Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Gebelik ve Cilt Problemleri

Konusu 'Gebelik / Hamilelik / Kadın Doğum' forumundadır ve NILBERA tarafından 17 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  17 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 1. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.268
  Beğeni:
  85
  Ödül Puanları:
  353
  Gebelik ve Cilt Problemleri  Gebelik döneminde hormonal değişiklik, derinin gerilmesi ve ağırlık artışı bazı geçici veya kalıcı değişikliklere neden olur. Bunların bazılarında önlemler alınabilir.

  Damar Değişiklikleri
  Gebelerde damar genişlemeleri ve dolaşım problemleri sık görülen problemlerdir. Hormonlardaki değişime bağlı olarak gelişen değişikliklerin bir kısmı doğumdan sonra geriler.

  Gebelikteki damarsal bir takım değişiklikler; yüzde, kol bacaklarda şişlik, kızarıklıklar, soğuk-sıcak duyarlılığının artışı, kılcal damarlarda ve varislerde artış, hemoroidlerin ortaya çıkması,diş eti kanamalarına da yol açan diş etindeki kızarıklık ve belirginleşmeler, çeşitli yerlerdekibölgesel morarmalar, damarlarda iltihap ve tıkanma şikayetleri (tromboflebit veya derin ven trombozu)olabilir. Bu şikayetlerin bir kısmı tamamenproblemsiz görülürken,derin ven trombozu gibi bazı durumlara ciddi problemler eşlik edebilir.

  Gebelikteki varisler geniş veya kılcal varis şeklinde olabilir. Gebeliğe bağlıgeniş varisler bacaklarda, karın bölgesinde ve hatta genital bölgede ortaya çıkabilir. Kılcal varisler ise morumsu veya kırmızımsı"örümcek ağı" görünümünde vucudun belli dölgelerinde ortaya çıkabilir.

  Hormonal etkiye bağlı bu değişiklikler gebelik boyunca devam edip gebelikten sonra genelde gerilemesine rağmen doğumdan sonra bir miktar kalıcı da olabilir. Kılcal varis tedavisinde en etkili yöntemlerden birisi doğum sonrasında uygulanan "Lazer" ile bu ince damarların koagüle edilmesi yani yakılmasıdır.

  Cilt Çatlamaları
  Hormonal değişikliklere ve derideki gerilmeye bağlı olarak karın, meme, kalça bölgesinde çatlamalar görülebilir. Çatlaklar erken dönemde pembe, mor renkliyken zamanla beyaz renge döner. Doğumdan sonraki erken dönemde yapılan "karboksiterapi" çatlamaların tedavilerinde önemli yararlar sağlar.

  Yine gebelik süresince doktorunuzun önerdiği bir takım kremleri kullanmanız gebelik süresince oluşabilecek çatlamalarınızı en aza indirecektir.

  Ter ve Yağ bezlerinin Çalışmalarındaki Değişiklikler
  Bunlara bağlı olarak bazı egzemalarda, terlemede artış görülebilir. Gebeliğin erken döneminde “akne” şikayeti oluşabilir. Ciltte yağlanma sık bir bulgudur.

  Saç ve Tırnak Değişiklikleri
  Gebelik ve doğum sonrası döneminde saç ve vücut kılların miktarında değişiklikler olabilir. Genel olarak vücutta özellikle karın bölgesi ve basenlerde tüylenme artışı görülürken, saçlarda gürleşecektir.

  Bu hormonal etkiye bağlı durumlar doğumdan sonraki lohusalık döneminde ortadan kalkar ve sonradan çıkan tüyler dökülür. Hatta bu dönemdeki saçın yoğun olarak dökülmesi de gereksiz endişeler yaratabilir.

  Bazen tırnaklarda da şekil değişiklikleri görülebilir.

  Ciltteki Renk Değişiklikleri
  Hormonlardaki değişikliklere bağlı olarak cilt renginde koyuluk ve yüzde lekeler görülür. En çok pigmentasyon artışı (renkteki koyulaşma) meme başı, koltuk altı, genital bölgede görülür. Ayrıca benlerde ve çillerde de koyulaşma görülür.


  Gebelik Döneminde Seyri Değişen Deri Hastalıkları

  Gebelikte bir takım cilt hastalıkları daha aktif olarak seyredebilir. Bunlar:
  Atopik dermatit
  Ürtiker
  Sedef hastalığı (Psöriasis)
  Enfeksiyon hastalıkları (bağışıklık sistemindeki değişiklikler özellikle bazı mantar ve virüs haslıklarının şiddetinde artışa neden olur)
  Bağ dokusu hastalıkları
  Metabolik hastalıklar
  Deri tümörleridir.
  Gebeliğin Seyrinde Görülen Deri Hastalıkları
  Gebelik dermatozları dediğimiz bir grup kaşıntılı deri döküntülerinin olduğu hastalıklardır. Çoğunlukla iyi seyirlidir doğumu izleyen günlerde kendiliğinden kaybolur ancak nadir görülen bazı tiplerine iç organlardaki problemler eşlik eder anne ve bebek için sorun oluşturabilir. Bunların ayırımı için bazı testlerin yapılması gerekir.
  Gebelik dermatozlarının sonraki gebeliklerde de tekrarlama ihtimali vardır.
   
 2. 15 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : NILBERA
 3. mxuxkeseat

  mxuxkeseat Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  4
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba ben yeni üye oldum
  hamileliğimde bacaklarımda varisler oluştu ve çok cabuk ilerledi şu an diz altında varislerim var bitkisel bir önerinizvarmı?