isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
5 Mart 2012
16.578
12.339
enceinte-vergetures-femme-mhk75i9o2oh5t0da1unyvwvm59zs7vdhpn8o8tiob4.jpg


Şiddetli akne tedavisinde Retinoik asit sıklıkla kullanılır. Gebelikte, akne tedavisi için Retinoik asit kullanımı kesinlikle tehlikelidir. Retinoik asit; öğrenme bozuklukları, bazı beyin deformiteleri, kalp hastalığı ve yüz anormallikleri neden olduğu bilinmektedir. Diğer taraftan, retinoik asit düşüklere sebep olabilir. Tretionin içeren kremler kullanımı kesinlikle sakıncalıdır.

Hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız akneleriniz için ilaç kullanıyorsanız kesinlikle ve derhal bırakmalısınız. Döllenmeyi takip eden 15. günden sonra hala daha retinoik asit içeren bir ilaç kullanıyorsanız bebeğinizde doğum defekti görülme olasılığı %35 civarındadır. Hangi gün hamile kaldığınızı her zaman bilemeyebilirsiniz. Retinoik asit kullanımını bıraksanız bile vücuttan hemen atılmaz ve bebeğinize zarar verebilir. Eğer gebe kaldıktan 15 gün sonra bunu bırakması durumunda doğum kusurları artış riski ortadan kaybolması görülmüştür.

Bu sebeple hamile kalmak için korunmayı bıraktığınızda sivilce ilaç kullanımını durdurmanız bebeğiniz açısından son derece önemlidir.
 
Yukarı Alt