Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Gebelik ve Sigara

Konusu 'Gebelik / Hamilelik / Kadın Doğum' forumundadır ve NILBERA tarafından 17 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  17 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 1. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.268
  Beğeni:
  85
  Ödül Puanları:
  353
  Gebelik ve Sigara  Bilindiği gibi sigara hayatımızın tüm dönemlerinde,vücudumuzun tüm organları için zararlı olmakla birlikte, özellikle kalp, dolaşım sistemi ve solunum sistemimiz için çok daha endişe vericidir. Sigaranın vücuda olan zararları içinde taşıdığı maddelerle ilgilidir. Bu maddeler genel olarak ; karbonmonoksit,nikotin,kurşun ve benzeri zararlı maddelerdir. Bu maddeler nasıl ki içene zarar veriyorsa aynı şekilde içen anne adayının bebeğine de zarar verecektir. Hatta bebek, yeni gelişmekte olan bir canlı olduğu için bunlardan çok daha fazla zarar görerek gebelik boyunca,doğum sırasında ya da doğumdan sonra tüm yaşamı boyunca etkilenebileceği durumlara maruz kalabilecektir.  Sigaranın vücut üzerindeki etkilerini genel olarak erken ve geç dönem etkiler olarak ikiye ayırmak mümkündür.  Erken etkiler ; sigara içindeki maddelerin vücuda girmesi ile vücutta meydana gelen değişimlerdir.Bunlar ;  Atar damarlarda daralma ( vazokonstrüksiyon )

  Damar duvarına olan kan basıncının artması

  Tansiyon yükselmesi ( hipertansiyon )

  Çarpıntı ( taşikardi )

  Kanın oksijen taşıma kapasitesinin azalması

  Buna bağlı olarak dokulara giden oksijen miktarının azalması  Geç etkiler ; Bunlar uzu süreli sigaraya maruziyet ile ortaya çıkan klinik tablolardır ;  Solunum sistemi hastalıkları ( Kronik bronşit,nefes darlığı,gibi )

  Dolaşım sistemi hastalıkları ( ateroskleroz,damar tıkanıklıkları,flebit,vs )

  Kalp hastalıkları ( özellikle koroner damarların tıkanmasına bağlı enfarktüs riskinin artması )

  Vücutta C vitaminini inaktive ederek enfeksiyonlar başta olmak üzere bir çok hastalığa karşı savunma gücümüzü azaltır)

  Hemen tüm kanserlerin etiyolojisinde ( oluşmasında ) sigaranın yeri vardır.Özellikle akciğer,dudak,gırtlak ve nefes borusu kanserleri sigara içenlerde içmeyenlere göre çok daha fazla sıklıkta görülmektedir.  Yapılan bir çalışmada ; nikotin koklatılan veya enjekte edilen albino sıçanlardan doğan yavruların küçük,doğum ağırlıkları noksan, ölüm oranlarının yüksek olduğu,annelerin yavrularını besleme davranışlarının değiştiği ve emzirmelerinin zorlaştığı,bazılarının yavrularını yadikleri ve çoğunun yavruları ile ilgilenmedikleri tesbit edilmiştir.Bu konuda yapılan bir çok çalışma vardır ve sonuçlar hemen hemen birbirine benzer bulunmuştur.  Gebelikte sigaranın bebek üzerindeki etkileri genel olarak şunlardır ;  Doğan bebeklerin bir çoğunda doğum tartısı düşük olur
  Doğum ağırlığı düşük olan bebeklerde dış dünyaya adaptasyon zorlukları görülür
  Bebeği doğumdan sonra koruyacak olan ve ilk olarak anneden aldığı koruyucu antikorların zarar görmesi sonucu bağışıklık sisteminde zayıflık olur
  Düşük ihtimali artar
  Bebeğin anne karnında ölüm ihtimali artar
  Poş denilen gebelik zarının erken yırtılması riski daha yüksektir
  Erken doğum tehdidini artırır
  Gelişme geriliğine neden olabilir
  Gebelik kanamalarında artış görülür (placenta previa ve placenta dekolmanı gibi ölüme kadar gidebilen ağır kanamalardır)
  Lohusa annenin süt miktarında azalmaya neden olur
  Plasenta ( bebeğin eşi ) daha ince,çeperi geniş,kalsifikasyon ( ölü saha ) odakları daha yaygındır.Bunlar yetersiz oksijenlenmeye (hipoksi) karşı plasentanın cevabıdır.
  Çocuklar genellikle hiperkinetik olurlar.


  Bu etkilerin oluşabilmesi için günde şu sayıda sigara içilmesi gerekir diye bir kaide yoktur. Ne kadar çok sigara içilirse o kadar çok risk oluşur. Yani günde 5 sigara içene göre 15 sigara içende risk daha fazla olacaktır.

  alıntıdır
   
  Son düzenleme: 26 Mayıs 2009
 2. 17 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 3. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.268
  Beğeni:
  85
  Ödül Puanları:
  353
  Gebelik ve Alkol  Alkol de sigara gibi keyif verici zararlı maddelerdendir. ıçki olarak kullanılan alkolün ana maddesi etanoldür. Ve güçlü bir teratojendir ( bebekte mental ya da motor arazlar meydana getirebilme özelliği ). Her gün 100 gr ın üzerinde düzenli olarak alkol alınmasına kronik alkolizm denir. Alkol alındığında vücuttaki etkileri akut (erken ) ve kronik (uzun vadeli ) olarak 2 grupta toplanabilir.  Akut etkiler ; alkol alımından sonraki ilk 24 saat içinde ortaya çıkan klinik tablolardır. Bunlar ; alkol koması (komaya kadar varan bilinç bozuklukları, taşikardi ve hipotermi gibi vejetatif bozukluklar solunum deperesyonu gibi), akut eroziv gastrit,mide ülseri kanamaları, kronik nüks pankreatit atağı,akut mutlak aritmi hipoglisemi,alkolik ketoasidoz gibi bir çok tablodur.  Kronik etkiler ; uzun vadede alkolün organ ve dokularda meydana getirdiği hasarlardır. Bunların başında; alkolik karaciğer yağlanması,kronik hepatit,siroz,ayrıca kronik alkoliklerde alkol bulamadıklarında ortaya çıkan yoksunluk sendromuna bağlı olarak delirium,dezoryantasyon,halüsinasyonlar gibi tablolar gelmektedir.  Gebe bir kadın alkol aldığında bu alkolün kana geçen miktarı aynen bebeğin kanına da (aynı miktarda) geçmektedir. Anneden bebeğe geçen herşey plasenta ( bebeğin eşi ) aracılığı ile sağlanmaktadır.Aslında plasenta bir çok maddenin geçişi için bir bariyer görevi yapmasına rağmen alkol için böyle bir bariyer oluşturamamaktadır.Bu nedenle anne kanı yoluyla plasentaya gelen alkolün tümü bebeğe de ulaşmaktadır. Gebelikte alkol kullanan anne adaylarının bebeklerinde aşağıdaki klinik tabloların görülme riski artar ;  Düşükler
  Ölü doğum
  Organ anomalileri ( kardiak üfürüm,fallot tetralojisi,tavşan dudak,böbrek anomalileri ve konjenital fıtık )
  Mental ( zeka ) gerilik ( anne karnında alkole maruz kalan bebeklerin %85 inde IQ ortanın altındadır )
  Motor gerilik ( maruz kalan bebekler ileriki yaşamlarında boy ve ağırlık yönünden 2 standart deviasyonun altında kalmaktadırlar )
  Fetal alkol sendromu


  Anne adayının kullandığı alkolün bebek üzerindeki en belirgin ve ciddi etkisi fetal alkol sendromudur. Fetal alkol sendromu dünyada ortalama olarak 1000 doğumun 2-3 ünde görülmektedir. Tüm dünya düşünüldüğünde bu rakamın ciddi ölçüde yüksek olduğu anlaşılabilir.  Fetal Alkol Sendromu ; gebelik boyunca sürekli olarak belirli miktarlarda alkole maruz kalan bir bebekte görülebilen klinik tabloların tümüne birden verilen isimdir.Bu sendrom içinde en sık karşımıza çıkan tablolar ; henüz anne karnında iken başlayan gelişme geriliği,doğumdan sonra hayatı boyunca devam eden mental ya da motor gelişme gerilikleri ve arazlar,psikolojik bozukluklara yatkınlık ve anormal bir yüz görünümüdür.Bu bebeklerdeki yüz görünümü özellik arzeder ( fasial dismorfi ). Öyle ki ; kafa küçük ( mikrosefali ),çene küçük ( mikrognati ),gözler küçük ( mikroftalmi), burun kökü basık ve burun kısa, dudak yarığı,tavşan dudak ve anormal görünümlü göz kapakları rahatlıkla fark edilebilir.Bunların dışında daha bir çok sistem (kalp-damar,ürogenital,sinir sistemi ve uzuv ) anomalileri de birlikte görülebilir.Ayrıca bu bebeklerin büyüdükçe zeka,çevreye uyum,algılama ve ayırt etme konularında da yaşdaşlarından çok daha geri kaldıkları gösterilmiştir. Kullanılan alkolün miktarı mutlaka ki riskin daha da artması yönünden önemlidir.Ancak bu miktarın ne kadarken zarar vermeye başladığı konusunda bilimsel veriler olmadığından en sağlıklısı gebelikte,hatta gebelik düşünülmeye başlandığında hiç bir şekilde alkol kullanılmamasıdır.  Bizim önerimiz ; eğer öyle ya da böyle alkol kullanıyorsanız, gebelik düşünmeye başladığınız andan itibaren alkolü bırakmanız gerekli, bebeğiniz için ise zorunludur. Artık başka bir canlının hayatından da sorumlu olduğunuzu unutmamalı ve buna göre davranmalısınız. Bebek,çocuk ya da herhangi başka bir canlı mutlaka ek bir sorumluluk demektir. Ancak bu sorumluluğu taşıbilecek ve gereklerini yerine getirebilecek kişilere gebe kalmalarını tavsiye edebiliriz. Şu anda halen alkol kullanmakta olan anne adaylarına da hemen bırakmalarını salıklarız. Sakın iş işten geçmiştir diye düşünmeyin, çünkü alınan her alkol yeni bir zarar için riski artırmaya devam etmektedir.

  alıntıdır
   
  Son düzenleme: 26 Mayıs 2009
 4. 24 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : NILBERA
 5. 8tugce8

  8tugce8 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.636
  Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  73
  ben içmiyorum ama içenler varsa çok güzel anlatmışsın.
   
 6. 24 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : NILBERA
 7. Asortie

  Asortie bun@luzumvar.. Pro Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  9.336
  Beğeni:
  604
  Ödül Puanları:
  438
  ben içiyordum ama bırakmak zorunda kaldım
   
 8. 17 Kasım 2013
  Konu Sahibi : NILBERA
 9. ekru00

  ekru00 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Şubat 2009
  Mesajlar:
  37
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  hamile olupta sigara içenleri görünce deli oluyorum
   
 10. 17 Kasım 2013
  Konu Sahibi : NILBERA
 11. su828

  su828 Hoşgeldin Yavrum Üye

  Katılım:
  10 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.489
  Beğeni:
  20
  Ödül Puanları:
  48
  Al benden de o kadar!! Hem hamile olanlar, hem de çocuk emziren ve sigara içenler.. Bu kadar mı iradesizler acaba..
   
 12. 28 Mayıs 2014
  Konu Sahibi : NILBERA
 13. Aylinbeylikduzu

  Aylinbeylikduzu Yeni Üye Üye

  Katılım:
  20 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  27
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  3
  lütfen kızlar, hiç değilse hamileyken bu tarz kötü alışkanlıklara ara verin. siz çok güzel anneler olacaksınız ilerde... yapabilirsiniz hadi!!!
   
 14. 28 Mayıs 2014
  Konu Sahibi : NILBERA
 15. lili88

  lili88 Alpimmmm canım oğlum Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2013
  Mesajlar:
  2.558
  Beğeni:
  1.020
  Ödül Puanları:
  188
  benim de eşim bırakmıyor sinir oluyorum baba olacak ama hiç bırakmak gibi hevesi yok
   
 16. 7 Ağustos 2014
  Konu Sahibi : NILBERA
 17. bindokuzyuzbes

  bindokuzyuzbes Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2013
  Mesajlar:
  501
  Beğeni:
  118
  Ödül Puanları:
  63
  kimse isteyerek bebegine zarar vermez kizlar, bence cok onyargili olmamak lazim :KK43:
  sonucta irade meselesi evet ama bazi insanlar güclüdür hemen birakabilir bazilarinin zamana ihtiyaci vardir,
  kimse bile bile bebegine zarar vermez..
   
 18. 7 Ağustos 2014
  Konu Sahibi : NILBERA
 19. melek_basak

  melek_basak ❤❤❤ Üye

  Katılım:
  23 Nisan 2014
  Mesajlar:
  546
  Beğeni:
  212
  Ödül Puanları:
  78
  Ben aynı fikirde değilim sonuçta içkiyi ve sigarayı bırakan milyonlarca insan var. Bütün bu zararları bildikten sonra içmeye devam ediyorsa bilerek bebeğe zarar veriyo demektir hatta kendisi gibi bebeğini de öldürmek istiyodur açık ve net!!!
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.