1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
 3. Notu Gizle

gebelikte ilç kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar...

Konusu 'Gebelik / Hamilelik / Kadın Doğum' forumundadır ve hxuxrrem 2000 tarafından 7 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  7 Şubat 2008
  Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
 1. hxuxrrem 2000

  hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.422
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  146
  Hamilelikte ilaç kullanımı 2

  Gebelikte, gelişigüzel kullanılan ilaçların bebeğe olumsuz etkileri olduğu unutulmamalıdır. özellikle de bebeğin oluşumunun tamamlandığı en kritik dönem olan ilk üç ayda. Gebelikte anormallikler ve düşükler bu süre içinde oluşmaktadır. Antibiyotik tedavisi gerekmedikçe yapılmaz. Tetrasiklin grubu antibiyotikler kesinlikle gebe kadınlarda kullanılmaz. Kloramfemikal üçüncü ayda verildiğinde bebeğin karaciğeri gelişemez. Amhoglikont giribi antibiyotikler bebekte sağırlık yapabilir. Asprin gebe kadınların kullanmamamsı gereken ilaçlardan biridir. Sakinleştiriciler hemen bebeği de etkiler. Kalp ve diabetli hastaların kullandığı ilaçlar da bebek için riskli olabiliyor. Alkol plasentadan kolayca geçebildiği için devamlı alkol alan annelerin bebeklerinde küçük baş yapısı, geri zekalılık, kalp bozuklukları görülebiliyor. Anne adayları hiçbir durumda doktorunun bilgisi olmadan ilaç kullanmamalıdır. Tüm ilaçlar doktor kontrolünde, gereken dozda ve sürelerde alınmalıdır.

  Hamilelikte kansızlık (anemi) sorunu

  Hamilelik döneminde en sık karşılaşılan sorunlardan biri de kansızlıktır. Kansızlık, alyuvar sayısının ve temogloksin miktarının azalmasından ileri gelen bir hastalık durumudur. Kansızlığın en önemli nedeni denir eksikliğine bağlıdır. Anne adayının, kırmızı kan hücrelerindeki yetersizlik, artan kan hacmine paralel olarak kan hücrelerinin yeteri kadar artmaması ile vücut üzerinde etkili olur.

  Hamilelikte sık rastlanan kansızlık problemi daha çok kendini 3. üç aylık dönemden (20. gebelik haftası) sonra gösterir. Hamilelik öncesi yapılan kontrollerde veya hamilelik esnasında yapılan kan sayımları ile teşhis kolayca yapılabilir.

  Belirtiler: Kansızlık olan anne adaylarında halsizlik, yorgunluk, kalp çarpıntısı, konsantrasyon güçlüğü, vücut direncinde azalma, baygınlık, baş ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar.

  Ne yapabilirsiniz: Anne adayları bu dönemde kansızlıktan korunmak için bol bol demir ihtiyacını karşılayan besinler almalıdır. Hamilelikte hem bebeğin doğumundan sonra vücudun kullanacağı, hem de gebelik nedeniyle artan kana yeterli oksijen taşınabilmesi için normalden daha fazla demire ihtiyaç vardır. beslenme, demir ihtiyacını gidermesi için tek başına yeterli olmaz. Doktorunuzun tavsiyesi ile demir içeren ilaç alabilirsiniz, veya yine demir, kalsiyum, magnezyum ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan özel gebelik vitaminlerinden kullanabilirsiniz.
   
 2. 12 Şubat 2008
  Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
 3. hxuxrrem 2000

  hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.422
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  146
  Hamılelık Ve Ilac Kullanımı

  Hamilelik insan yaşamında en özel dönemlerden biri. Bu dönemde yaptığınız herşey, attığınız her adım için özen göstermeniz gerekiyor. İleride üzücü sonuçlarla karşılaşmamak için doktor önerisi olmadan ilaç kullanmayın
  Hamilelik döneminde doktor önerisi olmaksızın ilaç kullanmanın, doğacak bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebileceği bildirildi.

  Sağlık Bakanlığı nın web sayfasında yayınlanan ve ilaç kullanımına ilişkin önerilere yer verilen duyuruda, hamilelik döneminde ilaç kullanımının son derece önem taşıyan bir konu olduğuna dikkat çekildi.

  Hamilelik süresinde kullanılan ve aralarında ilaçların da bulunduğu kimyasalların ana rahmindeki bebek için ciddi riskler taşıdığı ifade edilen duyuruda, şöyle denildi:

  Hamilelik sırasında kullanılan ilaçların doğacak bebeğe geçişi söz konusudur. Bunun sonucunda da doğacak bebek üzerinde anormallikler olabilir. İlaçların doğacak bebek üzerindeki olumsuz etkileri, çeşitli organların yapılarındaki ya da fonksiyonlarındaki anormallikler, büyümenin gecikmesi veya davranışsal bozukluklar şeklinde olabilir.

  Diğer taraftan, hamilelikte toplam vücut sıvı miktarı artar, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında değişmeler olur. Bunların sonucunda, ilaçların vücuttaki dağılım ve atılımı değişir. Bu durumda ise bazı ilaçların dozları yetersiz kalarak tedaviyi etkisiz kılar. Hamile için ihtiyaç duyulan ilaç dozu hamilelik ilerledikçe genellikle yükselir, doğumdan sonraki devrede ise düşer.

  Uyarıda, hamilelik boyunca ve emzirme döneminde ilaç kullanımının hassas bir dengenin devam ettirilmesini gerektirdiği ifade edilerek, bebeğin ilaç kullanımından zarar görmesine izin verilmemesinin yanı sıra bir hastalığın yeterli tedavi edilmemesinden dolayı annenin veya bebeğin zarar görmemesinin sağlanması gerektiği vurgulandı.

  İLAÇLAR ANNE SÜTÜNE GEÇER

  İlaçların, emziren annelerin sütüne geçerek bebeklerinde istenmeyen yan etkile yol açabildiğini bildirilen duyuruda, şu uyarılarda bulunuldu:

  Eğer annenin ilaç kullanması gerekiyorsa, ilacı, emzirmeden hemen önce ya da hemen sonra alması en doğrusudur. Böylece, ilacın anne sütüyle bebeğe geçişi büyük ölçüde engellenmiş olur. Eğer hamileyseniz ya da böyle bir olasılık söz konusu ise birçok ilacın hamilelikte kullanımının güvenli olup olmadığı konusunda kesin kanıtlar bulunmadığını; bazı ilaçların doğacak bebekte çeşitli üzücü sonuçlara neden olabileceğini; hamilelikte (özellikle ilk üç aylık dönemde) hekim önerisi dışında kesinlikle ilaç kullanılmaması gerektiğini unutmayın. Hamilelikte ilaç kullanımının taşıdığı risklerin yalnızca ilk üç aylık dönemle sınırlı olduğunu da düşünmeyin. Hamile ya da emzikli iseniz, bu durumu hekiminize ve eczacınıza bildirmeyi unutmayınız.

  alıntı...