Gebelik ve Sigara

NILBERA

SeVGi KeLeBeĞi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
6.268
Emoji Skoru
85
Yaş
32
Gebelik ve SigaraBilindiği gibi sigara hayatımızın tüm dönemlerinde,vücudumuzun tüm organları için zararlı olmakla birlikte, özellikle kalp, dolaşım sistemi ve solunum sistemimiz için çok daha endişe vericidir. Sigaranın vücuda olan zararları içinde taşıdığı maddelerle ilgilidir. Bu maddeler genel olarak ; karbonmonoksit,nikotin,kurşun ve benzeri zararlı maddelerdir. Bu maddeler nasıl ki içene zarar veriyorsa aynı şekilde içen anne adayının bebeğine de zarar verecektir. Hatta bebek, yeni gelişmekte olan bir canlı olduğu için bunlardan çok daha fazla zarar görerek gebelik boyunca,doğum sırasında ya da doğumdan sonra tüm yaşamı boyunca etkilenebileceği durumlara maruz kalabilecektir.Sigaranın vücut üzerindeki etkilerini genel olarak erken ve geç dönem etkiler olarak ikiye ayırmak mümkündür.Erken etkiler ; sigara içindeki maddelerin vücuda girmesi ile vücutta meydana gelen değişimlerdir.Bunlar ;Atar damarlarda daralma ( vazokonstrüksiyon )

Damar duvarına olan kan basıncının artması

Tansiyon yükselmesi ( hipertansiyon )

Çarpıntı ( taşikardi )

Kanın oksijen taşıma kapasitesinin azalması

Buna bağlı olarak dokulara giden oksijen miktarının azalmasıGeç etkiler ; Bunlar uzu süreli sigaraya maruziyet ile ortaya çıkan klinik tablolardır ;Solunum sistemi hastalıkları ( Kronik bronşit,nefes darlığı,gibi )

Dolaşım sistemi hastalıkları ( ateroskleroz,damar tıkanıklıkları,flebit,vs )

Kalp hastalıkları ( özellikle koroner damarların tıkanmasına bağlı enfarktüs riskinin artması )

Vücutta C vitaminini inaktive ederek enfeksiyonlar başta olmak üzere bir çok hastalığa karşı savunma gücümüzü azaltır)

Hemen tüm kanserlerin etiyolojisinde ( oluşmasında ) sigaranın yeri vardır.Özellikle akciğer,dudak,gırtlak ve nefes borusu kanserleri sigara içenlerde içmeyenlere göre çok daha fazla sıklıkta görülmektedir.Yapılan bir çalışmada ; nikotin koklatılan veya enjekte edilen albino sıçanlardan doğan yavruların küçük,doğum ağırlıkları noksan, ölüm oranlarının yüksek olduğu,annelerin yavrularını besleme davranışlarının değiştiği ve emzirmelerinin zorlaştığı,bazılarının yavrularını yadikleri ve çoğunun yavruları ile ilgilenmedikleri tesbit edilmiştir.Bu konuda yapılan bir çok çalışma vardır ve sonuçlar hemen hemen birbirine benzer bulunmuştur.Gebelikte sigaranın bebek üzerindeki etkileri genel olarak şunlardır ;Doğan bebeklerin bir çoğunda doğum tartısı düşük olur
Doğum ağırlığı düşük olan bebeklerde dış dünyaya adaptasyon zorlukları görülür
Bebeği doğumdan sonra koruyacak olan ve ilk olarak anneden aldığı koruyucu antikorların zarar görmesi sonucu bağışıklık sisteminde zayıflık olur
Düşük ihtimali artar
Bebeğin anne karnında ölüm ihtimali artar
Poş denilen gebelik zarının erken yırtılması riski daha yüksektir
Erken doğum tehdidini artırır
Gelişme geriliğine neden olabilir
Gebelik kanamalarında artış görülür (placenta previa ve placenta dekolmanı gibi ölüme kadar gidebilen ağır kanamalardır)
Lohusa annenin süt miktarında azalmaya neden olur
Plasenta ( bebeğin eşi ) daha ince,çeperi geniş,kalsifikasyon ( ölü saha ) odakları daha yaygındır.Bunlar yetersiz oksijenlenmeye (hipoksi) karşı plasentanın cevabıdır.
Çocuklar genellikle hiperkinetik olurlar.


Bu etkilerin oluşabilmesi için günde şu sayıda sigara içilmesi gerekir diye bir kaide yoktur. Ne kadar çok sigara içilirse o kadar çok risk oluşur. Yani günde 5 sigara içene göre 15 sigara içende risk daha fazla olacaktır.

alıntıdır
 
Son düzenleme:

NILBERA

SeVGi KeLeBeĞi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
6.268
Emoji Skoru
85
Yaş
32
Gebelik ve AlkolAlkol de sigara gibi keyif verici zararlı maddelerdendir. ıçki olarak kullanılan alkolün ana maddesi etanoldür. Ve güçlü bir teratojendir ( bebekte mental ya da motor arazlar meydana getirebilme özelliği ). Her gün 100 gr ın üzerinde düzenli olarak alkol alınmasına kronik alkolizm denir. Alkol alındığında vücuttaki etkileri akut (erken ) ve kronik (uzun vadeli ) olarak 2 grupta toplanabilir.Akut etkiler ; alkol alımından sonraki ilk 24 saat içinde ortaya çıkan klinik tablolardır. Bunlar ; alkol koması (komaya kadar varan bilinç bozuklukları, taşikardi ve hipotermi gibi vejetatif bozukluklar solunum deperesyonu gibi), akut eroziv gastrit,mide ülseri kanamaları, kronik nüks pankreatit atağı,akut mutlak aritmi hipoglisemi,alkolik ketoasidoz gibi bir çok tablodur.Kronik etkiler ; uzun vadede alkolün organ ve dokularda meydana getirdiği hasarlardır. Bunların başında; alkolik karaciğer yağlanması,kronik hepatit,siroz,ayrıca kronik alkoliklerde alkol bulamadıklarında ortaya çıkan yoksunluk sendromuna bağlı olarak delirium,dezoryantasyon,halüsinasyonlar gibi tablolar gelmektedir.Gebe bir kadın alkol aldığında bu alkolün kana geçen miktarı aynen bebeğin kanına da (aynı miktarda) geçmektedir. Anneden bebeğe geçen herşey plasenta ( bebeğin eşi ) aracılığı ile sağlanmaktadır.Aslında plasenta bir çok maddenin geçişi için bir bariyer görevi yapmasına rağmen alkol için böyle bir bariyer oluşturamamaktadır.Bu nedenle anne kanı yoluyla plasentaya gelen alkolün tümü bebeğe de ulaşmaktadır. Gebelikte alkol kullanan anne adaylarının bebeklerinde aşağıdaki klinik tabloların görülme riski artar ;Düşükler
Ölü doğum
Organ anomalileri ( kardiak üfürüm,fallot tetralojisi,tavşan dudak,böbrek anomalileri ve konjenital fıtık )
Mental ( zeka ) gerilik ( anne karnında alkole maruz kalan bebeklerin %85 inde IQ ortanın altındadır )
Motor gerilik ( maruz kalan bebekler ileriki yaşamlarında boy ve ağırlık yönünden 2 standart deviasyonun altında kalmaktadırlar )
Fetal alkol sendromu


Anne adayının kullandığı alkolün bebek üzerindeki en belirgin ve ciddi etkisi fetal alkol sendromudur. Fetal alkol sendromu dünyada ortalama olarak 1000 doğumun 2-3 ünde görülmektedir. Tüm dünya düşünüldüğünde bu rakamın ciddi ölçüde yüksek olduğu anlaşılabilir.Fetal Alkol Sendromu ; gebelik boyunca sürekli olarak belirli miktarlarda alkole maruz kalan bir bebekte görülebilen klinik tabloların tümüne birden verilen isimdir.Bu sendrom içinde en sık karşımıza çıkan tablolar ; henüz anne karnında iken başlayan gelişme geriliği,doğumdan sonra hayatı boyunca devam eden mental ya da motor gelişme gerilikleri ve arazlar,psikolojik bozukluklara yatkınlık ve anormal bir yüz görünümüdür.Bu bebeklerdeki yüz görünümü özellik arzeder ( fasial dismorfi ). Öyle ki ; kafa küçük ( mikrosefali ),çene küçük ( mikrognati ),gözler küçük ( mikroftalmi), burun kökü basık ve burun kısa, dudak yarığı,tavşan dudak ve anormal görünümlü göz kapakları rahatlıkla fark edilebilir.Bunların dışında daha bir çok sistem (kalp-damar,ürogenital,sinir sistemi ve uzuv ) anomalileri de birlikte görülebilir.Ayrıca bu bebeklerin büyüdükçe zeka,çevreye uyum,algılama ve ayırt etme konularında da yaşdaşlarından çok daha geri kaldıkları gösterilmiştir. Kullanılan alkolün miktarı mutlaka ki riskin daha da artması yönünden önemlidir.Ancak bu miktarın ne kadarken zarar vermeye başladığı konusunda bilimsel veriler olmadığından en sağlıklısı gebelikte,hatta gebelik düşünülmeye başlandığında hiç bir şekilde alkol kullanılmamasıdır.Bizim önerimiz ; eğer öyle ya da böyle alkol kullanıyorsanız, gebelik düşünmeye başladığınız andan itibaren alkolü bırakmanız gerekli, bebeğiniz için ise zorunludur. Artık başka bir canlının hayatından da sorumlu olduğunuzu unutmamalı ve buna göre davranmalısınız. Bebek,çocuk ya da herhangi başka bir canlı mutlaka ek bir sorumluluk demektir. Ancak bu sorumluluğu taşıbilecek ve gereklerini yerine getirebilecek kişilere gebe kalmalarını tavsiye edebiliriz. Şu anda halen alkol kullanmakta olan anne adaylarına da hemen bırakmalarını salıklarız. Sakın iş işten geçmiştir diye düşünmeyin, çünkü alınan her alkol yeni bir zarar için riski artırmaya devam etmektedir.

alıntıdır
 
Son düzenleme:

8tugce8

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Ağustos 2008
Mesajlar
1.636
Emoji Skoru
5
ben içmiyorum ama içenler varsa çok güzel anlatmışsın.
 

ekru00

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
26 Şubat 2009
Mesajlar
37
Emoji Skoru
0
hamile olupta sigara içenleri görünce deli oluyorum
 

su828

Hoşgeldin Yavrum
Kayıtlı Üye
Katılım
10 Şubat 2013
Mesajlar
2.489
Emoji Skoru
22
Al benden de o kadar!! Hem hamile olanlar, hem de çocuk emziren ve sigara içenler.. Bu kadar mı iradesizler acaba..
 

Aylinbeylikduzu

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
20 Mayıs 2014
Mesajlar
27
Emoji Skoru
3
lütfen kızlar, hiç değilse hamileyken bu tarz kötü alışkanlıklara ara verin. siz çok güzel anneler olacaksınız ilerde... yapabilirsiniz hadi!!!
 

lili88

Alpimmmm canım oğlum
Kayıtlı Üye
Katılım
6 Nisan 2013
Mesajlar
2.654
Emoji Skoru
1.156
benim de eşim bırakmıyor sinir oluyorum baba olacak ama hiç bırakmak gibi hevesi yok
 

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 23-07-2019

Hamileliğimin 22. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 126 gün kaldı.

Hamileliğinizdeki bu beşinci ayın sonunda rahminiz göbek deliğinize erişmiştir. Rahminizde bulunan bebeğiniz yaklaşık 19-20 cm uzunluğunda. (Barbie veya Ken bebek büyüklüğünde) İki haftadan kısa bir süre içinde bebeğiniz yaklaşık 100 gr daha alacak. İkinci trimester boyunca anne kendini daha az yorgun ve daha çok enerjik hisseder.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 470 gr. - Yaklaşık boyu : 26.7 cm. (Baştan Topuğa)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

bindokuzyuzbes

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Aralık 2013
Mesajlar
501
Emoji Skoru
118
kimse isteyerek bebegine zarar vermez kizlar, bence cok onyargili olmamak lazim :KK43:
sonucta irade meselesi evet ama bazi insanlar güclüdür hemen birakabilir bazilarinin zamana ihtiyaci vardir,
kimse bile bile bebegine zarar vermez..
 

melek_basak

❤❤❤
Kayıtlı Üye
Katılım
23 Nisan 2014
Mesajlar
546
Emoji Skoru
212
kimse isteyerek bebegine zarar vermez kizlar, bence cok onyargili olmamak lazim :KK43:
sonucta irade meselesi evet ama bazi insanlar güclüdür hemen birakabilir bazilarinin zamana ihtiyaci vardir,
kimse bile bile bebegine zarar vermez..
Ben aynı fikirde değilim sonuçta içkiyi ve sigarayı bırakan milyonlarca insan var. Bütün bu zararları bildikten sonra içmeye devam ediyorsa bilerek bebeğe zarar veriyo demektir hatta kendisi gibi bebeğini de öldürmek istiyodur açık ve net!!!
 

Yukarı Alt