin tüm yaşamını etkileyecek olan bu ayrıntıların en önemlilerini aşağıda sizin için özetlemeye çalıştık.

Kronik bir hastalığınız var mı?
Şeker, kalp ya da sara gibi bir hastalığınız varsa durumunuzu en doğru biçimde değerlendirmek için gebelikten önce mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Sizin ya da eşinizin ailesinde kalıtsal bir hastalık var mı?
Hemofili, vekistik fibroz gibi bazı hastalıklar kalıtsaldır. Sizin ya da eşinizin yakın akrabaları arasında kalıtsal bir hastalığı olan varsa bunun bebeğinize geçme riski bulunmaktadır. Bu nedenle gebe kalmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

Doğum kontrol hapı kullanıyor musunuz?
Gebe kalmadan en az üç adet dönemi öncesinde doğum kontrol hapı kullanımının bırakılması uygun olur. Böylelikle, vücudunuzun doğal adet düzeni geri gelecek ve metabolizmanız sağlıklı bir gebeliğe hazır olacaktır.

Kızamıkçık aşısı oldunuz mu?
Gebelikten en az üç ay öncesinde kızamıkçığa karşı bağışıklığınız olup olmadığını doktorunuza başvurarak öğrenmeniz gerekir. Kızamıkçığa karşı bağışıklığınız yoksa doktorunuz aşınızı yapacaktır.

İçki ya da sigara kullanıyor musunuz?
Gebeliği tasarladığınız andan başlayarak sigara içmeyi ve alkol almayı bırakmanız gerekir. Sigara ve alkol, doğumdan hem önce hem de sonra bebeğe zarar verebilecek etkenlerin ilk sıralarında yer almaktadır.
:CüvCüv::CüvCüv:
 
Yukarı Alt