1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Gece Terlemesi, Nedenleri ve Tedavisi

Konusu 'Pulmonoloji - Göğüs Hastalıkları' forumundadır ve seyran tarafından 6 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  6 Kasım 2007
  Konu Sahibi : seyran
 1. seyran

  seyran Guru Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  852
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  308
  Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi

  Gece terlemesi çok sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Hemen herkes zaman zaman gündüz veya gece uyku sırasında bir miktar terleyebilir.

  Bu anormal bir durum değildir, çünkü terleme esasında vücudumuzun doğal fonksiyonlarından biridir. Organizmamızın dış ortam ısısının yükselmesine karşı en önemli savunma araçları, derideki damarların genişlemesi ve terleme ile sıvı kaybedilmesidir. Sağlıklı bir insan günde 500-1000 ml kadar ter çıkarır.

  Gece terlemesinin bir hastalık belirtisi olarak değerlendirilebilmesi için, terlemenin yatak takımlarını ıslatacak ve kişiyi uykusundan uyandıracak boyutlarda olması gerekir. Terleme ile uyananların bazıları kendilerini ateşli hissederken, bazılarında ise üşüme ve titremelere rastlanır.

  Gece terlemesine neden olabilen pek çok hastalık vardır.

  TÜBERKÜLOZ
  Gece terlemesi denince akla gelen hastalıkların başında tüberküloz yer alır. Tipik tüberkülozlu bir hastada öksürük, az miktarda balgam, iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı ile beraber hafif ateş ve gece terlemesi vardır. Bu hastaların muayenelerinde genellikle önemli bir bulgu yoktur. Tanı için akciğer röntgeni çekilmesi, balgamda tüberküloz mikrobunun aranması ve kültürü gerekir.

  LENFOMA
  Hodgkin lenfomalı hastalarda haftalarca süreyle dalgalanmalar gösteren yüksek ateşle beraber gece terlemeleri olabilir. Boyundaki lenf bezlerinde ve dalakta büyüme vardır. Kesin tanı için lenf bezlerinden biyopsi yapılır.

  MENOPOZ
  45-55 yaş arası hanımlarda gece terlemesinin menopozla ilgili olması da mümkündür. Adet görmenin kesilmesiyle beraber kanda östrojen hormonunun azalması ateş basmaları, uykusuzluk, sinirlilik, çarpıntı.. gibi belirtilerle beraber gece terlemelerine de neden olabilir.

  ŞEKER HASTALIĞI
  Diyabetli hastalarda geceleri kan şekerinin düşmesi(hipoglisemi) terlemelere yol açabilir. Bu durum diyabetleri kontrol altında olmayan ve gündüzleri yüksek dozda insulin alan hastalarda daha fazla görülür.

  HİPERTROİDİ
  Boyundaki troit bezinin fazla miktarda hormon üretmesi, yani hipertroidi de gece terlemelerinin iyi bilinen nedenlerindendir. Hastalarda ayrıca, sıcağa tahammülsüzlük, çarpıntı, sinirlilik, kilo kaybı ve adet düzensizlikleri de olabilir. Tanı için kanda troid hormon düzeylerine bakılır.

  UYKU APNESİ
  Uyku apnesi, yani uyku sırasında solunumun tamamen durması erkeklerde kadınlara göre iki misli fazla görülür. Her yaşta rastlanabilir, ancak hastaların çoğu orta ve ileri yaşlardaki kişilerdir. Şişmanlık ve boynun geniş olması en önemli risk faktörlerindendir. Başlıca belirtileri, horlama, uykuda solunumun durması, gündüzleri uyuklamadır.

  REFLÜ HASTALIĞI
  Reflü hastalığının en önemli belirtisi, göğüs kemiği arkasında ağrı olmasıdır. Bu, yemeklerden sonra ve geceleri daha şiddetli olan, öne eğilmekle artan, yanma şeklinde bir ağrıdır. Bazı kişilerde ağza mide içeriği ya da acı su gelmesi, geğirme ve yutma güçlüğü gibi şikayetler de görülebilir.

  İNFEKSİYONLAR
  Başta AİDS olmak üzere, EB virüsünün neden olduğu infeksiyöz mononükleoz gibi enfeksiyonlar ve karaciğer, dalak apseleri de gece terlemesi ile beraber olabilir.

  İLAÇLAR
  Başta ateş düşürücü ve ağrı kesiciler olmak üzere pek çok ilaç da terlemeye neden olabilir. Ayrıca, bazı yüksek tansiyon, depresyon ve meme kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlar ile alkol ve baharatlı yiyecekler de gece terlemelerine neden olabilirler.
   
 2. 9 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : seyran
 3. canan1971

  canan1971 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2007
  Mesajlar:
  18
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  sarcoidozda olabilir
   
 4. 10 Mart 2013
  Konu Sahibi : seyran
 5. IHLAMUR01

  IHLAMUR01 EN BÜYÜK İSRAF NEFESLERİ BOŞA GEÇİRMEKTİR. Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2010
  Mesajlar:
  357
  Beğenildi:
  28
  Ödül Puanları:
  108
  merhaba arkadaş.eşim azosperm hastası.2 kere mikrotese oldu.2.de 1 tane olgunlaşmış ve güzel 1 sperm bulundu transferim oldu.ama sonucumuz negatif çıktı.3 yıllık evliyiz 2 yıla yakındır eşim tedavi oluyordu.sürekli hormon iğneleri vuruluyordu.yanlız 2 aya yakındır doktorumuz tedavimizi bıraktırdı.eşimin sol baldırında dizden aşağıda şişme ve ağrıları oldu doktora gittik.buarada 5 güne yakın aşırı gece terlemesi olmuştu.kalp damar cerrahine gittik.şuanda kan sulandırıcı iğne kullanıyor günde 2 kez ve haplar...bebek tedavisi görürken sürekli hormonları değiştirmekten dolayı kan pıhtılaşması oldu.kan pıhtısı ciğerine sıçramış o terleme ondan olmuş.şuan çok şükür terleme yok fakat tedavisine hala devam etmekteyiz.yaşı genç olduğu için kolay atlattığını söyledi doktor.allah muhafaza.buarada bu tedavi 3 ila 6ay arası sürüyormuş tabiki düzelme olursa.
   
 6. 27 Ağustos 2013
  Konu Sahibi : seyran
 7. sevilay_aras

  sevilay_aras Üye Üye

  Katılım:
  26 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  13
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  6
  Gece terlemelerinin çoğu nedeni düzensiz beslenmedir. Dinimizin emri olan 2 öğün yiyiniz uygulanması lazım. Akşam 7 en sonra birşey yemeyiniz ve 9 dan sonra midemiz çalışmıyor saat 9 dan sonra şekersiz her türlü bitki çayı içilebilir. Sabah kahvaltınızı en geç 8 de yapınız. Ben 7 de yiyorum. Akşam yemeğinide saat 6 da yapıyorum. Toz şeker ve toz şekerli gıdalar çok terlemenize sebep olur. Toz şekerli gıda yerine bal veya pekmezli tatlılar yapın o zaman telemezsiniz. Özellikle 30 yaşından sonra terlemeler çok başlar. İçinde toz şeker olan tatlı veya hazır bir gıda yediğimde 2 gün boyunca terliyorum. Tavsiyem toz şekerli tatlıdan uzuk durun, 2 öğün yiyiniz terleme sizde biter. Birde kahvaltıda ekmek yiyin akşam yemeklerde yemeyiniz, ekmeksiz akşam yemeklerine alışın.
   
 8. 30 Ocak 2014
  Konu Sahibi : seyran
 9. flzakt

  flzakt Üye Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2014
  Mesajlar:
  62
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  6
  aynı sorun eşimde de var ama okadar değil. romatizmal bir rahatsızlık olabilir.